Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Czym jest Google Discover?
 • Czy można znaleźć się w Google Discover?
 • Jak optymalizować stronę pod Google Discover?
 • Jaka jest różnica pomiędzy Google Discover, a Google News?
 • Czy Google Discover można wykorzystać w SEO?
Gogole Discover: czym jest i czy da się go wykorzystać w SEO?
Gogole Discover: czym jest i czy da się go wykorzystać w SEO?

Czym jest Google Discover?

Google Discover to narzędzie wyszukiwarki, które dostarcza spersonalizowane informacje na podstawie zainteresowań, historii wyszukiwania oraz preferencji językowych użytkowników. Funkcja ta jest dostępna wyłącznie na urządzeniach mobilnych i prezentuje treści, które mogą Cię zainteresować, np. najnowsze aktualności ze świata sportu, biznesu lub informacje o podróżach.

Google Discover działa jako specjalna karta, która pojawia się na ekranie urządzenia mobilnego. Google śledzi Twoją aktywność w internecie, a dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, narzędzie to dostarcza ludziom spersonalizowane treści, a także umożliwia dostęp do nowych witryn internetowych, które mogą być dla nich interesujące. Jest to usługa przypisana do Twojego konta Google, dlatego każdy może ustawić sobie kartę / feed Google w swoim urządzeniu. Dziła to zarówno na urządzeniach Android jak i iOS, także każdy może włączyć taką opcję dzięki zainstalowaniu aplikacji Google.

Jak działa Google Discover?

Google Discover działa dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, która analizuje Twoje zachowania w internecie, zainteresowania, historię wyszukiwania i preferencje językowe, aby dostarczać Ci spersonalizowane treści. Funkcja ta prezentuje specjalną kartę na ekranie urządzenia mobilnego, która zawiera treści, które mogą ich zainteresować,

Google Discover stale się uczy, aby dostarczać Ci coraz bardziej spersonalizowane treści, a także umożliwia dostęp do nowych witryn internetowych, które mogą być dla Ciebie interesujące. Oprócz tego, mamy możliwość dostosowania swoich preferencji, takich jak zainteresowania i język, aby bardziej dostosować treści do ich potrzeb. W ten sposób możemy uzyskać spersonalizowane wyniki, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom i preferencjom.

Czym różni się Discover od standardowej wyszukiwarki?

Google Discover różni się od wyszukiwarki tym, że nie musisz wpisywać żadnego zapytania czy frazy kluczowej, aby uzyskać informacje. To automatyczny system Google pokazuje Ci treści dopasowane do zainteresowań. Jest to źródło treści wysoce spersonalizowane, które dostosowuje się do Ciebie, wyświetlając zawartość zgodną z Twoimi upodobaniami.

Materiały w Discover są automatycznie odświeżane, gdy tylko pojawią się nowe treści na temat zainteresowania. Narzędzie wyświetla różnorodne treści z całej sieci, a nie tylko te, które zostały opublikowane niedawno. Gogole stale ulepsza tą funkcję, aby wyświetlać ludziom coraz bardziej spersonalizowane i przydatne treści.

Ruch z Discover jest mniej przewidywalny niż ruch z wyszukiwarki, ponieważ działa na podstawie przypadkowych czynników. Jednak taki ruch może stanowić doskonałe uzupełnienie ruchu z wyszukiwarki. Google ciągle pracuje nad udoskonaleniem Discover, aby zapewnić jeszcze wygodniejsze korzystanie z niego. Dlatego ruch w witrynach może się zmieniać niezależnie od jakości lub częstotliwości publikowania treści.

Czym google Discover różni się od Gogole news?

Google Discover i Google News to dwie różne usługi oferowane przez Google, chociaż obie są skoncentrowane na dostarczaniu treści. Google Discover opiera się na personalizowanych rekomendacjach treści dla pojedyńszych osób, bazujących na jego zainteresowaniach, zachowaniach i preferencjach, a dostępny jest tylko w wersji mobilnej aplikacji Google. Z drugiej strony, Google News to agregator aktualności, który zbiera artykuły i nagłówki z różnych źródeł i wyświetla je w sekcjach tematycznych i według kategorii, takich jak biznes, technologia, sport itp. Google News dostępny jest zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych.

Innymi słowy, Google Discover dostarcza spersonalizowane treści na podstawie ich zachowań i preferencji, podczas gdy Google News skupia się na agregacji artykułów z różnych źródeł i organizowaniu ich według kategorii tematycznych.

Czy Google Discover ma wpływ na SEO?

Google Discover może mieć wpływ na SEO, ale nie jest to bezpośredni wpływ. To, czy dana strona zostanie wyświetlona w Google Discover, zależy od algorytmu Google, który decyduje, które treści są najbardziej dopasowane do preferencji konkretnych osób. Jednak jeśli artykuł zostanie wyświetlony w Google Discover i spowoduje to wzrost ruchu na stronie, może to pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania Google.

