Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Jak działa Google i jak to wykorzystać w biznesie?
 • Co to jest algorytm wyszukiwarki Google?
 • Czym tak naprawdę jest SEO?
 • Jak sprawić, by Twoja strona była wysoko w Google?
 • Dlaczego SEO jest ważne?
 • Jak krok po kroku zaplanować i wdrożyć strategię SEO?
 • Czym jest optymalizacja SEO i jak ją poprawnie wykonać?
 • Kiedy zacząć działać z SEO?
 • Jakie są najczęstsze błędy związane z SEO?
 • Jakie są zasady SEO?

W internecie możesz natknąć się na bardzo dużą ilość artykułów związanych z SEO, mówiących o wielu aspektach optymalizacji stron internetowych pod wyszukiwarki. Część z nich jest naprawdę dobra, ale często napisana jest językiem niezrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy.

Nie musisz znać szczegółów i branżowych terminów, by dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest SEO (czy też pozycjonowanie stron) i móc wykorzystać tę wiedzę przy współpracy z innymi osobami czy firmami. Artykuł ten zawiera podstawy, które pomogą Ci zrozumieć cały proces optymalizacji strony internetowej w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

Spis treści

Jakie są najważniejsze podstawy SEO z perspektywy biznesowej?

W kontekście SEO z perspektywy biznesowej, najważniejsze jest zrozumienie potrzeb i zachowań klientów w procesie wyszukiwania informacji oraz dopasowanie do nich treści i struktury strony internetowej. Strategia SEO powinna opierać się na analizie etapów procesu zakupowego klienta, co pozwala na stworzenie treści odpowiadających na różne potrzeby i zapytania.

Ważne jest również zbudowanie strony w taki sposób, aby była ona logiczna i zrozumiała zarówno dla użytkowników, jak i algorytmów wyszukiwarek. W procesie optymalizacji SEO kluczowe jest więc dopasowanie, tworzenie wartościowych treści, odpowiednia struktura strony oraz ciągła analiza i dostosowywanie działań w celu skutecznego zaspokajania potrzeb klientów.

Czym jest autorytet w kontekście SEO?

Autorytet strony w kontekście SEO jest czymś więcej niż tylko wynikiem technicznych działań optymalizacyjnych. To postrzegane zaufanie i wiarygodność Twojej strony internetowej, które są kluczowe dla osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Ważne jest, aby zrozumieć, że wyszukiwarki, takie jak Google, polegają na zaufaniu do stron, które prezentują w swoich wynikach.

Budowanie autorytetu to proces długotrwały, wymagający konsekwentnej pracy i zaangażowania. Kluczowym elementem jest tworzenie wartościowych i użytecznych treści, które odpowiadają na potrzeby i pytania użytkowników. Strony, które dostarczają treści wysokiej jakości, zyskują zaufanie zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarek.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest zdobywanie linków zwrotnych z innych renomowanych stron. Linki te są postrzegane jako „głosy zaufania” dla Twojej strony. Jednakże, ważne jest, aby te linki były naturalne i pochodziły z wiarygodnych źródeł.

Techniczna optymalizacja strony, w tym szybkość ładowania, responsywność mobilna i poprawna struktura URL, również wpływa na autorytet. Strony technicznie zoptymalizowane są lepiej oceniane przez algorytmy wyszukiwarek, ale nie jest to rzecz najważniejsza.

Pamiętaj, że autorytet to nie tylko kwestia SEO, ale również budowania długotrwałych relacji z klientami. Strony z wysokim autorytetem to te, które z czasem stają się zaufanymi źródłami w swojej branży.

Podsumowując, autorytet w SEO to złożony i wielowymiarowy proces, który wymaga zaangażowania zarówno w jakość treści, jak i techniczną doskonałość strony. Jest to inwestycja, która z czasem przynosi znaczące korzyści w postaci wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania i budowania zaufania wśród użytkowników.

Dlaczego SEO jest ważne w 2024 roku?

SEO nie zawsze jest najważniejszym kanałem dotarcia do klienta, czasami można osiągnąć wiele bez inwestowania w darmowe wyniki wyszukiwania. Jednak, co do zasady, SEO zawsze będzie generować ruch, który przyniesie klientów lub przynajmniej przyda się do dalszych działań takich jak na przykład remarketing w Google Ads. Zanim przejdziemy do poradnika, zobacz kilka argumentów, które przemawiają za taką formą budowania ruchu:

SEO nadal jest tanie

SEO ma to do siebie, że na początku może się wydawać kosztownym działaniem i w sumie (pozornie) takim jest. Na początku, musisz zainwestować sporą ilość czasu oraz pieniędzy na zaplanowanie działań, oraz na regularną pracę nad stroną. Na początku inwestujesz dużo i zyskujesz mało, czasem prawie nic…

Jednak po pewnym czasie (który zależy od wielu czynników), sytuacja się odwraca — zainwestowane pieniądze generują coraz więcej zysków, bez podnoszenia nakładów na działania SEO. Zaczynasz zwiększać swoją widoczność, a im bardziej wartościowa jest ta widoczność, tym więcej zyskujesz klientów.

W skali kilku lat SEO to najtańszy kanał zdobywania ruchu, który jest dodatkowo bardzo dobrej jakości. Taka jest zasada kosztów w SEO. Podobną jakość ruchu uzyskasz, inwestując w Google Ads, jednak ruch ten będzie znacznie droższy. Do tego, w chwili gdy przestaniesz płacić za reklamy, nie masz zupełnie nic. Ruch z SEO nie zniknie nawet jeśli przestaniesz inwestować. Oczywiście z czasem konkurencja będzie w stanie Ci zagrozić, jednak nie stracisz ruchu z dnia na dzień.

Budowa strony zależy od SEO

Najważniejszą zasadą związaną z SEO jest fakt, że budowa Twojej strony zależy od strategii SEO. Żaden inny kanał nie ingeruje w takim stopniu w strukturę, architekturę informacji i działanie samej strony. To Twoje cele związane z SEO decydują, jak będzie wyglądała Twoja strona.

Każdy rodzaj płatnej reklamy można skierować na dowolne strony, nawet niebędące w Twojej domenie. Ruch z social media też można kierować w dowolne miejsca. Natomiast SEO wymaga dobrze przemyślanej strony oraz jej odpowiedniej treści. To dlatego powinieneś zacząć budowę strony, bazując na wstępnych analizach słów kluczowych oraz konkurencji.

Bardzo często zdarza się nam sytuacja, że audyt SEO, który wykonujemy, kończy się wnioskiem – „Stronę trzeba gruntownie przebudować lub zbudować od nowa”. Najgorzej jest, gdy właściciel dosłownie przed chwilą wdrożył nową stronę, bez konsultacji ze specjalistą SEO.

Dlatego, co do zasady, powinno się myśleć o SEO już na etapie wstępnych założeń struktury strony. To jakie powinieneś mieć podstrony, nie zależy ani od Ciebie, ani od wykonawcy Twojej strony. Budowę strony definiują Twoi potencjalni klienci. Jak to sprawdzić? Wystarczy zrobić analizę słów kluczowych i sprawdzić czego szukają w Google.

Ruch z Google to bardzo dobry ruch

Google oraz inne wyszukiwarki to jedno z najlepszych źródeł ruchu. Jest tak, ponieważ tylko w wyszukiwarkach potencjalni klienci wpisują, konkretnie to, czego potrzebują. Jeśli ktoś czegoś szuka, to tego potrzebuje, proste!

W innych kanałach, takich jak większość social mediów jest zupełnie inaczej. Oczywiście, ustalasz grupy docelowe i możesz dotrzeć do odpowiednich osób. Jednak nigdy nie wiesz, czy dana reklama trafia do osoby, która potrzebuje Twojego rozwiązania. Nawet jeśli jestem w Twojej grupie docelowej, to nie znaczy, że chce Twoje produkty.

Dużym wyjątkiem wśród social mediów jest Youtube, który też jest poniekąd wyszukiwarka (drugą na świecie). SEO na Youtube to temat na osobny artykuł, dlatego pomińmy tę kwestię.

Ruch z darmowych wyników wyszukiwania to bardzo duża część ogółu ruchu, jaki generuje Google. Dlatego warto zainwestować w zagłębianie wszelkich poradników związanych z SEO — to się po prostu opłaci.

Czy każdy biznes powinien inwestować w SEO w 2024 roku?

Nie jest to zasadą, inwestycja w SEO nie zawsze jest opłacalna. Istnieje bardzo wąskie grono biznesów, które nie powinny w ogóle myśleć nad optymalizacją pod wyszukiwarki. W jakich sytuacjach nie należy inwestować w SEO?

Gdy biznes jest krótkoterminowy

Załóżmy, że trafia do nas deweloper mieszkań, który buduje nowe osiedle i będzie chciał w niedługim czasie sprzedać jak najszybciej wszystkie mieszkania. SEO tutaj nie ma żadnego sensu, ponieważ działania zwiększające organiczną widoczność muszą trwać wiele miesięcy, zanim zaczną działać.

Klient po sprzedaży wszystkich mieszkań, nie będzie już potrzebował ruchu z organicznych wyników wyszukiwania, więc szkoda czasu na takie działania SEO. Znacznie lepiej jest w takiej sytuacji postawić na płatną reklamę, która jest droższa, ale szybko spełni swoją funkcję — pomoże w sprzedaży mieszkań.

Ogólna zasada jest taka, że każdy biznes, który jest krótkoterminowy i okres jego działalności trwa zaledwie kilka miesięcy, nie powinien używać SEO jako źródła ruchu. Nie zdążysz z rozkręceniem widoczności przed końcem projektu czy wydarzenia.

Nie należy jednak mylić krótkoterminowego biznesu z działalnością sezonową, która jest już opłacalna. Jeśli działasz w krótkich cyklach, które powtarzają się co jakiś czas — SEO spełni swoją rolę.

Gdy nikt nie szuka Twoich produktów czy usług

Istnieją pewne branże i produkty, o których istnieniu nie wie prawie nikt. Jeśli dany produkt czy usługa jest bardzo specyficzna lub skierowana do bardzo wąskiego grona, może zdarzyć się, że inwestycja w SEO nie będzie zasadna.

Oczywiście nie jest to regułą. Każdy przypadek należy sprawdzić osobno, wykonując szczegółową analizę słów kluczowych i trendów. Tylko wtedy będziesz na pewno wiedzieć, czy warto inwestować w SEO. Żaden poradnik nie pomoże podjąć decyzji.

Czym SEO nie jest

Zacznijmy jednak od innej kwestii, mianowicie czym SEO nie jest. Wiele osób postrzega optymalizację pod wyszukiwarki jako coś skomplikowanego i dostępnego tylko dla nielicznych. Dlatego warto, żebyś wiedział, że nie są to „magiczne” działania objęte tajemnicą — zasady SEO są dość proste.

SEO nie polega też na modyfikacji kodu strony, który po poprawkach nagle sprawi, że Twoja strona pojawi się wyżej w wynikach wyszukiwania. Oczywiście, czasami zmiany w kodzie są potrzebne, ale ich celem jest poprawa lepszego skanowania strony przez roboty indeksujące.

Optymalizacja strony nie polega też na dodawaniu strony do specjalnych systemów, które nagle sprawiają, że Twoja strona pojawi się wyżej w wynikach wyszukiwania. Nie da się tego włączać i wyłączać.

Spotkałem się też ze stwierdzeniem, że SEO to praca z metadanymi stron, jednak to też nie jest poprawne stwierdzenie. Co prawda optymalizacji treści metadanych takich jak tytuł czy description jest ważna z punktu widzenia SEO. Jednak jest to zaledwie mała część procesu, o którym za chwilę przeczytasz.

SEO — co to właściwie jest?

SEO to proces, który ma na celu zoptymalizowanie strony internetowej pod zdobywanie ruchu z wyszukiwarek internetowych na zapytania związane z Twoim biznesem, lub po prostu tematyką strony, gdy ta nie jest działalnością komercyjną.

Definicja SEO — co to jest?
SEO (skrót z ang. Search Engine Optimization) to proces optymalizacji strony internetowej pod działanie wyszukiwarek internetowych takich jak Google. Zadaniem SEO jest przygotowanie strony internetowej tak, aby ta wyświetlała się na jak najwięcej słów kluczowych używanych przez potencjalnych klientów w danym biznesie.
SEO polega głównie na przygotowaniu technicznym strony tak, aby roboty indeksujące mogły ją skanować oraz na przygotowaniu właściwej struktury i odpowiedniej treści przydatny potencjalnym klientom.

Więcej o SEO przeczytasz też na oficjalnej stronie Google:
https://developers.google.com/search/docs/fundamentals/seo-starter-guide

Cały proces składa się głównie z dwóch kroków. Pierwszy polega na jasnym określeniu, czego szukają Twoi potencjalni klienci lub jakie mają problemy, a następnie rozwiązaniu tych problemów za pomocą strony internetowej.

To, co może być rozwiązaniem problemu, zależy głównie od frazy wpisanej w wyszukiwarce. Jeżeli ktoś chce kupić wycieczkę wakacyjną przez internet – rozwiązaniem problemu jest strona z możliwością zamówienia jej online. Jeżeli ktoś szuka jedynie informacji o miejscu, do którego chce pojechać – warto wtedy pokazać mu te informacje.

Drugi krok to przekonanie Google, by pokazywał Twoją stronę w wynikach wyszukiwania na wcześniej wybrane zapytania. Abyś mógł zdobywać klientów, Twoja strona musi się pojawiać, gdy szukają oni usług czy produktów, które oferuje Twoja firma. SEO to dążenie do stanu, aby Google zaufało Twojej stronie i prezentowało ją w wynikach wyszukiwania.

Przykład wykresu ruchu w kampanii SEO

SEO a SEM

W kontekście SEO (Search Engine Optimization) bardzo często pojawia się pojęcie SEM (Search Engine Marketing), które bardzo często jest źle rozumiane. W wielu poradnikach można przeczytać, że SEO to optymalizacja pod wyniki organiczne, natomiast SEM to reklama płatna w Google Ads.

