Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Czym jest link building?
 • Co jest ważne w zdobywaniu linków?
 • Jak pozyskiwać wartościowe linki?
Link building — jak zdobywać linki w SEO?
Link building — jak zdobywać linki w SEO?

Dawniej Google oceniał stronę przez ilość linków, jakie kierują do strony. Założenia były proste — im więcej różnych stron kieruje do Twojej, tym jest ona popularniejsza. A jeśli strona jest popularna, to znaczy, że wartościowa, więc trzeba ją umieścić wysoko.

Niestety bardzo szybko SEOwcy na całym świecie zauważyli, jak można to objeść. Wystarczy umieścić w sieci olbrzymią ilość stron (lub wykorzystać istniejące) i dodać na nich odnośnik.

Dzisiaj, to samo działanie może sprawić jedynie, że zmarnujesz czas — Google je zignoruje. W najgorszej sytuacji Twoja strona zniknie z Google na frazy, które próbujesz w ten sposób wypromować.

Czy to znaczy, że nie warto zajmować się tym tematem? Wręcz przeciwnie. Linki mogą stanowić doskonałe przyspieszenie naszego procesu optymalizacji i promowania strony.

Na czym polega link building?

Link building to proces zdobywania odnośników przychodzących (backlinków) do strony internetowej, które mają na celu zwiększenie jej wartości i widoczności w wyszukiwarkach internetowych. Linki przychodzące są nadal ważnym (chociaż nie najważniejszym) czynnikiem wpływających na proces budowania widoczności w Google.

Link building polega na zdobywaniu odnośników do strony internetowej poprzez tworzenie wartościowych treści, które są warte udostępnienia, a także poprzez nawiązywanie kontaktów z innymi właścicielami stron internetowych.

Link building
Link building

Odnosniki, które są zdobywane w procesie link buildingu, powinny pochodzić z witryn o wysokiej jakości i powinny być zgodne z tematyką Twojej strony. Jest to ważne, ponieważ odośniki z powiązanych tematycznie witryn są uważane za bardziej wartościowe.

Ważne jest, aby w procesie link buildingu stosować strategie zgodne z wytycznymi wyszukiwarek internetowych, ponieważ niektóre nieetyczne praktyki mogą prowadzić do kary w postaci spadku pozycji w wynikach wyszukiwania lub nawet do całkowitego zablokowania strony.

Czym jest link i jego anchor?

W kontekście linku buildingu zawsze pojawia się termin „anchor”. Składa się on z dwóch części: adresu strony, na którą prowadzi oraz anchora czyli tekstu, który umieszczony jest na stronie. Anchor text może być dowolnym słowem lub frazą, a jego zadaniem jest określenie treści strony, do której prowadzi link.

Linki występują na stronach internetowych w różnych formach i mogą mieć różne kolory i style, aby wyróżniać się na tle reszty tekstu. Odnośniki mogą być również dodawane do grafik i innych multimediów, umożliwiając użytkownikom ich pobieranie lub przekierowywanie na inne strony.

Anchor w kontekście SEO, to odnośnik do innej strony lub sekcji na stronie internetowej, w którym tekst linku (tzw. anchor text lub tekst kotwiczący) jest kluczowym czynnikiem wpływającym na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Anchor tekst w kodzie HTML

Anchory są ważnym elementem strategii link buildingu w SEO, ponieważ pozwalają na budowanie naturalnego profilu linków do strony, a jednocześnie pomagają w poprawie widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

Tekst kotwiczący w linku powinien być zgodny z treścią strony docelowej, ponieważ wyszukiwarki internetowe traktują go jako wskazanie na temat lub treść strony, do której prowadzi link. Dlatego warto dbać o to, aby tekst kotwiczący był dobrym opisem strony, do której prowadzi, i zawierał słowa kluczowe, które są związane z tematem danej podstrony.

Co to jest profil linków danej domeny?

Profil linkowy domeny to zbiór wszystkich odnośników przychodzących (backlinków) do danej domeny internetowej. Profil ten może składać się z linków pochodzących z różnych źródeł, takich jak inna strona internetowa, blog, artykuł czy katalog stron.

