Na polskim rynku istnieje wiele firm oferujących usługi związane z SEO, będą to zarówno duże agencje, jak i mniejsze firmy. Dodatkowo możesz też trafić na osoby działające samodzielnie — freelancerów czy niezależnych ekspertów. Kogo wybrać? Komu zaufać i powierzyć rozbudowę jednego z najważniejszych kanałów marketingowych w dzisiejszym cyfrowym świecie, jakim jest SEO?

Agencja SEO, freelancer, a może coś pomiędzy?

Dzisiejszy wpis zawiera bardzo dużo moich osobistych doświadczeń. Jako SEOwiec zdobywałem doświadczenie nie tylko jako freelancer, ale także pracując w bardzo dużej agencji SEO. Aktualnie, razem z moim wspólnikiem staramy się połączyć zalety obu tych rozwiązań, budując małą, ale nowoczesną i dynamiczną firmę, pomagającą zdobywać klientów firmom takim jak Twoja.

Teoretycznie, na każdym z etapów pracy w SEO, miałem lub mam takie samo zajęcie. Jednak praca z klientami wygląda zupełnie inaczej. Różnice są znaczące, dlatego postanowiłem opisać najważniejsze informacje dotyczące współpracy z dużymi agencjami SEO, freelancerami oraz małymi firmami.

Współpraca z dużą agencją SEO

Za dużą agencję SEO uważam firmę, która posiada przynajmniej kilkuosobowy dział sprzedaży usług SEO. Możliwe, że taka firma posiada kilkudziesięciu pracowników w innych działach. Bardzo często, takie firmy świadczą inne usługi związane z marketingiem internetowym.

Dalszego właśnie taka definicja? Wynika to z faktu, że w większości przypadków, tylko duże agencje SEO potrzebują działu aktywnej sprzedaży. Duże firmy muszą pozyskiwać sporą ilość nowych klientów, ponieważ retencja (utrzymanie klienta) w takich firmach jest dość trudna — wielu niezadowolonych klientów musi zostać zastąpionych nowymi, by firma się utrzymywała. W takim przypadku klient jest zazwyczaj mało ważny, jest on tylko kolejnym elementem tabeli pokazującej zysk.

Potrzebujesz klientów z Google?

Pokażemy Ci, jak stale pozyskiwać klientów z Google i sprzedawać o wiele więcej za pomocą strony internetowej.

Jak wygląda współpraca z dużą agencją SEO?

Początek współpracy z dużą firmą prawie zawsze zaczyna się od kontaktu ze sprzedawcą, który będzie oferował Ci usługi firmy. Niestety, wiąże się to z kilkoma niekoniecznie dobrymi faktami. Handlowiec zazwyczaj nie ma pojęcia, czym jest SEO. Nie zna on swojego produktu i nie ma doświadczenia w tej dość specyficznej branży. Sprzedaż będzie bazowała na ogólnikach:

 • zrobimy audyt strony,
 • poprawimy stronę pod względem technicznym,
 • będziesz wysoko w Gogole,
 • będzie więcej ruchu,
 • itd

Nie otrzymasz większych konkretów i musisz zaufać sprzedawcy, który bardzo często rozmawia z Tobą na podstawie skryptu czy też notatek z „szybkiego szkolenia SEO” wewnątrz firmy.

Usługa i czas jej trwania

Jeśli już zdecydujesz się na usługę, to będziesz musiał podpisać umowę długoterminową. Niewiele dużych firm od SEO oferuje umowy z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Podpisuj tylko takie umowy, w których masz prawo zrezygnować w każdej chwili, każda inna opcja nie będzie dla ciebie korzystna.

Dostęp do specjalistów Agencji SEO

Jakość usług w dużych agencjach SEO jest różna i wcale nie wynika to z faktu, że pracują tam słabi specjaliści. Wręcz przeciwnie, im większa agencja tym stać ją na większą ilość dobrych fachowców.

Niestety, nawet najlepsi specjaliści SEO, mają ograniczone zasoby czasowe. Duża ilość klientów sprawia, że jedna osoba może opiekować się nawet kilkudziesięcioma projektami na raz. Nie są oni w stanie spędzić więcej czasu nad jednym biznesem. Kilka godzin na jednego klienta to bardzo mało, zwłaszcza że trzeba jeszcze w tym czasie wykonać analizy i raporty.

Należy też pamiętać, że w dużych firmach pracują też juniorzy SEO, nie ma nic gorszego, gdy Twój biznes jest poligonem doświadczalnym dla adepta sztuki SEO. Do tego, dostęp do takiego specjalisty czy nawet juniora SEO jest niemal niemożliwy. Zazwyczaj będziesz rozmawiał z pośrednikiem, który nie zawsze ma niezbędną wiedzę i doświadczenie w SEO. Przez taki stan rzeczy, nie jesteś w stanie zweryfikować kompetencji pracownika agencji SEO, powoduje to szereg problemów komunikacyjnych i mnóstwo miejsc na pomyłki.