Prawda jest taka, że SEM to całość działań marketingu w wyszukiwarkach, na co wskazuje angielskie rozwinięcie tego skrótu: Search Engine Marketing. Na SEM składa się więc zarówno SEO jak i reklama płatna (PPC). A więc SEM = SEO + PPC, nie są to dwa różne zestawy działań, po prostu, jedno zawiera się w drugim.

SEO (Search Engine Optimization) a pozycjonowanie

Kolejnym terminem, tym razem tożsamym z SEO jest pozycjonowanie stron. Tutaj też, w sieci pojawiają się pewne sprzeczności. W większości przypadków SEO jest porównywane z pozycjonowaniem jako działania o trochę innym zakresie.

Z perspektywy pozyskiwania klientów z Google to naprawdę nie ma żadnego znaczenie. Zarówno SEO, jak i pozycjonowanie, to te same działania, które mają doprowadzić klienta z wyników wyszukiwania do wykonania pewnej akcji na Twojej stornie — zakupy, wysłania zapytania itd.

SEO — krok po kroku

Optymalizacja strony ma kilka ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Zadbanie o każdy z nich może sprawić, że Twoja strona zacznie zdobywać dla Ciebie klientów z wyszukiwarek. Musisz pamiętać, że SEO to ciągły proces, który praktycznie nigdy się nie kończy.

Strategia SEO na 2024 rok

Zanim przejdziesz do optymalizacji strony, musisz wiedzieć jak ją zoptymalizować. Na początku najważniejszym zadaniem, jakie musisz wykonać, jest poznanie swoich potencjalnych klientów. Musisz wiedzieć, czego oni potrzebują oraz w jaki sposób szukają tego w Google. Zacznij od dokładnej analizy słów kluczowych, która zobrazuje Twój biznes z perspektywy klienta.

Znając wszystkie zapytania oraz intencje użytkowników, które się za nimi kryją, możesz zacząć planować podstrony, które będą odpowiadać na ich potrzeby. Każdy problem i każda intencja powinna mieć dedykowaną podstronę w Twoim serwisie. Dzięki temu, Google ma gdzie odesłać potencjalnego klienta.

Jeśli sprzedajesz usługi prawnicze, to nie wystarczy, że zbudujesz jedną podstronę z ofertą. W zależności od zakresu, jakim się zajmujesz, będzie to kilkanaście podstron przeznaczonych dla potencjalnych klientów szukających usług związanych z:

 • sprawami rozwodowymi,
 • sprawami karnymi,
 • sprawami cywilnymi,
 • odszkodowaniami,
 • itd.

Każdy klient to inny problem i Google nie pozwoli by trafił on na stronę główną. Osoba, która szuka prawnika od rozwodów, chce trafić na informacje tylko o tej dziedzinie. Google na zapytania związane z rozwodami pokaże strony, które wyczerpująco opisują swoją ofertę.

Dlatego, na samym początku działania SEO zacznij od kartki papieru lub tabelki w Excelu. Wypisz wszystkie wszystkie problemy jakie mogą posiadać potencjalni klienci. Do pomocy możesz użyć narzędzi takich jak Google Keyword Planner, który pokaże Ci słowa jakich używają użytkownicy wyszukiwarki.

Do każdego problemu (lub intencji użytkownika) dopisz po prawo stronę, która będzie odpowiednia do wyświetlenia w Google. W dużych firmach i sklepach internetowych intencji będą tysiące, każdy produkt, każda kategoria będzie miała za sobą pewne intencje. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie o strategi SEO, gdzie dowiesz się, jak zaplanować odpowiednie podstrony do wszystkich zapytań potencjalnych klientów.

Architektura informacji

Zarówno potencjalny klient, jak i robot wyszukiwarki musi łatwo odnajdywać się na Twojej stronie, będziesz musiał zaplanować właściwą strukturę strony. Za strukturę odpowiadają linki pomiędzy poszczególnymi stronami, na przykład menu (ale nie tylko). W sklepach internetowych głównym elementem architektury informacji będą produkty, kategorie, podkategorie.

Strona główna (cały asortyment sklepu) dzieli się na pewne ogólne kategorie, które mogą dzielić się na mniejsze podkategorie (lub nawet głębiej).

Zobacz przykładową strukturę sklepu z laptopami:

Zauważ jak, w taki sposób rozkłada się ruch organiczny.

 • Na stronę główną trafiają klienci, którzy wpisują w Google frazy związane ze sklepem z laptopami. Na podstawie frazy nie wiemy, czego więcej potrzebują, więc logiczne jest, że muszą trafić na najbardziej ogólną podstronę.
 • Na kategorie związane z rodzajami laptopów będą trafiać osoby szukające odpowiednio: notebooków czy ultrabooków itp.
 • Na kategorie z przeznaczeniem będą trafiać osoby, którzy szukają laptopów do gier, pracy itp.
 • itd

Dzięki takiej optymalizacji sklepu każda potrzeba użytkownika zostanie zaspokojona, a każda wpisana fraza daje szanse na sprzedaż. Nawet jeżeli w tych kategoriach będą te same produkty — różni użytkownicy szukają Twoich produktów w różny sposób.

Przygotowanie takiej struktury nie jest trudne, wymaga jednak wiedzy o pełnym zakresie słów kluczowych używanych przez potencjalnych klientów. Jeżeli przygotowałeś tabelę ze słowami i przypisywanymi do nich podstronami, możesz teraz ją wykorzystać.

Naprawa błędów technicznych

Optymalizacja techniczna to przede wszystkim to, co związane z odczytywaniem strony przez roboty wyszukiwarki, To bardzo ważna część on-page SEO. Aby pokazać Twoją stronę w wynikach, Google musi wiedzieć jakie informacje znajdują się na każdej podstronie. Należy więc maksymalnie ułatwić poznanie całego serwisu robotom indeksującym.

To bardzo ważny element w SEO, cała wcześniejsza oraz późniejsza praca pójdzie na marne jeśli roboty Google nie są w stanie trafić na właściwe adresy URL. Jakie to właściwe adresy URL? Wszystkie, które uwzględniłeś w swojej strukturze. Pozostałe powinny być zablokowane, głównie dlatego, że nie ma potrzeby skanowania adresów, które nie będą odpowiedzią na żadne zapytanie.

Niedociągnięcia na tym polu mogą zablokować dalsze działania SEO, dlatego tak istotne jest, aby zacząć proces optymalizacji od wyeliminowania błędów technicznych.

Istnieje też szeroka gama potencjalnych błędów, które są najczęściej wymieniane w przeróżnych audytach SEO, są one ważne, ale ich naprawienie możesz odłożyć na dalszy plan.

Takie błędy to na przykład:

 • niepoprawna struktura nagłówków;
 • brak atrybutów ALT w grafikach;
 • brak danych strukturalnych;
 • duża ilość niepotrzebnego kodu;
 • nieużywanie atrybutów title w linkach;
 • niewłaściwe formatowanie treści;
 • itd.

Bardzo często będziesz słyszał, na przykład od firm, które oferują SEO, że są to ważne błędy. W sumie jest prawda, ale nie wiele osób mówi, że naprawa tych błędów nie da zupełnie nic, jeżeli strona nie będzie zoptymalizowana pod kątem struktury oraz treści, o czym będzie w następnych akapitach.

Treść i wygląd strony

Treść strony to sposób na dotarcie do potencjalnych klientów. To treści odpowiadają za to, na jakie frazy pojawisz się w Google (brak treści oznacza brak widoczności). Jeśli chcesz pojawiać się na frazy z danym produktem, to musisz odpowiednio przygotować kartę tego produktu pod kątem SEO:

 • przygotować nazwę zawierającą słowa kluczowe;
 • napisać właściwy tytuł podstrony, który stanie się wynikiem wyszukiwania;
 • napisać opis, który będzie wartościowy dla potencjalnego klienta, dodatkowo zawierający właściwe słowa kluczowe — te, które wybrałeś dla tego produktu;

Analogicznie należy postępować z firmami usługowymi — każda pojedyncza usługa powinna być traktowana jako produkt. Powinna być opisywana na osobnej podstronie, to bardzo ważne z punktu widzenia SEO. Google po prostu nie może pokazać Twojej firmy w wynikach wyszukiwania, jeśli nie ma na niej miejsca (podstrony), do którego mogłoby odesłać osobę wyszukującą. Strona zbiorcza, czy główna to za mało.

Oprócz tego treść strony powinna być ustrukturyzowana w logiczny i łatwy do zrozumienia sposób. Każda firma działa inaczej, dlatego treści powinny być przygotowane dla zaspokojenia potrzeb Twoich klientów. Nie zawsze wzorowanie się na konkurencji wyjdzie Ci na dobre. Możliwe, że oni próbują dotrzeć do innej grupy docelowej.

Warto pamiętać, że Twoi klienci są na różnych etapach w procesie zakupowym. Niektórzy dopiero szukają informacji o Twoim produkcie, i chcą trafić na stronę, która wyjaśni im sposób jego działania. Inni znają już zalety Twojego produktu i chcą go po prostu kupić. Obie te grupy powinny otrzymać inną treść, by w pełni zaspokoić ich potrzeby. Należy to uwzględnić przy wybieraniu słów kluczowych oraz części serwisu, na jakie mają trafić użytkownicy, wpisując te słowa.

Optymalizacja treści to głównie:

 • wybór słów kluczowych
 • architektura informacji na stronie
 • przygotowanie odpowiedniej treści
 • optymalizacja metadanych (głównie tytułu oraz opisu danego adresu URL)
 • rodzaj treści (tekst, grafika, video, prezentacja itd)
 • eliminacja problemu duplikacji treści
 • eliminacja zjawiska kanibalizacji słów kluczowych

Poza samą treścią liczy się także sposób jej prezentacji. Użyteczna strona pozwala łatwiej zrozumieć to co przedstawia. Prosty layout pomoże łatwiej się odnaleźć i zrozumieć sens treści. Użytkownicy lubią czytelne prezentacje. Tekst powinien być odpowiednio sformatowany, zawierać określonej długości paragrafy, listy wypunktowane, czy pomocne grafiki. Te rzeczy liczą się też do optymalizacji strony pod wyszukiwarki.

Działania SEO poza stroną

Zoptymalizowanie strony pod kątem technicznym oraz jej treści to nie wszystko. Trzeba jeszcze przeprowadzić działania SEO poza samą stroną. Zaufanie Google do Twojej strony zwiększa się, gdy roboty znajdą informację o niej w różnych miejscach w internecie.

Jakie to informacje?

 • linki z innych stron internetowych
 • wzmianki o nazwie firmy
 • opinie na różnych portalach i forach internetowych

Informacje o Twojej firmie umieszczane poza własną stroną internetową pozwalają na zwiększenie ilości potencjalnych klientów, którzy trafią na tę stronę także za pośrednictwem wyszukiwarek. Proces budowania zaufania za pomocą linków i wzmianek o firmie powinien być dokładnie zaplanowany, ciągły i długotrwały. Dobrze przeprowadzone działania na tym polu mogą spotęgować optymalizację techniczną oraz treściową.

Gdzie umieszczać linki czy wzmianki?
Strategia zdobywania linków zależy od celu biznesowego oraz od prowadzonej działalności firmy. Na przykład mała lokalna firma, która szuka klientów w obrębie miasta czy dzielnicy, powinna skupić się na zdobywaniu tzw. NAP’ów. Są to informacje o firmie zawierające nazwę firmy, jej adres oraz telefon (NAP = Name, Address, Phone) umieszczane w Internecie. Informacje lokalne nie przydadzą się z kolei podczas pozycjonowania sklepów internetowych działających w skali całego kraju. Duże sklepy muszą zdobywać linki w inny sposób.

Na czym polega optymalizacja SEO strony internetowej?

W podstawowej wersji definicja optymalizacji SEO mogłaby się sprowadzać do nazwania jej procesem, który ma na celu poprawienie budowy strony pod wymagania wyszukiwarek internetowych takich jak Google. Według tej definicji, optymalizując stronę pod kątem SEO, dostosowujesz ją do wszystkich wytycznych, opisanych w dokumentacji. 

Dla mnie to jednak, spełnienie samych wytycznych to za mało, by mówić o pełnej optymalizacji SEO. Można bowiem spełniać wszystkie wytyczne wyszukiwarek, a jednocześnie nie mieć z tego żadnych korzyści w postaci ruchu, klientów, sprzedaży… A przecież to jest chyba najważniejsze!

Uważam, że optymalizacja SEO to przede wszystkim zaplanowanie i wdrożenie optymalnego przejścia użytkownika od chwili gdy wpisze słowo kluczowe, do momentu wykonania pożądanej akcji na Twojej stronie. Większość stron już na pierwszym kroku popełnia, kardynalne błędy, a droga do pozyskania klienta może zawierać jeszcze więcej pułapek. 

Aby proces był zoptymalizowany, podczas wpisywania interesującej Cię frazy, przez potencjalnego klienta, muszą być spełnione następujące warunki:

 1. Twoja strona musi się w ogóle wyświetlać na tę frazę.
 2. Pozycja tej frazy powinna być w miarę wysoka.
 3. Treść wyniku wyszukiwania powinna zachęcać do kliknięcia, w wynik wyszukiwania. 
 4. Wynik wyszukiwania powinien kierować do odpowiedniej strony docelowej. 
 5. Strona docelowa powinna być zoptymalizowana pod kątem Twoich celów biznesowych. 

Każdy z tych warunków musi być spełniony, jeśli chcesz osiągnąć sukces w Google. Inaczej po prostu stracisz czas pieniądze. Zobacz na poniższe przykłady, na które ma wpływ właśnie optymalizacja SEO:

 1. Jeśli potencjalny klient wpisuje w Google frazę, na którą się w ogóle nie pojawiasz — tracisz szansę już na samym początku. 
 2. Jeśli pojawiasz się na tę frazę, ale Twoja strona znajduje się na dalekiej pozycji — tracisz szansę, analogicznie do punktu pierwszego.
 3. W przypadku, gdy jesteś wysoko, ale wynik wyszukiwania nie jest atrakcyjny — istnieje szansa, że klienci będą i tak klikać w wyniki konkurencji, nawet jeżeli jesteś na pierwszym miejscu. 
 4. Jeśli Twoja strona jest wysoko i wynik jest zachęcający do wejścia na stronę, ale kierujesz użytkowników do niewłaściwej podstrony — potencjalni klienci poczują się zagubieni i będą szybko z nich wychodzić.
 5. Jeżeli natomiast strona jest właściwa, ale nie zoptymalizowana pod wykonanie danej akcji (na przykład wysłania formularza), potencjalni klienci nie będą jej wykonywać. 

