Czego się dowiesz z tego artykułu?

  • Co to jest Google AI Overview?
  • Jak Google AI Overview wpłynie na Twój biznes?
  • Jak się przygotować na Google AI Overview?
Co to jest Google AI Overview i jak to wpłynie na Twój biznes?
Co to jest Google AI Overview i jak to wpłynie na Twój biznes?

Czym właściwie jest Google AI Overview?

Google AI Overview to nowa funkcja w wyszukiwarce Google, która zastępuje wcześniejszy program znany jako Search Generative Experience (SGE). Funkcja ta została oficjalnie ogłoszona podczas konferencji Google I/O w maju 2023 roku. AI Overview działa w ten sposób, że gdy wpisujesz zapytanie w Google, może ono wywołać automatycznie wygenerowane podsumowanie odpowiedzi na Twoje pytanie. Podsumowania te są tworzone na podstawie informacji dostępnych w sieci oraz danych z Grafu Wiedzy Google, dzięki czemu otrzymujesz szybką i skondensowaną odpowiedź bez konieczności klikania w linki do poszczególnych stron.

Podsumowania wygenerowane przez AI będą wyświetlane na górze wyników wyszukiwania, zawierając kluczowe informacje i linki do źródeł. Początkowo funkcja będzie dostępna dla użytkowników w USA, z planami na rozszerzenie jej dostępności na inne kraje przed końcem 2024 roku. W niektórych przypadkach będziesz mógł kliknąć „Pokaż więcej”, aby zobaczyć więcej szczegółów i źródeł, z których AI czerpało informacje. AI Overview jest zaprojektowane, aby pomóc użytkownikom szybko zrozumieć i przyswoić informacje z różnych źródeł, co może być szczególnie przydatne w przypadku bardziej złożonych zapytań.

Dzięki AI Overview Google chce ułatwić użytkownikom znajdowanie odpowiedzi na ich pytania bez konieczności przeszukiwania wielu stron internetowych. Nowa funkcja ma za zadanie zwiększyć efektywność wyszukiwania i poprawić zadowolenie użytkowników z wyników wyszukiwania.

Jak wygląda Google AI Overview?

AI Overview pojawia się na samej górze wyników wyszukiwania, tuż poniżej pola wyszukiwania. Jest to pierwsza rzecz, którą zobaczysz po wpisaniu zapytania, dzięki czemu od razu otrzymujesz najważniejsze informacje bez konieczności przewijania strony w dół. To umiejscowienie sprawia, że odpowiedzi generowane przez AI są bardzo widoczne i łatwo dostępne.

AI Overview zawiera skondensowane odpowiedzi na pytania użytkowników, które są zebrane z różnych źródeł internetowych. Te odpowiedzi są często krótkie, zwięzłe i ukierunkowane na dostarczenie najbardziej istotnych informacji, co pozwala użytkownikom szybko zrozumieć temat. Dzięki temu możesz uzyskać potrzebne informacje bez konieczności przeszukiwania wielu stron.

Google AI Overview często zawiera linki do źródeł, z których AI czerpało informacje. Te linki są klikalne, co umożliwia użytkownikom przejście do oryginalnych stron internetowych w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji. Dzięki temu, mimo że odpowiedzi są skondensowane, masz możliwość pogłębienia wiedzy, klikając na źródła.

W niektórych przypadkach dostępna jest opcja „Pokaż więcej”, która pozwala zobaczyć dodatkowe szczegóły oraz pełną listę źródeł, z których pochodzi informacja. To rozwinięcie jest szczególnie przydatne, gdy potrzebujesz bardziej kompleksowego zrozumienia tematu lub chcesz zweryfikować źródła informacji.

Wygląd AI Overview jest zintegrowany z resztą strony wyników wyszukiwania, ale wyróżnia się prostym, przejrzystym układem. Odpowiedzi są zazwyczaj w formie tekstowej, czasem wzbogacone o obrazy lub inne media, które pomagają lepiej zrozumieć temat. Dzięki temu, nawet złożone informacje są przedstawione w sposób łatwy do przyswojenia.

AI Overview jest zaprojektowane tak, aby pomóc użytkownikom szybko znaleźć odpowiedzi na ich pytania, bez konieczności przeglądania wielu stron internetowych. Ma to na celu zwiększenie efektywności wyszukiwania i zadowolenia użytkowników, zapewniając szybki dostęp do najważniejszych informacji. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku bardziej złożonych zapytań, gdzie tradycyjne wyniki wyszukiwania mogą wymagać większej ilości czasu na przeszukanie i analizę.

