W tym artykule porozmawiamy o bardzo ważnych i często nieoczywistych przyczynach, dla których brakuje Ci klientów z Google. Nie będziemy skupiać się na typowych powodach, które możesz znaleźć w wielu miejscach online. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym głębiej? Chcę przybliżyć Ci problem z perspektywy biznesowej, bo to właśnie tam zazwyczaj tkwi przyczyna braku klientów. Przygotowałem dla Ciebie aż dziewięć kluczowych punktów, które razem omówimy. Jestem przekonany, że zrozumienie i adresowanie tych kwestii, a następnie przeformułowanie Twoich założeń, może dosłownie odmienić los Twojego biznesu.

1. Niewłaściwy punkt skupienia

Pierwszy powód, dla którego możesz nie zdobywać klientów z Google, to skupianie się na niewłaściwych aspektach. Zamiast patrzeć na swój biznes w sposób holistyczny, możesz poświęcać zbyt wiele uwagi na mało istotne detale, takie jak wtyczki SEO do pozycjonowania (np Yoast), które mają za zadanie ustawić wszystko „na zielono”.

Może Ci się wydawać, że konieczne jest stosowanie narzędzi SEO, które sugerują wklejanie słowa kluczowego w tekście dziesięć czy piętnaście razy, aby strona zajęła wysoką pozycję, czy też ślepe podążanie za każdą rekomendacją w panelu Google Ads, ponieważ „tak mówi Google”. Skupianie się na parametrach narzędzi analitycznych pokazujących różne wskaźniki domeny czy szybkość strony jest ważne, ale pojedyncze techniki stosowane bez zrozumienia szerszego kontekstu są mało efektywne.

Wyobraź sobie, że chcesz zostać piłkarzem, ale trenujesz wyłącznie wyrzuty z autu. Możesz być w tym perfekcyjny, ale czy to sprawi, że staniesz się dobrym piłkarzem? Musisz trenować różnorodne umiejętności, aby osiągnąć sukces. Skupianie się tylko na pojedynczych elementach, bez zrozumienia i wdrażania szerszej strategii, prowadzi do chaosu i braku efektów. Losowo wdrażane techniki mogą się nawzajem wykluczać.

Jeśli gdzieś czytasz, że wystarczy zrobić „jedną rzecz”, aby znaleźć się na szczycie wyników wyszukiwania Google, pamiętaj, że ta jedna rzecz może działać tylko w określonym kontekście, który autor mógł już mieć ustawiony. Na przykład, mogę Ci pokazać, jak napisać artykuł na firmowym blogu, który w ciągu kilku dni znajdzie się w TOP10 wyników wyszukiwania dla wybranej frazy. Ale to nie wynika wyłącznie z optymalizacji tego jednego artykułu – sukces zależy od globalnej oceny całej domeny przez Google.

Dlatego też, zamiast skupiać się wyłącznie na pojedynczych elementach optymalizacji, artykułach czy podstronach, ważne jest, aby podejść do SEO i marketingu w sposób holistyczny. Bez zaplanowanej, całościowej strategii osiągnięcie sukcesu będzie trudne, podobnie jak z odchudzaniem – nie ma magicznej pigułki. Całość Twojego podejścia do życia, żywienia i aktywności fizycznej wpływa na to, czy schudniesz. W SEO i innych dziedzinach marketingu inernetowego, pojedyncza technika sama w sobie niewiele zmieni.

Twoja strona może stać się skutecznym źródłem pozyskiwania klientów, ale kluczowe jest holistyczne podejście do strategii online, co zaraz omówimy. Chcę, aby ten punkt był przypomnieniem, że sukces w Google i innych obszarach marketingu wymaga patrzenia na sprawy z szerszej perspektywy.

2. Brak dopasowania do intencji

Drugi powód, dla którego może brakować Ci klientów z Google, wynika z braku dopasowania do intencji osoby szukającej. Musisz zdać sobie sprawę, że każdy, kto wpisuje jakąś frazę w Google, ma określoną potrzebę – nie zawsze jest nią zakup. Czasem ludzie chcą po prostu zdobyć informacje lub przeprowadzić research.

