Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Czym jest wizerunek marki, a czym jest świadomość marki?
 • W czym pomaga budowanie wizerunku marki?
 • Co wybrać: Budowanie marki osobistej (personal branding) czy budowanie marki firmowej?
 • Jak budować wizerunek marki w Google?
Budowanie marki osobistej lub firmowej w Google — jak zacząć ten proces? 
Budowanie marki osobistej lub firmowej w Google — jak zacząć ten proces? 

Czym jest wizerunek marki?

Wizerunek marki to, jak ludzie postrzegają daną firmę, produkt czy osobę. Można to porównać do pierwszego wrażenia, które ktoś na nas robi. Jeśli w sklepie obsłużą Cię miło i szybko, to będziesz miał pozytywny obraz tego miejsca. Jeśli jednak produkt, który kupiłeś, się zepsuje, to Twoje zdanie o marce może się pogorszyć.

Ten wizerunek nie tworzy się sam z siebie. Firmy dużo inwestują w reklamy, wygląd produktu, jakość usług i komunikację z klientami, żeby zbudować pozytywny wizerunek. Dobrze zbudowany wizerunek pomaga firmie zdobyć więcej klientów i sprawia, że ludzie chętniej do niej wracają.

Oczywiście wizerunek to nie tylko to, co firma o sobie mówi. To także opinie innych ludzi, recenzje w internecie, posty w mediach społecznościowych i nawet to, jak pracownicy firmy zachowują się na co dzień. Dlatego budowanie wizerunku to ciągły proces, który wymaga uwagi na wiele różnych elementów.

Czym jest świadomość marki?

Świadomość marki to poziom, na którym ludzie rozpoznają i pamiętają daną markę. Inaczej mówiąc, to stopień, w jakim nazwa, logo czy nawet kolorystyka marki są znane wśród ludzi. Jeśli na przykład większość osób w sklepie rozpoznaje logo Coca-Coli i wie, co to za produkt, oznacza to, że świadomość tej marki jest bardzo wysoka.

Świadomość marki jest ważna, bo im więcej osób zna twoją markę, tym łatwiej ci będzie sprzedawać produkty czy usługi. To trochę jak z popularnym aktorem – jeśli dużo osób go zna, więcej ludzi zechce obejrzeć film, w którym gra.

Firmy używają różnych metod, żeby zwiększyć świadomość marki. Mogą to być reklamy w telewizji, posty w mediach społecznościowych, plakaty na ulicach czy nawet sponsorowanie dużych wydarzeń. Każda z tych rzeczy ma na celu sprawić, żeby jak najwięcej osób usłyszało o marce i zapamiętało ją.

W czym pomaga budowanie wizerunku marki?

Budowanie wizerunku marki pomaga w kilku kluczowych aspektach biznesu i relacji z klientami. Po pierwsze, dobrze zbudowany wizerunek zwiększa rozpoznawalność i świadomość marki, co sprawia, że więcej ludzi ją zna i zauważa wśród innych produktów czy usług na rynku. To z kolei ułatwia sprzedaż i może prowadzić do większych zysków, większej ilości pozyskiwanych klientów czy łatwiejszego procesu lead generation.

Po drugie, wizerunek marki pomaga w budowaniu zaufania. Jeśli ludzie kojarzą Twoją markę z jakością, rzetelnością i dobrą obsługą, są bardziej skłonni do korzystania z twoich produktów czy usług, a nawet do polecania ich innym. Zaufanie to kapitał, który jest trudno zdobyć, ale bardzo łatwo stracić, więc dobrze zbudowany wizerunek marki to ważna inwestycja.

Trzecim aspektem jest różnicowanie się od konkurencji. Rynek jest pełen różnych produktów i usług, więc dobrze zbudowany wizerunek pozwala ci wyróżnić się na tle innych. Może to być przez oryginalny design, unikatowe cechy produktu czy po prostu przez sposób komunikacji z klientem.

Czwarty element to lojalność klientów. Kiedy ludzie mają pozytywny obraz marki, są bardziej skłonni do ponownego korzystania z jej produktów czy usług. Lojalni klienci to nie tylko stałe źródło przychodów, ale też „ambasadorzy” marki, którzy mogą ją polecać innym.

W skrócie, budowanie wizerunku marki to nie tylko kwestia estetyki czy reklamy, to kompleksowa strategia, która wpływa na różne aspekty działalności firmy i jej relacji z klientami.

Budowanie marki osobistej (personal branding) czy budowanie marki firmowej?

