Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Dlaczego blog firmowy jest ważny w SEO?
 • Co daje blog firmowy w kontekście biznesowym?
 • Jak prowadzić blog firmowy, żeby pozyskiwać klientów?
 • Jakich błędów przy prowadzeniu bloga firmowego unikać?
Blog firmowy — jak go prowadzić i mieć więcej klientów?
Blog firmowy — jak go prowadzić i mieć więcej klientów?

Co daje prowadzenie bloga firmowego?

Blog firmowy to w zasadzie same zalety, zarówno dla Ciebie jak i Twoich klientów. Ty budujesz markę, a klienci zyskują cenną wiedzę za darmo. Oczywiście wiele zależy od branży, ale prawie każdy blog będzie generował korzyści, oto niektóre z nich:

 1. Zwiększysz świadomość marki – Blogowanie to świetny sposób na budowanie świadomości Twojej marki i zwiększenie zasięgu Twojej firmy poprzez publikowanie wartościowych treści związanych z Twoją branżą.
 2. Poprawisz pozycjonowanie w wyszukiwarkach – Regularne publikowanie wartościowych treści na blogu może wspierać pozycjonowanie Twojej strony internetowej wyżej w wynikach wyszukiwania Google.
 3. Zbudujesz zaangażowanie klientów – Blogowanie to także sposób na budowanie więzi z Twoimi klientami poprzez regularne publikowanie wartościowego contentu i zachęcanie ich do dyskusji i udzielania opinii.
 4. Wygenerujesz leady – Blogowanie może przyciągać nowych klientów i potencjalnych klientów do Twojej firmy, którzy mogą być zainteresowani Twoją ofertą.
 5. Będziesz mógł promować swoje produkty i usługi – Blogowanie to także sposób na promowanie Twoich produktów i usług poprzez pokazywanie ich w kontekście realnych zastosowań i przedstawianie korzyści z ich wykorzystania.
 6. Wzmocnisz swój autorytet eksperta – Regularne publikowanie wartościowych treści na blogu może pomóc w budowaniu Twojej reputacji jako eksperta w danej branży.
 7. Będziesz mógł monitorować opinie klientów – Blogowanie to także sposób na monitorowanie opinii Twoich klientów na temat Twojej firmy i jej produktów/usług, co pozwala na szybkie reagowanie na ewentualne problemy i wprowadzanie usprawnień.

W sumie, prowadzenie bloga firmowego może przynieść Ci wiele korzyści dla Twojej firmy, od zwiększenia świadomości marki i generowania leadów, po budowanie autorytetu i monitorowanie opinii klientów.

Blog firmowy to budowanie marki eksperckiej

Jedną z najważniejszych korzyści związanych z prowadzeniem bloga firmowego jest zwiększenie autorytetu i pozycji firmy w branży. Dzięki publikowaniu wartościowych treści, takich jak poradniki, analizy czy artykuły eksperckie, klienci mogą poznać Twoją firmę z różnych perspektyw. To z kolei pozwala zbudować reputację lidera w danej dziedzinie i zyskać zaufanie klientów.

Jeśli wiesz, że Twoi klienci mają pewne problemy lub pytania związane z Twoją branżą, warto również pisać treści, które odpowiadają na te potrzeby. Publikując wartościowe materiały na swoim blogu, pokazujesz, że rozumiesz swoich klientów i jesteś w stanie im pomóc. To z kolei zwiększa szansę na pozyskanie nowych klientów, którzy szukają rozwiązania swoich problemów.

Publikując wartościowe materiały na swoim blogu firmowym, pokazujesz, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Mamy tutaj prosty schemat: potencjalni klienci czytają Twój content i umacniają się w przekonaniu, że jesteś właściwą osobą do współpracy. To dlatego warto pisać treści poradnikowe i pomagać klientom w ich problemach właśnie za pomocą bloga firmowego.

Zobacz też artykuł o topical authority.