Jeśli nie jesteś w stanie zidentyfikować i zrozumieć tych intencji, staniesz przed dużym problemem. Kluczem jest tutaj dopasowanie treści do konkretnej potrzeby opisanej przez frazę kluczową. Kiedy ktoś szuka produktu, naturalne jest, że chce trafić na stronę produktu. Jeśli jednak jego celem jest zdobycie informacji, wówczas oczekuje strony, która pomoże mu w researchu, a nie od razu próbuje coś sprzedać.

Wyobraź sobie sytuację, w której idziesz do sklepu po radę, a sprzedawca zamiast zapytać, czego potrzebujesz, od razu próbuje coś ci sprzedać. Większość stron internetowych, a zwłaszcza kampanii w SEM, działa właśnie w ten sposób. Jest to strata pieniędzy, szczególnie gdy ktoś szuka np. jakiegoś rankingu lub porównania i nie jest jeszcze gotowy do zakupu.

Dopasowanie do potrzeb użytkownika jest kluczowe. Już na poziomie wyników wyszukiwania musisz obiecać, że Twoja strona oferuje dokładnie to, czego szukają, a potem strona docelowa musi spełnić te obietnice. W przeciwnym razie marnujesz swoje zasoby, a Twoje działania SEO i kampanie Google Ads są nieskuteczne. Niedopasowanie do intencji wyszukiwającego może sprawić, że poczuje się on oszukany lub po prostu szybko opuści stronę.

Chociaż może się to wydawać oczywiste, w rzeczywistości niewiele firm i agencji marketingowych podchodzi do tego w sposób świadomy i strategiczny, co jest wielką szkodą. Dostosowanie się do intencji i preferencji użytkowników może znacząco zwiększyć skuteczność kampanii i liczbę pozyskanych klientów.

3. Niska jakość treści

Trzeci powód, dla którego możesz mieć problem z przyciągnięciem klientów z Google, tkwi w niskiej jakości treści na stronach docelowych, na które trafiają użytkownicy zaraz po wejściu z wyników wyszukiwania. Wiele firm błędnie zakłada, że bycie wysoko w wynikach Google automatycznie przekłada się na zwiększenie liczby klientów.

Jednak bez względu na to, jak wysoko znajduje się Twoja strona, jeśli treść nie jest w stanie przekształcić ruchu w klientów, wysiłki i inwestycje pójdą na marne. Problem często leży w treściach, które są niedopasowane do potrzeb użytkowników i średniej jakości.

Ważne jest, aby zrozumieć, że jakość treści nie ogranicza się tylko do poprawności językowej. Chodzi przede wszystkim o to, jakie informacje otrzymuje klient w danym etapie procesu zakupowego i jakie argumenty przekonają go do dokonania zakupu.

Aby treści były skutecznie dopasowane do grupy docelowej, konieczne jest jej dokładne poznanie oraz zrozumienie jej potrzeb i problemów. Gdy treść mówi bezpośrednio do odbiorcy, odwiedzający stronę internetową czują, że komunikat jest skierowany właśnie do nich, co buduje zaufanie i przekłada się na większą skłonność do dokonania zakupu.

Pisanie treści to tylko wierzchołek góry lodowej; znacznie większym wyzwaniem jest zrozumienie, co w ogóle należy napisać. Jeśli decydujesz się na zlecenie pisania treści zewnętrznym wykonawcom, pamiętaj, że osoba niebędąca częścią Twojej firmy może nie być w pełni świadoma specyfiki Twojej marki, podejścia do klienta i przekazu, co często skutkuje tworzeniem treści, które są średnie lub niskiej jakości.

Dodatkowo, pisanie treści z myślą wyłącznie o SEO jest podejściem błędnym. Najpierw należy skupić się na wartości merytorycznej tekstu, jego miejscu w strukturze strony i potrzebie, jaką ma zaspokajać. Optymalizacja pod kątem SEO powinna przyjść dopiero na końcu. No bo co z tego, że znajdziesz się na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania, jeśli treść na stronie zniechęca klientów?

