Czego się dowiesz z tego artykułu?

  • Czym jest hosting internetowy?
  • Jakie są rodzaje hostingów WWW
  • Czy hosting wpływa na SEO?
  • Jak wybrać dobry hosting?
  • Jaki hosting my polecamy?
Hosting a SEO – Czy serwer www ma znaczenie w pozycjonowaniu?
Hosting a SEO – Czy serwer www ma znaczenie w pozycjonowaniu?

Wybór serwera dla strony internetowej nie jest łatwy. Warto poświęcić trochę czasu na odpowiednią analizę ofert. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, na jakie hostingi warto zwrócić uwagę i czy na prawdę hosting ma znacznie w SEO. Zacznijmy jednak od podstaw, aby wyjaśnić kilka najważniejszych kwestii związanych z hostingiem. Z artykułu dowiesz się też, jaki hosting polecamy wszystkim naszym klientów i dlaczego tak uważamy.

Czym jest hosting internetowy?

Hosting to udostępnianie zasobów (przestrzeni dyskowej) serwera na komputerze, który jest stale podłączony do internetu. Na wydzielonym dla Ciebie miejscu możesz przechowywać dane takie jak pliki multimedialne, dokumenty, konta e-mail czy pliki strony www.

Ciągłe działanie strony www, zapewniające korzystanie z jej zasobów o każdej porze dnia i nocy, jest możliwe dzięki serwerowi. Taki serwer to nic innego jak odpowiednio skonfigurowany komputer, który jest dostępny cały czas w internecie, 24 godziny na dobę, umożliwiając sprawne działanie Twojej strony. Hosting www to po prostu serwer (komputer), na którym instalujesz swoją stronę, by ta była zawsze dostępna (no może prawie zawsze, ale powiem o tym w dalszej części artykułu).

W Polsce funkcjonuje wiele firm, które świadczą usługę hostingu zarówno darmowe jak i płatne. W przypadku płatnej usługi decydując się na współpracę z jedną z nich, najczęściej musimy podpisać roczną umowę lub rozliczamy się co miesiąc.

Dostawcy usług hostingowych w swoich ofertach posiadają kilka typów serwerów lub kont hostingowych, często też oferują rejestrację domen, możliwość wykreowania stron internetowych oraz dyski wirtualne do przechowywania plików. Oferta niektórych firm jest bardzo szeroka. Zacznijmy jednak od rodzajów hostingów www.

Rodzaje hostingów www

Każdy rodzaj serwera / hostingu w inny sposób wykorzystuje zasoby przeznaczone dla różnych zastosowań, a także odpowiednie dla klientów o różnych wymaganiach i posiadanym budżecie. W tej części artykułu zostaną omówione rodzaje serwerów i ich dopasowanie do konkretnego typu biznesu online.

Hosting współdzielony

Jest to najpopularniejszy rodzaj serwera hostingowego. Praktycznie nie musimy posiadać żadnej wiedzy technicznej, żeby móc korzystać z jego dobrodziejstw. Wystarczy wykupić odpowiedni pakiet, a cała praca związana z ustawieniami serwera oraz z dbaniem o niego robi firma oferująca usługę. Po wykupieniu pakietu dostaniesz dostęp do panelu, w którym będziesz mógł tworzyć konta e-mail, bazy danych, dodawać domeny czy wreszcie kopiować pliki stron www.

Najprościej rzecz ujmując, hosting współdzielony, jest to konto (klient) wydzielone na fizycznym serwerze, które współdzielą zasoby tego serwera (dysk, procesor, pamięć RAM) z innymi kontami (klientami), którzy najczęściej posiadają ten sam adres IP. Serwer współdzielony/wirtualny to najtańszy sposób na uruchomienie własnej strony www. Do minusów należy fakt, że w momencie natężenia ruchu na stronie mogą pojawić się przejściowe problemy w ładowaniu witryny. Hosting współdzielony ma także ograniczone zasoby serwera, więc jeśli inni użytkownicy będą go mocno obciążać, musisz liczyć się ze spowolnieniami swojej strony www.

Ten rodzaj serwera przeznaczony jest dla małych firm lub osób dopiero rozpoczynających przygodę z blogowaniem. Hosting współdzielony można wybrać przede wszystkim dla serwisów nieobciążających znacząco procesora oraz łącza.