Zastanawiasz się pewnie, co jest lepsze: Budowanie marki osobistej (personal branding) czy budowanie marki firmowej. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wybór między budowaniem marki osobistej a marki firmowej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj działalności, cele, zasoby i preferencje. Oto kilka aspektów, które mogą wpływać na ten wybór:

Marka osobista (Personal Branding)

 1. Większa elastyczność: Jako indywidualista masz więcej swobody w kształtowaniu swojego wizerunku.
 2. Bezpośrednia relacja z publicznością: Ludzie często łatwiej nawiązują relacje z osobami niż z bezosobowymi firmami.
 3. Szybsza adaptacja: Zmiany w strategii czy ofercie są łatwiejsze do wprowadzenia i komunikacji.
 4. Ryzyko związane z reputacją: Twoja osobista reputacja jest nierozerwalnie związana z marką, co może być zarówno atutem, jak i ryzykiem.

Marka firmowa

 1. Profesjonalizm i wiarygodność: Marka firmowa często jest postrzegana jako bardziej profesjonalna i stabilna.
 2. Łatwiejsza skalowalność: Firma łatwiej przetrwa twoje osobiste absencje czy zmiany w życiu.
 3. Dywersyfikacja: Możliwość wprowadzenia różnych produktów lub usług pod jednym szyldem.
 4. Odpowiedzialność i ryzyko są rozproszone: Błędy lub kontrowersje nie obciążają bezpośrednio jednej osoby.

Czynniki wpływające na wybór (marka osobista vs firmowa):

 • Rodzaj działalności: Niektóre branże lepiej nadają się do personal brandingu (np. coaching, działalność artystyczna), inne do brandingu firmowego (np. produkcja, usługi B2B).
 • Zasoby: Budowanie marki firmowej często wymaga większych zasobów finansowych i czasowych.
 • Cele: Jeżeli chcesz zbudować coś, co przetrwa dłużej niż twoja kariera, marka firmowa może być lepszym wyborem.
 • Osobiste preferencje: Niektórzy ludzie wolą stać w cieniu i skupić się na zarządzaniu firmą, inni chcą być twarzą swojej marki.

Ostateczny wybór zależy od konkretnego kontekstu i celów, jakie stawiasz przed sobą lub swoją firmą. Oba podejścia mają swoje zalety i wady, a niektóre firmy i indywidualiści decydują się na hybrydowy model, łączący elementy obu.

Jak budować wizerunek marki w Google?

Budowanie marki w Google jest nie tylko możliwe, ale też coraz częściej zalecane. Google to jedno z pierwszych miejsc, gdzie ludzie szukają informacji o produkcie, usłudze czy osobie. Oto kilka sposobów, w jaki można zbudować markę w Google:

Budowanie marki przez pozycjonowanie / SEO

Optymalizacja pod wyszukiwarki (pozycjonowanie), pomaga w budowaniu marki przez zwiększenie jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Kiedy ludzie szukają określonych informacji lub produktów i natrafiają na Twoją stronę czy treść, zwiększa się prawdopodobieństwo, że zaczną Cię kojarzyć jako eksperta w danym temacie lub jako zaufaną markę. To w efekcie może prowadzić do większej liczby odwiedzin, większego zaangażowania i, ostatecznie, do zwiększenia sprzedaży czy popularności.

Najważniejszym krokiem jest optymalizacja strony internetowej pod kątem SEO, co pomoże w jej wyższym rankingowaniu w wynikach wyszukiwania. Dobre praktyki SEO obejmują m.in. wykorzystanie słów kluczowych, optymalizację meta opisów i tworzenie wartościowych treści.

Budowanie marki w Google Moja Firma

„Google Moja Firma” to narzędzie, które pozwala lokalnym przedsiębiorstwom zarządzać swoją obecnością w wyszukiwarce Google i na mapach Google. Poprzez uzupełnienie profilu informacjami takimi jak godziny otwarcia, zdjęcia, opinie klientów i lokalizacja, zwiększasz szanse na to, że potencjalni klienci Cię znajdą.

Jest to szczególnie ważne dla małych, lokalnych firm, które chcą budować markę w swojej okolicy. Dzięki temu narzędziu masz także możliwość interakcji z klientami, odpowiadania na ich opinie i pytania, co buduje zaufanie i pozytywny wizerunek Twojej marki.

Budowanie marki dzięki reklamom Google Ads

Reklama w Google Ads może być potężnym narzędziem do budowania marki, ponieważ pozwala na celowane reklamy wobec konkretnych grup ludzi, którzy są najbardziej zainteresowani Twoimi produktami czy usługami. Reklamy te są widoczne na samym początku wyników wyszukiwania Google, co znacząco zwiększa ich widoczność.