Teoretycznie, powyższe punkty wydają się dość proste i tak naprawdę jest. Sytuacja zaczyna się komplikować w chwili, gdy zdasz sobie sprawę, że różni ludzie używają różnych słów kluczowych, których mogą być nawet tysiące. Trzeba więc zaplanować ten proces wielokrotnie, dla każdego słowa kluczowego, dodatkowo uwzględniając wytyczne wyszukiwarek. 

Optymalizacja SEO to przygotowanie strony na generowanie jak największego ruchu ze słów kluczowych związanych z tematyką strony, a także sprawienie by ten ruchu przynosił korzyści biznesowe. Wszystkie działania, jakie wykonujesz w procesie optymalizacji SEO, powinny uwzględniać te kilka głównych punktów. Co konkretnie?

Właściwe słowa kluczowe

Aby znaleźć wartościowych klientów, przede wszystkim musisz wiedzieć jakich słów kluczowych używają, podczas wyszukiwania tego, co oferujesz. Takich fraz może być naprawdę dużo, a znalezienie ich może zająć sporo czasu. Docelowo, Twoja strona powinna pojawiać się w Google na wszystkie frazy, jakie mogą być używane przez potencjalnych klientów. Bez wiedzy o słowach, nie będziesz wiedział jak zoptymalizować treści i strukturę strony, o czym będziemy mówić trochę później.

Zdecydowanie nie warto jest skupiać się, tylko na kilku frazach – większość decyzji związanych z optymalizacją SEO podejmuje się właśnie o research słów kluczowych. Im bardziej dokładny tym większe prawdopodobieństwo, że nie pominie się istotnych dla biznesu fraz, które nie są zawsze oczywiste. 

Słowa kluczowe – czym tak naprawdę są? 

Każdy, kto pyta o coś Google, ma konkretną intencję: chce znaleźć informacje, kupić produkt, zainspirować się, sprawdzić ofertę, czy rozwiązać jakiś problem. Aby znaleźć rozwiązanie, wpisuje w wyszukiwarkę frazy kluczowe. 

Jakie mogą być przykładowe intencje? 

 • Informacyjne/edukacyjne — użytkownik chce się czegoś dowiedzieć. Najczęściej wpisuje wtedy pytanie, np. jak usunąć rysy w aucie?.
 • Nawigacyjne — użytkownik szuka konkretnych stron lub firm, które już zna. 
 • Zbadanie rynku, sprawdzenie ofert — użytkownik szuka recenzji, porównań, najlepszych ofert. Wpisuje wtedy np. „najlepsze smartfony w 2020”.
 • Zakupowe – użytkownik chce dokonać zakupu; używa wtedy fraz z cenami, nazwami modeli i marek.

Istnieje kilka rodzajów słów kluczowych, którymi wyrażane są te intencje, a każdy z nich ma inną funkcję. Każde z nich powinno być uwzględnione w procesie optymalizacji strony. Rodzaj wpisywanej frazy kluczowej determinuje też potencjalnego klienta, który ją wpisuje. Ich opisanie bardzo pomaga przy późniejszym ich pogrupowaniu, wybraniu najlepszych słów kluczowych i optymalizowaniu pod nie strony.

Ogólne słowa kluczowe

Są to najczęściej wyszukiwane frazy dla Twojego biznesu, 1-2 wyrazowe, opisujące ogólnie dany temat. Nie zdradzają one szczegółowej intencji użytkownika, więc nie do końca wiadomo, czego szukała osoba, wpisująca takie słowo w wyszukiwarce. Frazy takie mają najwięcej wyszukiwań, jednak w większości przypadków charakteryzują się najmniejszym współczynnikiem konwersji.

Zobaczmy dla przykładu frazę sukienki. Osoba, która wpisuje takie słowo kluczowe, nie szuka niczego konkretnego – najprawdopodobniej szuka inspiracji, fotografii, a nie zakupu. Wpisanie takiej frazy rzadko kiedy kończy się sprzedażą.

Frazy z długiego ogona (tzw. Long Tail) 

Frazy z długiego ogona składają się z kilku wyrazów. Zazwyczaj na podstawie ich treści można precyzyjnie zdefiniować intencje osoby wyszukującej. Frazy longtail są wpisywane znacznie rzadziej – ale dla jednego tematu takich fraz może być więcej, niż fraz ogólnych, a w konsekwencji będzie więcej wyszukiwań. Może być tak, że jedna główna fraza opisująca Twoją działalność ma np. 6000 wyświetleń miesięcznie – ale jednocześnie 50 fraz z długiego ogona o średniej liczbie 200 wyświetleń da Ci łącznie 10000 wyświetleń.

Frazy z długiego ogona występują w różnych wariantach. Na przykładzie wspomnianej sukienki: 

 • czarna sukienka na randkę 
 • czerwona sukienka na wesele 
 • zielona sukienka na sylwestra 
 • granatowa sukienka na bal 
 • żółta sukienka na studniówkę

Jak widzisz, szczegółowe zapytania charakteryzują się dużym stopniem zróżnicowania, a Ilość kombinacji takich słów kluczowych jest praktycznie nieskończona. Trzeba jednak poznać większość tych fraz i zauważyć ewentualne wzorce.

Słowa Long Tail a ogólne

Frazy ogólne a frazy z długiego ogona. Nazwa „długi ogon” bierze się z widocznej na tym wykresie proporcji fraz.

Frazy longtail mają jedną zaletę, która wyróżnia je na tle innych rodzajów fraz – opisują one dokładnie to, czego potrzebują Twoi klienci, a to przekłada się na zwiększenie współczynnika konwersji (czyli zwiększenie sprzedaży). Jest tak dlatego, że osoba, która wpisuje na przykład frazę czerwona sukienka na wesele, z zasady nie szuka inspiracji czy informacji – ona szuka już konkretnego produktu, który chce kupić. Dlatego też ruch z fraz longtail jest najbardziej wartościowy dla Twojego biznesu.

Słowa brandowe

Frazy brandowe to szczególny rodzaj fraz z długiego ogona. W ich treści pojawia się dodatkowo nazwa firmy, producenta czy nazwy produktu. Osoba wpisująca takie słowo kluczowe mówi Ci, której firmy produkty ją interesują.

Przykłady takich fraz to:

 • buty nike 
 • buty nike czarne 
 • buty sportowe adidas 
 • buty do biegania reebok
 • męskie buty do biegania po asfalcie

Jeśli masz sklep, w którym sprzedajesz buty różnych producentów, optymalizuj stronę pod frazy brandowe – nawet jeśli nie sprzedajesz tej konkretnej marki.

Frazy regionalne

Frazy lokalne, czyli słowa z nazwą miasta – na przykład Radca prawny Lublin. Frazy takie dobieramy dla biznesów działających lokalnie – firm usługowych, hoteli (biznesy hotelowe i noclegowe bazują praktycznie głównie na takich frazach), restauracji czy np. sklepów stacjonarnych. 

Frazy opisujące problem użytkownika

Są to wyrażenia opisujące jakiś konkretny problem, którego rozwiązania użytkownik szuka w internecie. Warto mu tę informację dostarczyć, na przykład za pomocą artykułu na blogu firmowym, przy okazji „przemycając” w tekście swoje produkty czy usługi. W ten sposób część osób zainteresuje się Twoją ofertą – nawet jeżeli nie szuka jej bezpośrednio. Takie frazy zazwyczaj formułowane są pytaniem, np. 

 • jaka sukienka na wesele?
 • jak dobrać sukienkę do sylwetki? 
 • jaki kolor sukienki do rudych włosów? 

Zwróć uwagę, że takie zapytania często brzmią jak gotowe tytuły artykułów – zatem po wpisaniu takiej frazy ktoś mógłby trafić na Twój artykuł, a gdy znajdzie w nim rozwiązanie problemu – to będzie mógł od razu zajrzeć do Twojego sklepu. Nierzadko działa to na zasadzie wzajemności – „rozwiązaliście mój problem, więc w podziękowaniu kupię właśnie u Was”.

Znasz już rodzaje fraz kluczowych. Wszystkich fraz przypisanych do każdego rodzaju jest tak dużo, że wymyślanie i wypisywanie ich „ręcznie” będzie karkołomne oraz mało efektywne – dlatego trzeba zrobić to przy pomocy specjalnych narzędzi.

Ułożenie odpowiedniej struktury strony

Struktura strony to jeden z najważniejszych elementów optymalizacji SEO. Bez przemyślanej struktury trudno będzie osiągnąć sukces w wyszukiwarkach, zwłaszcza jeżeli chodzi o strony z dużym potencjałem długoogonowym. To właśnie dzięki dobrze rozbudowanej i ułożonej strukturze jesteś w stanie zaplanować nad tym, które adresy URL, będą wynikami wyszukiwania, na poszczególne słowa kluczowe. 

Struktura powinna być ułożona na podstawie analizy słów kluczowych. To kolejny powód na dokładne szukanie jak największej ilości fraz. Od tego kroku zależy budowa strony, jej układ oraz linkowanie wewnętrzne dlatego warto przemyśleć tę kwestię jeszcze przed rozpoczęciem prac webmastera nad stroną.

Zobacz na poniższą animację – doskonale przedstawia ona poszczególne elementy podstrony oraz typy słów kluczowych, na jakie powinny się one pojawiać w Google.

Najważniejsze podstrony i frazy, na które trzeba zwrócić uwagę to: 

 • Strona główna – umieść na niej słowa związane z nazwą firmy lub ogólnie opisaną działalnością (np. sklep zoologiczny, firma remontowa itp.) 
 • Kategoria produktów – podstrona kategorii z produktami; powinny się tam znaleźć frazy związane z ogólnym wyszukiwaniem produktów (sukienki na wesele, narzędzia budowlane itp.) 
 • Strona produktowa – podstrona dedykowana jednemu konkretnemu produktowi. Powinny się na niej znaleźć, na przykład w opisie produktu i tytule podstrony, frazy longtailowe (telewizor Sony KD-49XG8096, wkrętarka MAKITA DDF458RTJ itp.) 
 • Kategoria usług – podstrona ze zbiorem zbliżonych do siebie usług (usługi prawnicze, usługi księgowe itp.) 
 • Strona z opisem usługi – analogicznie do strony produktowej, jest to podstrona dedykowana konkretnej usłudze (sprawy karne, księgowość dla spółek itp.) 
 • Treści poradnikowe – wpis na blogu lub strona z najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ). Treść tych podstron ma zaspokajać potrzebę rozwiązania problemu klienta, dlatego oprócz fraz ogólnych powinna zawierać także frazy opisujące problem użytkownika.

Strona główna 

Struktura strony powinna być zbudowana tak, jak stawia się budynki – od ogółu do szczegółu. Najbardziej ogólną stroną Twojego serwisu jest strona główna. Powinny na nią trafić osoby szukające konkretnie Twojej firmy lub ogólnego tematu związanego z Twoją działalnością.

Na jakie frazy optymalizować stronę główną? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy, że zadasz sobie pytanie: czym zajmuje się moja firma? Odpowiedz na nie w kilku słowach (maksymalnie 50 znaków ze spacjami; czy pamiętasz, dlaczego akurat tyle? Jeśli nie to, zerknij do lekcji drugiej, do rozdziału „Czynniki związane z Twoją stroną”). Dzięki temu będziesz wiedzieć, co wpisać w tytuł strony głównej. Na końcu tytułu dodaj nazwę firmy. Przykłady:

 • Internetowy sklep zoologiczny – [nazwa sklepu] 
 • Sklep z odzieżą online – [nazwa sklepu] 
 • Renomowana kancelaria adwokacka – [nazwa kancelarii] 
 • Nowoczesne meble na wymiar – [nazwa firmy] 

Projektowanie całej struktury od zacznij od strony głównej, ponieważ wszystkie inne podstrony będą podlegać właśnie jej. Zastanów się, czy standardowy podział na produkty, usługi i ich kategorie jest wystarczający. Jeśli nie, utwórz dodatkowe podziały i podkategorie (np. na oddziały firmy, jeśli ich oferty się od siebie różnią). 

Strony kategorii

Kolejnym poziomem w strukturze są strony kategorii (produktów, usług, poradników). Mają one za zadanie przyciągnąć użytkownika, który zasadniczo wie, czego szuka, ale nie wybrał jeszcze konkretnego modelu. Na przykład szuka butów sportowych, ale nie ma sprecyzowanego modelu ani koloru. 

Strony kategorii można zawężać, tworząc kolejne strony z podkategoriami. Dla przykładu, kategoria buty sportowe może dzielić się dodatkowo na buty do biegania, buty na siłownię i buty do trekkingu. Dzięki temu tworzysz podstrony, które będą optymalizowane na konkretne frazy kluczowe. 

Dokładny układ kategorii oraz nazwy poszczególnych elementów będą zależały od Twojego biznesu, oraz słów kluczowych, jakich używają Twoi potencjalni klienci. 

Strony produktów, usług lub wpisów 

Strony produktowe lub usługowe oraz wpisy to elementy, które znajdują się najniżej w strukturze. Są one najbardziej szczegółowe, dlatego powinny być optymalizowane na szczegółowe (longtailowe) frazy kluczowe. Osoby szukające tych produktów wiedzą czego potrzebują, powinny więc trafić od razu na taką stronę. 

Struktura strony a widoczność

Z punktu widzenia sprzedaży ważna jest nie tylko duża liczba fraz kluczowych, ale również adresów URL Twojej strony, czyli stron kategorii i stron produktowych/usługowych. Jak już wiesz, są one odpowiedziami na intencje użytkowników – dlatego wszystkie zapytania dotyczące danej usługi powinny być skierowane na związany z nią adres URL.