Hosting współdzielony do niewielki koszt w skali roku, ceny najtańszych pakietów wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jednak w najtańszych wariantach możemy mieć pewne ograniczenia (liczba baz danych i kont pocztowych, ograniczona pojemność). Wiele zależy tutaj od konkretnej firmy hostingowej.

VPS (Virtual Private Server)

VPS jest rozwiązaniem, które znajduje miejsce pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Wybierając serwer VPS dostaniesz swoją maszynę wirtualną z gwarantowaną mocą obliczeniową (moc procesora, pamięć RAM).

Serwer VPS daje Ci pełną pełną kontrolę nad aplikacjami i wszystkimi jego zasobami z możliwości instalacji dosłownie wszystkiego. Charakterystycznym elementem usługi VPS jest tzw. bezpośredni dostęp do systemu operacyjnego w ramach którego użytkownik instaluje własne oprogramowanie. Aby jednak w pełni cieszyć się możliwościami serwera VPS potrzebna Ci będzie odpowiednia wiedza, która pozwoli Ci na właściwą konfigurację serwera.

Nadal jednak jest to urządzenie współdzielone z innymi klientami, co jest istotne, zwłaszcza jeśli dochodzą do tego kwestie bezpieczeństwa. Serwer VPS przeznaczony jest dla bardziej wymagających użytkowników. Szczególnie polecany jest dla większych stron takich jak duże sklepy internetowe, serwery gier oraz rozbudowane witryny z licznymi skryptami, które mogą obciążać serwer.

Posiadanie serwera VPS wiąże się niestety z większymi kosztami. Ceny za serwer VPS mogą znacząco różnić się u dostawców usług hostingowych. Uśredniając, najprostszy serwer, posiadający jednordzeniowy procesor, 512 MB RAM oraz dysk o pojemności kilkunastu gigabajtów kupisz za 100-300 złotych rocznie. Za opcję z nieco większymi parametrami – 4 GB RAM, wielo­rdzeniowy procesor i kilkudziesięciu gigabajtowy dysk przyjdzie Ci zapłacić około 2000 i więcej złotych .

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany to najdroższa forma hostingu, jest to opcja dla najbardziej wymagających i zaawansowanych technicznie osób. Podobnie jak w przypadku VPS tu również dostaniesz własny serwer, z tą różnicą, że jest to rzeczywista maszyna przygotowana tylko do Twoich potrzeb, jesteś niezależny od innych użytkowników danej firmy hostingowej.

Na serwerze dedykowanym możesz instalować oprogramowanie oraz dowolnie konfigurować domyślnie zainstalowany system operacyjny. W przypadku serwera dedykowanego użytkownik ma jego zasoby na wyłączność, wliczając w to przepustowość łącza dostępowego.

Serwer polecany jest dla stron które wymagają maksymalnego bezpieczeństwa np. przechowujące dane swoich klientów. Na taki rodzaj serwera decydują się firmy, które oferują usługi internetowe, np. poczta e-mail, strony WWW, radia internetowe, telewizja internetowa.

Na serwer dedykowany mogą sobie pozwolić tylko największe firmy, ponieważ jego ceny zaczynają się od kilkuset złotych miesięcznie, a górna granica praktycznie nie istnieje. Cena uzależniona będzie od tego jaka ilość zasobów zostanie wykupiona (dyski, procesory, RAM).

Cloud Server

Serwery w chmurze to stosunkowo nowość na rynku usług hostingowych. Wybierając opcję hostingu w chmurze, użytkownik otrzymuje zasoby z klastrów serwera z możliwościami konfiguracyjnymi serwera dedykowanego. Cloud Serwery gwarantują zwiększone bezpieczeństwo. Dane operacyjne i kopie bezpieczeństwa przechowywane są na odrębnych macierzach RAID-10.

W razie awarii wirtualna maszyna jest przenoszona błyskawicznie w inne miejsce, a brak dostępu do naszej strony www trwa kilka minut. Dzieje się tak, ponieważ serwery Cloud są zbudowane z bardzo dużej ilości, potężnych serwerów.

Cloud serwery mają pełną elastyczność w zarządzaniu zasobami. Za pomocą kilku kliknięć myszki możesz rozbudować wirtualną maszynę zgodnie z tym, czego potrzebujesz. Jeśli stwierdzisz że potrzebujesz więcej pamięci RAM, możesz ją natychmiast zwiększyć.