Warto również pamiętać, że najlepsze treści to te, które łączą w sobie wartościową informację z Twoim doświadczeniem. Ludzie chcą czytać teksty, które są czymś więcej niż tylko suchymi faktami; szukają treści, które przemówią do nich i dostarczą wartość. Dlatego pamiętaj, aby wpleść w swoje treści własną perspektywę i doświadczenie, co uczyni je bardziej przekonującymi i skutecznymi.

4. Brak rozwoju strony

Czwarty powód, przez który możesz mieć trudności z przyciągnięciem klientów z Google, to brak ciągłego rozwoju strony internetowej. Wielu przedsiębiorców błędnie zakłada, że stworzenie strony internetowej jest ostatnim krokiem w jej rozwoju. Rzeczywistość jest jednak inna – tworzenie strony to dopiero początek.

Nie wystarczy po prostu „wypozycjonować” stronę w wyszukiwarce i oczekiwać, że wszystko pójdzie jak z płatka. Już na etapie projektowania strony musisz myśleć o SEO, a potem regularnie rozwijać stronę, dodawać nowe treści, elementy struktury oraz testować różne rozwiązania wpływające na konwersję. Praca nad stroną nigdy się nie kończy; zawsze znajdzie się coś, co można ulepszyć, przetestować, zmienić.

Robienie strony „raz na pięć lat” to podejście, które więcej szkodzi niż pomaga. Taki gwałtowny, rewolucyjny przewrót może zniszczyć wszystko, co do tej pory udało się osiągnąć. Zamiast tego, rozwój strony powinien być procesem ewolucyjnym, gdzie stopniowo wprowadzasz zmiany, czasami aktualizując nawet szatę graficzną, jeśli jest to konieczne.

Jednym z największych błędów jest tworzenie strony głównie pod siebie, a nie z myślą o użytkowniku. Zamiast opierać się na opinii znajomych czy rodziny, warto zasięgnąć opinii bezpośrednio od klientów lub pracowników mających bezpośredni kontakt z klientami. Oni lepiej wiedzą, jakie są potrzeby i problemy użytkowników, co może być cenną wskazówką do dalszego rozwoju strony.

Nie można też zapominać o ciągłej optymalizacji strony pod kątem konwersji i SEO. Regularnie sprawdzaj, co działa, a co nie, i dostosowuj treści tak, aby były jak najbardziej przekonujące i skuteczne. Podejście, że „zrobimy stronę i ona sama będzie generować klientów”, jest nierealistyczne. Sukces wymaga regularnej pracy i ciągłego rozwoju, podobnie jak regularne ćwiczenia fizyczne – nie osiągniesz formy, wykonując tysiąc przysiadów raz w roku. Trzeba działać systematycznie i regularnie, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty.

5. Brak analityki

Piąty powód, dla którego możesz nie widzieć oczekiwanych efektów z działań online, to brak analityki internetowej. Bez analizy wyników trudno stwierdzić, czy podjęte działania mają sens i czy przynoszą pożądane rezultaty. Ograniczenie się jedynie do podstawowych wskaźników, takich jak ilość ruchu na stronie czy liczba kontaktów, jest niewystarczające. Podobnie, nawet analiza samej sprzedaży nie daje pełnego obrazu sytuacji.

Aby skutecznie zarządzać działaniami online, konieczne jest zrozumienie i śledzenie wielu różnorodnych metryk, dostosowanych do specyfiki Twojego biznesu. Wiedza na temat kosztu pozyskania klienta, kosztu pozyskania leada (w tym leadów kwalifikowanych), średniej wartości koszyka w e-commerce czy całkowitej wartości klienta w e-commerce jest kluczowa. Tylko dzięki takim danym możesz zrozumieć, jak Twoje inwestycje wpływają na biznes i jak optymalizować działania.

Jeśli prowadzisz kampanie płatne, istotne jest, aby znać rentowność każdej z nich. Rozpoznanie, które kampanie są bardziej opłacalne, pozwala na bardziej efektywne alokowanie budżetu, co z kolei przekłada się na lepsze wyniki i wyższe zarobki. Dostęp do szczegółowych danych pozwala na efektywne zarządzanie kampanią i podejmowanie właściwych decyzji biznesowych.

