Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Kto robi lepsze SEO - duża agencja czy freelancer?
 • Jakie są plusy i minusy współpracy z agencjami SEO?
 • Na co zwracać uwagę podczas wyboru partnera do SEO?
 • Jakie pytania zadać, aby wybrać najlepszą opcję?
 • Co powoduję patologię na rynku agencji SEO?

Na polskim rynku istnieje wiele firm oferujących usługi związane z SEO, będą to zarówno duże agencje, jak i mniejsze firmy. Dodatkowo możesz też trafić na osoby działające samodzielnie — freelancerów czy niezależnych ekspertów. Kogo wybrać? Komu zaufać i powierzyć rozbudowę jednego z najważniejszych kanałów marketingowych w dzisiejszym cyfrowym świecie, jakim jest SEO?

Jakiej agencji SEO szukasz?

Zanim przejdziemy do samego procesu wyboru agencji SEO, musisz zastanowić się, czego konkretnie potrzebujesz. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że agencje SEO nie zawsze zajmują się takim samem zakresem i rodzajem prac. To bardzo ważne w kontekście porównywania ofert, które mogą mieć zupełnie inne ceny.

Rodzajów agencji SEO może być niezliczona ilość, ponieważ każda z firm może podejść inaczej do budowania widoczności. Przedstawię Ci teraz dwa skrajne przypadki, pomiędzy którymi znajdować się będą praktycznie wszystkie firmy.

Wykonawcza agencja SEO

Wykonawcza agencja SEO, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się wykonywaniem. Czy to oznacza, że inne agencje nie będą nic robić?! Nic bardziej mylnego, chodzi mi o to, że taka agencja SEO zajmie się optymalizacją strony np. Twojego planu, czy strategii marketingowej.

Na przykład, jeśli chcesz być wysoko na kilka fraz, które wymieniasz. Wykonawcza agencja SEO zoptymalizuje odpowiednie podstrony i zacznie zdobywać linki do Twojej strony. Zrobi to bez zastanawiania się, czy te słowa kluczowe wpłyną na Twój biznes i realnie przyniosą klientów, czy też nie.

Taka firma od razu zaczyna od konkretnego działania: optymalizacji treści czy innych elementów związanych z SEO. Takie działanie może niestety zwieść — zakasanie rękawów i szybkie rozpoczęcie pracy może sprawiać wrażenie. Natomiast, jeśli takie optymalizacje będą wykonywane chaotycznie i bez sensownego planu — może nastąpić efekt kręcenia się kółko i braku rozwoju strony.

Jednym z najczęstszych powodów braku efektów agencji jest nieplanowane i chaotyczne działanie. Niby wszystko jest robione, ale efektów nie widać. Takie wykonawcze agencje SEO są potrzebne, ale będą się sprawdzać, gdy mają ściśle określoną strategię i ktoś „nad nimi” zarządza planem działania.

Strategiczna agencja SEO

Po drugiej stronie stoi odwrotność — strategiczne agencje SEO. Takie firmy zajmą się zaplanowaniem kampanii SEO, optymalizacji treści, a także wykonają audyty techniczne. Wykonają więc całą pracę strategiczną, która jest podstawą skutecznej kampanii SEO.

Praca strategiczna opiera się głównie o badanie potrzeb grupy docelowej. Dzięki temu można przygotować stronę i jej treści w sposób odpowiadający każdemu potencjalnemu klientów oraz widoczności na maksymalną ilość słów kluczowych (w zasadzie celem są wszystkie frazy związane z danym biznesem).

SEO trzeba dokładnie planować. Wynika to z faktu, że kampania trwa bardzo długo i pomyłki na początku działań mogą skutkować brakiem widoczności w przyszłości. Jeśli nie planujesz wszystkiego, możesz przez kilkanaście miesięcy robić losowe optymalizacje i zakończyć w punkcie wyjścia.

To prawdopodobnie przez brak planowania Twoja strona ciągle stoi w miejscu. Zatrudniłeś agencje SEO, która jest bardziej wykonawcza i nie myśli strategicznie.

Jaki rodzaj agencji SEO wybrać?

Wybór agencji SEO w kontekście rodzaju, będzie zależał od tego, w jakim jesteś miejscu. Jeśli nie masz strategii działania i nie wiesz, od czego zacząć, to dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie pracy z kimś, kto zacznie od zaplanowania Twojej strony i przemyśli, jak poprawić Twój biznes dzięki SEO.

Dopiero po zaplanowaniu wszystkich działań, można zacząć konkretne działania i wdrażać odpowiednie optymalizacje i budować treści. Oczywiście wiele agencji SEO ma kompetencje, aby planować i wdrażać konkretne działania. My też tak działamy — w pierwszych miesiącach zajmujemy się Tworzeniem strategii, by potem zacząć jej realizację.

Jeśli więc nie posiadasz jeszcze strategii SEO, wymagaj od agencji pełnego planu działania na najbliższe miesiące. Plan ten powinien uwzględniać wszelkie realizowane działania, które mają przybliżyć Twoją firmę do ustalonych celów.

Agencja SEO, freelancer, a może coś pomiędzy?

Dzisiejszy wpis zawiera bardzo dużo moich osobistych doświadczeń. Jako SEOwiec zdobywałem doświadczenie nie tylko jako freelancer, ale także pracując w bardzo dużej agencji SEO. Aktualnie, razem z moim wspólnikiem staramy się połączyć zalety obu tych rozwiązań, budując małą, ale nowoczesną i dynamiczną firmę, pomagającą zdobywać klientów firmom takim jak Twoja.

Teoretycznie, na każdym z etapów pracy w SEO, miałem lub mam takie samo zajęcie. Jednak praca z klientami wygląda zupełnie inaczej. Różnice są znaczące, dlatego postanowiłem opisać najważniejsze informacje dotyczące współpracy z dużymi agencjami SEO, freelancerami oraz małymi firmami.

Współpraca z dużą agencją SEO

Za dużą agencję SEO uważam firmę, która posiada przynajmniej kilkuosobowy dział sprzedaży usług SEO. Możliwe, że taka firma posiada kilkudziesięciu pracowników w innych działach. Bardzo często, takie firmy świadczą inne usługi związane z marketingiem internetowym.

Dalszego właśnie taka definicja? Wynika to z faktu, że w większości przypadków, tylko duże agencje SEO potrzebują działu aktywnej sprzedaży. Duże firmy muszą pozyskiwać sporą ilość nowych klientów, ponieważ retencja (utrzymanie klienta) w takich firmach jest dość trudna — wielu niezadowolonych klientów musi zostać zastąpionych nowymi, by firma się utrzymywała. W takim przypadku klient jest zazwyczaj mało ważny, jest on tylko kolejnym elementem tabeli pokazującej zysk.

Jak wygląda współpraca z dużą agencją SEO?