Ważne jest, aby profil linkowy był naturalny i zróżnicowany. Oznacza to, że zdobywane przez Ciebie odnośniki powinny pochodzić z różnych źródeł i być zróżnicowane pod względem anchora oraz rodzaju linku (np. graficzne, z opisem itp.). W przypadku, gdy profil linkowy jest zbyt jednostronny i składa się głównie z odnośników pochodzących z jednego źródła – może to być interpretowane przez Google jako podejrzane działanie. Ostatecznie, może to prowadzić do spadku pozycji w wynikach wyszukiwania lub nawet do zablokowania strony.

Warto również monitorować profil linkowy domeny i regularnie usuwać te szkodliwe, czyli te, które pochodzą z niskiej jakości źródeł lub zostały zdobyte za pomocą nieetycznych praktyk (tzw. linki spamowe), ponieważ mogą one mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie strony.

Jak Google traktuje linki?

Wyszukiwarki internetowe, w tym Google, uważają, że strony internetowe, które posiadają linki zewnętrzne z wysokiej jakości i zaufanych źródeł (innych stron, które Gogole ocenia jako dobre), są bardziej wartościowe i istotne dla użytkowników. Dlatego takie strony mogą być lepiej pozycjonowane w wynikach wyszukiwania.

Google wykorzystuje algorytmy, które analizują odnośniki zewnętrzne i ich jakość, aby ocenić wartość strony internetowej. Google przyjmuje wtedy pod uwagę m.in. ilość linków zewnętrznych, jakość źródła, z którego pochodzą oraz zgodność tematyczną strony docelowej i strony, z której pochodzi odnosnik .

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie linki zewnętrzne są równie wartościowe dla pozycjonowania strony. Google może uznawać niektóre z nich za szkodliwe, np. te pochodzące z witryn spamowych lub umieszczone w sposób nieetyczny. To dlatego kupowanie dużej ilości linków na portalach aukcyjnych nie ma sensu, a wręcz jest szkodliwe.

Jakie są typy linków?

Linki mają wiele typów i możemy je podzielić na różne sposoby. Wiele zależy od kryteriów, których używamy. Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych podziałów wg. typu.

Wewnętrzne i zewnętrzne

Linki wewnętrzne (ang. internal links) to takie, które prowadzą z jednej strony Twojej strony internetowej do innej strony na tej samej stronie internetowej. Innymi słowy, to przekierowania między różnymi sekcjami, podstronami lub artykułami na Twojej stronie. Linki wewnętrzne pomagają użytkownikom łatwiej nawigować po stronie, a jednocześnie pomagają wyszukiwarkom internetowym zrozumieć strukturę i hierarchię Twojej strony.

Linki zewnętrzne (ang. external links lub backlinks) to te prowadzące z innych stron internetowych do Twojej strony. Odnośniki te są traktowane jako wskazania na wartość i jakość Twojej strony, ponieważ inni właściciele stron internetowych wskazują na Twoją stronę jako wartościowe źródło informacji lub jako miejsce, gdzie można znaleźć wartościowe treści.

Llinki wewnętrzne służą do łatwiejszej nawigacji po stronie, a linki zewnętrzne wpływają na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania poprzez wskazywanie na jej wartość i jakość.

Dofollow i Nofollow

Linki dofollow to odnośniki, które są traktowane przez wyszukiwarki internetowe jako wskazanie na wartość i jakość strony docelowej. Oznacza to, że link dofollow przekazuje część wartości strony, do miejsca, w które prowadzi. Wyszukiwarki internetowe uznają, że strony z dużą ilością odnośników dofollow z wartościowych i powiązanych tematycznie źródeł są bardziej wartościowe i istotne dla użytkowników.

Linki

Linki nofollow to odnośniki, które są oznaczane specjalnym atrybutem „rel=’nofollow'” i nie przekazują wartości strony. Wyszukiwarki internetowe nie uznają linków nofollow za wskazanie na wartość lub jakość strony docelowej i nie biorą ich pod uwagę przy pozycjonowaniu strony w wynikach wyszukiwania.

Linki nofollow często są stosowane w celu zapobiegania nadużyciom i spamowaniu, np. w komentarzach na blogach lub na forach internetowych, gdzie użytkownicy mogą publikować je do innych stron. Linki nofollow mają na celu zredukowanie liczby odnosników spamowych i niepożądanych na stronie internetowej.

Linki dofollow przekazują wartość i jakość strony, a linki nofollow nie przekazują tej wartości i jakości. Wpływa to na sposób, w jaki są one brane pod uwagę przez wyszukiwarki internetowe przy ocenianiu strony.