Działanie „na czuja” bez oparcia na solidnej analizie danych często kończy się niepowodzeniem. Intuicja, choć czasem pomocna, nie jest niezawodnym narzędziem w podejmowaniu decyzji biznesowych. Podsumowując, bez analityki trudno jest podejmować trafne decyzje. Mierzenie i analizowanie różnorodnych aspektów działalności online jest niezbędne do zrozumienia efektywności kampanii i kierunku, w którym należy podążać, aby osiągnąć sukces.

6. Bezmyślne kopiowanie konkurencji

Szósty powód, przez który Twoje działania online mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów, to bezmyślne kopiowanie konkurencji. Dotyczy to różnych aspektów działalności online – od wyglądu strony internetowej po komunikację i strukturę. Ważne jest, aby pamiętać, że każda firma ma swoją unikalną grupę docelową, wartości i sposób komunikacji, co sprawia, że to, co działa dla jednej firmy, może nie przynieść takich samych efektów dla innej.

Kopiowanie konkurencji bez zrozumienia, dlaczego pewne rozwiązania są dla nich skuteczne, jest ryzykowne. Podobnie jak w sporcie, gdzie każdy sportowiec ma swój indywidualny plan treningowy dopasowany do swoich potrzeb i możliwości, w biznesie nie istnieje uniwersalny sposób na sukces. Co działa dla jednej firmy, może nie działać dla innej, szczególnie jeśli różnicie się pod względem strategii SEO, strategi cenowej, wartości oferty czy podejścia do klienta.

Na przykład, jeśli konkurencja koncentruje się na promowaniu niskich cen, mogą to robić, ponieważ mają wyjątkowo korzystne warunki zakupu u dystrybutorów, które Tobie nie są dostępne. W takim przypadku skupienie się wyłącznie na cenie może być dla Ciebie nieskuteczne. Zamiast tego warto znaleźć i podkreślić inne wartości, które wyróżnią Twoją ofertę.

Podobnie, kopiowanie struktury strony czy strategii SEO i Google Ads konkurencji bez dogłębnej analizy i zrozumienia, może okazać się nieskuteczne. Możliwe, że konkurencyjna strona jest dostosowana do zupełnie innego procesu zakupowego lub innych intencji użytkowników niż Twoja.

Inspiracja działaniami konkurencji jest naturalna i może być użyteczna, ale kluczowe jest przemyślane dostosowanie tych inspiracji do własnej strategii biznesowej i online. Bezmyślne kopiowanie nie tylko nie przyniesie oczekiwanych efektów, ale również może sprawić, że stracisz swoją unikalność i nie będziesz wiedzieć, dlaczego pewne działania nie działają.

Zachęcam zatem do wypracowania własnych rozwiązań, dostosowanych do unikalnych potrzeb i możliwości Twojej firmy. Testuj i analizuj, ale pamiętaj, aby zawsze dostosować to, co odkryjesz, do swojej strategii, zamiast bezpośrednio kopiować konkurencję. To pozwoli Ci wyróżnić się na rynku i osiągnąć trwały sukces.

7. Niewłaściwy proces sprzedaży

Siódmy powód, który może utrudniać osiągnięcie sukcesu w sprzedaży online, dotyczy nie samej widoczności w Google, ale właściwej obsługi procesu sprzedaży. Musisz zdawać sobie sprawę, że nawet największy zasięg i ruch na stronie nie przekują się w sukces, jeśli proces sprzedaży i obsługa klienta nie będą na odpowiednim poziomie.

Dla przykładu, problem może pojawić się, gdy jakość obsługi klienta jest niewystarczająca. Nawet najlepsze kampanie płatne nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli handlowcy nie odpowiadają na telefony czy zapytania klientów. Tak było w przypadku jednego z naszych klientów, który narzekał na jakość leadów z kampanii płatnych. Po dokładnej analizie okazało się, że problem leżał w obsłudze klienta – tylko niektóre oddziały firmy rzeczywiście podjęły próbę kontaktu z potencjalnymi klientami.