Oczywiście takie budowanie marki to proces długotrwały, ale po wielu miesiącach regularnej pracy, na Twojego bloga firmowego będą trafiać odpowiednia osoby — potencjalni klienci, którzy potrzebują Twoich usług czy produktów. Ogólnie mówiąc, blog firmowy to najlepsze i do tego najtańsze narzędzie do budowania rozpoznawalności.

Prowadzenie bloga firmowego to również doskonałe narzędzie do angażowania klientów. Publikując na blogu nie tylko poradniki, ale też np. wywiady z pracownikami, opisy wydarzeń czy materiały dotyczące CSR, budujesz relacje z klientami i zachęcasz ich do dialogu. To z kolei przyczynia się do budowania lojalności i zaangażowania klientów.

Blog firmowy to ruch z Google na wiele zapytań

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że Twoi potencjalni klienci szukają Cię w Google. Nie zawsze jednak wpisują oni do wyszukiwarki frazy kluczowe, które są bezpośrednio sprzedażowe. Najwięcej zapytań w Google to prośby o pomoc:

 • jak pokonać X
 • jak wybrać X,
 • dlaczego Y jest lepsze niż Z,
 • itd.

Klienci z Twojej grupy docelowej też wpisują takie pytania do Google i dobrze by było wyświetlać się na nie jak najwyżej. To właśnie blog firmowy umożliwia pojawianie się na rozbudowane frazy (longtail) związane z rozwiązaniami problemów potencjalnych klientów. To bardzo ważne w SEO. Dzięki takim treściom możesz wielokrotnie zwiększyć wartościowy ruch na stronie.

Blog firmowy to doskonałe narzędzie do publikowania wartościowych treści, które odpowiadają na pytania i problemy potencjalnych klientów. Dzięki content marketingowi możesz pozycjonować swoją firmę jako eksperta w danej dziedzinie. To z kolei pozwala zyskać zaufanie klientów i przyciągnąć ich uwagę.

Chcesz się nauczyć skutecznie pozyskiwać klientów z Google? Zobacz nasz kurs SEO, który jest instrukcją działania krok po kroku.

Publikując wartościowe treści, które odpowiadają na pytania i problemy potencjalnych klientów, możesz przyciągnąć na swoją stronę cenne ruchy i zyskać pozycję w wyszukiwarce Google. Im więcej dobrego contentu opublikujesz na swoim blogu firmowym, tym większa szansa na pozyskanie nowych klientów i zwiększenie widoczności Twojej firmy w internecie.

Podsumowując, blog firmowy to doskonałe narzędzie do publikowania wartościowych treści, które odpowiadają na pytania i problemy potencjalnych klientów. Dzięki temu możesz zyskać pozycję lidera w swojej branży, przyciągnąć cenne ruchy na swoją stronę i zyskać zaufanie klientów. Warto zainwestować w prowadzenie bloga firmowego i systematycznie publikować dobry content, aby osiągnąć sukces w internecie.

Wzmocnienie stron sprzedażowych przez linkowanie wewnętrzne

Blog firmowy ma bardzo ważną rolę związaną z optymalizacją SEOlinkowaniem wewnętrznym. Jeśli artykuły, które generują ruch, linkują wewnętrznie do stron ofertowych, to wzmacniają one pozycje dla sprzedażowych słów kluczowych. Właśnie dlatego blog firmowy odgrywa tak ważną rolę w pozycjonowaniu strony internetowej firmy.

Budowanie bloga firmowego jest jedną z najbardziej efektywnych strategii pozycjonowania stron dla trudnych słów kluczowych. Oczywiście takie działania muszą być wspierane także linkami z zewnątrz, ale blog firmowy to podstawa w konkurencyjnej branży.

Poprzez umieszczenie linków do stron ofertowych w treściach blogowych, firma może wzmocnić pozycję dla sprzedażowych słów kluczowych. Dzięki temu, że linki prowadzą z artykułów, które generują ruch, na strony ofertowe, można zwiększyć liczbę odwiedzin na tych stronach. To z kolei może przekładać się na większą liczbę konwersji i wzrost sprzedaży.