Odpowiednia struktura adresów pomaga wyszukiwarce odczytać Twoją stronę i umieścić wszystkie jej podstrony w swojej bazie, a następnie „przypisać” je do fraz. Dzięki temu po wpisaniu frazy wynik będzie kierował użytkownika do odpowiedniego adresu URL – a to go usatysfakcjonuje i zachęci do wejścia na daną podstronę.

Wyniki wyszukiwania to linki do konkretnych podstron

Mając wiele podstron, możesz wyświetlać więcej wyników wyszukiwania, czyli więcej odpowiedzi na pytanie użytkownika. 

Gdybyś miał tylko kilka podstron – na przykład stronę główną, usługi, produkty, kontakt – to w odpowiedzi na zapytanie o jakiś produkt wyświetlałyby się jedynie te ogólne strony, a nie podstrony z produktami, których przecież użytkownik poszukuje. Zapewne nie poczułby się zachęcony do wejścia na stronę główną nie wiedząc, czy znajdzie tam to, czego szuka.

Odpowiednie przygotowanie treści

Treść strony decyduje o tym, na jakie słowa kluczowe dany adres URL pojawia się jako wynik wyszukiwania. Dzięki odpowiednio przygotowanym tekstom, grafikom i innym multimediom można maksymalnie zwiększyć widoczność strony.

Pisząc teksty na stronę internetową musisz wiedzieć, do kogo piszesz. Z pozoru wydaje się to oczywiste – ale uwierz mi, że zdefiniowanie i dokładne rozpisanie sobie grupy docelowej bardzo w tym pomaga i daje Ci bardzo konkretną wiedzę o tym, jak pisać. Inaczej będziesz pisał do klientów indywidualnych, inaczej do MŚP, a jeszcze inaczej do klientów korporacyjnych.

Tworząc swoją grupę docelową, zwróć przede wszystkim uwagę na to, jakie problemy i pytania ją trapią. Dzięki temu będziesz mógł skoncentrować się w treściach na zaspokojeniu bardzo konkretnych potrzeb Twojego klienta. Jest to niezbędne, aby przyciągnąć jego uwagę i sprawić, aby pozostał na Twojej stronie – a zrobi tak, gdy będzie wiedział, że znajdzie na niej rozwiązanie jego problemu.

Odpowiednie redagowanie treści, to bardzo ważny element optymalizacji SEO. W szczególności należy skupić się na:

 • treściach title oraz description, które z dużym prawdopodobieństwem będą treścią wyników wyszukiwania;
 • treściach nagłówków, które są najczęściej czytanymi elementami strony. Najwięcej osób skanuje tylko na główki w poszukiwaniu fragmentów, które je interesują;
 • treściach właściwych, które powinne być pisane przede wszystkim dla ludzi, a nie pod algorytmy wyszukiwarek;

Bardzo częste pytanie, które słyszę dotyczy tego, jakie treści (oraz jakie słowa kluczowe w tych treściach) powinne być zawarte na każdym z adresów URL. W zasadzie odpowiedź jest prosta, jeśli wykonałeś odpowiednią analizę słów kluczowych i każdemu słowu przypisałeś docelowy adres URL, problem masz z głowy. Gotową instrukcję, poświęconą przydzielaniu słów do adresów docelowych przeczytasz w artykule o strategii SEO.

Pozostałe elementy optymalizacji SEO

Odpowiednie słowa kluczowe, ich właściwe przypisanie do adresów URL w obrębie strony oraz treści, które znajdują się na danej podstronie to podstawa optymalizacji SEO, która gwarantuje sukces w wynikach wyszukiwania, który przełoży się na wymierne korzyści biznesowe.

Optymalizacja crawlowania

Crawlowanie to proces skanowania strony przez roboty wyszukiwarek. W kontekście optymalizacji SEO jest to proces bardzo istotny. Jeżeli Twoja strona będzie miała optymalną strukturę, dobrej jakości treść itd, ale Google nie będzie w stanie jej zeskanować — po prostu zmarnowałeś czas i pieniądze.

Google musi mieć dostęp do podstron, które mają generować ruchu. W przypadku małych stron niezoptymalizowany proces crawlowania może być niezauważalny, ale w dużych serwisach (z tysiącami adresów URL) może się okazać, że Google skanuje stronę bardzo wolno. Efektem powolnego skanowania będzie bardzo rzadkie odwiedzanie poszczególnych adresów URL, które przecież zmieniają swoje treści, choćby w procesie optymalizacji SEO.

Ważnym jest, aby nie utrudniać Google procesów skanowania. Zoptymalizowanie crawlowania polega głównie na zapanowaniu nad dostępem robotów do poszczególnych stron czy sekcji serwisu. Dzięki temu roboty nie zgubią się w gąszczu adresów URL, które są mało istotne z punktu widzenia biznesowego. 

Optymalizacja szybkości strony

Szybkość ładowania strony, także powinna być zoptymalizowana. Wolna strona to doskonały sposób na duży współczynnik odrzuceń. W dzisiejszych czasach większość z nas chcę szybko ładujących się stron. Dlatego też optymalizacja SEO powinna uwzględniać szybkość, z jaką ładuje się każda podstrona. Ma to wpływ na wspomniany wcześniej proces trawlowania, a także na decyzje użytkowników.

Kiedy zacząć działania związane z SEO?

Pewne czynności związane z optymalizacją mogą być wykonane, zanim jeszcze powstanie strona internetowa Twojej firmy. Oczywiście można to zrobić później, ale warto, by specjalista SEO pomógł Ci wykonać analizę słów kluczowych oraz ułożyć strukturę treści przyszłej strony. W takiej sytuacji na pewno otrzymasz też wytyczne co do technicznej budowy serwisu.

Zrobienie planu strukturalnego przed budową strony ma jedną wielką zaletę — niższy koszt poprawek strony. Bardzo często zdarza się, że nowa strona nie jest zoptymalizowana pod kątem SEO. Jeśli poprawki optymalizacyjne będą dotyczyć na przykład struktury, to poprawienie całości może się okazać bardzo kosztowne.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wszelkie działania SEO związane z optymalizacją zacząć w dowolnym momencie. Wtedy zazwyczaj należy przeprowadzić audyt SEO oraz przebudować stronę wg. wytycznych w nim zawartych. W takiej sytuacji musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami za sam audyt oraz wdrożenie zaproponowanych w nim zmian (jeżeli takie będą konieczne).

Ile kosztuje SEO?

Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Żadna profesjonalna firma nie posiada cennika i nie przedstawi oferty bez zapoznania się ze szczegółami oraz oczekiwaniami klienta. Optymalizacja strony pod wyszukiwarki to złożony proces, a jego cena zależy od czynników takich jak:

 • cele biznesowe klienta
 • branża i działania konkurencji
 • budowa strony internetowej
 • zakres samych działań

Ogólnie mówiąc, wszystko sprowadza się do tego co chcesz osiągnąć i co robi Twoja konkurencja. Inaczej wygląda SEO lokalne w małej miejscowości, gdzie ilość konkurentów jest ograniczona. O wiele trudniej będzie walczyć w dużym mieście lub w skali całego kraju – tutaj na pewno będzie o wiele drożej.

Wiele tutaj też zależy od tego, czy chcesz działać na własną rękę, czy zlecić wszystko profesjonalnej firmie. Działania SEO na własną rękę, są jak najbardziej możliwe i wcale nie takie trudne — jedyne co musisz poświęcić, to spora ilość czasu na takie czynności jak:

 • analizy słów kluczowych;
 • budowanie struktury strony;
 • planowanie i redagowanie treści;
 • optymalizacja treści;
 • pisanie treści poradnikowych (blog);
 • zdobywanie linków;

Czasem Twój czas jest na tyle cenny, że bardziej opłaca się zlecić działania SEO na zewnątrz. Wtedy za SEO odpowiada firma, którą wybierzesz. Wybierając firmę SEO, możesz skorzystać z naszego poradnika — Jak wybrać agencję SEO?

Poradnik SEO 2024 — podstawy

Każdy biznes jest inny, ale jeśli chodzi o widoczność w Google, to każda strona musi zacząć od takich samych podstaw SEO, bez których dalsze działania nie mają sensu. Najważniejszym elementem SEO, który jest bardzo często pomijany, jest planowanie.

Planowanie to pierwszy etap, bez którego będziesz działać po omacku, dlatego na początku tego poradnika skupimy właśnie na przygotowaniu właściwego planu działania. Najważniejsze elementy planu to:

 • analiza wyszukań potencjalnych klientów
 • pogrupowanie wybranych słów kluczowych
 • dopasowanie intencji do każdej z grup
 • zaplanowanie podstron, na które mają trafić poszczególne grupy użytkowników
 • zaplanowanie podstawowej optymalizacji tych stron
 • zbudowanie struktury strony oraz architektury informacji
 • zaplanowanie rozwoju treści strony

Analiza słów kluczowych

Twoim pierwszym zadaniem związanym z SEO, będzie znalezienie wszystkich fraz kluczowych, po jakich potencjalni klienci mogliby do Ciebie trafić. Dlaczego wszystkich? Bo nigdy nie wiesz, jak klienci mogą Cię szukać.

Jeśli zajmujesz się na przykład robieniem mebli na wymiar, nie wystarczy być widocznym na frazę „meble na wymiar„. Oczywiście, to istotna fraza, ale Twoi klienci mogą Cię szukać na tysiące innych sposobów:

 • wpisując w Google rodzaj mebla, jaki jest im potrzebny (szafa na wymiar, komoda na wymiar, itp),
 • wpsując w Google typ pomieszczenia, do jakiego potrzebuje (meble do salonu, meble do kuchni, itp)
 • szukając inspiracji związanych z aranżacjami (aranżacja pokoju, jak urządzić salon itp.)
 • szukając informacji o stylu wnętrza (meble angielskie, meble skandynawskie)
 • szukając porady (jak zaprojektować kuchnię w literę u)

Jeśli tworzysz meble, każda osoba wpisująca takie zapytanie może być Twoim potencjalnym klientem. Nie każda fraza będzie prowadziła do bezpośredniego zakupu czy zapytania, ale dzięki takiemu podejściu docierasz to wielu osób. Część z nich zapamięta Cię i wróci na przykład w chwili remontu.

Warto pojawiać się użytkownikom na każdym z etapów procesu zakupowego lub gdy szukają dopiero rozwiązania problemu. Osoba szukająca inspiracji wykończenia danego pomieszczenia może zdecydować się na Twoje usługi, po tym jak przeczyta i zobaczy efekty Twojej pracy.

Możliwe, że ktoś kupi od Ciebie usługę, nawet jeżeli planował wcześniej inne rozwiązanie. Zrobi to tylko dlatego, że trafił na Twoją stronę, szukając inspiracji. Im więcej znajdziesz fraz kluczowych, które mogą opisywać potencjalnych klientów, tym więcej szans dajesz sobie na sprzedanie Twojego produktu czy usługi za pomocą SEO.

Jak szukać słów kluczowych?

Zanim przejdziesz do dalszej części poradnika SEO, musisz znać wszystkie słowa używane przez klientów. Budowa strony w dużej mierze będzie zależała właśnie od słów kluczowych. Bez znajomości słów, dalsze kroki nie mają sensu, dlatego pokaże Ci jak w miarę dokładnie znaleźć słowa kluczowe używane przez potencjalnych klientów.

Zacznij od własnej widoczności

Punktem wyjścia będzie Twoja aktualna widoczność — frazy, które znajdziesz w Google Search Console oraz Senuto (lub w innym podobnym narzędziu). Zarówno GSC, jak i Senuto pozowała na eksport do plików CSV — dzięki temu zaimportujesz wszytko do Excela.

Słowa należy wstępnie przejrzeć i usunąć wszystko, co nie jest związane z Twoim biznesem (takich zbędnych fraz może być naprawdę sporo). Zostaw tylko te słowa, które uważasz, że mogą być używane przez Twoją grupę docelową w celu szukania produktów lub przynajmniej pośrednio mogą pokazywać zainteresowanie klienta.

Uwaga!
Narzędzie Senuto możesz mieć za darmo na 14 dni. Dzięki niemu sprawdzisz, na jakie słowa pojawiasz się w Google. Będziesz też w stanie sprawdzić strony konkurencji, by „ukraść” im słowa kluczowe. Kliknij tutaj, aby założyć darmowe konto.

Znajdź słowa na każdy element oferty

Mając gotową listę, zastanów się, czego jeszcze w nich brakuje. Czy są jeszcze jakieś frazy, które opisują, to co oferujesz, a nie ma tego na Twojej liście? Jeśli masz problem z tym zadaniem, wypisz sobie wszystkie produkty i usługi, jakie masz w swojej ofercie — do każdego dodaj po 3-5 fraz kluczowych, które Twoim zdaniem będą wyszukiwane. Wszystko, co wymyślisz, dodaj do stworzonej wcześniej listy słów.

Sprawdź domeny konkurencji

To wcale nie koniec, teraz będziemy szukać słów na bazie Twojej konkurencji w Google. Nie musi być to Twoja bezpośrednia konkurencja, ale znajdź strony, które konkurują z Tobą w wynikach wyszukiwania. Wybierz 3 domeny, które Twoim zdaniem są najbardziej zbliżone tematyką oraz ofertą, oraz mają sporą widoczność w Google. Do analizy użyjemy narzędzia analizy konkurencji w Senuto, które jest bardzo przydatne w SEO:

https://app.senuto.com/visibility-analysis/tools/competition-analysis

Wybierz opcję „Słowa kluczowe konkurencji – słowa, na które widoczni są moi konkurenci, a moja domena nie jest„. Następnie podaj swoją domenę po lewo oraz maksymalnie trzech konkurentów po prawo.