Warto jednak pamiętać, że Google Discover to usługa, która skupia się na spersonalizowanych rekomendacjach treści i nie zawsze musi odzwierciedlać popularne frazy kluczowe i tematy, na których skupiają się kampanie SEO. Dlatego też, aby zwiększyć szanse na wyświetlenie artykułu w Google Discover, warto tworzyć wysokiej jakości treści, które będą odpowiadać preferencjom użytkowników, a także promować je na różnych kanałach, takich jak media społecznościowe.

Jak znaleźć się w Google Discover?

Aby Twoja strona internetowa mogła być wyświetlana w Google Discover, musisz spełnić kilka ważnych wymagań. Po pierwsze, witryna musi być zweryfikowana i zaindeksowana w Search Console. Treści na stronie internetowej powinny być dopracowane pod kątem polityki Google, co oznacza, że nie mogą zawierać wulgaryzmów, być manipulacyjne, szerzyć nienawiści, związane z nękaniem, nawoływać do terroryzmu lub mieć jednoznacznie seksualny charakter.

Ponieważ Google Discover jest dostępny tylko w aplikacji mobilnej, witryna musi być odpowiednio zoptymalizowana pod smartfony i tablety. W przypadku, gdy witryna nie jest dobrze przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, automatycznie traci szansę na trafienie do Google Discover.

Ja zalecam dbanie o odpowiednie tytuły, które pasują do tematu artykułu, oraz dodawanie zdjęć i grafik w dobrej jakości i rozdzielczości (najmniej 1200 pikseli szerokości). Dodatkowo ważne jest trzymanie się E-E-A-T, co oznacza, że strona musi być wiarygodna, a Twoje teksty powinny być eksperckie.

Publikowanie wartościowych treści, atrakcyjnych dla czytelników i unikalnych tekstów jest jedynym sposobem na trafienie do Google Discover. Warto zadbać również o zasięg tekstów, poprzez linkowanie, promowanie w mediach społecznościowych i liczbę udostępnień, aby zwiększyć ich popularność i szansę na pojawienie się w Google Discover.

Jak optymalizować stronę pod Google Discover?

Przede wszystkim unikaj sztucznego zwiększania ruchu. Pisanie tekstów click-baitów nie działa w Discovery i jest przez Google negatywnie oceniane.

Dlatego ważne jest, aby tworzyć wartościowe treści, pisząc proste teksty, które wyczerpują dany temat, lecz nie są zbyt rozwlekłe. Warto uzupełnić je legalnie pozyskanymi zdjęciami oraz plikami wideo. Cenną cechą tekstu jest jego aktualność, zwłaszcza w przypadku tzw. evergreen content, czyli treści, które są zawsze aktualne, tak teraz, jak i za wiele lat.

Należy pamiętać, że strona internetowa musi spełniać określone wymagania techniczne i być zoptymalizowana pod kątem mobilnym. Wszystkie te czynniki są kluczowe dla sukcesu w Google Discover.

Jakie treści są dobre dla Google Discover?

Dobre treści dla Google Discover to te, które odpowiadają na zainteresowania i są wysoce spersonalizowane. Google Discover wykorzystuje algorytm, który analizuje nawyki przeglądania użytkowników i ich zainteresowania, aby wyświetlić najbardziej trafne treści. Oto kilka wskazówek, jakie treści dobrze sprawdzają się w Google Discover:

 • Aktualne i unikalne treści – artykuły, które zawierają aktualne i unikalne informacje, są bardziej skłonne do wyświetlania w Google Discover niż te, które są już przestarzałe lub mają powtarzające się treści.
 • Zróżnicowana treść – Google Discover wyświetla różne rodzaje treści, takie jak artykuły, zdjęcia, filmy i wiadomości, dlatego warto dostarczyć różnorodne treści.
 • Wysokiej jakości treści – Google Discover ma tendencję do wyświetlania treści o wysokiej jakości, dlatego warto zwrócić uwagę na poprawną gramatykę, interpunkcję oraz estetyczny wygląd treści.
 • Czytelne tytuły – Tytuły powinny być jasne, konkretnie opisywać treść artykułu i wyciągać uwagę.
 • Wizualne elementy – Treści z dodatkowymi wizualnymi elementami, takimi jak zdjęcia, grafiki, filmy lub infografiki, są bardziej atrakcyjne.
 • Wysoki wskaźnik E-A-T – strony o wysokim wskaźniku E-A-T (expertise, authoritativeness and trustworthiness), czyli strony uznawane za wiarygodne i zaufane, mają większe szanse na wyświetlenie się w Google Discover.

Ważne jest, aby pamiętać, że algorytm Google Discover stale się rozwija, dlatego warto monitorować swoje wyniki i dostosowywać treści w zależności od potrzeb.

Czy warto być w Google Discover?