Początek współpracy z dużą firmą prawie zawsze zaczyna się od kontaktu ze sprzedawcą, który będzie oferował Ci usługi firmy. Niestety, wiąże się to z kilkoma niekoniecznie dobrymi faktami. Handlowiec zazwyczaj nie ma pojęcia, czym jest SEO. Nie zna on swojego produktu i nie ma doświadczenia w tej dość specyficznej branży. Sprzedaż będzie bazowała na ogólnikach:

 • zrobimy audyt strony,
 • poprawimy stronę pod względem technicznym,
 • będziesz wysoko w Gogole,
 • będzie więcej ruchu,
 • itd

Nie otrzymasz większych konkretów i musisz zaufać sprzedawcy, który bardzo często rozmawia z Tobą na podstawie skryptu czy też notatek z „szybkiego szkolenia SEO” wewnątrz firmy.

Usługa i czas jej trwania

Jeśli już zdecydujesz się na usługę, to będziesz musiał podpisać umowę długoterminową. Niewiele dużych firm od SEO oferuje umowy z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Podpisuj tylko takie umowy, w których masz prawo zrezygnować w każdej chwili, każda inna opcja nie będzie dla ciebie korzystna.

Dostęp do specjalistów Agencji SEO

Jakość usług w dużych agencjach SEO jest różna i wcale nie wynika to z faktu, że pracują tam słabi specjaliści. Wręcz przeciwnie, im większa agencja tym stać ją na większą ilość dobrych fachowców.

Niestety, nawet najlepsi specjaliści SEO, mają ograniczone zasoby czasowe. Duża ilość klientów sprawia, że jedna osoba może opiekować się nawet kilkudziesięcioma projektami na raz. Nie są oni w stanie spędzić więcej czasu nad jednym biznesem. Kilka godzin na jednego klienta to bardzo mało, zwłaszcza że trzeba jeszcze w tym czasie wykonać analizy i raporty.

Chcesz się nauczyć skutecznie pozyskiwać klientów z Google? Zobacz nasz kurs SEO, który jest instrukcją działania krok po kroku.

Należy też pamiętać, że w dużych firmach pracują też juniorzy SEO, nie ma nic gorszego, gdy Twój biznes jest poligonem doświadczalnym dla adepta sztuki SEO. Do tego, dostęp do takiego specjalisty czy nawet juniora SEO jest niemal niemożliwy. Zazwyczaj będziesz rozmawiał z pośrednikiem, który nie zawsze ma niezbędną wiedzę i doświadczenie w SEO. Przez taki stan rzeczy, nie jesteś w stanie zweryfikować kompetencji pracownika agencji SEO, powoduje to szereg problemów komunikacyjnych i mnóstwo miejsc na pomyłki.

Koszt współpracy z agencją SEO

Duże agencje SEO mają najbardziej atrakcyjne ceny. Niski koszt usługi jest głównym wabikiem na klientów. Agencje te, bardzo często oferują usługi poniżej realnych jej kosztów. Jak to możliwe, że im się to opłaca? Najczęściej wynika to z faktu, że duże agencje SEO uciekają do niedozwolonych technik pozycjonowania, które są po prostu tanie.

Co prawda, takie działania mogą nawet przynieść pewne efekty, jednak będą przypadki, że te nie będą trwały długo. Gdy Google zauważy oszustwo, strona straci ruch, agencja powie, że „zastąpiły zmiany w algorytmie” i trzeba będzie poczekać. Wysiłek w odzyskanie ruchu się nie opłaca, znacznie lepiej jest zwodzić klienta i w tym czasie szukać kolejnego na jego miejsce. Smutne, ale bardzo często stosowane w różnych agencjach SEO.

Dlatego usługa SEO warta kilka tysięcy miesięcznie jest sprzedawana czasem za mniej niż 1000 zł. Przecież taka kwota to dwa dobrej jakości linki. A gdzie audyt strony, przygotowanie strategii wzrostu widoczności inne działania, które mają zwiększyć Twoje przychody? Niska cena takiej usługi się po prostu nie kalkuluje Tobie, jako klientowi — stracisz nie tylko pieniądze, ale także bardzo cenny czas.

Efektywność działań

Faktem jest, że niektóre agencje SEO naginają rzeczywistość, oferując klientowi usługę, której nie są w stanie wykonać w rzetelny sposób. Są jednak wyjątki od tej reguły, niektóre agencje SEO rzeczywiście pomagają klientom, zwiększając ruch na stronie. Pozostaje jednak pytanie, czy ten ruch przekłada się na Twój biznes?

Jeśli sprzedajesz więcej produktów, jeśli masz więcej zapytań, to dobrze trafiłeś. Pamiętaj jednak, że efekty działania SEO są długofalowe, pierwsze efekty biznesowe mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach. Zadaj sobie pytanie, czy chcesz czekać kilka miesięcy, zastanawiając się, czy agencja SEO, którą wybrałeś, jest „tą dobrą” czy może jednak taką, która zmarnuje Twój cenny czas w rozwoju biznesu.

SEO ma za zadanie sprawić, by szukający Cię klient trafił na Twoją stronę. Proces zdobywania widoczności może trwać nawet kilka-kilkanaście miesięcy, dlatego bardzo ważnym elementem strategii SEO jest planowanie biznesowe. Mało która agencja SEO będzie miała czas rozmawiać o Twoim biznesie — jedyne co Ci zaoferują to pozycje kilku słów lub zwiększenie ruch na stronie.

Podsumowanie pracy z dużą agencją SEO

 • brak bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, kontaktujesz się albo z handlowcem lub z tzw. accountem
 • atrakcyjna cena, która może być za mała, by osiągnąć realny sukces
 • mało czasu poświęcanego na Twoją stronę
 • w dużych agencjach pracują zarówno świetni eksperci, jak i juniorzy bez doświadczenia, nigdy nie wiesz, kto obsługuje Twój biznes
 • duże agencje SEO mają duży dostęp do wiedzy, co daje im przewagę i mogą analizować zmiany na bazie większej ilości danych
 • nastawienie na pozycje lub ewentualnie ruch, nikt nie będzie się interesował czy to rzeczywiście przekłada się na Twój biznes

Współpraca z freelancerem lub ekspertem od SEO

Na przeciwnym biegunie usług SEO znajdują się freelancerzy lub eksperci z tej dziedziny. Reprezentują oni zupełnie inny poziom usług, które w większości wypadków będą naprawdę wysokiej jakości. Oczywiście takie rozwiązanie ma też swoje wady, o których będzie trochę później.

Wysoka jakość współpracy

Jedną z najważniejszych cech freelancera będzie czas, jaki jest w stanie dla ciebie poświęcić, przełoży się to na jakość usług i będzie to znacznie więcej niż w dużych agencjach SEO. Ważne jest, że już na poziomie wstępnych pytań o wykonywanie usługi rozmawiasz z osobą, która będzie te usługi wykonywać.

Każde Twoje pytanie, czy wątpliwość może być rozwiana już na starcie współpracy. Freelancer opowie Ci o swojej koncepcji, wiedzy, doświadczeniu. Będzie służył radą w zakresie strategii, jaką powinieneś obrać oraz pomoże z doborem odpowiednich narzędzi.

Elastyczność współpracy

Freelancerzy będą też najbardziej elastyczni, jeśli chodzi o współpracę. Nie będą oni zamknięci w sztywnych ramach usługi i łatwiej u nich o dodatkowe usługi lub zmiany we wcześniejszych ustaleniach.