Prowadzenie bloga firmowego to również jedna z najbardziej efektywnych strategii pozycjonowania stron dla trudnych słów kluczowych. Oczywiście, nie można zapominać o linkach z zewnątrz, które również odgrywają ważną rolę w pozycjonowaniu strony internetowej firmy. Ale blog firmowy to podstawa w konkurencyjnej branży.

Jeśli firma chce osiągnąć sukces w internecie, musi działać w sposób systematyczny i planowy. Ważne jest, aby publikować wartościowe treści na blogu firmowym, które nie tylko przyciągną cenne ruchy na stronę, ale również przekonają klientów do skorzystania z oferty firmy. Warto pamiętać, że blog firmowy to nie tylko narzędzie do pozycjonowania strony internetowej, ale również do budowania relacji z klientami i zyskiwania ich zaufania.

Blog firmowy to pozyskiwanie linków do strony

Jeśli Twój blog firmowy zawiera merytoryczne treści, klienci będą się nimi dzielić — dodając linki do Twojej strony w różnych miejscach. Link building jest bardzo ważnym elementem budowania widoczności w Google, jest też bardzo drogi i tutaj jest pole do oszczędności. Dobrze napisany artykuł na firmowym blogu może pomóc w darmowym pozyskiwaniu linków.

Link building to bardzo ważny element budowania widoczności w Google, ale równocześnie jest to proces kosztowny i wymagający czasu. Właśnie dlatego warto skorzystać z darmowych metod pozyskiwania linków, takich jak publikowanie dobrego contentu na blogu firmowym. Jeśli Twoje treści są oryginalne i merytoryczne, to szansa na to, że klienci będą się nimi dzielić i publikować linki do Twojej strony, jest bardzo duża.

Publikując wartościowe treści na blogu firmowym, nie tylko pozyskujesz linki, ale również budujesz swoją pozycję w branży i zyskujesz zaufanie klientów. Dlatego warto inwestować w prowadzenie bloga firmowego i budowaniem contentu.

Pamiętaj jednak, że linki powinny być naturalne i nie powinny pochodzić z spamowych stron internetowych. Linki z nieodpowiednich źródeł mogą zaszkodzić Twojej stronie internetowej i spowodować jej spadek w wynikach wyszukiwania Google. Dlatego warto skupić się na pozyskiwaniu naturalnych linków, które pochodzą z wartościowych i merytorycznych stron internetowych.

Blog firmowy to baza remarketingu

W wielu branżach usługowych, a w szczególności tych o skomplikowanej ofercie, samo wejście na stronę nie wystarczy, żeby pozyskać zapytania. Twój potencjalny klient potrzebuje wiele razy trafić na Twoją markę, aby ostatecznie wysłać zapytanie. Badania mówią, że średnio klienci potrzebują około 7 kontaktów ze stroną, aby wysłać zapytanie do danej firmy. 

Oczywiście możesz czekać, aż dana osoba sama będzie wpisywać w Google różne frazy. Istnieje jednak sposób, aby zaprosić potencjalnego klienta z powrotem na stronę — i to taką, jaką wybierzesz sam. Odpowiada za to remarketing, który pozwala docierać ponownie do osób, które odwiedziły Twoją stronę.

Im większy ruch generuje Twój blog firmowy, tym więcej osób możesz zebrać do listy remarketingowej, tym samym — więcej osób zobaczy ponownie reklamy związane z Twoimi celami biznesowymi.

Blog firmowy to sposób na budowę bazy mailingowej

Analogicznie do remarketingu, możesz zbierać adresy e-mail od swoich potencjalnych klientów. Aby pozyskać e-mail, zazwyczaj trzeba dać klientom coś w zamian (tzw. lead magnet) – darmowy ebook, kurs czy nagranie webinaru. Blog firmowy może być idealnym miejsce do promocji takiego materiału.