Koszty utrzymania takiego serwera są na poziomie cenowym serwera VPS, czyli około 100-300 złotych rocznie (najprostszy serwer). Koszty oczywiście możesz zwiększyć w każdym momencie, tak jak wcześniej wspominałem, masz możliwość dowolnej konfiguracji swojej maszyny. W przypadku Cloud serwerów opłaty pobierane są za zasoby, z których korzystamy. Zasada jest prosta, im więcej wykorzystujesz zasobów, tym więcej płacisz.

Czy hosting wpływa na SEO / pozycjonowanie?

W kontekście tego, że w ramach Octamedia, zajmujemy się pozyskiwaniem klientów z Google, nasi klienci pytają mnie o wpływ hostingu www na SEO, czyli na widoczność w wyszukiwarce Google. Ogólnie mówiąc, sam hosting nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o czynniki rankingowe i nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie strony.

Jednak może się zdarzyć tak, że na przykład, parametry hostingu www są niewystarczające, a to będzie spowalniało stronę. Jak wiadomo szybkość strony może mieć znaczenie (nie zawsze tak jest, więcej w artykule o szybkości ładowania strony), więc pośrednio hosting może wpłynąć na wyniki w wyszukiwarkach.

Drugą opcją negatywnego wpływu hostingu www na wyniki wyszukiwania może być niechciane sąsiedztwo. Chodzi mi tutaj o inne strony, które są zainstalowane na tym samym serwerze. Jeśli będą to strony wysyłające spam, lub strony dla dorosłych, może to oznaczać pewien problem.

Dwa wyżej wymieniony przypadki, negatywnego wpływu hostingu www na pozycję w Google, są raczej marginalne. Zazwyczaj, hosting będzie ostatnią rzeczą, która przeszkadza w pozycjonowaniu strony. Nawet w przypadku szybkości strony, istnieje większe prawdopodobieństwo, że to dany silnik strony www (np. WordpPress), jest źle skonfigurowany i to powoduje utraty szybkości.

Podsumowując odpowiedź na to pytanie, hosting www nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o SEO / pozycjonowanie. Podczas wyboru firmy hostingowej skupiłbym się raczej na pozostałych kwestiach, które omówię w dalszej części artykułu.

Jak wybrać dobry hosting?

Większość użytkowników swoją przygodę ze stronami internetowymi rozpoczyna od hostingu współdzielonego, dlatego też w tym artykule zajmiemy się tym rodzajem serwera www. Opiszę Ci, na co warto zwrócić uwagę, przeglądając oferty firm hostingowych.

Uptime

Uptime to gwarancja nieprzerwanego działania i dostępu do danego hostingu. Dzięki temu dowiesz się jak często u danego hostingodawcy zdarzają się awarie, które mogą zakłócić działanie Twojej strony.

Minimum, jakie powinno Cię interesować to roczne Service Level Agreement (SLA) na poziomie 99,95% lub wyżej. Wszystko, co jest poniżej tego wyniku to gwarancja problemów, które wpłyną na odbiór Twojej strony.

Przecież kupujesz hosting www, aby Twoja strona była ciągle dostępna. Co prawda 100% dostępności nie jest możliwe przez, chociażby prace serwisowe itp. Warto sprawdzać takie parametry, niektóre firmy hostingowe udostępniają dane o SLA na swoich stronach.

Transfer – szybkość łącza

Transfer to ilość wysyłanych danych z serwera użytkownikom naszej strony. Oznacza to, że im większy ruch na Twojej stronie, tym więcej transferu potrzebujesz. Dla małych stron firmowych oraz blogów o niewielkim ruchu kilkanaście GB w zupełności wystarczy.

Aż 40 % użytkowników wychodzi ze strony jeśli jej czas ładowania przekracza 3 sekundy, zadbaj o to, żeby Twoja strona działała szybko. Warto dokładnie czytać ofertę firm hostingowych, ponieważ niektóre firmy oferują serwery bez limitu danych, które często znajdziesz w podobnej cenie, jak te z limitami.

Parametry techniczne – obsługa niezbędnych technologii

Sprawdź dokładnie, czy hosting używa aktualnej wersji interpretera PHP oraz bazy danych MySQL.

Jeśli hosting www oferuje Ci archaiczne wersje PHP 5.4 lub niższe, dla Twojego dobra odradzam Ci tę opcję. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ starsze wersje interpretera PHP nie są już aktywnie wspierane, nie wychodzą na nie aktualizacje, co idzie za tym – nie są bezpieczne. Co prawda ciężko będzie znaleźć ofertę, która będzie miła wersje PHP starszą niż 5.6, ale warto mieć to na uwadze. Na dzień dzisiejszy większość dostawców usług hostingowych powinno posiadać wersję PHP 7.3 i nowsze.