Freelancerzy mają zazwyczaj nienormowany czas pracy, więc łatwiej będzie się umówić na rozmowę w późniejszych lub porannych godzinach. O wiele łatwiej będzie też skontaktować się z takim usługodawcą w chwili, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja. Pewnie będziesz musiał zapłacić ekstra za pomoc w weekendowej migracji strony, ale dzięki temu Twój biznes nie będzie stratny.

Koszty współpracy z freelancerem

Współpraca z freelancerem będzie zdecydowanie najdroższa. Wynika to po prostu z charakteru ich pracy. Doświadczony freelancer musi zajmować się nie tylko SEO, ale też innymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej. Ograniczona ilość projektów, jakie może prowadzić jednocześnie oraz rosnące doświadczenie pozwala takim osobom stale podnosić ceny.

Freelancerzy mogą pracować tylko z kilkoma-kilkunastoma klientami, oczywiste jest, że wybiorą tych najlepiej płacących. Takie zachowanie doświadczonych freelancerów nie jest regułą, może być też tak, że przyciągnie ich ciekawy projekt, który będzie dawał przyjemność i satysfakcję z pracy.

Efekty współpracy z freelancerem

Zaangażowanie, doświadczenie oraz czas poświęcony na projekt będzie skutkował efektami znacznie lepszymi niż w przypadku współpracy z agencją SEO. Oczywiście, nawet freelancer nie zagwarantuje znakomitych wzrostów — w branży SEO każda obietnica ruchu, klientów to tylko słowa bez pokrycia. Google w każdej chwili może zmienić zasady gry, co zawsze wiąże się z ryzykiem.

Niemniej jednak, freelancerzy działający przy mniejszej ilość projektów będą lepiej traktować biznesy klientów niż firmy, które prowadzą ich setki. Jeśli freelancer ma odpowiedni budżet, na pewno, będzie w stanie zbudować i wdrożyć strategię, która przyniesie zyski Twojej firmie.

Zagrożenia związane z freelancerami

Współpraca z freelancerami mogłaby się wydawać idealną, mimo swojej ceny będą oni najlepiej wpływać na wzrosty strony w wynikach wyszukiwani. W zasadzie jest to prawdą, jednak istnieje kilka zagrożeń, które psują ogólny obraz freelancerów, oto kilka najczęściej wymienianych przez kleintów:

 • brak doświadczenia — nie każdy freelancer jest od razu specjalistą, współpraca z mało doświadczoną osobą może sprawić wiele problemów i jest dość ryzykowną
 • zasady rozliczenia — nie każdy freelancer prowadzi oficjalną firmę, rozliczanie na bazie umów cywilnoprawnych jest dość uciążliwe dla zleceniodawców usług SEO
 • znikający freelancer, czyli sytuacja, w której tracimy kontakt z osobą odpowiedzialną za projekt. Nie ma zastępcy, w zasadzie nic nie wiadomo, nawet jeśli nie zapłaciłeś ani złotówki, to straciłeś czas.

Podsumowanie pracy z freelancerami

 • bezpośredni kontakt ze specjalistą
 • elastyczne podejście do współpracy
 • nastawienie na efekt, częste analizy lub nawet zmiany koncepcji, by osiągnąć cel
 • duże zaangażowanie i dużo poświęcanego czasu
 • możliwe niskie doświadczenie lub problemy z rozliczeniami
 • ryzyko nagłego zakończenia współpracy, na przykład gdy freelancer dostanie lepszą propozycję
 • brak możliwości zastępstwa / ryzyko urwania kontaktu bez przyczyny

A może coś pomiędzy?

Współpraca z agencją SEO czy freelancerem ma pewne wady i zalety. Oba rozwiązania nie są idealne, dlatego wraz z moim wspólnikiem postanowiliśmy poszukać złotego środka. Czy się udało? Nie nam to oceniać, jednak osobiście uważam, że wszyscy nasi klienci mają dzięki temu bardzo dobry produkt.

Od ponad kilku lat staramy się łączyć najlepsze cechy freelancerów oraz te charakteryzujące duże agencje SEO. Jako mała firma oferująca usługi związane z SEO skupiamy się na pozytywnych i ważnych dla klienta aspektach współpracy:

 • poświęcamy dużo czasu każdemu klientowi
 • nasi klienci mają z nami bezpośredni kontakt
 • mamy duże doświadczenie
 • nasze ceny są wyważone, a większość kosztów stanowią treść i linki, które zostają z klientem na zawsze
 • jesteśmy transparentni, informujemy o strategii działania oraz o każdej wykonywanej czynności
 • nastawiamy się na efekt biznesowy, ruch jest tylko środkiem do celu
 • staramy się być elastyczni
 • jesteśmy na tyle sprawną organizacją, by w czasie nieobecności specjalisty klient nadal otrzymywał usługi na najwyższym poziomie

Na co zwracać uwagę podczas wyboru firmy / freelancera?

Niezależnie od tego z kim zdecydujesz się współpracować, powinieneś przeanalizować kilka ważnych elementów współpracy:

Kontakt

Zwróć uwagę, kto z Tobą rozmawia podczas pierwszych kontaktów związanych z usługą SEO. Czy jest to tylko handlowiec, czy może doświadczony specjalista lub nawet kierownik działu, czy właściciel firmy?

Z rozmowy z handlowcem, mimo długiej rozmowy, możesz nie wynieść zupełnie nic poza obietnicami. Im bardziej doświadczony specjalista, tym lepiej wytłumaczy Ci cały proces oraz już na starcie określi zarys strategii.

Rozmawiając z kimś, kto naprawdę zajmuje się działaniami SEO, możesz otrzymać też informacje o podobnych przypadkach wśród innych klientów czy otrzymać wartościowe case study.

Umowa

Najważniejsze, na co musisz zwrócić uwagę to czas, na jaki jest zawierana oraz jaki jest okres wypowiedzenia. Firmom, które oferują Ci umowę na czas określony (np. na 12 miesięcy), powinieneś z zasady podziękować, serio.

Jest wiele firm, które oferują umowy na czas nieokreślony z bardzo krótkim okresem wypowiedzenia. Dzięki takiej umowie firma wie, że klient może odjeść w każdej chwili i przykłada się do wykonywania usługi.

Zakres usług

Pod nazwą „pozycjonowanie” czy „SEO” może kryć się wiele różnych usług. Nie każdy oferuje to samo i należy na samym początku zapytać firmę bądź freelancera o wstępną ocenę potrzebnych działań. Z reguły będą takie działania jak:

 • wstępny audyt SEO
 • analiza słów kluczowych
 • planowanie strategii
 • optymalizacja struktury i treści strony
 • rozwój treści strony (np. blog firmowy)
 • optymalizacja techniczna
 • zdobywanie dobrej jakości linków

Osobiście uważam, że w prawie każdym przypadku każdy z tych elementów powinien zostać poruszony, a osoba przedstawiająca Ci ofertę, powinna wytłumaczyć, jak to będzie wyglądało w przypadku Twojej domeny.