Wystarczy umieścić w artykułach informację o możliwości pobrania takiego materiału. Osoby czytające Twój blog firmowy będą miały szanse na pobranie wartościowych informacji, a Ty zyskasz ich e-mail i możesz go wykorzystać do budowania marki przez nowy kanał sprzedaży.

Możesz umieścić informacje o możliwości pobrania wartościowych materiałów w artykułach na blogu firmowym. Osoby, które przeczytają Twój artykuł i zdecydują się na pobranie darmowego materiału, zostawią swoje adresy e-mail. To z kolei pozwala na budowanie relacji z klientami i zwiększenie szansy na sprzedaż swoich produktów lub usług.

Korzystając z takiej strategii, możesz przyciągnąć nowych klientów i zbudować lojalną bazę odbiorców. Dzięki adresom e-mail, będziesz mógł komunikować się z klientami i informować ich o nowościach, promocjach oraz ofertach specjalnych. To doskonały sposób na zwiększenie sprzedaży i budowanie marki przez nowy kanał sprzedaży.

Pamiętaj jednak, że ważne jest, aby oferowany lead magnet był wartościowy i dostosowany do potrzeb potencjalnych klientów. Nie ma sensu oferować materiału, który nie jest związany z Twoją branżą lub nie przynosi wartości. Dlatego warto poświęcić czas na stworzenie wartościowego i merytorycznego materiału, który przyciągnie uwagę potencjalnych klientów i zachęci ich do podania swojego adresu e-mail.

Jak nie prowadzić bloga firmowego?

Zanim opiszę zasady pisania bloga firmowego, chciałbym skupić się na tym czego nie robić, ponieważ większość firm popełnia jeden bardzo ważny błąd. Blog firmowy nie jest o firmie, tylko o klientach. Co to oznacza?

Chodzi mi o to, że treści na firmowym blogu powinny być poradami dla klientów, a nie informacjami o firmie. To nie działa tak, że potencjalni klienci z ciekawości wchodzą na Twoją stronę i przechodzą do bloga, szukając nowych wpisów na blogu firmowym. Tak się prawie nigdy nie dzieje.

Klienci trafiają na bloga, wpisując frazy kluczowe związane z ich problemami, dlatego musisz opisywać rozwiązania tych problemów. Informacja o tym, że firma ma nową siedzibę, nie jest elementem istotnym z punktu widzenia pozyskiwania klientów z Google — tego rodzaju aktualności powinny być wręcz ukrywane przed robotami.

Analizując artykuł bloga firmowego, zastanów się: co miałby wpisać klient w Google, żeby trafić na ten konkretny artykuł. Jeśli nie znajdziesz żadnego sensownego słowa kluczowego — ten wpis nie będzie generował ruchu.

Jak więc prowadzić blog firmowy?

Wiesz już czego nie robić. Teraz dowiesz się, jak prowadzić blog firmowy, aby ten pozyskiwał dobrej jakości ruch, który będzie można zamienić na klientów. Całość sprowadza się do kilku ważnych punktów, które za chwilę omówię.

Zbadaj problemy swoich klientów

Pisałem wcześniej, że blog firmowy ma nie być o Tobie, a o Twoich klientach. Tutaj chodzi konkretnie o ich problemy. Każdy klient kupuje produkt lub usługę, bo ta rozwiązuje jego problemy. Co robisz zazwyczaj, gdy trafiasz na jakiś problem? Wpisujesz go w Google! Tak samo robią Twoi klienci.

Jeśli jesteś np. projektantem wnętrz, to Twoi klienci wpisują w Google różnego rodzaju pytania typu:

 • jaka tapeta do ciemnych mebli?
 • jak zaprojektować małą sypialnię?
 • projekt salonu w stylu nowoczesnym
 • jak zaprojektować kuchnię w literę U?

Nie zawsze klienci wpisują od razu nazwę usługi czy produktu (w tym przypadku projektowania wnętrz). Część chce tylko rozwiązać swój problem lub zaspokoić ciekawość. Pisząc bloga firmowego, pomożesz zrealizować jego cele — pokażesz rozwiązanie lub zainspirujesz.