Gdy klikniesz porównaj zobaczysz taki ekran:

Analiza fraz konkurencji w Senuto

Narzędzie pokaże Ci wszystkie frazy, na które widoczni są Twoi konkurencji a Twoja domena nie. Powyższe porównanie wygenerowało 24471 propozycji słów. Oczywiście nie wszystkie będą właściwe, masz jednak w czym przebierać. Kolejny raz zrób eksport do Excela, przebierając najbardziej interesujące frazy.

Grupowanie fraz kluczowych

W zależności od biznesu oraz zakresu oferty, Twoja tabela z wyselekcjonowanymi słowami kluczowymi, powinna posiadać od kilkuset do nawet kilku tysięcy fraz kluczowych. W sklepach o dużym zakresie produktów będą to dziesiątki tysięcy fraz kluczowych.

Taka liczba danych może być dość przytłaczająca, do tego bardzo ciężko patrzeć na takie dane. Dlatego kolejnym krokiem będzie pogrupowanie fraz na bazie intencji, jakie stoją za tymi słowami. Użytkownik wpisujący słowo kluczowe w Google, zawsze czegoś potrzebuje, ta potrzeba to właśnie intencja.

Jedna intencja może zostać opisana na kilka różnych fraz kluczowych. Weźmy na przykład frazy te frazy kluczowe:

 • produkt cena
 • cena produktu
 • produkt koszt
 • koszt produktu
 • ile kosztuje produkt?
 • jaka jest cena produktu?

Każda z powyższych fraz to zawsze taka sama intencja — klient chce poznać cenę produktu i dlatego wszystkie takie frazy powinny znaleźć się w grupie z tą intencją.

Będziesz musiał stworzyć tyle grup, ile jesteś w stanie zdefiniować poszczególnych intencji. W zależności od prowadzonego biznesu, grup może być od kilku-kilkunastu do nawet kilku tysięcy — duże ilości intencji będą występować w sklepach internetowych.

Grupowanie słów jest ważne pod kątem SEO, bo tak naprawdę to intencje są najistotniejsze. Mało ważne jest, jakiej frazy używa dana osoba, zdecydowanie ważniejsze jest, czego potrzebuje. Frazy mogą się zmieniać z biegiem czasu, potrzeby użytkowników, będą prawie zawsze takie same.

Struktura strony

Struktura strony to jeden z najważniejszych elementów związanych z SEO. Przez strukturę, mam na myśli odpowiednią ilość podstron ułożonych w pewną hierarchię wyrażoną za pomocą linków pomiędzy tymi stronami.

https://www.rbsdata.com/how-to-improve-your-website-structure-to-boost-your-profits

Struktura strony jest bardzo ważna, a im bardziej rozbudowana, tym lepiej dla widoczności Twojej strony. Zastanawiasz się pewnie, skąd masz wiedzieć jakie podstrony powinieneś dodać do takiej struktury? Prawda jest taka, że wcale nie musisz się zastanawiać, ponieważ masz już taką listę podstron.

Każda grupa słów kluczowych, którą stworzyłeś we wcześniejszym etapie tego poradnika SEO, to prawie zawsze jedna podstrona w serwisie. Jedna podstrona będzie optymalizowana pod zaledwie kilka podobnych do siebie słów kluczowych (pod jedną intencję wyszukiwania). Dzięki temu osoba szukająca danego produktu, czy usługi, trafi na tę podstronę, niezależnie od tego, jakiego słowa kluczowego użyje.

Strukturę stron możesz wizualizować w Excelu, używając wcięć:

Przykład struktury słów dla sklepu z laptopami

Używanie Excela pozwoli na szybkie zaprezentowanie struktury w jednym pliku. Do tego w dodatkowych kolumnach będziesz mógł dodać inne informacje takie jak optymalizacja SEO.

Wstępna optymalizacja SEO

Stworzyłeś właśnie strukturę strony, która będzie posiadała właściwą architekturę informacji. Każdy element struktury to jedna podstrona w serwisie. Każda z tych podstron będzie osobnym wynikiem wyszukiwania w Google, a użytkownik wpisujący frazy kluczowe związane z tą podstroną trafi od razu we właściwe miejsce.

Twoim kolejnym zdaniem jest przygotowanie treści tych wyników wyszukiwania. Zrobisz to za pomocą dwóch tagów, które będą znajdować się w sekcji HEAD strony. Są to Title oraz description.

Title oraz description widoczne w wynikach wyszukiwania

Każdy z elementów struktury (podstron) powinien posiadać swój unikalny title oraz description. Muszą one opisywać daną podstronę, najlepiej za pomocą słów kluczowych, które wybrałeś dla danej grupy. Jeden adres URL, to jedna grupa (intencja), do której należą pewne słowa kluczowe, możesz ich teraz użyć, pisząc title oraz description.

Pamiętaj o poniższych zasadach:

 • titile powinien posiadać maksymalnie około 65 znaków
 • description powinno posiadać maksymalnie około 160 znaków
 • treści obu znaczników powinny być w miarę „po polsku”
 • treści powinny być też atrakcyjne dla użytkownika, by chętniej klikał w wynik wysuzkiwania

Treści title oraz description możesz umieścić w swoim Excelu ze strukturą, dodając do tego dodatkowe kolumny.

Tym sposobem, masz już rozpisaną listę wszystkich podstron, ich strukturę oraz podstawowe elementy takie jak title i description, które mówią ci, jakie treści powinna zawierać każda z nich.

Treść strony

Ostatnim elementem planowania skutecznej kampanii SEO, jest treść strony. To dzięki treści, która będzie znajdowała się na każdej z podstron, Google wyświetli daną podstronę w swoich wynikach wyszukiwania. Każdy produkt czy usługa musi zostać dokładnie opisany za pomocą słów kluczowych, których używają potencjalni klienci.

Dzięki rozbudowanej strukturze i treści każdy potencjalny klient trafia na właściwą podstronę, a nie na stronę główną. Znacznie zwiększa to szanse na pozyskanie klienta.

Treść strony to także poradniki, które możesz kierować do swojej grupy docelowej. Poradnik, który pomaga rozwiązać dany problem lub w którym dzielisz się po prostu swoją wiedzą to kolejny sposób na zdobywanie ruchu.

Nie wszyscy szukają od razu produktów czy usług. Duża część fraz kluczowych to tzw. frazy poradnikowe, które nie powodują bezpośredniej sprzedaży, ale generują ruch, który może się przełożyć na późniejszy zysk.

Przykładem takiej frazy będzie na przykład „jaki wybrać laptop do 300zł„, „jaki TV kupić led czy lcd” itd. Zapewne, kiedy chcesz coś kupić, sam szukasz różnych informacji na temat produktu. Przeglądasz blogi czy oglądasz filmy na Youtube. Pamiętaj, że większość klientów też tak robi. Warto, żeby trafili właśnie na Twoje treści.

Mamy podstawy, co dalej?

Podstawowy plan będzie wyglądał bardzo podobnie, niezależnie od prowadzonego biznesu oraz samego etapu, na jakim jesteś jeżeli chodzi o SEO. To, co dalej zrobisz z tym planem, będzie zależało jednak od kilku czynników. Poniżej przedstawię kilka najczęstszych scenariuszy, z którymi się spotykam. Jeśli chciałbyś, żebym dodał więcej scenariuszy, napisz komentarz. Postaram się odpowiedzieć i dodać te informacje do tego poradnika.

Poradnik SEO dla biznesu zaczynającego przygodę z Google

Jeśli Twoja przygoda z Google dopiero się zaczyna i nie masz jeszcze prawie żadnej widoczności (takich firm jest całkiem sporo), musisz oczywiście zacząć od dobrego planu. To, że dopiero zaczynasz ma jeden ogromny plus – jesteś w stanie bez ryzyka przerobić swoją stronę.

Zapewne, ilość podstrony oraz struktura obecnej strony nijak ma się do wersji, którą aktualnie posiadasz. To w zasadzie jest najlepszy moment na zbudowanie nowej strony. Dzięki analizie słów kluczowych i pozostałych działaniach związanych z planowaniem jesteś w stanie zlecić stworzenie strony, która będzie przystosowana dla Twojego biznesu.

Pamiętaj, aby podczas budowy nowej strony (lub przebudowie obecnej) zwrócić uwagę nie tylko na treść czy strukturę, ale także na elementy techniczne oraz te związane z UX:

 • szybkość strony
 • procesy skanowania indeksowania strony
 • strukturę dokumentu HTML
 • właściwe używanie nagłówków
 • odpowiednie eksponowanie ważnych informacji
 • właściwą budowę koszyka / formularzy kontaktowych

Po wdrożeniu strony Twoim głównym zadaniem powinno być tworzenie treści na stronę. Musisz rozwijać treści ofertowe, produktowe czy opisywać kategorie. Oprócz tego powinieneś rozwijać bloga firmowego. Pisząc poradniki związane z tym, co robisz lub opisując zastosowania swoich produktów.

Rozwój bloga to zadanie na pierwsze kilka lub nawet kilkanaście miesięcy działania SEO. Oprócz pisania warto też przeprowadzać cykliczne optymalizacje treści z użyciem Google Search Console. Polega to na tym, że sprawdzasz, na jakie słowa Twoja domena pojawia się w Google i starasz się poprawić tę sytuację, zmieniając/dodając nowe treści w ramach jednej podstrony.

Poradnik SEO dla biznesu z widocznością

Nie każdy biznes zaczyna od zera. Możliwe, że Twoja strona posiada już pewną widoczność i zdobywasz już pewną ilość ruchu, ale nie jesteś zadowolony ze sprzedaży generowanej przez ten ruch. Jeśli nie wiesz, jak wygląda Twój ruch, skorzystaj z naszego poradnika — Jak sprawdzić widoczność strony.

Gdy będziesz układać strukturę strony wg. tego poradnika i opisanego wyżej sposobu, prawie zawsze zauważysz, że plan strony odbiega od tego, co obecnie posiadasz.

Aby osiągnąć lepsze efekty i zwiększyć sprzedaż lub przynajmniej odzew ze strony klientów, będziesz musiał przebudować stronę lub zbudować nową. Sytuacja wygląda bardzo podobnie to nowego biznesu zaczynającego działania SEO. Wyjątkiem jest obecny ruch, którego nie możesz stracić, wykonując zmiany na stronie.

Zacznij od sprawdzenia jakie adresy URL generują ruchu, a następnie sprawdź, na jakie słowa kluczowe się wyświetlają. Jeśli te słowa są dla ciebie wartościowe, musisz uwzględnić obecne treści w nowej strukturze strony, tak aby nie stracić obecnego ruchu.

Kolejnym aspektem zapobiegającym utratą obecnego ruchu są przekierowania 301. Bardzo możliwe, że modyfikacje strukturalne strony będą powodować zmiany adresów URL w obrębie domeny. Z racji tego, że Google bazuje na adresach URL, musisz dokonać przekierowań starych wersji adresów URL na ich nowe odpowiedniki.

Załóżmy, że Twoja oferta znajduje się obecnie pod adresem domena.pl/oferta/usluga/, ale w nowej wersji strony jej adres zmienia się na domena.pl/uslugi/kategoria/uslugi. Po zmianie strony musisz doprowadzić do sytuacji, w której osoba (ale także robot Google), która trafia na pierwszy adres, zostaje automatycznie przekierowana na nową wersję tego adresu.

Poradnik SEO — podsumowanie

Optymalizacja pod wyszukiwarki to dosyć złożony proces, który dobrze zaplanowany i wdrożony może przynieść pozytywne efekty w postaci zwiększonego ruchu oraz sprzedaży.

Prawie w każdej branży SEO się opłaca. Niestety możliwe, że efekty działań nie będą od razu widoczne. W SEO liczy się cierpliwość. Nie zawsze słupki sprzedaży zwiększą się w ciągu kilku tygodni, ale jeżeli cała kampania będzie dobrze przygotowana i zrealizowana, to twoja firma na pewno na tym zyska!

Bardzo dużo osób, które prowadzą jakiekolwiek działania związane z SEO, przywiązują sporą uwagę do technicznych aspektów strony. Oczywiście SEO techniczne jest bardzo ważne, ale nie da Ci zupełnie nic jeśli Twoja strona nie będzie zawierała odpowiedniej treści. Nawet najlepiej zoptymalizowana technicznie strona nie będzie zdobywać ruchu, jeśli nie będzie zawierała treści, do której Google będzie chciało odsyłać osoby szukające.

Mam nadzieję, że ten poradnik przynajmniej w małym stopniu poprawił Twoje postrzeganie SEO. Jeśli masz jakieś pytania — zadaj je w komentarzu, chętnie odpowiem.

Proste zasady SEO na 2024 rok

Mówiąc bardzo ogólnie, SEO to kilka zasad, które przestrzegane będą powodowały systematycznie zwiększanie ruchu z organicznych wyników wyszukiwania.

Zasady związane z optymalizacją:

 • Zasada 1: Optymalizuj stronę na każde słowo kluczowe związane bezpośrednio lub pośrednio z Twoim biznesem.
 • Zasada 2: Zbuduj tyle podstron, aby każda z nich mogła być optymalizowana na kilka podobnych do siebie słów kluczowych.
 • Zasada 3: Nigdy nie optymalizuj dwóch adresów URL na takie same lub podobne słowa kluczowe, będzie to powodować zjawisko kanibalizacji treści.

Zasady związane z technicznym SEO:

 • Zasada 1: Dbaj o właściwe indeksowanie całej domeny, indeksuj tylko te adresy URL, które mogą być potencjalnymi wynikami wyszukiwania.
 • Zasada 2: Zadbaj o szybkość strony uwzględniając Web Core Vitals.
 • Zasada 3: Panuj na Crawl Budgetem, nie pozwalaj na marnowanie zasobów Google.

Zasady związane z treścią:

Zasady związane z linkami:

 • Zasada 1: Liczy się jakość linków, nie ich ilość.
 • Zasada 2: Nie używaj automatów do generowania linków.
 • Zasada 3: Korzystaj z opcji publikacji gościnnych lub artykułów sponsorowanych.
 • Zasada 4: Artykuły sponsorowane optymalizuj, by same generowały ruch.

Od czego zależy kolejność w organicznych wynikach wyszukiwania?