Linki sponsored i UGC to dwa dodatkowe atrybuty, które mogą być używane w kodzie HTML, aby oznaczyć niektóre odnośniki na stronie internetowej. Są one związane z politykami Google dotyczącymi linków i są stosowane w celu informowania wyszukiwarek internetowych o rodzaju i ich wpływie na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Linki sponsored to te, które są opłacone lub sponsorowane przez inny podmiot. Oznaczenie takiego linku przy użyciu atrybutu „rel=’sponsored'” informuje wyszukiwarki internetowe, że odnośnik ten jest płatny i może wpływać na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Jest to zgodne z zasadami Google dotyczącymi płatnych linków, które wymagają oznaczenia ich jako reklam.

Linki ugc to takie, które pochodzą z treści użytkownika, takich jak komentarze lub posty na forach internetowych. Oznaczenie takiego odnośnika przy użyciu atrybutu „rel=’ugc'” informuje wyszukiwarki internetowe, że link ten pochodzi z treści użytkownika i może mieć mniejszą wartość lub jakość w kontekście pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania.

Wprowadzenie atrybutów sponsored i ugc umożliwia Google lepszą identyfikację rodzaju linków na stronie internetowej i umożliwia lepszą ich analizę przy pomocy algorytmów. Oznaczenie linków w ten sposób nie jest obowiązkowe, ale może być pomocne w przypadku, gdy na stronie internetowej znajduje się duża liczba odnośników, które należy zidentyfikować i sklasyfikować.

Jakei są rodzaje linków?

Linki tekstowe

Linki tekstowe są ważnym elementem nawigacji i struktury strony internetowej, ponieważ umożliwiają użytkownikom łatwe przemieszczanie się między różnymi sekcjami, artykułami, podstronami i innymi elementami strony. Oczywiśćie mogą też prowadzić do zewnętrznej strony.

Linki tekstowe są również ważnym czynnikiem w SEO, ponieważ wyszukiwarki internetowe używają ich do zrozumienia i klasyfikowania treści. Linki tekstowe pomagają wyszukiwarkom zidentyfikować tematykę strony oraz określić, jakie słowa kluczowe są najważniejsze dla danej strony.

Ważne jest, aby odnosniki tekstowe były używane w sposób naturalny i zgodny z treścią strony, ponieważ sztuczne linkowanie może prowadzić do kary w postaci spadku pozycji strony w wynikach wyszukiwania lub nawet do zablokowania strony z wyników wyszukiwania.

Linki graficzne

Linki graficzne (ang. image links) to elementy interaktywne umieszczone na stronie internetowej, które pozwalają użytkownikom przenieść się z jednej strony do innej. Linki graficzne są reprezentowane przez obrazki lub grafiki, które po kliknięciu na nie przekierowują użytkownika na inną stronę internetową.

Linki graficzne są używane na stronach internetowych w celu uatrakcyjnienia wizualnego i przyciągnięcia uwagi użytkownika do kliknięcia. Mogą one również być używane jako część interaktywnych elementów na stronie, takich jak przyciski lub banery reklamowe.

Wyszukiwarki internetowe potrafią rozpoznawać linki graficzne i traktują je jako elementy, które mogą wpływać na pozycjonowanie strony. Aby ułatwić identyfikację odnosników graficznych przez wyszukiwarki internetowe, zaleca się stosowanie atrybutu „alt” w kodzie HTML dla obrazków, który opisuje zawartość obrazka.

Ważne jest, aby linki graficzne były używane w sposób naturalny i zgodny z treścią strony internetowej. Należy unikać sztucznego linkowania i umieszczania odnośników graficznych na stronie w celach manipulacji wynikami wyszukiwania, ponieważ może to prowadzić do kary w postaci spadku pozycji strony w wynikach wyszukiwania lub nawet do zablokowania strony z wyników wyszukiwania.

Jak sprawdzić linki danej domeny?

Istnienie linków prowadzących do Twojej strony internetowej jest kluczowe dla sukcesu Twojej strategii SEO. Linki pomagają w budowaniu autorytetu i zaufania do Twojej marki, zwiększają ruch na Twojej stronie internetowej oraz poprawiają pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Dlatego tak ważne jest, abyś miał możliwość monitorowania odnośników prowadzących do Twojej strony i regularnie sprawdzał, jakie strony internetowe łączą się z Twoją witryną. W tym celu istnieją różne narzędzia SEO, które pomagają w analizie profilu linkowego i wykrywaniu nieprawidłowości, które mogą mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie Twojej strony.