Transparentość

Spora część firm SEO zasłania się swoim „know how”. Każdy, kto tak mówi, nie jest godny zaufania. Jeśli ktokolwiek powie ci, że sprawi, że Twoja strona będzie wysoko w Google, ale nie będzie w stanie wyjaśnić, jak to zrobi — możesz go traktować jak oszusta.

SEO to nie jest widza tajemna, całość sprowadza się do kilku najważniejszych czynników, które wpływają na zdobywany ruch z Google. Jeśli ktoś nie potrafi Ci tego wytłumaczyć, to znaczy, że może nie mieć jeszcze doświadczenia w temacie.

Dobra agencja SEO czy freelancer, będzie przedstawiać Ci raporty zawierające na przykład:

 • zoptymalizowane podstrony
 • opublikowane treści
 • zmiany techniczne
 • zdobyte linki
 • analizy i plany na przyszłość
 • zmiany w ruchu i konwersjach
 • itd

Na koniec: uważaj na patalogiczne agencje SEO!

Dlaczego rynek agencji SEO w Polsce przybiera tak problematyczny obrót? Ten tekst ma na celu zbadanie przyczyn obecnej sytuacji, uwzględniając zarówno perspektywę agencji, jak i ich klientów, ponieważ to wspólne działania obu stron doprowadziły do tego, gdzie jesteśmy obecnie.

Przedstawię wam analizę, w której postaram się określić, gdzie leży główna przyczyna problemów i jakie kroki można podjąć, aby je rozwiązać. Niezależnie od tego, czy jesteś klientem agencji SEO, czy jej przedstawicielem, ten materiał ma za zadanie ułatwić ocenę i wybór wiarygodnych firm, a także zainspirować do wprowadzenia zmian, które poprawią jakość świadczonych usług.

Cała branża dyskutuje na temat problematycznej sytuacji na rynku agencji SEO i podobnych firm. Mimo że poruszanie tego tematu może wydawać się kontrowersyjne, robię to z najlepszymi intencjami – chcę, aby obie strony procesu współpracy lepiej się rozumiały i efektywnie współdziałały.

Z mojej perspektywy, wzajemne zrozumienie i współpraca to klucz do sukcesu każdej kampanii SEO. Opieram się na własnych doświadczeniach, dzieląc się przeżyciami z większości problemów, które aktualnie są przedmiotem naszej rozmowy.

Nie chodzi mi o bezpodstawne krytykowanie agencji SEO. Jako ich przedstawiciel, nie zamierzam zniechęcać do korzystania z ich usług. Wręcz przeciwnie, na rynku istnieją wartościowe i rzetelne agencje.

Chcę jedynie zwrócić uwagę na pewne patologiczne aspekty branży i zaproponować możliwe rozwiązania, zarówno dla klientów, jak i właścicieli tych firm. Dzięki temu materiałowi mam nadzieję pokazać, jak można poprawić sytuację na rynku, który jest równie skomplikowany, co fascynujący.

Zasadniczo można by zadać pytanie, co było pierwsze: problematyczne postępowanie klientów czy agencji? W mojej ocenie, kluczowe są tutaj nie tyle działania poszczególnych osób, co procesy i systemy obowiązujące po obu stronach. To one są głównym źródłem problemów, a nie indywidualne intencje do działania nieuczciwego.

Zarówno klienci, jak i agencje znajdują się w trudnej sytuacji, z której wyjście wymaga czasu i zaangażowania. Na podstawie sześcioletniego doświadczenia w planowaniu i realizacji skutecznych kampanii SEO dla naszych klientów, wierzę, że znajdujemy się na dobrej drodze do rozwiązania tych problemów.

Niski próg wejścia to jedna z przyczyn problemów z agencjami SEO

Powinienm tutaj zacząć od uderzenia się w pierś. Nasze początki były podobne do wielu innych w branży, co pozwala mi na podzielenie się naszą historią jako reprezentatywnym przykładem. Aby zrozumieć tę sytuację, warto cofnąć się do momentu zakładania agencji. Ja i moi wspólnicy spotkaliśmy się, pracując wcześniej w nieco większej agencji SEO, gdzie zdobyliśmy nasze pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie.

Początkowo, nasza wiedza ograniczała się do podstawowych umiejętności, takich jak tworzenie stron internetowych i nieco technicznej wiedzy. Po dwóch latach pracy postanowiliśmy, że posiadamy wystarczającą wiedzę i narzędzia, aby rozpocząć własną działalność – kierowani przekonaniem, że wystarczy robić to, co już znamy.

Jednak niski próg wejścia w branżę SEO skłania wielu do takiego myślenia, co jest główną przyczyną wielu problemów. Wystarczy podstawowe wyposażenie, jak laptop i znajomość HTML, aby otworzyć agencję SEO. Uważałem, że oferując usługi po niższej cenie, ale z taką samą wartością, szybko osiągnę sukces. Niestety, ta strategia może sprawdzić się tylko tymczasowo.

Wkrótce pojawiają się problemy z zarządzaniem, podwykonawcami, a także konieczność inwestowania w marketing internetowy i sprzedaż, aby napędzać biznes. Bez odpowiednich środków finansowych pojawiają się trudności.

Stając przed wyborem podniesienia cen lub obniżenia jakości, wiele agencji SEO decyduje się na to drugie. Obniżanie jakości jest prostą drogą, ponieważ jej skutki nie są od razu widoczne, a klienci często nie są w stanie tego dostrzec. To prowadzi do spirali, w której jakość usług może być obniżana niemal bez końca, utrzymując ceny na początkowo zaniżonym poziomie.

Nie interpretujcie mnie źle – nie wszystkie firmy postępują w ten sposób. Jednakże, problem leży w tym, że jakość może być ciągle obniżana bez zauważalnych konsekwencji dla klientów, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby to ocenić. Oczywiście, istnieją sposoby na rozwiązanie tego problemu również po stronie klienta.

Co jest głownym powodem patologi agencji SEO?

I tutaj docieramy do kluczowego momentu, który rzuca światło na źródło problemów w branży SEO. Wiele agencji SEO posiada głęboką wiedzę na temat pozycjonowania, nie brakuje im umiejętności technicznych czy znajomości najnowszych trendów.

Problem pojawia się, gdy próbują połączyć tę wiedzę z rzeczywistymi potrzebami biznesowymi klientów. Często zdarza się, że agencje skupiają się na działaniach o wątpliwej wartości, takich jak nieistotne audyty czy zmiany, które nie przynoszą żadnych korzyści, sprawiając wrażenie, że nie rozumieją prawdziwych potrzeb swoich klientów.

Takie podejście może wynikać z próby „zasymulowania” aktywności, by uzasadnić sprzedane usługi, zwłaszcza gdy agencje mają ograniczony czas na poświęcenie każdemu klientowi. Tworzy to sytuację, w której działania są podejmowane bez głębszego przemyślenia – robi się cokolwiek, byleby tylko działać, ponieważ klient za to zapłacił.