Sytuacja wydaje się dość skomplikowana, do tego większość osób powiązanych z branżą SEO robi wszystko, żeby proces zwiększania widoczności stron był wielką tajemnicą. Okazuje się jednak, że sprawa jest dość prosta i sprowadza się do kilku głównych czynników podzielonych na dwie grupy: te związane ze stroną oraz te związane z użytkownikiem.

Czynniki związane z Twoją stroną

Treść strony

W poprzedniej części artykułu mówiliśmy o tym, że wynikami wyszukiwania są linki do poszczególnych podstron w wybranych przez Google domenach. Wyszukiwarka wybrała do pierwszej strony, 10 najbardziej pasujących podstron z różnych domen. Pytanie dlaczego na dane zapytanie, Google wybiera akurat te strony jako pierwsze 10 wyników?

Podstrony te mają treści wskazujące na to, że będą odpowiednie dla danego zapytania. Jeśli szukałeś sukienki na wesele w kolorze beżowym, to pierwsza 10-tka będzie zawierała linki do podstron z takimi sukienkami. Jeśli nie masz takiej podstrony, to tracisz szansę na potencjalnego klienta. Gogole nie pokaże na to zapytanie innej podstrony.

To treść strony jest odpowiedzią na pytanie wpisane w wyszukiwarkę. Na podstawie tej treści Google analizuje czy Twoja strona może się przydać zadającemu pytanie użytkownikowi. Pusta strona nie może pojawić się w wynikach wyszukiwania, to dlatego tak ważne w SEO jest opisywanie produktów czy usług nawet bardzo szczegółowo.

Treść strony to nie tylko sam tekst znajdujący się na danej podstronie, ważne są też dwa elementy, które nie są widoczne podczas przeglądania strony. Są nimi tytuł danej podstrony oraz jej krótki opis.

Każda strona (adres URL) powinna mieć swój unikalny tytuł oraz opis reprezentujący jej treść — to one pojawią się jako wynik wyszukiwania i są elementami podstawowej optymalizacji SEO.

Tytuł stron powinien opisywać jej zawartość w około 60 znakach, nie jest on widoczny bezpośrednio na stronie, ale możesz podejrzeć jego zawartość, najeżdżając myszką na zakładkę, w której otworzyłeś daną stronę (w przeglądarce Chrome):

Tytuł strony widoczny po najechaniu na zakładkę

Po co dbać o tytuły i opisy każdego adresu URL w domenie? Zarówno tytuł, jak i opis, najprawdopodobniej pojawią się jako wynik wyszukiwania w Google:

Wynik wyszukiwania konkretnej podstrony

Te same elementy treści strony będą wykorzystywane też w serwisach społecznościowych takich jak Facebook. Podczas udostępniania tego konkretnego adresu URL, na Twojej tablicy pojawi się taki obrazek:

Podgląd linka wysłanego na Facebook

Podsumowując, każdy adres URL (podstrona) będzie pojawiać się w Google na zapytania związane z treścią, która się na niej znajduje. Jeśli chcesz się pojawiać na frazy związane z zielonymi sukienkami na sylwestra, musisz mieć taką podstronę. Podstrona ta powinna zawierać produkty, które są sukienkami w kolorze zielonym i nadają się na sylwestra. To absolutna podstawa SEO. Do tego potrzebujesz tytułu oraz opisu, które będą reprezentować tę konkretną podstronę w wynikach wyszukiwania.

Struktura strony

W kilku poprzednich akapitach przeczytałeś, że Twoja strona musi posiadać osobne podstrony pod różne zapytania. Zostając przy przykładzie z sukienkami, możemy zauważyć, że takich zapytań może być bardzo wiele:

 • czarna sukienka na randkę
 • czerwona sukienka na wesele
 • zielona sukienka na sylwestra
 • granatowa sukienka na bal
 • żółta sukienka na studniówkę
 • itd.

Wyszukiwania z sukienkami sprowadzają się do dwóch zmiennych — koloru oraz przeznaczenia. Każdą frazę można sprowadzić do wzrou:

[kolor sukienki] sukienka [przeznaczenie sukienki]

Co jeśli dodamy więcej zmiennych takich jak rozmiar, krój, materiał? Frazy mogą być bardziej rozbudowane, np:

 • czerwona sukienka mini na wesele
 • czerwona sukienka z cekinami na wesele
 • czerwona sukienka koktajlowa na wesele
 • czerwona sukienka mini na wesele
 • itd.

A co jeśli sprzedajesz nie tylko sukienki, ale wszystkie rodzaje ubrań? Fraz kluczowych reprezentujących potrzeby klientów może być bardzo dużo. Duże sklepy z modą czy elektroniką mogą mieć miliony podstron reprezentujących treści, które będą odpowiednie dla pewnych grup zapytań.

Roboty Gogole muszą przebrnąć przez taką stronę, wejść na każdy z tych adresów i dodać go do swojego indeksu. Aby tak się stało, adresy URL tych podstron muszą być ułożone w pewną logiczną strukturę.

Pamiętasz przykład z laptopami? Podzielilibyśmy laptopy na rodzaje, producentów, zastosowanie oraz poszczególne elementy specyfikacji.

Przykładowa struktura adresów dla sklepu z laptopami

Dopiero logiczne rozmieszczenie elementów pozowli Google „zrozumieć” strukturę sklepu oraz całego asortymentu. Dzięki temu każdy z elementów tej struktury będzie miał szanse pojawiać się wysoko w wynikach organicznych.

Budowa taka dotyczy każdej strony (jeśli chcesz inwestować w SEO), małe strony firmowe też powinny budować swoją ofertę według logicznej struktury. Konkretne działy, sekcje czy kategorie powinny mieć swoje miejsca w serwisie. Pamiętaj też, że użytkownik nie może czuć się zdezorientowany, gdy trafi na Twoją stronę. Jego szybkie wyjście to kolejny czynnik SEO.

Aspekty techniczne

Istnieje wiele technikaliów, które mogą wpłynąć na kolejność w wynikach wyszukiwania. We wszelkiej maści poradników będą wymieniane zazwyczaj następujące:

 • semantyka HTML,
 • optymalizacja grafik
 • kompresja CSS czy JS
 • szybkość strony
 • responsywność
 • dane strukturalne
 • itp

Elementy te, są ważne z punktu widzenia SEO, pod warunkiem, że roboty Google będą w stanie dotrzeć do wszystkich podstron i je przeanalizować. Dlatego też pozycja w Google zależy od aspektów związanych z indeksowaniem całej witryny:

 • stosowania dyrektyw robots
 • używania pliku robots.txt
 • używania parametru canonical
 • duplikacją treści
 • tworzeniem map xml

Ogólnie w SEO, poprawność strony ma wielkie znaczenie w procesie indeksowania. Im lepiej zbudowana jest strona tym łatwiej roboty Google będa ją skanować i odnajdywać odpowiednie informacje.

Bardzo pomocne będą tutaj dane strukturalne, które pokazują istotne elementy strony np: dane lokalizacyjne firmy, informacje o ofercie, produktach czy planowanych wydarzeniach. Istnieją schematy, które bezpośrednio pokazują Google szczegółowe informacje, które prezentowane są potem w wynikach wyszukiwania.

Zaufanie Google do strony

Aby wyświetlać Twoje adresy URL jako wyniki wyszukiwania, Google chce mieć pewność, że treści tam umieszczone będą odpowiadać na zadawane pytania i dodatkowo spełnią oczekiwania osób wyszukujących. 

Twoja domena musi posiadać pewien autorytet, to dlatego istnieją pewne domeny, które pojawiają się na  bardzo dużą ilość fraz. Przykładem może być Wikipedia, na hasła związane z wiedzą będzie zazwyczaj bardzo wysoko. Dlaczego Google ufa tej witrynie? 

Po pierwsze, treść.

Wikipedia ma bogatą i merytoryczną treść. Google o tym wie i ufa, że artykuły opisywane w Wikipedii odpowiedzą na zapotrzebowanie użytkowników. Ty też musisz dbać, aby treści Twojej strony były jak najbardziej wartościowe. To dlatego prowadzenie bloga firmowego jest ważne w SEO. Dzięki niemu budujesz swoją markę jako ekspert i w oczach Google jesteś autorytetem.

Po drugie, linki

Wiele innych domen linkuje do Wikipedii jako źródła wiarygodnych informacji. Google sprawdza linkowanie między stronami i jeżeli widzi, że inne strony wskazują na zasoby Wikipedii, to musi być ona warta zaufania. 

Jeszcze jakiś czas temu można było nadużywać tej zasady i po prostu umieszczać linki z dużej ilości domen. Niestety, głownie przez działanie nieuczciwych agencji SEO, teraz taka forma „oszukiwania” algorytmu już nie zadziała. Tylko linki ze stron, które same mają wysoką reputację, będą się liczyć (w teorii). Musisz sprawiać, by inne domeny, którym Google ufa, linkowały do ciebie. Najlepiej by było, żeby domeny linkujące były powiązane tematycznie — doskonale sprawdzą się tutaj portale tematyczne, blogi czy prawdziwe fora. Takie linki na pewno będą wspierać SEO Twojej domeny.

Czynniki związane z użytkownikiem

Urządzenia wyszukujące

Kolejność wyników wyszukiwania zależy też od urządzenia, z jakiego korzysta osoba wyszukująca. Na pewno zauważyłeś już, że wyniki wyszukiwania prezentowane na komputerze nie pokrywają się z tymi na smartfonach czy tabletach. 

W zależności od używanego urządzenia proporcje czynników rankingowych w SEO się zmieniają. Głównie chodzi tu o przystosowanie strony do małych ekranów oraz jej szybkie działanie — to jedne z ważniejszych czynników, które zmieniają kolejność wyników na mobile. 

Lokalizacja wyszukującego

Lokalizacja osoby szukającej także ma wpływ na część zapytań, głównie związanych z lokalnymi biznesami czy wydarzeniami. Wbrew pozorom, Google dość dokładnie jest w stanie określić Twoją lokalizację na przykład po sygnale GPS telefonu. Nawet jak wyłączysz odbiornik GPS w swoim urządzeniu, namierzenie Cię będzie nadal możliwe — wystarczy zwykły sygnał, którego używasz do rozmowy. 

Użytkownicy komputerów stacjonarnych także są łatwi do namierzenia dzięki adresowi IP. Ogólnie rzecz biorąc, Google jest w stanie określić Twoją lokalizację z dokładnością do miasta lub nawet dzielnicy. Dzięki temu może on prezentować wyniki lokalne.

Szukasz dentysty, piekarni lub najbliższej restauracji? Nie musisz podawać nazwy miasta, w którym się znajdujesz. Google pokaże Ci te najbliższe Twojej lokalizacji. To bardzo ważne w SEO i procesie optymalizacji biznesów lokalnych, które chcą zdobywać klientów z wyszukiwarek.

Twoje zachowanie w internecie

To jakie wyniki otrzymasz, zależy też od tego, jak wygląda Twoje zachowanie w wyszukiwarce oraz na innych stronach. Na podstawie danych historycznych, wyszukiwarka wie, czym się interesujesz i jakie są Twoje preferencje. Musisz to uwzględnić w swojej strategi SEO.

Jeśli jesteś miłośnikiem owoców i wpiszesz w Google słowo „avokado” – dostaniesz informacje o tym owocu lub przepisy z nim związane. Jeżeli natomiast jesteś stałym bywalcem restauracji o tej nazwie, jako wynik wyszukiwania zobaczysz stronę internetową tego lokalu.

Czym jest algorytm Google w 2024 roku?

Słynny algorytm Google, który winny jest wszystkim problemom z obecnością firm w wynikach wyszukiwania, jest po prostu mieszanką wszystkich czynników wpływających na pozycję. Google przelicza czynniki związane z treścią strony, linkami, technikaliami oraz innymi, by ostatecznie ocenić wartość danego adresu URL na zadane pytanie i ułożyć go względem innych stron. 

Żeby było jeszcze trudniej, ważność poszczególnych czynników wpływających na poszczególne pozycje zmienia się wraz z branżą czy tematyką. Niektóre elementy są bardziej istotne w branży finansowej a inne w branży medycznej czy rozrywkowej. 

Mocne skomplikowanie zależności oraz zasad, jakimi kierują się algorytmy sprawia, że żadna osoba nie zna go w całości. Wiele osób odpowiedzialnych za wdrażanie zmian po prostu nie jest wstanie, zebrać wszystkiego w jedną całość. Żadna agencja SEO nie posiada wiedzy o działaniu algorytmu.

Do tego wszystkiego, Google coraz częściej używa sztucznej inteligencji, która uczy się poznawać zachowania użytkowników i prezentować im wyniki wyszukiwania adekwatne do ich zachowań oraz potrzeb. 

Mnogość czynników i zależności sprawia, że nie da się sprawdzić pozycji Twojej domeny, używając do tego Google. To, że na Twoim komputerze, strona znajduje się na pierwszym miejscu, nie oznacza, że wszyscy tak mają. Możliwe, że Google wie, że to Twoja strona i pomaga Ci szybko na nią wejść. 

Najczęstsze błędy, na które napotykamy w audytach SEO

Błędy związane z SEO bardzo często powtarzają się w Audytach SEO, dlatego poniżej znajdziesz listę tych najpopularniejszych.

1. Błędy na poziomie planowania strategii

Planowanie w SEO to bardzo ważna kwestia, bez planu nie da się przeprowadzić skutecznej kampanii SEO. Pomyłki popełnione na tym polu nie pozwolą generować wartościowego ruchu, nawet jeśli masz dobrze zbudowaną stronę i atrakcyjną treść.

Nieznajomość grupy docelowej

Poznanie klienta to klucz do sukcesu, musisz znać jego potrzeby i to czego szuka. Jeśli nie poświęcisz trochę czasu na przeanalizowanie zachowań i potrzeb potencjalnych klientów, nie będziesz w stanie zbudować treści, które będą przekonywać ich do zakupu.