Podobnie w sklepach internetowych, skomplikowany proces zakupu może zniechęcać klientów. Zbyt wiele pól do wypełnienia czy nieintuicyjne opcje wyboru mogą powodować, że klienci rezygnują z zakupów, nawet jeśli już dodali produkty do koszyka. W tych przypadkach kluczowym elementem jest optymalizacja UX (User Experience) oraz uproszczenie procesu zakupu, aby ułatwić klientowi finalizację transakcji.

Nieodpowiadanie na zapytania klientów czy zbyt długie formularze kontaktowe to kolejne przykłady błędów, które mogą sabotować Twoje działania marketingowe. Nawet najlepsza widoczność w Google nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli nie dbasz o szybką i efektywną komunikację z klientami.

W związku z tym, skupienie się wyłącznie na SEO i generowaniu ruchu może być mniej efektywne niż poprawa samego procesu sprzedaży i obsługi klienta. To właśnie obsługa na wysokim poziomie pozwala przekształcić zasięg i ruch w rzeczywiste zyski.

Zachęcam więc do dokładnej analizy i optymalizacji procesów sprzedażowych w Twojej firmie, zarówno w przypadku sklepów internetowych, jak i tradycyjnej obsługi klienta. Bez tego, nawet najlepsze strategie marketingowe mogą okazać się nieskuteczne.

8. Szukanie drogi na skróty

Ósmy powód, przez który Twoje działania marketingowe mogą nie przynosić oczekiwanych wyników, to próby szukania drogi na skróty. W świecie biznesu i marketingu nie ma łatwych rozwiązań, które pozwolą ominąć potrzebę ciężkiej pracy i zaangażowania. Chociaż ten punkt dotyczy szeroko pojętego marketingu, nie tylko działań w Google, zasada ta ma uniwersalne zastosowanie.

Firmy często udają, że angażują się w marketing, na przykład przez sporadyczne pisanie postów na blogu czy zakup kilku linków, ale bez spójnej strategii i regularności, takie działania nie przynoszą efektów.

Podstawowym błędem jest traktowanie marketingu jako zbioru losowych działań, bez głębszego zrozumienia i zaangażowania. Na przykład, sporadyczne postowanie w mediach społecznościowych bez strategii contentowej czy sprzedażowej nie jest prawdziwym content marketingiem, social media marketingiem czy social sellingiem. Jeśli nie masz czasu na zaangażowanie w te działania, lepiej zatrudnić kogoś, kto może pomóc, albo zdecydować się na naukę i samodzielne wdrożenie niezbędnych działań.

Współpraca z agencjami marketingowymi również wymaga zaangażowania – nie można po prostu zlecić zadania i o nim zapomnieć. Tak jak w przypadku pracy z trenerem personalnym, agencja może wskazać kierunek i wspierać działania, ale bez zaangażowania ze strony firmy, trudno o sukces. Podobnie, ograniczony budżet na marketing nie może być wymówką do braku działań. Jeśli najwięksi gracze w branży inwestują znaczne sumy w marketing, niskobudżetowe propozycje za „dziwnie tanio” mogą okazać się nieskuteczne.

Kluczowa jest gotowość do inwestycji czasu i pieniędzy. Bez zaangażowania tych zasobów, trudno o skuteczny marketing. Jeśli nie posiadasz ani jednego, ani drugiego, rozważenie innych metod pozyskiwania klientów może być bardziej sensowne. Próba znalezienia skrótu często kończy się brakiem rezultatów i zmarnowanymi zasobami.

W marketingu, podobnie jak w wielu innych dziedzinach, nie ma miejsca na półśrodki. Zaangażowanie, spójna strategia i gotowość do inwestycji są kluczem do sukcesu. Szukanie dróg na skróty nie tylko nie przynosi oczekiwanych efektów, ale również może zaszkodzić Twojej marce w dłuższej perspektywie.

9. Bazowanie tylko na Google

Ostatni powód, dla którego Twoje działania marketingowe mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów, może Cię zaskoczyć: jest nim bazowanie wyłącznie na Google. Chociaż Google jest niezwykle ważną częścią marketingu online, nie jest ono jedynym kanałem, przez który można dotrzeć do potencjalnych klientów i wpłynąć na proces zakupowy. Zatrzymywanie się tylko na Google to ograniczenie, które może przeszkadzać w pełnym wykorzystaniu potencjału marketingowego.