Kiedy Google AI Overview będzie dostępne w Polsce?

Google AI Overview zostało początkowo wprowadzone w Stanach Zjednoczonych, gdzie użytkownicy mogą już korzystać z tej nowej funkcji. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, Google planuje rozszerzenie dostępności AI Overview na inne kraje, w tym Polskę, przed końcem 2024 roku. Oznacza to, że użytkownicy w Polsce mogą spodziewać się tej funkcji w najbliższych miesiącach. Oczywiście to tylko plany Google i wszystko może się zmienić, także nie traktowałbym tej informacji bardzo powaznie. 

Google ogłosiło na konferencji I/O w 2023 roku, że AI Overview zostanie udostępnione na szerszą skalę, co jest częścią ich strategii, aby ulepszyć doświadczenia wyszukiwania na całym świecie. Funkcja ta ma na celu dostarczenie szybkich i zwięzłych odpowiedzi na pytania użytkowników, co zwiększy efektywność i wygodę korzystania z wyszukiwarki. Wprowadzenie AI Overview w Polsce pozwoli użytkownikom szybciej uzyskiwać potrzebne informacje, bez konieczności przeszukiwania wielu stron internetowych.

Google aktywnie pracuje nad adaptacją tej technologii do lokalnych rynków, co oznacza, że AI Overview będzie dostosowane do specyficznych potrzeb i oczekiwań użytkowników w Polsce. Dzięki temu, polscy użytkownicy będą mogli czerpać korzyści z zaawansowanych możliwości AI w wyszukiwarce Google, podobnie jak użytkownicy w USA.

Czy da się wyłączyć Google AI Overview?

Niestety, nie ma możliwości całkowitego wyłączenia Google AI Overview w wynikach wyszukiwania. Funkcja ta jest teraz wbudowana w domyślną stronę wyników wyszukiwania i nie można jej bezpośrednio wyłączyć w ustawieniach konta Google. Istnieją jednak dwa sposoby, które mogą pomóc w uniknięciu wyświetlania AI Overviews:

  1. Ręczna zmiana widoku wyników wyszukiwania: Po wpisaniu zapytania i zobaczeniu AI Overview na górze wyników, możesz kliknąć zakładkę „Więcej” (znajdującą się obok opcji takich jak „Obrazy”, „Wideo”, „Zakupy”), a następnie wybrać „Web”. To pozwoli Ci zobaczyć wyniki wyszukiwania w tradycyjnym formacie, zawierającym wyłącznie linki do stron internetowych.
  2. Instalacja wtyczki do przeglądarki: Możesz zainstalować rozszerzenie do przeglądarki, które automatycznie przełącza widok wyników wyszukiwania na taki, który wyświetla tylko linki do stron internetowych. Takie rozszerzenia są dostępne dla przeglądarek Chrome, Vivaldi i Firefox. Inne przeglądarki również mogą wkrótce otrzymać podobne wtyczki.

Choć te metody nie wyłączają całkowicie AI Overview, mogą pomóc w uzyskaniu wyników wyszukiwania w tradycyjnym formacie, co może być preferowane przez niektórych użytkowników.

Jak  Google AI Overview wpłynie na biznes?

Wprowadzenie Google AI Overview może znacząco wpłynąć na Twój biznes, zwłaszcza w kontekście ruchu organicznego i widoczności w wyszukiwarce. Wczesne testy wskazują, że AI Overview może prowadzić do spadku ruchu organicznego na stronach internetowych o 18-64%, szczególnie jeśli Twoje treści koncentrują się na zapytaniach informacyjnych. To zdecydowanie wpłynie na pozycjonowanie Twojej strony i będzie wymagało zmian podejścia do SEO. Użytkownicy mogą uzyskiwać potrzebne informacje bezpośrednio z AI Overview, zamiast klikać na tradycyjne linki do stron, co oznacza mniej odwiedzin na Twojej stronie.

Jednak jest też dobra strona tego medalu. Mimo spadku ogólnego ruchu, kliknięcia, które otrzymasz, mogą być bardziej wartościowe. Użytkownicy będą bardziej skłonni do odwiedzenia stron, które rzeczywiście odpowiadają ich potrzebom, ponieważ Google zauważyło, że AI Overview może prowadzić do wyższej jakości kliknięć na strony. To oznacza, że odwiedzający, którzy klikną Twój link, będą bardziej zainteresowani Twoją treścią i bardziej zaangażowani.