Najczęstsze błędy związane z analizą klienta, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • brak analizy zachowań obecnych klientów
 • nieznajomość realnych potrzeb potencjalnych klientów
 • niemyślenie w kontekście intencji, jakimi kierują się osoby suzkające
 • brak tworzenia przynajmniej podstawowych person

Brak analizy konkurencji

Konkurencja w SEO jest bardzo istotnym czynnikiem, który może przyspieszyć lub spowolnić wzrost widoczności. Z jednej strony, duża konkurencja to mniej miejsca dla Twojej firmy. Trudniej będzie zwiększać widoczność domeny, jeśli wiele firm konkurencyjnych walczy o najważniejsze w Twojej branży słowa kluczowe.

Z drugiej strony, dobrze działająca konkurencja to źródło bardzo cennej wiedzy. Dzięki dokładnej analizie konkurencji możesz poznać wszystkie istotne słowa kluczowe związane z waszą branżą. Wykorzystanie kilku największych konkurentów i liderów w branży na pewno przyspieszy działania związane z planowaniem Twojej własnej strategii.

Najczęstsze błędy związane z analizą konkurencji, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • całkowity brak analizy konkurencji
 • analizowanie tylko bezpośrednich konkurentów (ważniejsi są konkurenci w Google)
 • brak szczegółowej analizy fraz konkurencji
 • kopiowanie rozwiązań konkurencji bez adaptacji do własnego biznesu

Zbyt wąska analiza słów kluczowych

Potencjalni klienci, używają słów kluczowych, aby znaleźć Twoje produkty czy usługi. Warto wspomnieć, że każdy ma swoje sposoby na szukanie, różne osoby używają różnych fraz kluczowych. W każdym biznesie istnieje wiele słów kluczowych, dlatego skupianie się tylko na tych, które Ty uważasz za słuszne, jest błędem.

Średniej wielkości firma usługowa to (w zależności od typu usług) około 1000-5000 różnych słów kluczowych, które dadzą obraz wszystkich wyszukiwań. Sklepy internetowe to tysiące lub nawet o wiele więcej słów kluczowych. Aby osiągnąć sukces w darmowych wynikach wyszukiwania, musisz być widoczny na wiele słów kluczowych i to na różnych etapach zakupowych swoich klientów.

Najczęstsze błędy związane z ograniczeniem słów kluczowych, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • skupianie się na kilku / kilkunastu słowach
 • nieużywanie tzw. długiego ogona
 • brak analizy fraz sprzedażowych
 • brak analizy fraz poradnikowych

Niepoprawna struktura strony

Zaplanowanie właściwej struktury, dopasowanej do biznesu to właściwie pierwszy element wpływający na poprawną optymalizację strony. Czasami sama zmiana struktury może spowodować ogromny wzrost ruchu. Aby wykonać taką strukturę, musisz znać swoich klientów oraz słowa kluczowe, jakimi się oni posługują. To dlatego dwa poprzednie punkty są takie ważne.

Najczęstsze błędy związane ze strukturą strony, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • brak planu strukturalnego
 • używanie słów kluczowych w niewłaściwych elementach struktury
 • duplikacja treści / kanibalizacja spowodowana brakiem właściwego planu
 • brak prezentowania każdego z elementów oferty na osobnych podstronach (firmy usługowe)
 • niedostosowanie drzewa kategorii do wyszukiwanych fraz w ecommerce
 • brak globalnego planu linkowania wewnętrznego
 • menu główne niedostosowane do struktury strony
 • niepanowanie nad nawigacją fasetową (sklepy z dużą ilością filtrów)

Brak odpowiednich podstron

Aby pojawić się w Google na frazy kluczowe związane z danym tematem, musisz mieć podstronę z nim związaną. Google nie chce pokazywać strony głównej, jako wynik wyszukiwania. Jeśli zajmujesz się szkoleniami, musisz mieć podstrony na każdy rodzaj szkolenia (stacjonarne, online, sprzedażowe, menadżerskie itd.), a także na każde konkretne szkolenie.

Jeżeli potencjalny klient szuka konkretnego szkolenia, Google wyświetli stronę tego szkolenia jako wynik wyszukiwania (wynikiem będzie title strony). Natomiast, jeśli klient będzie szukał bardziej ogólnie (szkolenia sprzedażowe), to Google wyśle go na stronę zbiorczą szkoleń sprzedażowych. Musisz mieć taką stronę, by pojawić się w Google na frazy związane z tym tematem.

Nie zakładaj, że Google będzie pokazywać stronę główną wynikach wyszukiwania. Jeśli nie masz podstrony dedykowanemu tematowi, praktycznie nie ma możliwości wyświetlenia się na frazy kluczowe związane z tym tematem.

Niewykonywanie ponownych analiz i brak reakcji na zmiany

Sytuacja w Google jest bardzo dynamiczna. Wyszukiwarka zmienia się i dokonuje aktualizacji prawie codziennie, do tego, konkurencja też się pozycjonuje. Musisz trzymać rękę na pulsie, analizować obecny ruch i porównywać efekty swoich działań z konkurencją.

Musisz też wiedzieć, które z Twoich działań mają największy sens. SEO to ciągle testowanie najlepszych rozwiązań, nie zawsze to, co oczywiste jest najlepsze. Cykliczna analiza oraz wyciągnięte z niej wnioski pozwolą szybko wprowadzać lepszą optymalizację i na przykład uratować stronę przed spadkiem ruchu.

Najczęstsze błędy związane z analizami, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • brak cyklicznych analiz słów kluczowych
 • brak cyklicznych optymalizacji treści na podstawie bieżących danych z Google Search Console
 • niereagowanie na zmiany w wyszukiwarkach
 • brak analizy linków przychodzących

2. Błędy na poziomie treści

Treść strony kolejny bardzo ważny czynnik związany z widocznością w wynikach wyszukiwania Google. To na podstawie treści, Google podejmuje decyzję o tym czy dana strona może się wyświetlić jako wynik wyszukiwania oraz jaka będzie pozycja strony zawierającej tą treść.

Wielu właścicieli nie dba o treść swojej strony pod kątem SEO, popełniając przy tym wiele błędów, oto lista najczęstszych.

Błędy związane z title

Znacznik meta title to inaczej tytuł strony internetowej. Tytuł jest reprezentacją danego adresu URL, mówi skrótowo, co znajduje się w treści danej strony. Tagi tytułowe stron internetowych są wyświetlane w wynikach wyszukiwania przeglądarek internetowych oraz w oknach wyszukiwarek. Meta tytuł strony jest jednym z ważniejszych czynników rankingowych Google. Dlatego, jego optymalizacja to bardzo istotna z punktu widzenia SEO.

Jedną z najważniejszych kwestii w SEO jest używanie odpowiednich słów kluczowych w tytułach. Tytuł każdego adresu URL, powinien mówić o swojej treści za pomocą słów kluczowych używanych przez potencjalnych klientów. Dzięki temu będą oni w stanie znaleźć interesujące ich tematy w zasobach Google.

Ważnym aspektem używania słów kluczowych jest ich dokładne rozplanowanie po strukturze całej strony. Wynika to z faktu, że jako wynik wyszukiwania na dane zapytanie, może pojawić się tylko jeden adresu URL z danej domeny. Plan ułożenia tytułów wszystkich stron może być wykonany na podstawie kompleksowej analizy słów kluczowych, jakich używają potencjalni klienci.

Ogólny wzór używania takiego tytułu wygląda następująco:
[Nazwa bieżącej strony] – [Wezwanie do działania] – [Nazwa firmy]

Przykład dla kategorii produktów w sklepie:
Laptopy dla graczy – Darmowa dostawa – Sklep internetowy Laptopex

Przykład dla pojedynczej usługi w firmie szkoleniowej:
Szkolenie z zarządzania osobami ludzkimi – wolne terminy – Szkolpex

Najczęstsze błędy związane z title, które napotykamy podczas audytów SEO to:

 • brak globalnego planu używania tytułów względem słów kluczowych
 • używanie niewłaściwych słów kluczowych (na niewłaściwych podstronach)
 • używanie tych samych słów kluczowych w tytułach różnych adresów URL
 • używanie produktowych / usługowych słów kluczowych w tytule strony głównej,
 • duplikowanie tytułów,
 • nieużywanie call to action (jeśli miejsce pozwala)
 • niedodawanie nazwy firmy na końcu tytułu każdej podstrony

Błędy związane z description

Description to opis zawartości strony, który dawniej miał duży wpływ na SEO. Z racji nadużyć ze strony właścicieli stron, nie jest on już w ogóle używany do obliczania pozycji strony. Zgodnie z zapewnieniami Google description nie ma bezpośredniego wpływu na pozycje w wynikach wyszukiwania. Jednak ten tag pośrednio wspomaga działania SEO, przede wszystkim wpływając na prezencję wyniku w wyszukiwarce. Atrakcyjnie napisany opis strony zachęca użytkownika do odwiedzin serwisu.

Napisany w interesujący sposób opis zawartości strony wpłynie na wzrost klikalności i liczby odwiedzin serwisu. Warto wspomnieć, że współczynnik klikalności jest już czynnikiem rankingowym. Warto zastanowić się nad tworzeniem unikalnych opisów dla kluczowych podstron zachęcających użytkowników do kliknięcia w link naszego serwisu.

Najczęstsze błędy związane z meta description, które napotykamy podczas audytów SEO to:

 • brak description
 • stosowanie tego samego opisu dla każdego adresu URL
 • zbyt długie opisy (limit to około 155 znaków ze spacją)
 • używanie słów kluczowych po przecinku
 • nieużywanie wezwania do działania

Mała ilość treści lub jej brak

W SEO ważne jest, aby każda podstrona miała własny adres URL i zawierała treści wyczerpujące dany temat. Google analizuje strony pod kątem ich jakości. Jeśli strona danej usługi czy wpisu blogowego będzie posiadała dużą ilość informacji, które są wyszukiwane przez klientów, będzie ona uznana za wartościową treść.

To spowoduje pojawienie się tej strony jako wynik wyszukiwania na główną frazę kluczową oraz szereg innych pośrednich fraz, które także mogą się przyczynić do zdobycia nowego klienta.

Duża ilość adresów URL, które posiadają małą ilość treści, jest przesłanką o niskiej jakości całej domeny. Każda podstrona, która jest dodana do indeksu Google, powinna posiadać odpowiednią ilość treść.

Najczęstsze błędy związane z małą ilością treści, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • brak opisów produktów
 • brak opisów kategorii
 • duża ilość adresów URL bez treści, które są w indeksie Google
 • brak treści na stronie głównej
 • brak bloga/poradnika, który może opisywać tematy związane z potrzebami klientów

Kanibalizacja treści

Kanibalizacja treści to stan, w którym dwa lub więcej adresów URL konkurują ze sobą o pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Najczęściej objawia się to częstymi zmianami pozycji. Na przykład, jednego dnia strona główna występuje na pozycji 5, a następnego dnia jako wynik wyszukiwania na to samo zapytanie pojawia się inna podstrona, która ma znacznie niższą pozycję.

Należy pamiętać, że w większości systemach CMS (także Wodpress) dodanie tagu/ kategorii skutkuje dodaniem nowej podstrony, której tytuł oraz adresu URL jest tożsamy z treścią tego tagu. Dodanie tagu o nazwie podobnej do produktu czy wpisu, powoduje automatyczne dodanie podstrony, która będzie konkurować z tym produktem/wpisem, co jest sytuacją niepożądaną.

Naczesze problemy związane z kanibalizacją treści, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • używanie jednego słowa kluczowego w tytułach więcej niż jednego adresu URL
 • wiele adresów URL nakierowana na jedną grupę słów kluczowych
 • optymalizowanie strony głównej na frazy produktowe / usługowe

Duplikacja treści

Duplikacja treści to sytuacja, gdy ten sam tekst pojawia się na kilku różnych stronach internetowych albo kiedy występuje w różnych miejscach w obrębie tej samej witryny.

Gdy treści powielają ją się w ramach jednej domeny mówimy o duplikacji wewnętrznej. Może to być spowodowane zarówno poprzez kopiowanie treści na różne podstrony, jak i poprzez błędy techniczne związane z niewłaściwym używaniem adresów URL.

Naczesze problemy związane z duplikacją treści, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • używanie tych samych treści na wielu podstronach
 • kopiowanie opisów z innych stron (konkurencja, strony producentów)
 • dostępność jednej podstrony pod wieloma adresami
 • brak przekierowań po zmianach w adresach URL
 • używanie syminizowanej treści

Niepoprawne używanie nagłówków

Kolejnym aspektem związanym z treścią jest używanie nagłówków. Powinny one zawierać treści istotne dla użytkowników, by tworzyć swojego rodzaju spis treści danej podstrony.

Należy trzymać się zasady, aby każda podstrona posiadała jeden nagłówek H1 oraz dowolną ilość nagłówków H2 lub H3. Nagłówki powinny być używane kolejno w strukturze czyli pod nagłówkiem H1 mogą być tylko nagłówki H2 itd.

Przykład:

[H1] Sekcja z głównym nagłówkiem H1 zawierający najważniejsze słowa kluczowe
   [H2] Sekcja z nagłówkiem H2 zawierające dodatkowe frazy
   [H2] Sekcja z nagłówkiem H2 zawierające dodatkowe frazy
    [H3] Sekcja z nagłówkiem H3 zawierające dodatkowe frazy
    [H3] Sekcja z nagłówkiem H3 zawierające dodatkowe frazy
   [H2] Sekcja z nagłówkiem H2 zawierające dodatkowe frazy
   [H2] Sekcja z nagłówkiem H2 zawierające dodatkowe frazy

Najczęstsze błędy związane z używaniem nagłówków, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • nieużywanie nagłówka H1 jako widocznego tytułu strony zwierającego najważniejsze słowa kluczowe
 • brak właściwej struktury nagłówków
 • nieużywanie nagłówków w treściach istotnych dla SEO
 • nieużywanie uzupełniających słów kluczowych w nagłówkach niższego rzędu

Brak linkowania wewnętrznego

Linkowanie wewnętrzne jest jednym z podstawowych zabiegów optymalizacyjnych i jedną z najbardziej istotnych strategii przy pozycjonowaniu serwisu internetowego. Linkowanie wewnętrzne (internal linking) to linki w obrębie serwisu, które umożliwiają użytkownikom i robotom wyszukiwarek dotarcie do innych podstron czy to w tekście czy też przez sekcje administracyjne.