To dlatego, zanim w ogóle zaczniesz pisać bloga firmowego, musisz poznać swoich klientów. A mówiąc konkretniej: dowiedzieć się, co wpisują do Google. Znając różne frazy kluczowe, będziesz wiedzieć, o czym pisać. Narzędzi do szukania fraz jest wiele, ja odeślę Cię do artykułu na ten temat: Jak wybrać słowa kluczowe, które przyniosą klientów.

Zacznij odpowiadać na ich pytania pisząc artykuły

Znasz już frazy używane przez Twoich klientów? Czas zamienić te frazy na artykuły firmowego bloga. Jeśli wiesz, czego potrzebują Twoi odbiorcy — daj im to! Zrób to, najlepiej pokazując swoje doświadczenie i perspektywę profesjonalisty.

Na blogu firmowym pisz artykuły, które są rozwiązaniami problemów i wniosą coś pozytywnego do życia klienta. To może być zarówno wiedza ogólna, jak i konkretne rozwiązanie pokazane krok po kroku.

Pamiętaj, aby artykuł zacząć od problemu, a dopiero potem skupić się na rozwiązaniu. To pozwoli Google na właściwe poznanie treści i wyświetlanie bloga firmowego na właściwe słowa kluczowe. Możesz zastosować poniższy schemat:

 1. Wstęp o problemie (pokazujesz, że wiesz o takim problemie).
 2. Pokazanie szczegółów tego problemu (jego konsekwencje itp.).
 3. Pokazanie rozwiązania przy użyciu Twojego produktu / usługi.
 4. Zaprezentowanie efektów u innych klientów (np. w formie case study).

Działaj regularnie

Jednym z największych problemów podczas pisania bloga firmowego jest brak regularności. Zdaje sobie, że to duże wyzwanie — sam borykam się z brakiem czasu na pisanie i kombinuje, aby kolejne treści trafiły na nasz firmowy blog. Jednak bez regularności nie będzie efektów. Twoja strona nie będzie generować dodatkowego ruchu, ani nie poprawią się pozycje dla ważnych słów kluczowych.

Moim zdaniem takim sensownym minimum jest napisanie wpisu blogowego raz na tydzień. To bardzo ważne przez pierwszy rok pisania. Odpuścić można, dopiero gdy ruch jest zadowalający, a Ty nie narzekasz już na brak klientów.

Jak pisać dobre treści na blog firmowy?

Jeśli masz już listę tematów na blog firmowy, to pozostaje tylko pisanie. Zdaje sobie sprawę, że to może wydawać się trudne, ale w rzeczywistości to jest bardzo proste. Pokaże Ci, jak ja podchodzę do pisania treści wpisów na blogu firmowym. Całość podzielimy sobie na kilka powtarzalnych kroków.

Krok 1: Research słow kluczowych

Mając temat, zapewne znasz już główne frazy kluczowe przypisane do danego poradnika / artykułu. Oprócz tych słów proponuję znaleźć pozostałe powiązane z tematem. Możesz do tego wykorzystać np. narzędzi Senuto (lub podobne) sprawdzając, na jakie frazy pojawiają się artykuły konkurencji o podobnym temacie. 

Krok 2: Ułóż nagłówki wpisu

Celem drugiego kroku jest ułożenie wszystkich nagłówków, które mają znaleźć się w tym artykule. Chodzi o to, aby stworzyć sobie pewnego rodzaju konspekt całego poradnika. Pisanie od razu, nie ma sensu, bo będziesz wiele zmieniać. Najpierw zastawów się nad logicznym ułożeniem struktury nagłówków. 

Do tematu możesz podejść na dwa sposoby. Pierwszym z nich są narzędzia, które generują takie konspekty automatycznie. Możesz do tego wykorzystać Surfer SEO lub ContentWriter. Po wpisaniu tytułu artykułu narzędzia te są w stanie zaproponować Ci cały spis nagłówków, który możesz później dowolnie dostosować pod swoje potrzeby. 