Jednym z najważniejszych narzędzi SEO do analizy linków prowadzących do Twojej strony jest Ahrefs. Sam używam go codziennie. Dzięki temu narzędziu możesz sprawdzić, jakie linki prowadzą do Twojej witryny, jakie są ich źródła oraz jakie jest ich wartość. Innym narzędziem, które pomaga w analizie odnosników prowadzących do Twojej strony internetowej, jest Majestic. Jest to platforma SEO, która umożliwia analizę profilu linkowego oraz odkrywanie nowych możliwości zdobycia wartościowych domen.

SEMrush to kolejne narzędzie SEO, które oferuje wiele funkcji, w tym analizę linków prowadzących do Twojej strony. SEMrush pozwala na monitorowanie, wyszukiwanie nowych możliwości zdobycia wartościowych odnośników oraz analizę profilu linkowego Twoich konkurentów. Google Search Console to bezpłatne narzędzie od Google, które pomaga w analizie Twojego profilu oraz oferuje wiele funkcji do poprawy Twojego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Moz Link Explorer to kolejne narzędzie SEO, które oferuje analizę profilu linkowego, wyszukiwanie nowych możliwości zdobycia wartościowych odnosników oraz odkrywanie nieprawidłowości, które mogą mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie Twojej strony.

Pamiętaj, że linki prowadzące do Twojej strony powinny być zróżnicowane, naturalne i wartościowe. Należy unikać sztucznych praktyk i zdobywania odnośników w nieetyczny sposób, ponieważ może to prowadzić do zablokowania Twojej strony lub spadku pozycji w wynikach wyszukiwania. Dlatego tak ważne jest, abyś miał możliwość ich monitorowania prowadzących do Twojej strony i regularnie usuwał szkodliwe linki oraz zdobywał te wartościowe od powiązanych tematycznie źródeł.

Sprawdzenie linków wygląda podobnie dla każdego z narzędzi. Dla przykładu pokaże Ci jak to wygląda w Ahrefs, którego używamy:

 1. Wejdź na stronę główną Ahrefs i zaloguj się na swoje konto.
 2. Kliknij w zakładkę „Site Explorer” na górnym pasku narzędzi.
 3. Wpisz adres URL domeny, której chcesz sprawdzić w pole wyszukiwania na środku strony i kliknij przycisk „Search”.
 4. Po chwili Ahrefs wygeneruje raport z podstawowymi informacjami dotyczącymi analizowanej domeny. Aby sprawdzić linki prowadzące do tej domeny, przejdź do sekcji „Backlink Profile”, która znajduje się na lewym pasku narzędzi.
 5. W sekcji „Backlink Profile” znajdziesz wiele informacji o linkach prowadzących do analizowanej domeny, takich jak liczba linków, jakość tych linków, ich źródła oraz anchor teksty.

W Ahrefs można również wykorzystać wiele narzędzi do analizy linków prowadzących do domen konkurentów oraz do wykrywania nowych możliwości zdobycia wartościowych odnośników.

Jak pozyskiwać wartościowe linki?

Na tym etapie ważne, abyś wiedział, że linki same w sobie nic nie dają. Linkowanie do strony głównej, czy losowej podstrony z różnego rodzaju miejsc nie wiele pomoże.

Linki należy traktować, jako pewnego rodzaju wzmocnienie treści. To tak jak z dopingiem w sporcie. Jeśli sportowiec zacznie zażywać pewne substancje — może znacznie poprawić swoje osiągi. Natomiast jeśli tę samą substancję zażyje typowy kanapowiec — nic mu to nie da.

Aby taki doping pomógł, musisz być wytrenowany, mieć wydolność i mięśnie. Tak samo jest ze stroną. Musisz mieć odpowiednią strukturę zawierającą wartościowe treści. Wtedy linki będą w stanie dodatkowo poprawić pozycję.

Dlatego linki trzeba traktować, jako coś, co zwiększa wartość treści. Jeśli masz wartościową treść (w ocenie Google), a dodatkowo inne wartościowe strony linkują do tej konkretnej strony — wyszukiwarka zwiększa ocenę.

Zapomnij o tanich linkach w dużej ilości

Pierwszą kwestią, jaką muszę poruszyć w kontekście linków to ich wartość. Każdy odnośnik do Twojej strony prowadzi z innej strony. Mówiąc konkretniej, taki link umieszczony jest na konkretnej podstronie.