Jednak brak czasu i zasobów na prawdziwe zaangażowanie w projekt klienta sprawia, że trudno jest osiągnąć jakiekolwiek efekty.Dodatkowo, agencje często zmagają się z ograniczonym budżetem na rozwój, co prowadzi do błędnego koła oferowania coraz tańszych usług, aby utrzymać konkurencyjność.

Tymczasem klienci oczekują zupełnie innego poziomu obsługi – agencji, która nie tylko zna się na SEO, ale też potrafi zrozumieć biznes klienta na poziomie marketingowym i strategicznym, wnosić wartość doradczą i adaptować strategię SEO do ogólnych celów biznesowych.

Realne zaangażowanie i głębokie zrozumienie potrzeb klienta mogą znacząco wpłynąć na efekty współpracy, lecz wymaga to odpowiedniego wycenienia usług. Problemem jest, że wiele agencji SEO nie inwestuje w rozwój umiejętności sprzedażowych, nie potrafiąc przekonać klientów do wartości swoich usług. Zamiast edukować i budować relacje oparte na zaufaniu, wolą obiecywać nierealne korzyści, co w długiej perspektywie szkodzi zarówno ich reputacji, jak i relacjom z klientami.

Z mojego doświadczenia wynika, że podejście oparte na edukacji i prawdziwym zaangażowaniu przynosi znacznie lepsze rezultaty. Agencje, które idą tą drogą, zdobywają lojalnych klientów, gotowych inwestować większe budżety, widząc realny wpływ współpracy na rozwój swojego biznesu. To podejście, które stopniowo wprowadzamy i obserwujemy, jak przynosi korzyści zarówno nam, jak i naszym klientom.

Klienci agencji SEO, też mają swoje za uszami

Sytuacja na rynku SEO nie prezentuje się optymistycznie, ponieważ powszechnym oczekiwaniem jest uzyskanie szybkich, tanich i efektywnych rezultatów, co w realiach SEO jest trudne do osiągnięcia. SEO jest procesem długotrwałym, a jednym z problemów agencji jest brak odpowiednio ustrukturyzowanych procesów zarówno w sprzedaży, jak i realizacji usług, co utrudnia efektywne dostarczanie wyników. Specjaliści SEO, obsługując jednocześnie liczne projekty, często nie dysponują wystarczającymi zasobami czasowymi i finansowymi na poświęcenie indywidualnej uwagi każdemu klientowi.

Trudność w budowaniu zaufania wynika z błędnych założeń po obu stronach. Oferowanie pierwszych miejsc w wyszukiwarce za minimalną opłatę powinno budzić podejrzenia, ponieważ na rynku istnieje wiele firm konkurujących o te same pozycje. Tylko kilka z nich może znaleźć się na czołowych miejscach, reszta natomiast inwestuje w dodatkowe działania, by poprawić swoją pozycję.

Ten proces powoduje, że SEO staje się coraz droższe – firmy zwiększają budżety, a zdobycie wysokiej pozycji w wyszukiwarce wymaga coraz większych inwestycji.

Google stale udoskonala swoje algorytmy, utrudniając stosowanie krótkoterminowych sztuczek SEO, które mogą tymczasowo podnieść pozycję strony. Ryzyko związane z takimi działaniami jest wysokie i nie zawsze opłacalne. Rzeczywistość SEO jest więc bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać, a podejście do tej tematyki powinno być bardziej strategiczne.

SEO jest grą o sumie zerowej, gdzie aby znaleźć się na czołowych pozycjach, konieczne jest przesunięcie innych. Ten ciągły cykl wzajemnych działań powoduje, że firmy nieustannie zwiększają swoje budżety na SEO, utrzymując dynamiczną konkurencję.

Kluczowe jest, aby klienci podchodzili do SEO jak do procesu wymagającego zaangażowania, a nie jak do prostej usługi abonamentowej. SEO nie należy traktować jako usługi „zleć i zapomnij”. Jest to proces, który wymaga współpracy i zaangażowania zarówno ze strony agencji, jak i klienta, podobnie jak praca z trenerem personalnym czy psychologiem. K

lienci są nieodłącznym elementem tego procesu, mając pełną świadomość realizowanych działań i ich etapów. To podejście pozwala na przejrzystość i lepsze zrozumienie całego procesu SEO.

SEO to nie jest rozwiązaniem na wszystkie problemy biznesowe

Pozycjonowanie stron internetowych, czyli SEO, nie jest panaceum na wszystkie problemy biznesowe. Ruch z Google zapewnia widoczność, ale czy ta widoczność przełoży się na realne korzyści dla firmy, zależy od wielu czynników leżących po stronie klienta, a nie agencji SEO. Przykład restauracji pokazuje, że nawet jeśli zwiększymy jej ruch poprzez lepsze umiejscowienie w wyszukiwarce, ostateczny sukces zależy od wielu aspektów – takich jak jakość obsługi, jedzenia czy wystrój lokalu. Jeśli te elementy nie spełniają oczekiwań klientów, żadna ilość ruchu nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Podobnie jest w przypadku każdego innego biznesu. Jeśli marketing jest zaniedbany, nie ma planu na przyciągnięcie i konwersję potencjalnych klientów, a strona internetowa jest nieaktualna i nieprzyjazna użytkownikowi, to samo SEO nie będzie w stanie uratować sytuacji. Wymagane jest holistyczne podejście, które uwzględnia różnorodne aspekty funkcjonowania firmy w internecie. Oczekiwanie, że niewielki budżet wystarczy na kompleksowe i skuteczne działania SEO, jest nierealistyczne.

Problematyka wokół agencji SEO wynika z braku wiedzy i zrozumienia procesów po obu stronach. Agencje czasami wykorzystują brak wiedzy klientów, obiecując im niewiarygodne rezultaty za minimalną inwestycję. Jednak klienci również ponoszą część odpowiedzialności, wierząc, że niewielkim kosztem można osiągnąć spektakularne efekty. Ważne jest, aby agencje podejmowały się roli edukacyjnej, informując klientów o realiach i złożoności działań marketingowych. Powinny jasno komunikować, że sukces wymaga odpowiedniego budżetu i zrozumienia procesu.

Osobista odpowiedzialność za edukację i transparentność w procesie leży po stronie agencji. Klient może nie mieć wiedzy na temat funkcjonowania marketingu i jego skomplikowanego charakteru. Dlatego agencje powinny od samego początku, już na etapie sprzedaży, wyjaśniać klientom zasady działania SEO i uzasadniać, dlaczego pewne inwestycje są niezbędne. Zamiast zgadzać się na niewielkie budżety i dawać nieuzasadnione obietnice, agencje powinny podkreślać znaczenie realistycznego podejścia i adekwatnego finansowania projektów. SEO nie jest tajemną wiedzą i nie powinno być traktowane jako coś, co można osiągnąć bez znaczących wysiłków i inwestycji. Transparentność i uczciwe podejście mogą przynieść długoterminowe korzyści zarówno dla klientów, jak i dla samych agencji.

Jak rozwiązać problem z patologicznymi agencjami SEO?