Poza standardowymi linkami w nawigacji czy listingach usług / wpisów blogowych strona powinna posiadać dodatkowe linki nawigacyjne. Zalecane jest używanie linków wewnętrznych umieszczanych w treściach strony. Najlepszym miejscem linku z treści jest miejsce, gdzie jest wspominana dana usługa czy produkt.

Jedną z najlepszych strategii budowania linkowania wewnętrznego z treści strony jest rozbudowa bloga. Dodając różne publikacje na blogu, warto wspominać o swoich produktach i linkować w sposób pokazany na powyższej grafice.

Dodawanie takich linków w naturalny sposób będzie systematycznie przyczyniało się do zwiększania widoczności linkowanego adresu URL.

Najczęstsze błędy związane z linkowaniem wewnętrznym, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • brak linkowanie wewnętrznego poza menu głównym
 • brak linkowania pomiędzy produktami / usługami pokrewnymi lub komplementarnymi
 • używanie niewłaściwej treści linków wewnętrznych
 • brak klikanego menu okruszkowego
 • brak linków do najważniejszych części serwisu ze strony głównej
 • brak linkowania z treści blogowych do produktów usług

3. Błędy techniczne

Dobry plan i wartościowa treść to fundament udanej kampanii SEO. Jednak aby wdrożyć całość w życie, potrzebujesz strony internetowej — takiej, która pozwoli na zwiększanie ruchu. Na nic plany i dziesiątki godzin na pisanie treści, jeśli strona będzie źle zbudowana pod kątem technicznym. W ekstremalnych przypadkach Google nawet nie odczyta Twoich treści, dlatego warto zadbać o techniczne aspekty treści.

Niepanowanie nad skanowaniem i indeksowaniem strony

Duże serwisy, które mają dużą ilość stron, powinny zacząć od decyzji, jakie podstrony powinny być widoczne w Google, a które z nich powinny być zablokowane dla robotów wyszukiwarek.

Jeśli jesteś właścicielem sklepu z dużą ilością kategorii i filtrów, to prawdopodobnie Twój sklep posiada ogromną ilość adresów URL (niektóre sklepy mogą mieć ich setki milionów!). Nawet Google nie jest w stanie efektywnie skanować takiej domeny. Roboty będą skanować tylko część strony, a więc mogą nigdy nie nie dotrzeć do produktów, które sprzedajesz. W konsekwencji część Twoich produktów nie pojawi się w Google.

Dlatego, część adresów należy wykluczyć z indeksowania, tak aby wyszukiwarki skupiły się na tych adresach, które są dla ciebie najważniejsze. Jeśli dane strony nie mają na celu generowania ruchu, zalecane jest ich blokowanie przed indeksowaniem.

Najważniejsze problemy związane z indeksowaniem, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • dostępność jednej podstrony pod kilkoma adresami URL
 • używanie parametrów (w adresach URL) niezmieniających treści
 • indeksowanie stron, które nie mają treści generującej ruch organiczny
 • pozwalanie na skanowanie kombinacji wszystkich kategorii / filtrów
 • nieblokowanie stron dostępnych po zalogowaniu (panele administracyjne)
 • niepoprawne używanie pliku robots.txt
 • brak analiz zachowania robota na danej stronie (logi serwera)

Źle zbudowana mapa strony w formacie XML lub jej brak

Mapa witryny to plik, w którym podaje się informacje o stronach i innych plikach w witrynie oraz o związkach między tymi elementami. Google odczytuje ten plik, aby skuteczniej indeksować strony. Mapa witryny informuje robota, które pliki w Twojej witrynie są ważne. Udostępnia też cenne informacje o tych plikach, np. o ostatniej aktualizacji, częstotliwości zmian na stronie i wszystkich alternatywnych wersjach językowych strony.

Robots.txt

Plik robots.txt przekazuje robotom wyszukiwarek informacje, które strony i pliki w Twojej witrynie mogą być skanowane. Używa się go głównie po to, by zablokować dostęp robotom do stron, które nie mają znaczenia z punktu widzenia ich wyszukiwania w Googole.

Częstym zapisem w robots.txt jest blokowanie dostępu do paneli zarządzających stroną (CMS) lub stron, które nie mają wartości merytorycznej dla użytkownika wyszukiwarki (regulaminy, polityka prywatności itp.)

Brak optymalizacji pod względem szybkości strony

Właściciele stron poświęcają ogromną ilość czasu na generowanie ruchu do swoich stron, uruchamiają kolejne kanały dotarcia do klienta, żeby przyciągnąć jak najwięcej osób na stronę. Zapominają jednak o tym, że większość potencjalnych klientów wyjdzie ze strony, jeżeli ta nie załaduje się dość szybko.

Szybka i dostosowana do urządzeń mobilnych strona będzie znacznie lepszym narzędziem do zdobywania klientów. Wiele osób wychodzi ze strony, gdy musi czekać na jej załadowanie więcej niż kilka sekund. Optymalizacja szybkości oraz przystosowania dla urządzeń mobilnych to szeroki temat, ale istnieje kilka najważniejszych kwestii.

Największe problemy związane z szybkością strony, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • brak optymalizacji/minifikacji CSS/JS
 • używanie dużej ilości kodu CSS/JS
 • używanie dużej ilości wtyczek
 • brak kompresowania plików graficznych
 • używanie grafik w rozdzielczościach większych niż jest to potrzebne
 • używanie dużej ilości zewnętrznych bibliotek
 • używanie PHP starszej niż 7.1
 • brak asynchronicznego ładowanie plików CSS/JS

Nieprzystosowanie do urządzeń mobilnych

Ponad połowa polskiego ruchu odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych. Jeśli Twoja strona nie jest dostosowana do małych ekranów, tracisz potencjalnych klientów. Google coraz rzadziej pokazuje wyniki wyszukiwania prowadzące do stron, które nie są dostosowane do mobile.

Jeśli Twoja stronie nie jest dostosowana do małych ekranów, prawdopodobnie będziesz musiał zadbać o jej nową wersję.

Wszelkie błędy związane z adresami URL

Adresy URL to jeden z najważniejszych czynników związanych z SEO. Roboty skanują stronę właśnie po tych adresach. Adresy URL powinny posiadać właściwą strukturę oraz być proste dla użytkownika. Ważne jest, aby jedna treść (podstrona) była dostępna tylko pod jednym adresem URL.

Istnieje kilka zasad dotyczących budowy adresów URL, są one istotne zarówno z punktu widzenia SEO jak i UX. Najważniejszą z nich jest budowanie adresów URL w taki sposób, by mówiły o treści podstrony. Dzięki temu, użytkownik wie, co czeka go po kliknięciu w link, przez co chętniej wykona tą czynność.

Najczęstsze błędy związane z adresami URL, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • adresy URL niezrozumiałe dla użytkownika
 • używanie dużej ilości parametrów w adresach
 • zbyt długie adresy
 • upychanie słów kluczowych w adresach
 • dostępności jednej treści na kilku adresach URL
 • brak przekierowań po zmianie adresów URL
 • używanie znaków specjalnych w adresach (polskie znaki)

Niepoprawne wdrożenie rel=”canonical”

Kanoniczny adres URL to adres strony, którą Google uznaje za najbardziej reprezentatywną spośród zbioru duplikatów stron w witrynie. Jeśli na przykład treść ma kilka adresów URL tej samej strony (załóżmy domena.pl?parametr=1234 i domena.pl/parametr/1234), Google wybiera jeden z nich jako kanoniczny.

Jeśli witryna posiada stronę, którą można otworzyć przy użyciu wielu adresów URL, lub wiele stron o podobnej treści (na przykład stronę w wersji na komputery i urządzenia mobilne), dla robota Google będą to zduplikowane wersje tej samej strony. Robot wybierze jeden adres URL jako wersję kanoniczną i go zaindeksuje. Aby wskazać Google właściwe adresy URL, należy stosować parametr rel=”canonical” wskazujący na pożądane adresy URL.

Błędy związane z rel=”canonical”, które napotykamy podczas audytów SEO

 • brak linku kanonicznego
 • brak absolutnej ścieżki do strony w rel=”canonical”
 • canonical wskazujący na inną (najczęściej nadrzędną podstronę)
 • niepoprawne używanie linku kanonicznego w paginacji

Niepoprawna semantyka HTML

Semantyka HTML to zestaw zasad, które powinny być stosowane podczas budowy strony w języku HTML5. Nowe znaczniki wprowadzone w wersji 5 HTML, pomagają robotom wyszukiwarek kontekstowo rozumieć treści. Na przykład:

 • znacznik <main> – zawiera główną część strony
 • znacznik <header> – zawiera nagłówek strony
 • znacznik <footer> – zawiera stopkę strony
 • znacznik <article> – zawiera główną treść strony (ważną dla robotów)
 • znacznik <aside> – zawiera poboczną treść strony (mniej ważną dla robotów)

Większość stron nie używa poprawnej semantyki HTML5. Warto poprawić ten aspekt, aby ułatwić skanowanie robotom całej strony. Najważniejsze jest właściwe używanie znaczników main, section, aside, article, które definiują rodzaj treści, jaki się w nich zawiera.

Naczesze problemy związane ze semantyką HTML, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • brak używania składni HTML5
 • używanie elementów HTML5 niezgodnie z ich przeznaczeniem
 • niepoprawne zagnieżdżanie poszczególnych elementów semantycznych

Niepoprawne stosowanie danych strukturalnych lub ich brak

Dane strukturalne to rozszerzone opisy stron internetowych wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google. Poza standardowymi elementami, czyli tytułem i opisem strony, zawierać mogą bardzo wiele różnych dodatkowych elementów takich jak np. cena, dostępność i stan produktu, liczba opinii i średnia ocena użytkowników, zdjęcia, miejsce i data wydarzenia.

Najczęstsze błędy związane z danymi strukturalnymi, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • brak danych strukturalnych
 • używanie danych strukturalnych niezgodnych z przeznaczeniem
 • błędy wdrożeniowe związane z niepoprawnym formatem

Brak breadcumbs

Breadcrumbs to ważny element pokazywania struktury strony robotom wyszukiwarek. Jego poprawne wykonanie pozytywnie wpływa na linkowanie wewnętrzne. Ścieżka prezentowana przez Breadcrumbs powinna być prezentowana na podstawie struktury strony.

Licząc od prawej strony, pierwszym elementem ścieżki powinna być bieżąca strona, następnym strona nadrzędna tej strony. Kolejny element to kolejna strona nadrzędna itd. Ostatnim elementem (lub pierwszym od lewej) powinna być strona główna. Dodatkowo, menu okruszkowe powinno używać danych strukturalnych, które informują roboty o strukturze strony.

Najczęstsze błędy związane z breadcumbs, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • brak menu okruszkowego
 • brak danych strukturalnych opisujących breadcumbs
 • okruszki nieodzwierciedlające strukturę strony
 • brak linków w okruszkach
 • linki do stron nieistniejących w strukturze strony

Niepoprawne wdrożenie wersji językowych

Google rozpoznaje poszczególne wersje językowe, ale warto jest pomóc robotom w tej kwestii i pokazać zależności między poszczególnymi podstronami i ich wersjami w innych językach. Dzięki temu wyszukiwarka Google skieruje użytkowników do najodpowiedniejszej wersji strony na podstawie języka lub regionu.

Wskazywanie pozostałych wersji językowych polega na dodawaniu do nich linków za pomocą atrybutu hreflang, który jest umieszczany w sekcji <HEAD> strony.

Atrybut ten wygląda w następujący sposób:

<link rel=”alternate” hreflang=”kod_jezyka” href=”url_strony” />

Najczęstsze błędy związane z wersjami językowymi, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • brak używania linków hreflang w witrynach wielojęzycznych
 • brak używania pełnych adresów (wraz z protokołem)
 • niespójne adresowanie w atrybutach hreflang
 • brak linków powrotnych
 • używanie niepoprawnych kodów regionalnych

Paginacja

Paginacja to podzielenie pewnych zasobów i wyświetlanie ich w częściach. Na przykład, gdy sklep ma 1000 produktów, te pokazywane są w częściach po 50 na jednej podstronie. W ten sposób powstają kolejne strony kategorii produktów lub wpisów na blogu. To dobre rozwiązanie ze względu na duże ilości zasobów, jakie mogą być ładowane na raz. Należy jednak pamiętać, aby zachować pewne zasady związane z paginacją. Dzięki temu roboty Google będą w stanie poprawnie skanować produkty wylistowane na stronach paginacji.

Najważniejsze błędy związane z paginacją to, które napotykamy podczas audytów SEO:

 • brak unikalnych tytułów dla każdej strony (wystarczy dodać numer strony do title)
 • powielenie treści tekstowych na każdej stronie paginacji
 • pierwsza strona paginacji dostępna pod adresem głównym oraz pod adresem z pierwszym numerem strony
 • używanie linku kanonicznego wskazującego na niewłaściwy adres URL

Najczęściej zadawane pytania dotyczące SEO

Jak zdobywać klientów dzięki SEO w Google?

Zdobywanie klientów z SEO polega na budowie strony internetowej zawierającej odpowiednią treść oraz strukturę. To dzięki treści Twoja strona może się wyświetlać w Google.

Dlaczego SEO jest ważne?

SEO to jedno z podstawowych źródeł dotarcia do klienta — po prostu wszyscy używają Google. SEO jest relatywnie tanie, ale należy działać długofalowo, aby uzyskać efekty.

Czy każdy biznes powinien inwestować w SEO?

W SEO może inwestować prawie każdy. Wyjątkiem będą biznesy, krótkoterminowe, które nie mogą czekać kilkunastu miesięcy na efekty.

Co wpływa na kolejność wyników wyszukiwania?

Na kolejność wyników wyszukiwania wpływa kilkaset czynników. Wiele z nich można sprowadzić do trzech zagadnień: treść strony, jej optymalizacja oraz promocja na zewnątrz.