Mimo zastosowania odpowiedniej optymalizacji i dbania o jakość treści, nie ma pewności, że Twój artykuł pojawi się w Google Discover. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na to, czy treść zostanie wyświetlona, jest algorytm automatycznie dobierający treści pod preferencje danego użytkownika.

Niemniej jednak, gdy Twoja strona zostanie wybrana i pojawi się w Google Discover, mozesz spodziewać się znacznego wzrostu ruchu na stronie. Dlaczego? Wszystko przez dopasowanie treści do preferencji, co zwiększa szansę na zainteresowanie artykułem i kliknięcie w niego. To z kolei przekłada się na większą liczbę wyświetleń i w konsekwencji, na zwiększenie popularności Twojej strony.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, Google Discover może być doskonałym kanałem do dotarcia do potencjalnego klienta i zwiększenia rozpoznawalności marki. Jednak ważne jest, co dzieje się po przekierowaniu danej osoby na stronę. Nasze treści muszą być atrakcyjne i zgodne z oczekiwaniami użytkownika, a interfejs strony powinien być intuicyjny i łatwy do obsługi. W przeciwnym razie, potencjalny klient może szybko zrezygnować z przeglądania naszej strony i skorzystać z oferty konkurencji.

Google Discover

Dlatego, aby zwiększyć szanse na pojawienie się w Google Discover i skutecznie przyciągnąć potencjalnych klientów na Twoją stronę, warto zadbać o jakość treści i ich dopasowanie do preferencji grupy docelowej. Dobrym pomysłem jest również publikowanie wartościowych treści, które będą przyciągać uwagę odbiorcy i budować zaangażowanie wokół marki. Wszystko to pozwoli na zwiększenie popularności naszej strony i przyciągnięcie nowych użytkowników, którzy w przyszłości mogą stać się naszymi stałymi klientami.

Podsumowując, Google Discover to cenny kanał dotarcia do potencjalnych klientów i zwiększenia popularności naszej marki. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od algorytmów automatycznie dobierających treści pod preferencje użytkownika. Niemniej jednak, warto zadbać o jakość i dopasowanie treści do oczekiwań odbiorców oraz o atrakcyjny interfejs naszej strony, aby przyciągnąć ich uwagę i skłonić do zainteresowania się naszą ofertą.

Analiza ruchu: Raport skuteczności w Discover

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z Google Discover jako źródła informacji i treści, które są dopasowane do ich zainteresowań. Dlatego jako właściciel strony internetowej, możesz zbadać swoją widoczność w Google Discover i dostosować swoją strategię SEO do preferencji grupy docelowej. Analiza ruchu z Google Discover może pomóc w zrozumieniu, jakie rodzaje treści i źródła ruchu przynoszą najwięcej korzyści.

W tym celu Google Search Console oferuje narzędzia do analizy widoczności w Google Discover. To narzędzie pozwloi Ci dowiedzieć się, jak Twoja strna wyświetla sie Google Discover. GSC pozwala na śledzenie liczby wyświetleń, typów treści i źródeł ruchu, a także porównanie wyników z Discover z ruchem organicznym z wyszukiwarki. Dzięki temu właściciele stron internetowych mogą dostosować swoje treści do preferencji w Discover i zwiększyć swoją widoczność w tej popularnej usłudze Google.

 1. Zaloguj się do swojego konta w Google Search Console.
 2. Na stronie głównej wybierz witrynę internetową, którą chcesz zbadać pod kątem widoczności w Google Discover.
 3. Na lewym pasku bocznym wybierz „Dane Użytkownika” i następnie „Google Discover”.
 4. W zakładce „Wyniki w Google Discover” znajdziesz informacje na temat liczby wyświetleń Twoich treści w Discover.
 5. W zakładce „Typy treści” możesz zobaczyć, jakie rodzaje treści z Twojej witryny były wyświetlane w Discover.
 6. W zakładce „Źródła” możesz sprawdzić, skąd pochodził ruch do Twojej witryny z Discover, na przykład z wyników wyszukiwania, przeglądania treści lub powiadomień.
 7. Możesz również skorzystać z filtra „Data” i wybrać zakres dat, aby zobaczyć wyniki z określonego okresu czasu.
 8. Możesz porównać wyniki z Discover z ruchem organicznym z wyszukiwarki w zakładce „Wyniki organiczne”, aby zobaczyć, jak Discover wpływa na cały ruch organiczny.
 9. Analizując wyniki, warto zwrócić uwagę na rodzaje treści i źródła ruchu, aby dostosować strategię marketingową do preferencji użytkowników w Discover.

Ważne jest, aby pamiętać, że Google Discover działa na podstawie automatycznych algorytmów, które dobierają treści do zainteresowań . W związku z tym, aby poprawić widoczność w Google Discover, warto skupić się na tworzeniu wartościowych i interesujących treści, które są dopasowane do preferencji grupy docelowej.