Zastanawiając się nad sposobem rozwiązania problemów na rynku SEO, kluczową rolę odgrywa edukacja – zarówno ze strony agencji, jak i klientów. Nie chodzi o wzajemne obwinianie się, lecz o znalezienie konstruktywnego wyjścia z sytuacji, która nie służy żadnej ze stron. Edukacja pozwala na lepsze zrozumienie procesów, jakie mają miejsce podczas współpracy, oraz buduje podstawy dla efektywniejszego osiągania wspólnych celów.

Agencje SEO powinny dążyć do tego, by stać się rzeczywistymi doradcami swoich klientów, wykraczając poza bazowe skrypty sprzedażowe. Edukacja wewnętrzna na poziomie zarządu, managerów, a przede wszystkim handlowców, ma kluczowe znaczenie dla budowania trwałych i owocnych relacji z klientami. Handlowcy, wyposażeni w głęboką wiedzę i zrozumienie procesów SEO, mogą znacznie efektywniej doradzać klientom, co przekłada się na wzajemne zadowolenie.

Z drugiej strony, klienci również powinni dążyć do edukacji, aby aktywnie uczestniczyć w procesie marketingowym. Nie chodzi wyłącznie o SEO, ale o szeroko pojęty marketing cyfrowy, w tym działania w mediach społecznościowych, na YouTube itd. Posiadanie podstawowej wiedzy o SEO i marketingu online znacząco poprawia efektywność współpracy oraz umożliwia klientom weryfikację pracy agencji.

Edukacja po obu stronach jest niezbędna do budowania strategii marketingowej, która uwzględnia nie tylko działania SEO, ale również optymalizację treści, budowanie odpowiedniej struktury strony i zdobywanie wartościowych linków. Wszystkie te działania powinny być spójne z ogólną strategią biznesową klienta.

Podsumowując, mimo że część rynku może być naznaczona patologicznymi praktykami, nie wszystkie agencje ani klienci działają niewłaściwie. Istnieją firmy oferujące wartościowe usługi oraz klienci, którzy świadomie dokonują wyboru takich usług. Poprzez edukację i transparentną komunikację, możliwe jest stopniowe poprawianie obecnego stanu rynku SEO. Agencje mają obowiązek edukować swoich klientów, by ci mieli realistyczne oczekiwania co do efektów działań SEO. Z kolei klienci, rozwijając swoją wiedzę w zakresie marketingu, mogą lepiej rozwijać swoje biznesy i efektywniej współpracować z agencjami. Zachęcam do dalszej dyskusji na ten temat, ponieważ wymiana doświadczeń i poglądów może przyczynić się do lepszego zrozumienia potrzeb i możliwości obu stron.

Bonus: lista 20 pytań do agencji SEO, które zweryfikują czy warto z nią współpracować

Poznaj pytania, które warto zadać agencji SEO. Koniecznie zadaj te pytania przed rozpoczęciem współpracy. Pozwolą one wybrać najlepszą ofertę i rozbroić nieuczciwe firmy.

1. Jaki jest ogólny zarys strategii działań na najbliższe miesiące?

To pytanie ma za zadanie sprawdzić, czy dana agencja SEO ma konkretny pomysł na działanie w darmowych wynikach wyszukiwania. W kontekście tego pytania powinny pojawić się informacje o Twoich celach biznesowych oraz sposobu ich realizacji. Dobra agencja SEO poda przynajmniej wstępny zarys słów kluczowych, a także powie, jakie ma pomysły na optymalizację treści.

Nie należy spodziewać się tutaj prezentacji pełnej strategii pozyskiwania klienta, ponieważ, przygotowanie takiego planu wymaga dużej ilości pracy, czasu i doświadczenia. Na początek wystarczy wstępny pomysł, który zostanie później zweryfikowany podczas pełnych analiz. Ważne jest, aby otrzymać informacje o kierunku działań — dobry specjalista już na starcie będzie wiedział, jak dotrzeć do Twoich klientów. 

2. Na jakiej podstawie zostaną wybrane słowa kluczowe?

Jednym z największych czynników wpływających na powodzenie kampanii są słowa kluczowe. Ich wybór nie jest oczywisty i zdecydowanie nie można tutaj bazować na intuicji klienta czy nawet specjalistów z agencji SEO. Liczą się twarde dane, które powstają w wyniku dogłębnej analizy biznesu czy konkurencji.

Słowa kluczowe powinny więc być wybrane na podstawie danych o wyszukiwaniach potencjalnych klientów. Jeśli dana agencja SEO nie jest w stanie zaprezentować Ci, jak wykonują analizę potencjalnych fraz — istnieje ryzyko, że współpraca nie będzie efektywna. Zdecydowanie unikaj też firm, które chcą, abyś to Ty podał im frazy kluczowe — to do agencji SEO należy wyselekcjonowanie fraz, które realnie przełożą się na Twój zysk. 

3. Na ile słów kluczowych będzie widoczna moja strona?

To pytanie jest dość podchwytliwe, ale dzięki temu poznasz podejście firmy, z którą zaczynasz współpracę. Każda konkretna odpowiedź typu 100 czy 1000 będzie mijała się z prawdą, ponieważ nie da się tego przewidzieć. 

Najlepsza odpowiedź na to pytanie to stwierdzenie, że strona będzie widoczna na możliwie najwięcej słów kluczowych, które są w stanie wygenerować przychód firmie. Oczywiście widoczność na wszystkie frazy nie jest nigdy możliwa, jednak SEO to w większej mierze dążenie do takiego stanu i tak powinno to być przedstawione.

Agencja SEO powinna znać wszystkie frazy, które przyniosą wartościowy ruch oraz tak prowadzić kampanie, aby zdobyć jak najwięcej z tych fraz. Jeśli to nie jest możliwe, np. z powodu ograniczonego budżetu, to powinieneś dostać informację o tym, jakie słowa są wybrane przez tę agencję SEO jako te najważniejsze i co spowodowało ich wybór. 

4. Czy przygotowanie strategii i audytu jest w cenie?

Przygotowanie strategii SEO (lub jej omówienie, jeśli już taką posiadasz) oraz wykonanie audytu SEO strony to podstawowe działania, które koniecznie muszą mieć miejsce na początku współpracy z każdą agencją SEO. Zapytaj potencjalnego usługodawcę, jak to wygląda pod kątem czasu i kosztów. Tutaj nie ma idealnego rozwiązania, niemniej jednak warto wiedzieć, jak to będzie wyglądało w Twoim konkretnym przypadku. 

My, przy współpracy z naszymi klientami zazwyczaj wyceniamy strategię i audyt, jako osobne usługi, a dopiero później wspólnie z klientem ustalamy budżet na realizacji tej strategii oraz naprawę strony. 

Pozostałe pytania do agencji SEO poznasz, zapisując się na nasz darmowy kurs SEO. Pytania są bonusem do kursu.

5. Kto będzie wprowadzał zmiany na stronie po wykonaniu audytu?

To bardzo ważne pytanie, które pozwoli Ci ustalić, kto i w jakim zakresie będzie zarządzał stroną. W większości przypadków audyt kończy się pewnymi zaleceniami czy rekomendacjami zmian na stronie. Zadanie tego pytania pozwoli Ci ustalić, kto będzie odpowiedzialny za te zmiany. 