Druga, a do tego darmowa opcja to wykorzystanie Google. Wpisujesz tytuł artykułu do Google i otwierasz wszystkie wyniki z pierwszej strony. Następnie, bez większego namysłu kopiujesz wszystkie nagłówki, jakie się pojawiają na stronach konkurencji. 

Po skopiowaniu wszystkich robisz porządki, czyli usuwasz duplikaty, dostosowujesz kolejność oraz strukturę, tak aby pasowała do tego co chcesz przekazać w artykule. Twoim zadaniem jest przygotowanie dobrego spisu treści.

Krok 3: Spisz najważniejsze informacje dotyczące wpisu

Mając spis treści nagłówków, możesz zająć się przygotowaniem właściwej tekstu, jednak na tym etapie nie będziesz jeszcze pisać artykułu. 

Twoim zdaniem będzie spisanie wszystkich myśli, jakie chcesz przekazać pod każdym z nagłówków. Najlepiej jest to robić w formie listy wypunktowanych. Pod każdym nagłówkiem wypisz sobie kilka-kilkanaście punków, które chcesz poruszyć w ramach tej części artykułu.

Potraktuj to jak agendę spotkania z klientem, gdzie wypisujesz sobie, jaką kwestię chcesz poruszyć na danym etapie rozmowy. Dzięki temu powstanie całkiem pokaźny spis myśli tak jak w poniższym przykładzie:

Krok 4: Ustal kolejność tych informacji

Pod każdym nagłówkiem masz już spis myśli, teraz czas ustalić ich kolejność, tak aby była ona logiczna dla klienta. To na tym etapie dzieje się “burza mózgów”, której efektem będzie pełnoprawny konspekt artykułu. 

Ja robię to tak, że czytam po kolei każdy nagłówek i wszystkie myśli z nim związane. Najlepiej to robić na głos, wtedy łatwo zauważysz logiczne błędy. Całość czytam po kilka razy, aż nie znajdę żadnych poprawek. Na koniec, możesz też pokazać pełny konspekt komuś z zewnątrz — najlepiej gdyby była to osoba z Twojej grupy docelowej. 

Krok 5: Zamieniamy myśli na pełne zdania

Twoim następnym zdaniem jest zamiana na pojedynczych punktów na zdania. Możesz przyjąć, że każda z myśli powinna zamienić się na minimum jeden paragraf zawierający po kilka zdań. Czasem będzie tego więcej, zwłaszcza jeśli myśl jest złożona. 

Tutaj nie ma górnej granicy. Im więcej, tym lepiej. Pamiętaj, tylko aby to były wartościowe konkrety. Na tym etapie warto jest pomyśleć o używaniu słów kluczowych, które wcześniej zaplanowałeś. Najlepiej jest mieć ich listę podczas pisania. Zerkanie na nią pozwala częściej ich używać 🙂

Krok 6: Redakcja i korekta

Ten krok to przygotowanie tekstu do publikacji. Dopiero teraz możesz skupić się na poprawie ewentualnych błędów gramatycznych czy stylistycznych. 

Możesz to zrobić sam, zlecić wyspecjalizowanej osobie lub użyć narzędzia (ja używam https://languagetool.org/pl). Narzędzie tego typu nie są idealne, ale potrafią na dobrym poziomie poprawić Twoje teksty pisane w naszym ojczystym języku. 

Wcześniej nie warto skupiać się na poprawności językowej, ponieważ tekst często się zmienia podczas procesu pisania. Poprawki językowe warto robić, dopiero gdy jesteś zadowolony z merytoryki tekstu. Oczywiśćie nie musisz poświęcać dużo czasu na korektę. Ważne, żeby teksty na blogu firmowym były zrozumiałe. Idealna poprawność językowa to wiele godzin pracy. Czasami lepiej stworzyć dwa merytoryczne, niż dopieszczać językowo jeden.

Krok 7: Formatowanie treści i dodawanie grafik

Ten etap to przygotowanie graficzne tekstu. Warto zadbać tutaj o to, aby paragrafy nie były zbyt długie. 2-3 zdania w paragrafie są zazwyczaj wystarczające. To blog firmowy, nie książka.