Koszt współpracy z agencją SEO

Duże agencje SEO mają najbardziej atrakcyjne ceny. Niski koszt usługi jest głównym wabikiem na klientów. Agencje te, bardzo często oferują usługi poniżej realnych jej kosztów. Jak to możliwe, że im się to opłaca? Najczęściej wynika to z faktu, że duże agencje SEO uciekają do niedozwolonych technik pozycjonowania, które są po prostu tanie.

Co prawda, takie działania mogą nawet przynieść pewne efekty, jednak będą przypadki, że te nie będą trwały długo. Gdy Google zauważy oszustwo, strona straci ruch, agencja powie, że „zastąpiły zmiany w algorytmie” i trzeba będzie poczekać. Wysiłek w odzyskanie ruchu się nie opłaca, znacznie lepiej jest zwodzić klienta i w tym czasie szukać kolejnego na jego miejsce. Smutne, ale bardzo często stosowane w różnych agencjach SEO.

Dlatego usługa SEO warta kilka tysięcy miesięcznie jest sprzedawana czasem za mniej niż 1000 zł. Przecież taka kwota to dwa dobrej jakości linki. A gdzie audyt strony, przygotowanie strategii wzrostu widoczności inne działania, które mają zwiększyć Twoje przychody? Niska cena takiej usługi się po prostu nie kalkuluje Tobie, jako klientowi — stracisz nie tylko pieniądze, ale także bardzo cenny czas.

Efektywność działań

Faktem jest, że niektóre agencje SEO naginają rzeczywistość, oferując klientowi usługę, której nie są w stanie wykonać w rzetelny sposób. Są jednak wyjątki od tej reguły, niektóre agencje SEO rzeczywiście pomagają klientom, zwiększając ruch na stronie. Pozostaje jednak pytanie, czy ten ruch przekłada się na Twój biznes?

Jeśli sprzedajesz więcej produktów, jeśli masz więcej zapytań, to dobrze trafiłeś. Pamiętaj jednak, że efekty działania SEO są długofalowe, pierwsze efekty biznesowe mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach. Zadaj sobie pytanie, czy chcesz czekać kilka miesięcy, zastanawiając się, czy agencja SEO, którą wybrałeś, jest „tą dobrą” czy może jednak taką, która zmarnuje Twój cenny czas w rozwoju biznesu.

SEO ma za zadanie sprawić, by szukający Cię klient trafił na Twoją stronę. Proces zdobywania widoczności może trwać nawet kilka-kilkanaście miesięcy, dlatego bardzo ważnym elementem strategii SEO jest planowanie biznesowe. Mało która agencja SEO będzie miała czas rozmawiać o Twoim biznesie — jedyne co Ci zaoferują to pozycje kilku słów lub zwiększenie ruch na stronie.

Podsumowanie pracy z dużą agencją SEO

 • brak bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, kontaktujesz się albo z handlowcem lub z tzw. accountem
 • atrakcyjna cena, która może być za mała, by osiągnąć realny sukces
 • mało czasu poświęcanego na Twoją stronę
 • w dużych agencjach pracują zarówno świetni eksperci, jak i juniorzy bez doświadczenia, nigdy nie wiesz, kto obsługuje Twój biznes
 • duże agencje SEO mają duży dostęp do wiedzy, co daje im przewagę i mogą analizować zmiany na bazie większej ilości danych
 • nastawienie na pozycje lub ewentualnie ruch, nikt nie będzie się interesował czy to rzeczywiście przekłada się na Twój biznes

Potrzebujesz klientów z Google?

Pokażemy Ci, jak stale pozyskiwać klientów z Google i sprzedawać o wiele więcej za pomocą strony internetowej.

Współpraca z freelancerem lub ekspertem od SEO

Na przeciwnym biegunie usług SEO znajdują się freelancerzy lub eksperci z tej dziedziny. Reprezentują oni zupełnie inny poziom usług, które w większości wypadków będą naprawdę wysokiej jakości. Oczywiście takie rozwiązanie ma też swoje wady, o których będzie trochę później.

Wysoka jakość współpracy

Jedną z najważniejszych cech freelancera będzie czas, jaki jest w stanie dla ciebie poświęcić, przełoży się to na jakość usług i będzie to znacznie więcej niż w dużych agencjach SEO. Ważne jest, że już na poziomie wstępnych pytań o wykonywanie usługi rozmawiasz z osobą, która będzie te usługi wykonywać.