Dodatkowo jeśli chcesz zainstalować stronę www na popularnym systemie CMS WordPress, wersja PHP musi być wyższa niż 5.6 (zalecana wersja to 7.1 i wyższe).

Warto by było, aby hosting www, który chcesz zakupić posiadał też szybkie dyski SSD, dzięki którym odczyt plików, a co za tym idzie szybkość wyświetlania strony, była maksymalna. Dodatkowym atutem będzie jeden z popularnych mechanizmów cachujących – MemCache lub Redis, które przydadzą się w większych stronach o dużym ruchu.

Pojemność

Przed opublikowaniem strony warto zastanowić się, ile przestrzeni dyskowej będziesz potrzebował. Czy na swojej stronie będziesz publikował dużą ilość zdjęć lub filmów, które zajmują dużo miejsca? Jeśli tak, to w końcu skończy Ci się miejsce na dysku i trzeba będzie zwiększyć przestrzeń.

Wiadomości ze skrzynek e-mail również zajmują miejsce na serwerze. Jeśli dostajesz dużo wiadomości i nie chcesz ich zbyt często kasować, warto wykupić pakiet oferujący większą pojemność dyskową. Pakiet z większą ilością miejsca na dysku to również wyższa cena.

Przeciętna strona www firmy lub mały blog firmowy będzie zajmowała maksymalnie 1 GB miejsca. Ale warto do tego doliczyć przestrzeń na pocztę oraz inne pliki. Takim niezbędnym minimum będzie około 5-10 GB miejsca na hostingu.

Pomoc i wsparcie

Awarie zdarzają się nawet najlepszym. Dobra firma hostingowa na bieżąco informuje swoich klientów o awariach oraz o postępie związanych z nią prac. Niektóre firmy oferują również rekompensatę za przerwę w działaniu usług np. poprzez zaoferowanie rabatu na wybrane usługi.

Kolejną sprawą jest sposób, w jaki pracownicy firmy komunikują się ze swoimi klientami. Koniecznie sprawdź czy masz możliwość kontaktu poprzez telefon, e-mail lub czat online. Niekiedy spotykałem się z sytuacjami w których firmy podają na stronie wyłącznie numer telefonu. Oczywiście w sytuacjach awaryjnych nie ma możliwości żeby się do nich dodzwonić, na szczęście są to tylko wyjątki. Większość hostingodawców posiada usługi supportu na bardzo wysokim poziomie. Niektóre firmy starają się też pomagać swoim klientom w rozwiązywaniu problemów z ich stronami www.

Kopie bezpieczeństwa

Wszystkie dobre firmy hostingowe wykonują automatyczne kopie bezpieczeństwa stron www swoich klientów. Warto zapytać się, jak często wykonywane są backupy oraz ile czasu są przechowywane na serwerze hostingodawcy. W przypadku awarii dostawca usług hostingowych będzie w stanie przywrócić zachowaną kopie bezpieczeństwa Twojej strony.

Nie zwalnia Cię to jednak do wykonywania kopii zapasowych strony samodzielnie, które to najlepiej jest przechowywać na zewnętrznej lokalizacji. W ten sposób masz pewność że w przypadku awarii serwera nie stracisz plików swojej strony.

Limity

Wszystkie pakiety oferowane przez firmy hostingowe posiadają jakieś ograniczenia, szczególnie najtańsze pakiety. Jest kilka parametrów na które należy zwrócić uwagę. Cześć z nich opisałem powyżej, kolejne to:

  • Ilość domen, które można przypisać do konta – jeśli ma to być tylko jedna strona, to ograniczenie nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Dopiero w przypadku, kiedy będziesz chciał dodać kolejne, będziesz musiał zwiększyć swój pakiet. Większość firm nie ma z tym najmniejszego problemu.
  • Subdomeny – usługodawca nie powinien nas w ogóle ograniczać.
  • Ilość kont e-mail – w wielu ofertach znajdziesz możliwość założenia nieograniczonej liczby kont e-mail.
  • Liczba baz danych – w przypadku profesjonalnych ofert powyżej 100 zł za rok nie powinno być żadnych ograniczeń.

Darmowa migracja

Nieliczne firmy hostingowe oferują przeniesienie przeniesienie skrzynek e-mail oraz strony ze starego serwera na nowy zupełnie za darmo.