Wprowadzenie AI Overview to również szansa na zwiększenie widoczności Twojej strony, jeśli Twoje treści zostaną uwzględnione w tych podsumowaniach. Przygotuj się więc na tę zmianę, koncentrując się na tworzeniu wartościowych, dobrze zoptymalizowanych treści i śledź, jak zmiany w ruchu wpływają na Twój biznes.

Jak będą wyglądać reklamy w  Google AI Overview?

Reklamy w Google AI Overview nie są bezpośrednio wpływane przez nową funkcję, przynajmniej na początku. W testach Beta Google Ads nadal pojawiają się powyżej i poniżej AI Overview. To oznacza, że reklamy będą wyświetlane w tych samych miejscach co wcześniej, ale możliwe jest, że zobaczysz je otaczające nową sekcję AI.

Można przypuszczać, że Google będzie promować użycie kampanii Performance Max (PMax) w kontekście AI Overview. PMax pozwala na bardziej elastyczne i dynamiczne podejście do wyświetlania reklam, wykorzystując różnorodne zasoby, takie jak obrazy, teksty i wideo, bez konieczności precyzyjnego targetowania słów kluczowych. W związku z tym, reklamy będą bardziej dostosowane do szerokiej gamy zapytań użytkowników.

Chociaż nie jest jeszcze jasne, jak dokładnie reklamy będą zintegrowane z AI Overview, można się spodziewać, że Google będzie testować różne podejścia. Reklamy mogą pojawiać się w formie kart z informacjami o produktach, recenzjami czy lokalizacjami, podobnie jak w obecnych wynikach wyszukiwania. Na przykład, dla zapytań związanych z zakupami, AI Overview może zawierać rekomendacje produktów, które będą pochodzić z Google Merchant Center.

Ostatecznie, reklamy będą nadal kluczowym elementem wyników wyszukiwania, ale sposób ich prezentacji może ewoluować w miarę, jak Google będzie udoskonalać AI Overview. Możesz się spodziewać, że reklamy pozostaną widoczne i będą integralną częścią Twojego doświadczenia wyszukiwania, nawet jeśli format i umiejscowienie mogą się zmieniać.

Czy warto interesować się Google AI Overview już teraz w kontekście biznesowym?

Tak, zdecydowanie warto zainteresować się Google AI Overview już teraz, w kontekście biznesowym. Ta nowa funkcja w wyszukiwarce Google może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki użytkownicy znajdują i konsumują informacje. AI Overview pojawia się na samej górze wyników wyszukiwania. Dzięki temu treści, które znajdą się w tych podsumowaniach, mają większą szansę na dotarcie do użytkowników. Jeśli Twoja strona będzie często pojawiać się w AI Overview, możesz zyskać na widoczności i autorytecie.

Chociaż AI Overview może zmniejszyć ogólny ruch na stronach, to kliknięcia, które otrzymasz, mogą być bardziej wartościowe. Użytkownicy, którzy zdecydują się odwiedzić Twoją stronę po zobaczeniu AI Overview, są bardziej zaangażowani i zainteresowani Twoją ofertą. Adaptacja do nowych technologii i trendów jest kluczowa dla utrzymania konkurencyjności. Rozpoczęcie pracy nad optymalizacją treści pod kątem AI Overview pozwoli Ci wyprzedzić konkurencję i lepiej przygotować się na przyszłe zmiany w algorytmach wyszukiwania.

AI Overview zmienia sposób, w jaki użytkownicy konsumują treści. Zrozumienie, jak działa ta funkcja i jak można zoptymalizować treści, aby były w niej uwzględniane, może pomóc w lepszym dostosowaniu strategii SEO i marketingowej. Chociaż reklamy w AI Overview są na razie w fazie testów, warto śledzić ich rozwój. Adaptacja do nowych formatów reklamowych może przynieść korzyści w przyszłości, gdy Google w pełni zintegrował AI Overview z systemem reklamowym.

Podsumowując, Google AI Overview to funkcja, która już teraz ma duży potencjał do wpłynięcia na Twój biznes. Przygotowanie się na jej wdrożenie może przynieść Ci korzyści w postaci większej widoczności, zaangażowania użytkowników i lepszej adaptacji do zmian w ekosystemie wyszukiwarek.