Każde Twoje pytanie, czy wątpliwość może być rozwiana już na starcie współpracy. Freelancer opowie Ci o swojej koncepcji, wiedzy, doświadczeniu. Będzie służył radą w zakresie strategii, jaką powinieneś obrać oraz pomoże z doborem odpowiednich narzędzi.

Elastyczność współpracy

Freelancerzy będą też najbardziej elastyczni, jeśli chodzi o współpracę. Nie będą oni zamknięci w sztywnych ramach usługi i łatwiej u nich o dodatkowe usługi lub zmiany we wcześniejszych ustaleniach.

Freelancerzy mają zazwyczaj nienormowany czas pracy, więc łatwiej będzie się umówić na rozmowę w późniejszych lub porannych godzinach. O wiele łatwiej będzie też skontaktować się z takim usługodawcą w chwili, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja. Pewnie będziesz musiał zapłacić ekstra za pomoc w weekendowej migracji strony, ale dzięki temu Twój biznes nie będzie stratny.

Koszty współpracy z freelancerem

Współpraca z freelancerem będzie zdecydowanie najdroższa. Wynika to po prostu z charakteru ich pracy. Doświadczony freelancer musi zajmować się nie tylko SEO, ale też innymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej. Ograniczona ilość projektów, jakie może prowadzić jednocześnie oraz rosnące doświadczenie pozwala takim osobom stale podnosić ceny.

Freelancerzy mogą pracować tylko z kilkoma-kilkunastoma klientami, oczywiste jest, że wybiorą tych najlepiej płacących. Takie zachowanie doświadczonych freelancerów nie jest regułą, może być też tak, że przyciągnie ich ciekawy projekt, który będzie dawał przyjemność i satysfakcję z pracy.

Efekty współpracy z freelancerem

Zaangażowanie, doświadczenie oraz czas poświęcony na projekt będzie skutkował efektami znacznie lepszymi niż w przypadku współpracy z agencją SEO. Oczywiście, nawet freelancer nie zagwarantuje znakomitych wzrostów — w branży SEO każda obietnica ruchu, klientów to tylko słowa bez pokrycia. Google w każdej chwili może zmienić zasady gry, co zawsze wiąże się z ryzykiem.

Niemniej jednak, freelancerzy działający przy mniejszej ilość projektów będą lepiej traktować biznesy klientów niż firmy, które prowadzą ich setki. Jeśli freelancer ma odpowiedni budżet, na pewno, będzie w stanie zbudować i wdrożyć strategię, która przyniesie zyski Twojej firmie.

Zagrożenia związane z freelancerami

Współpraca z freelancerami mogłaby się wydawać idealną, mimo swojej ceny będą oni najlepiej wpływać na wzrosty strony w wynikach wyszukiwani. W zasadzie jest to prawdą, jednak istnieje kilka zagrożeń, które psują ogólny obraz freelancerów, oto kilka najczęściej wymienianych przez kleintów:

 • brak doświadczenia — nie każdy freelancer jest od razu specjalistą, współpraca z mało doświadczoną osobą może sprawić wiele problemów i jest dość ryzykowną
 • zasady rozliczenia — nie każdy freelancer prowadzi oficjalną firmę, rozliczanie na bazie umów cywilnoprawnych jest dość uciążliwe dla zleceniodawców usług SEO
 • znikający freelancer, czyli sytuacja, w której tracimy kontakt z osobą odpowiedzialną za projekt. Nie ma zastępcy, w zasadzie nic nie wiadomo, nawet jeśli nie zapłaciłeś ani złotówki, to straciłeś czas.

Podsumowanie pracy z freelancerami

 • bezpośredni kontakt ze specjalistą
 • elastyczne podejście do współpracy
 • nastawienie na efekt, częste analizy lub nawet zmiany koncepcji, by osiągnąć cel
 • duże zaangażowanie i dużo poświęcanego czasu
 • możliwe niskie doświadczenie lub problemy z rozliczeniami
 • ryzyko nagłego zakończenia współpracy, na przykład gdy freelancer dostanie lepszą propozycję
 • brak możliwości zastępstwa / ryzyko urwania kontaktu bez przyczyny

Potrzebujesz klientów z Google?

Pokażemy Ci, jak stale pozyskiwać klientów z Google i sprzedawać o wiele więcej za pomocą strony internetowej.

A może coś pomiędzy?

Współpraca z agencją SEO czy freelancerem ma pewne wady i zalety. Oba rozwiązania nie są idealne, dlatego wraz z moim wspólnikiem postanowiliśmy poszukać złotego środka. Czy się udało? Nie nam to oceniać, jednak osobiście uważam, że wszyscy nasi klienci mają dzięki temu bardzo dobry produkt.