Do tego zadbaj też o elementy takie jak wypunktowania, cytaty czy różnego rodzaju ramki wyróżniające bloki tekstów. Dodanie tego typu elementów znacznie poprawia atrakcyjność tekstu.  Ma to znaczenie zarówno dla ludzi, jak i Google, które zwraca uwagę na formatowanie tekstu. To tutaj możesz też zadbać o pogrubienia treści, które chcesz wyeksponować.

Na końcu możesz skupić się na umieszczeniu mediów: głównie grafik i filmów wideo. Zadbaj, aby grafiki miały uzupełniony atrybut ALT. Jego treść powinna być powiązana z tekstem, który się znajduje w bezpośrednim sąsiedztwie grafiki. Jeśli nie masz pomysłu na treść ALTu — spróbuj użyć najbliższego nagłówka znajdującego się ponad grafiką.

Krok 8: Dodaj linkowanie wewnętrzne do innych wpisów na blogu firmowym

Na koniec, przed samą publikacją skup się na linkowaniu wewnętrznym. Zakładam, że znasz listę wszystkich swoich opublikowanych artykułów. Pomyśl, czy używasz fraz kluczowych związanych z innymi artykułami (czasami to nieuniknione). Jeśli tak jest — zamień te frazy na linki do docelowych artykułów, które są powiązane z Tą frazą.

Możesz też zastanowić się, jakie inne artykuły mogą linkować do nowego artykułu. Polecam Ci prostą sztuczkę, która zadziała pod dwoma warunkami:

 • napisany artykuł jest już opublikowany
 • inne artykuły są już w indeksie Google

Jeśli spełniasz te dwa warunki, wpisz w pasek wyszukiwarki następujące wyrażenie:

site:twojadomena.pl “słowo kluczowe”

Oczywiście słowo kluczowe, jakiego należy użyć, powinno być przypisane do artykułu, który właśnie opublikowałeś.

Google pokaże Ci wszystkie Twoje artykuły, które zawierają to słowo kluczowe. Wejdź w nie i zamień to słowo kluczowe na link do artykułu. 

Krok 9: Zaindeksuj artykuł w Google 

Ostatnim krokiem następującym po publikacji jest zaindeksowanie artykułu w Google. Napisałeś już treść, więc warto by było, aby Google jak najszybciej go przeskanował i dodał do swojego indeksu. 

Aby to zrobić, wejdź do Google Search Console i wklej adres nowego artykułu w górny pasek przeglądarki. Następnie kliknij “dodaj do indeksu”. 

Cały proces może zająć chwilę i zależy to od poziomu zaufania do Twoje strony. Na początku nowe treści mogą indeksować się bardzo powoli (możesz czekać nawet tygodniami). Wraz z budowaniem autorytetu (budujesz go m.in. przez publikacje jakościowych treści) czas ten będzie się skracał. 

Tym sposobem udało Ci się przygotować i napisać wartościowy artykuł, który będzie przydatny potencjalnym klientom oraz będzie optymalny pod wyszukiwarkę. 

Stosowanie tej metody jest bardzo dobre, ponieważ pozwala na uniknięcie tzw. “syndromu pustej kartki”, czyli niepisaniem artykułu przez brak koncepcji czy weny. 

Nie musisz być dobry w pisaniu, żeby pisać dobre artykuły. Klienci wybaczą Ci drobne błędy, jeśli artykuł będzie realnie im pomagał — pamiętaj o tym. 

Podsumowanie

Blog firmowy to bardzo dobre narzędzie do budowania widoczności w Google. Aby jednak rzeczywiście przyczyniał się do pozyskiwania klientów, musi być pisany w odpowiedni sposób. Musisz pisać o tym, czego szukają w sieci Twoi potencjalni klienci. Znając ich problemy, proponuj rozwiązania, pokazując przy tym swoje doświadczenia i najlepsze atuty.