Niektóre agencje SEO, podstawowe zmiany związane wykonują w cenie kampanii, ale nie zawsze tak może być i warto to ustalić już na starcie. Zakres pomocy też może się bardzo różnić. My na przykład zazwyczaj ograniczamy się tylko do optymalizacji w ramach działania CMS’a klienta. Techniczne zmiany wykonywane są przez osoby odpowiedzialne za stronę po stronie klienta. Oczywiście osoby te mogą liczyć na naszą pomoc i konsultacje, podczas których pomagamy rozwiązać dany problem. 

6. Co zawiera strategia SEO?

Zapytaj agencję SEO co zawiera sama strategia SEO, oraz jakie są jej elementy składowe. Przykładowe elementy, które my umieszczamy w strategiach na naszych klientów to:

 • wyniki pełnej analizy słów kluczowych (wszystkie słowa, jakie mogą być używane przez potencjalnych klientów);
 • pełną strukturę strony — propozycje wszystkich podstron, które będą stronami docelowymi dla klientów z Google ułożone w logiczną hierarchię
 • plan optymalizacji wszystkich istotnych podstron — treści title, description, nagłówków;
 • plan budowy treści oraz poradnika bloga;
 • plan zdobywania linków.

W każdym przypadku może to inaczej wyglądać, dlatego warto zadać to pytanie. Najważniejsze są tutaj: słowa kluczowe, struktura strony oraz podstawowa optymalizacja — bez tych elementów strategia nie może być pełna – koniecznie zapytaj o to swoją przyszłą agencję SEO.  

7. Jaki jest zakres audytu? Co będzie sprawdzane?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci zdefiniować, pod jakim kątem, dana agencja będzie przeprowadzać audyt SEO. Zazwyczaj taki audyt wykonuje się w dwóch obszarach: strategicznym oraz technicznym.

Strategiczna część to analiza strony pod kątem przygotowanej jej optymalizacji na właściwe słowa kluczowe i potencjalne efekty biznesowe. Sprawdza się tutaj czy Twoja strona w ogóle ma szanse pojawiać się na właściwe frazy i czy te frazy są w stanie wygenerować odpowiedni przychód. Dzięki takiej analizie dowiesz się, czy Twoja strategia pozyskiwania klientów z Google jest właściwa. Jeśli nie masz takiej strategii, to powinna ona zostać stworzona. 

Cześć strategiczna do w zasadzie być, albo nie być dla powodzenia całej kampanii, mimo wszystko wiele agencji SEO pomija ten aspekt ze względu na długi czas przygotowania. Bez takiego dokładnego planu, to działanie po omacku.

Audyt techniczny związany jest z poprawnym indeksowaniem strony w Google, oraz elementami takimi jak szybkość strony, danymi strukturalnymi czy wersjami językowymi. Samo przygotowanie techniczne strony jest bardzo istotne. Pozwoli to na sprawne skanowanie strony przez roboty i przyspieszy proces zwiększania widoczność. 

Ogólnie mówiąc, takie pytanie do agencji SEO, ma pomóc Ci ustalić zakres audytu, który będziesz w stanie skonfrontować z ceną. Im większy zakres, tym więcej pracy, co z kolei przekłada się na cenę. Warto tutaj zaznaczyć, że najważniejszą częścią audytu jest część strategiczna, bez takiej analizy ciężko powiedzieć o prawdziwym audycie SEO. Samo techniczne sprawdzenie strony nie jest wiele warte, jeśli treść i struktura strony będzie źle zaplanowana. 

8. Jak będzie wyglądał proces publikacji i optymalizacji treści?

To pytanie pozwoli Ci zweryfikować, jak będzie wyglądał proces związany z treściami. Wspólnie z agencją SEO, musisz ustalić, ile oraz jakiej treści potrzebuje Twoja strona. Do tego ważne jest, aby obie strony wiedziały, kto będzie pisał treści, a kto będzie je optymalizował. Wiele zależy tutaj od konkretnej sytuacji, ale to pytanie pozwoli ustalić szczegóły. 

9. Jaka część budżetu zostanie realnie wydana na moją stronę?

To jedno z najważniejszych pytań, które pomoże Ci porównać oferty pomiędzy różnymi agencjami SEO. Budżet można podzielić na dwie główne części:

 • treści i linki — elementy, które są fizycznie dodawane do strony (materiały)
 • pracę agencji SEO — czas pracy za dodawanie treści, linków czy optymalizację (robocizna)

Musisz wiedzieć, jaka część budżetu zostanie realnie przeznaczona na Twoją stronę (materiały), a ile zostanie przeznaczone na robociznę. Może się zdarzyć tak, że wyższy budżet będzie zawierał mniej treści i linków, co oznacza, że robocizna jest o wiele droższa. Porównuj zawsze te dwa elementy osobno, to pomoże Ci wybrać dobry stosunek ceny do jakości. 

10. Ile treści będzie publikowane miesięcznie i jaka będzie jakość tej treści?

Jeśli to agencja SEO zajmuje się treściami na Twojej stronie, to warto zapytać o ilość tej treści. Można też zsumować wszystkie teksty pisane miesięcznie na przykład do ilości znaków ze spacją, które są standardowym wyznacznikiem treści w rozliczeniach z copywriterami. 

Możesz też zapytać, ile znaków ma poszczególny rodzaj treści. Wiele zależy tutaj od rodzaju współpracy, więc dla przykładu podamy tutaj ilości, które zazwyczaj sami stosujemy:

 • opis na stronie ofertowej: 3000-6000 zzs (znaków ze spacją);
 • opis produktu: 2000-4000 zzs;
 • opis kategorii: 2000-5000 zzs;
 • wpis na blogu/poradnik: 5000-10000 zzs;
 • artykuł sponsorowany: 5000-7000 zzs;

Znając ustaloną ilość pisanej treści, np: 

 • 10 opisów produktów miesięcznie
 • 3 artykuły na bloga
 • 1 artykuł sponsorowany

Będziesz w stanie zsumować całościową ilość treści, jaką agencja SEO zamierza opublikować na Twojej stronie.

11. Z kim będę się kontaktował w sprawie mojej kampanii SEO?

Zapytaj agencję SEO, jaka osoba będzie odpowiedzialna za kontakt z Tobą. Czy będzie to dedykowany projektowi specjalista SEO, czy może jednak tzw. account, którego zadaniem jest przekazywanie informacji.

Druga opcja to bardzo duże zagrożenia dla projektu, ponieważ osoba, z którą rozmawiasz, prawdopodobnie nie będzie miała odpowiedniej wiedzy o statusie Twojego projektu. Nie będzie też w stanie odpowiedzieć na trudniejsze zagadnienia. Kolejny problem to czas odpowiedzi. Taki “głuchy telefon” prowadzi do tego, że każde pytanie i odpowiedź zajmuje kilka lub nawet kilkanaście dni. 