Dzięki różnym formatom reklamowym, takim jak tekst, grafika czy wideo, masz możliwość komunikowania różnych aspektów swojej marki w sposób atrakcyjny i efektywny. Kiedy użytkownicy klikają na Twoje reklamy i trafiają na dobrze zaprojektowaną stronę z ofertą, nie tylko zwiększasz swoje szanse na sprzedaż, ale także budujesz świadomość i zaufanie do swojej marki.

Budowanie marki na Youtube 

YouTube to platforma, na której możesz budować markę poprzez publikowanie wartościowych i interesujących filmów. Regularna publikacja, interakcja z widzami oraz optymalizacja pod kątem SEO są kluczem do zwiększenia widoczności. Promując swoje filmy na innych platformach i analizując dane z YouTube, możesz skutecznie zwiększyć rozpoznawalność swojej marki.

Od czego zacząć budowanie marki w Google?

Jeśli myślisz o tym, jak zbudować swoją markę w Google, to dobrze trafiłeś. Google to nie tylko wyszukiwarka, ale także potężne narzędzie do promowania Twojej firmy. Oto kilka praktycznych kroków, które pomogą Ci w tym procesie.

Załóż Stronę Internetową

Nie ma lepszego początku niż własna strona internetowa. To Twój dom w sieci, gdzie klienci mogą Cię znaleźć, dowiedzieć się więcej o Twojej ofercie i skontaktować. Upewnij się, że strona jest prosta w obsłudze i zawiera wszystko, co potencjalny klient mógłby chcieć wiedzieć o Twojej firmie.

Zajmij się SEO / pozycjonowaniem

Optymalizacja pod wyszukiwarki, znana jako SEO, to coś więcej niż tylko modne słowo. Dzięki SEO Twoja strona będzie się pojawiać wyżej w wynikach wyszukiwania Google. W praktyce oznacza to więcej odwiedzin i większe zainteresowanie Twoją marką.

Załóż profil na Google Moja Firma

Nie zapomnij o darmowym narzędziu od Google, jakim jest „Google Moja Firma”. Dzięki niemu możesz zarządzać tym, jak Twoja firma jest prezentowana w wynikach wyszukiwania i na Mapach Google. To świetny sposób, by lokalni klienci mogli Cię łatwo znaleźć.

Uruchom reklamy Google Ads

Jeśli masz już stronę i profil w Google Moja Firma, czas na reklamy. Google Ads pozwala na tworzenie płatnych reklam, które wyświetlą się osobom szukającym produktów lub usług w Twojej branży. To może być szybki sposób na zdobycie nowych klientów.

Śledź Wyniki

Nie zapomnij monitorować, jak sobie radzisz. Narzędzia jak Google Analytics pomogą Ci zrozumieć, skąd przychodzą Twoi klienci i co ich najbardziej interesuje. To ważne dla dalszego rozwoju i dostosowywania strategii.

Ostatecznie, budowanie marki w Google to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Ale jeśli zastosujesz się do tych podstawowych kroków, będziesz na dobrej drodze do zbudowania silnej i rozpoznawalnej marki w sieci.

Budowanie marki — Podsumowanie

Z mojej perspektywy warto jest budować markę w Google, ponieważ jest to najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie i potężne narzędzie marketingowe. Kiedy ludzie szukają produktów, usług czy informacji, zaczynają od Google. Jeżeli Twoja marka pojawia się w wysokich wynikach wyszukiwania, zwiększasz szanse na kliknięcie i odwiedzenie Twojej strony przez potencjalnych klientów. Im wyższa pozycja, tym lepiej.

Obecność w Google nie tylko zwiększa Twoją widoczność, ale również buduje zaufanie. Ludzie są bardziej skłonni ufać firmom, które są łatwo dostępne w sieci. Poza tym, różne narzędzia jak SEO czy Google Ads pozwalają na skierowanie dużego ruchu na Twoją stronę, co z kolei pomaga w generowaniu leadów i zwiększa sprzedaż.

Dzięki Google Analytics i innym narzędziom analitycznym, masz możliwość lepszego zrozumienia swoich klientów. Możesz dowiedzieć się, skąd przychodzą, jakie mają zainteresowania, co klikają na Twojej stronie, i na podstawie tych informacji dostosowywać swoją ofertę i strategię marketingową.

Na koniec warto dodać, że budowanie marki w Google to również sposób na bycie konkurencyjnym. Twoi konkurenci najprawdopodobniej już korzystają z Google, więc nie zostawaj w tyle. Inwestowanie w obecność w Google daje Ci szansę na wyprzedzenie konkurencji i zyskanie większego udziału w rynku.

W skrócie, obecność w Google to nie tylko kwestia widoczności, ale także zaufania, zrozumienia rynku i zdolności do konkurowania na globalnym polu. To inwestycja, która z dużym prawdopodobieństwem się opłaci.