Jest to bardzo wygodna usługa, szczególnie dla osób z mniejszą wiedzą techniczną. Usługodawca zajmie się wszystkim za Ciebie, dodatkowo masz pewność, że po przeniesieniu strony i poczty wszystko będzie działało bez problemów.

Darmowy certyfikat SSL

Profesjonalne firmy hostingowe dają Ci również zupełnie za darmo certyfikat SSL Let’s Encrypt. Ten darmowy certyfikat SSL skutecznie rozwiązuje problem dodatkowych kosztów wdrożenia certyfikatu. Certyfikat Let’s Encrypt oferuje podstawowy, lecz wystarczający i pełni darmowy poziom zabezpieczenia.

Cena hostingu www w drugim roku

Wielu dostawców usług hostingowych często kusi niską ceną za pierwszy rok hostingu, która przeważnie jest znacznie niższa niż w kolejnych latach.

Oczywistym jest że decydując się na hosting, nie planujesz posiadać go tylko przez rok. Twoja firma ma przynosić dochody, a strona ma działać przez wiele lat. Warto nie działać w pośpiechu i nie dać się zmylić zachęcającymi promocjami, ponieważ cena może zwalić Cię z nóg w kolejnym roku. Czytaj wszystko, a w szczególności informacje oznaczone małymi gwiazdkami. Jeśli nie jesteś czegoś pewien zadzwoń i zapytaj.

Okres próbny – najpierw wypróbuj, później kup

Większość hostingodawców oferuje również okres próbny swoich usług, warto na początku skorzystać z tej opcji i sprawdzić wszystkie funkcjonalności.

W większości przypadków jeśli chodzi o serwer współdzielony, będzie to okres 7 lub 14 dni próbnych. Oczywiście jest to okres zbyt krótki aby wychwycić wszystkie błędy, a przede wszystkim przeciążenia serwera, które mogą wpłynąć na działanie Twojej strony. Sprawdzisz jednak czy pakiet posiada wszystkie wymagane przez Ciebie funkcje.

Jeśli nie zdecydujesz się na przedłużenie usług i nie opłacisz pierwszej faktury, nie ponosisz żadnych konsekwencji, Twoje konto jest po prostu wyłączne.

Dlaczego nie warto korzystać z darmowych hostingów?

Cytując klasyka “nie ma nic za darmo”. Darmowe hostingi działają bardzo wolno, często występują na nich awarie, przez które nasza strona działa zawodnie. Dodatkowo darmowe hostingi wyświetlają bardzo duże ilości reklam, które niekorzystnie wpływają na odbiór strony przez użytkowników. Strony na darmowych hostingach bardzo często odbierane są nieprofesjonalnie i mało wiarygodnie.

Darmowymi hostingami można zainteresować się tylko w ramach testów. W przypadku darmowych usług nie możesz liczyć na pomoc techniczną lub kopie bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz prowadzić profesjonalną stronę firmową, darmowe hostingi omijaj szerokim łukiem. Obecnie w pełni profesjonalny hosting nabędziesz już za kwotę około 100 zł w skali roku. Czy za taką kwotę warto poświęcać swój czas i nerwy?

Jaki hosting polecamy naszym klientom?

Nawet najlepiej przemyślana i zoptymalizowana strona będzie sprawiała problemy jeśli wybierzemy nieodpowiedni hosting internetowy. Mam nadzieję zę moje porady pomogą wybrać Ci najlepszy hosting, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb.

Jest wiele firm hostingowych, które mają bardzo ciekawe i korzystne oferty, ciężko jest jednoznacznie wskazać najlepszą z nich. Współpracowałem z wieloma firmami hostingowymi i każda miała swoje plusy i minusy.

Od dłuższego czasu korzystamy z usług firmy Smarthost. Pakiet, który posiadamy, spełnia prawie wszystkie wymagania, jakie wypisałem w niniejszym artykule. Do tego, większość naszych klientów korzysta z usług hostingowych tej firmy i są zadowoleni.

Jeśli chcesz wypróbować usługi firmy Smarthost kliknij ten link -> [TUTAJ]. Dzięki temu linkowi otrzymasz 20% rabatu, na każdy pakiet hostingu www. Zyskasz wartościowy hosting z pomocnym supportem, darmowym certyfikatem SSL i wiele więcej funkcji, dzięki którym Twoja strona będzie działa prawidłowo.