Z naszej perspektywy to zdecydowanie za długo. W modelu pracy, który stosujemy, potrzebujemy czasem szybkiego dostępu do klienta. Gdy chcemy zapytać o dany aspekt biznesowy, potrzebujemy szybkiego potwierdzenia informacji.  Dlatego też każdy nasz klient ma bezpośredni dostęp do specjalisty, który jest odpowiedzialny za jego kampanie. Kontakt jest szybki i bardzo prosty, a to powoduje owocną współpracę pomiędzy agencją SEO, a klientem.

12. Ile czasu specjalista poświęci na moją stronę?

To pytanie dotyczy czasu, jaki specjalista będzie poświęcał nad stroną, wykonując działania związane z SEO. Im więcej czasu, tym lepiej dla Twojego biznesu. Takie pytanie warto zadać przede wszystkim dużym agencjom SEO, gdzie niekiedy na jednego specjalistę przypada duża ilość klientów, co jest powodem ograniczonego czasu na konkretny projekt.

W naszym przypadku nie stosujemy takich limitów. Mała liczba klientów, z jakimi jednocześnie współpracujemy pozwala nam na stuprocentowe skupienie się nad biznesem klienta.

13. Jaka jest stawka godzinowa pracy nad stroną?

Dzięki temu pytaniu dowiesz się, ile agencja SEO liczy sobie za godzinę pracy specjalisty np. przy optymalizacji strony czy innych działaniach zewnętrznych. Znając stawkę + ilość godzin z poprzedniego pytania jesteś w stanie poznać koszt robocizny przy danym projekcie. 

14. Skąd będą pochodzić linki do mojej strony? Jaka będzie ich ilość?

To bardzo ważne pytanie, które zdefiniuje jakość linków. Wiele zależy tutaj od strategii, jaką obierze dana agencja SEO, warto jednak wiedzieć czego unikać. Przede wszystkim unikaj linków w dużej ilość. Jeśli ktoś proponuje Ci setki linków miesięcznie lub więcej — to powód do niepokoju, bo linki będą na pewno słabej jakości. Jeden link z dobrego serwisu, na przykład z artykułu sponsorowanego będzie o wiele więcej wart niż 100 śmieciowych linków.

Jeśli natomiast otrzymasz zapewnienie o wysokiej jakości linków, to zapytaj o przedziały cenowe. Dobrej jakości linki, które można kupić to koszt rzędu 100-600 zł za link. Powyżej tej linki będą jeszcze lepszej jakości, ale nie zawsze się opłaca je kupować.

15. Na jakiej podstawie jest oceniania jakość linków — co oznacza wysoka jakość linków?

Wysoka jakość linków to frazes używany przez każdą agencję SEO. Niestety każda firma może na swój sposób definiować tę jakość. Warto zapytać daną agencję SEO, jak ocenia linki. Możesz też poprosić o kryteria, jakie stosują.

My na przykład sprawdzamy linki pod względem ich widoczności: po pierwsze widoczności samego linku, po drugie ogólnej widoczności domeny linkującej. Jeśli ruch organiczny takiej domeny jest wartościowy, to link jest dobrej jakości i rzeczywiście przyniesie wartość dla strony klienta w dłuższej perspektywie. 

16. Jaka będzie częstotliwość optymalizacji strony?

Nielewe agencji SEO mówi o tym, że optymalizacja strony nie jest jednorazowa. Nie można raz zoptymalziwać danej podstrony, a później o tym zapomnieć. Google się zmienia, a gdy ruch się zwiększa, powstają nowe możliwości na coraz dokładniejszą optymalizację strony. 

Zapytaj agencji SEO, jak często będą optymalizować najważniejsze z biznesowego punktu widzenia podstrony. My na przykład umawiamy się z każdym klientem na optymalizacje „X” podstron, co przedstawiamy w każdym raporcie miesięcznym. Dzięki temu podejściu jesteśmy elastyczni względem tego co dzieje się w Google. Niektóre podstrony wymagają częstszej optymalizacji, analizując ruch, jesteśmy w stanie to ocenić i dobrze zaplanować przyszłe działania. 

17. Do czego mam dać dostęp?

Zapytaj agencję SEO, do czego potrzebują dostępu, aby móc pracować nad kampanią. Zazwyczaj zostaniesz poproszony o dostęp do:

 • Google Search Console.
 • Google Analytics lub inne narzędzie analityczne, które posiadasz.
 • Dostęp do CMS strony w celu optymalizacji treści.
 • Dostęp do serwera FTP — jeśli agencja będzie wprowadzać techniczne zmiany.

18. Czy będą prowadzone jakieś działania, które poprawią konwersję?

Sam ruch z Google na niewiele się przyda, jeśli strona nie będzie tak, aby realizować cele biznesowe. To wymaga doświadczenia oraz czasu na analizy. Zapytaj agencję SEO, czy możesz liczyć na doradztwo w tej kwestii.

U nas wygląda to tak, że optymalizacja pod konwersję jest częścią współpracy i stale pomagamy klientom poprawiać sprzedaż. Posiadamy nawet własne narzędzia, które za darmo udostępniamy naszym klientom. 

19. Jak będzie wyglądał raport z działań SEO?

Zapytaj agencję SEO, jak będzie wyglądał raport. Co będzie zawierało się w jego treści? Czy będą to dane z ogólnodostępnych narzędzi? Twojego konta Analytics czy może Google Search Console?

Zapytaj też, czy otrzymasz informacje o działaniach realizowanych w danym miesiącu, czy kwartale.

20. Na jaki czas jest podpisywana umowa?

To jedno z ważniejszy pytań dotyczących kwestii formalnych. Unikaj umów długoterminowych, ponieważ SEO to dziedzina, w której trzeba dużo inwestować, ale także dość szybko reagować. W takim modelu możesz zostać ze związanymi rękoma. 

Większość dobrych agencji podpisuje umowy bezterminowe, które posiadają jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Z naszej perspektyw to uczciwa forma, ponieważ klient może praktycznie w każdej chwili zrezygnować z umowy.

Podsumowanie

Wybranie agencji SEO to ciężki temat, zwłaszcza dla właściciela firmy, który nie ma doświadczenia w tej dziedzinie. SEO to dla większości biznesów, jedno z najważniejszych źródeł ruchu, które działa długofalowo.

Warto jest poświęcić trochę czasu na wybranie właściwej firmy czy freelancera, dzięki temu realizowanie strategii zwiększania widoczności Twojej strony będzie łatwiejsze.

FAQ

Czy każda agencja SEO będzie dla mnie dobra?

Niestety, ale nie każda agencja SEO będzie w stanie Ci pomóc. Wiele zależy tutaj od Twoich potrzeb. Nasz poradnik pomoże Ci wybrać właściwą firmę.

Jak zweryfikować czy dana agencja SEO będzie skuteczna?

Niestety nie da się na 100% sprawdzić skuteczności żadnej agencji SEO. Wynika to ze specyfiki działania Google. Jednak zadanie 21 pytań, zawartych w poradniku znacznie Ci pomoże.

A co z freelancerami od SEO? Czy są lepsi niż agencje?

Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnego przypadku, ale nasz poradnik pokazuje plusy i minusy współpracy zarówno z agencjami SEO, jak i wolnymi strzelcami.