Od ponad kilku lat staramy się łączyć najlepsze cechy freelancerów oraz te charakteryzujące duże agencje SEO. Jako mała firma oferująca usługi związane z SEO skupiamy się na pozytywnych i ważnych dla klienta aspektach współpracy:

 • poświęcamy dużo czasu każdemu klientowi
 • nasi klienci mają z nami bezpośredni kontakt
 • mamy duże doświadczenie
 • nasze ceny są wyważone, a większość kosztów stanowią treść i linki, które zostają z klientem na zawsze
 • jesteśmy transparentni, informujemy o strategii działania oraz o każdej wykonywanej czynności
 • nastawiamy się na efekt biznesowy, ruch jest tylko środkiem do celu
 • staramy się być elastyczni
 • jesteśmy na tyle sprawną organizacją, by w czasie nieobecności specjalisty klient nadal otrzymywał usługi na najwyższym poziomie

Na co zwracać uwagę podczas wyboru firmy / freelancera?

Niezależnie od tego z kim zdecydujesz się współpracować, powinieneś przeanalizować kilka ważnych elementów współpracy:

Kontakt

Zwróć uwagę, kto z Tobą rozmawia podczas pierwszych kontaktów związanych z usługą SEO. Czy jest to tylko handlowiec, czy może doświadczony specjalista lub nawet kierownik działu, czy właściciel firmy?

Z rozmowy z handlowcem, mimo długiej rozmowy, możesz nie wynieść zupełnie nic poza obietnicami. Im bardziej doświadczony specjalista, tym lepiej wytłumaczy Ci cały proces oraz już na starcie określi zarys strategii.

Rozmawiając z kimś, kto naprawdę zajmuje się działaniami SEO, możesz otrzymać też informacje o podobnych przypadkach wśród innych klientów czy otrzymać wartościowe case study.

Umowa

Najważniejsze, na co musisz zwrócić uwagę to czas, na jaki jest zawierana oraz jaki jest okres wypowiedzenia. Firmom, które oferują Ci umowę na czas określony (np. na 12 miesięcy), powinieneś z zasady podziękować, serio.

Jest wiele firm, które oferują umowy na czas nieokreślony z bardzo krótkim okresem wypowiedzenia. Dzięki takiej umowie firma wie, że klient może odjeść w każdej chwili i przykłada się do wykonywania usługi.

Zakres usług

Pod nazwą „pozycjonowanie” czy „SEO” może kryć się wiele różnych usług. Nie każdy oferuje to samo i należy na samym początku zapytać firmę bądź freelancera o wstępną ocenę potrzebnych działań. Z reguły będą takie działania jak:

 • wstępny audyt SEO
 • analiza słów kluczowych
 • planowanie strategii
 • optymalizacja struktury i treści strony
 • rozwój treści strony (np. blog firmowy)
 • optymalizacja techniczna
 • zdobywanie dobrej jakości linków

Osobiście uważam, że w prawie każdym przypadku każdy z tych elementów powinien zostać poruszony, a osoba przedstawiająca Ci ofertę, powinna wytłumaczyć, jak to będzie wyglądało w przypadku Twojej domeny.

Transparentość

Spora część firm SEO zasłania się swoim „know how”. Każdy, kto tak mówi, nie jest godny zaufania. Jeśli ktokolwiek powie ci, że sprawi, że Twoja strona będzie wysoko w Google, ale nie będzie w stanie wyjaśnić, jak to zrobi — możesz go traktować jak oszusta.

SEO to nie jest widza tajemna, całość sprowadza się do kilku najważniejszych czynników, które wpływają na zdobywany ruch z Google. Jeśli ktoś nie potrafi Ci tego wytłumaczyć, to znaczy, że może nie mieć jeszcze doświadczenia w temacie.

Dobra agencja SEO czy freelancer, będzie przedstawiać Ci raporty zawierające na przykład:

 • zoptymalizowane podstrony
 • opublikowane treści
 • zmiany techniczne
 • zdobyte linki
 • analizy i plany na przyszłość
 • zmiany w ruchu i konwersjach
 • itd

Podsumowanie

Wybranie wykonawcy usług SEO to ciężki temat, zwłaszcza dla właściciela firmy, który nie ma doświadczenia w tej dziedzinie. SEO to dla większości biznesów, jedno z najważniejszych źródeł ruchu, które działa długofalowo.

Warto jest poświęcić trochę czasu na wybranie właściwej firmy czy freelancera, dzięki temu realizowanie strategii zwiększania widoczności Twojej strony będzie łatwiejsze.