Google często odpowiada za początek procesu zakupowego, kiedy ludzie szukają informacji, produktów czy usług. Jednakże, proces zakupowy nie kończy się na samym wyszukiwaniu. Istnieje wiele innych metod i kanałów, które mogą wspierać i wzmacniać decyzję o zakupie, takich jak email marketing, video marketing, remarketing (nie tylko w sieci Google, ale także na platformach społecznościowych typu Facebook czy Instagram), a także wiele innych działań, które mogą przyciągnąć i zaangażować potencjalnych klientów na różnych etapach ich ścieżki zakupowej.

Marketing i budowanie marki wymagają obecności w wielu miejscach, nie tylko w wyszukiwarce Google. Kiedy klient trafi na stronę z Google, ważne jest, aby nie zapomniał o Twojej marce, co oznacza potrzebę przypominania o sobie w różnych kanałach i kontekstach. To wymaga świadomego planowania i budowania ścieżek sprzedażowych, które wykraczają poza pojedynczy punkt kontaktu.

Warto pamiętać, że choć Google jest kluczowe w wielu procesach zakupowych i często stanowi znaczącą część strategii marketingowej, nie powinno być jedynym kierunkiem działań. Skupienie się wyłącznie na Google może sprawić, że przegapisz inne, równie ważne możliwości dotarcia do klientów i budowania z nimi trwałych relacji.

Zróżnicowanie działań marketingowych i wykorzystanie pełnego spektrum dostępnych narzędzi i kanałów to klucz do budowania silnej i rozpoznawalnej marki, która skutecznie konwertuje potencjalnych klientów na różnych etapach ich podróży zakupowej.

Podsumowanie

Podsumowując, omówiliśmy dziewięć kluczowych powodów, które mogą utrudniać sukces Twoich działań w Google i w marketingu online ogólnie. Oto one w skrócie:

  1. Skupienie na mało istotnych elementach – koncentracja wyłącznie na technikach i sztuczkach, zamiast na całościowej strategii, jest błędem.
  2. Brak dostosowania do intencji użytkowników – ignorowanie tego, czego potrzebują i oczekują Twoi potencjalni klienci po wejściu na stronę, jest poważnym przeoczeniem.
  3. Niska jakość treści – treść niskiej jakości nie przyciągnie ani nie utrzyma uwagi klientów.
  4. Brak rozwoju strony – strona internetowa wymaga ciągłego optymalizowania i aktualizacji, by nadążać za zmieniającymi się wymaganiami rynku i technologii.
  5. Brak analityki – działania marketingowe muszą opierać się na danych, a nie na przypuszczeniach; bez analityki działasz na ślepo.
  6. Bezmyślne kopiowanie konkurencji – kopiowanie rozwiązań konkurencji bez zrozumienia ich kontekstu i dopasowania do własnej strategii biznesowej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
  7. Proces sprzedaży – nieskuteczny proces sprzedaży może sabotować nawet najlepiej zaplanowane i wykonane działania marketingowe.
  8. Szukanie drogi na skróty – nie ma szybkich i łatwych rozwiązań w marketingu; sukces wymaga cierpliwości i konsekwentnej pracy.
  9. Bazowanie wyłącznie na Google – chociaż Google jest ważnym elementem marketingu online, nie można ignorować innych kanałów i metod dotarcia do klientów.

Zrozumienie i zaadresowanie tych wyzwań pozwoli Ci podejść do budowania widoczności w Google oraz ogólnie do marketingu online w sposób strategiczny i przemyślany. Pamiętaj, że świat marketingu jest dynamiczny, a koszty działań marketingowych rosną. Dlatego też, zaangażowanie w ciągłe uczenie się i dostosowywanie strategii jest kluczowe dla sukcesu.

Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne w Twoich działaniach. Do zobaczenia w kolejnych materiałach i nie zapomnij o subskrypcji, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutecznego marketingu online.