I to od tej podstrony zależy jego wartość. Google ocenia każdą podstronę osobno np. na bazie słow kluczowych, na jakie ten adres się pojawia, czy na bazie linków, które sam otrzymał.

Bez wchodzenia w szczegóły, wartościowy linki to taki, który pochodzi z podstrony, która jest widoczna w Google. To dlatego kupowanie dużej ilości tanich odnośników nie ma sensu. One pochodzą stron, które nie mają widoczności, lub bardzo często nie są nawet zaindeksowane.

Jeden konkretny link może być warty więcej niż 1000 innych. Dlatego zapomnij o kupowaniu dużej ilości linków na portalach aukcyjnych. Osoby, które sprzedają takie linki, zatrzymali się kilkanaście lat temu, albo po prostu zarabiają na niewiedzy. Nie wiem, co jest gorsze …

Darmowe linki to najlepsze linki

Bardzo lubię powiedzenie, że najlepsze linki to te pozyskane za darmo i w pełni się z nim zgadzam. Nie chodzi tutaj o żadne promocje czy okazje, a sposób ich pozyskania.

Płatne linki może kupić każdy, bo są do kupienia. Wystarczy, że masz budżet i możesz je kupić… tak samo jak wszyscy Twoi konkurenci. Jeśli cała pierwsza dziesiątka wyników ma odnośniki z danej strony, to tak jakby nikt nie miał tego linka. Nikt się nie wyróżnia.

Możesz to zmienić, pozyskując linki z miejsc, które nie są dostępne do każdego Twojego konkurenta. Takie odnośniki najczęściej będą darmowe, a jedyne co musisz poświęcić to czas. Dobrym przykładem na tego typu linków są kontrahenci. Jeśli współpracujesz z wieloma firmami — możesz poprosić każdą z nich o dodanie odnośnika do Twojej strony.

Możliwości są tutaj nieograniczone. Wystarczy, że pokombinujesz trochę i poszukasz sposobu. Czasem możesz pozyskać linka za pomoc, albo w barterze. Wiele zależy tutaj od Twojej sytuacji i wyobraźni.

Druga opcja na pozyskiwanie dobrych linków, to ta rekomendowana przez Google — twórz treści, do których użytkownicy będą sami dodawać linki. Kiedyś sądziłem, że nie jest to możliwe. Wielu specjalistów wręcz wyśmiewa tę metodę, jednak to jest możliwe. Wystarczy to dobrze do tego podejść.

Blog może zdobywać linki — jeśli Twoje artykuły będą naprawdę dobre, to inni będą do nich linkować. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie będzie to zbyt częsta sytuacja.

Znacznie lepiej skupić się innych rodzajach treści, które są przydatne. Mogą to być na przykład wszelkiego rodzaju proste narzędzia przydatne w branży. Gdybym zajmował się kredytami hipotecznymi, to zainwestowałbym w przygotowanie naprawdę dobrego kalkulatora, który oblicza np. jak będą zmieniać się raty, podczas nadpłat itd.

Takie narzędzia, jeśli dobrze działają, są często linkowane, nawet przez strony konkurencyjne. Podobnie jest z wszelkiego rodzaju raportami branżowymi czy ciekami case study. Wiele zależy tutaj od Twojej branży, i od potrzeb użytkowników. Jestem pewien, że w każdym biznesie da się znaleźć kilka takich ciekawych i nieoczywistych treści czy narzędzi, które mogą być linkowane.

Gdzie kupować dobre linki?

Strony kontrahentów oraz wartościowe treści to doskonałe sposoby na pozyskiwanie linków, ale maję jeden minus. Nie są to regularne działania i nie masz nad nimi kontroli.

Nie zmusisz nikogo do linkowania do Twojej strony, jeśli tego nie chce. Dlatego też, oprócz powyższych działań musisz też kupować linki — zwłaszcza jeśli masz dużą konkurencję w Google. Kupowanie linków nie jest wcale takie trudne, ponieważ mamy wiele platform, które pomagają w ich kupowaniu.

Dwie od których możesz zacząć, to:

 • WhitePress
 • Linkhouse

Takie platformy są bardzo podobne. Zawierają one listę portali, na których możesz kupić link w postaci artykułu sponsorowanego. Najczęściej odbywa się to na zasadzie publikacji artykułów sponsorowanych, co jest jednym z lepszych pomysłów.

Twoim zadaniem jest napisanie artykułu, który będzie zawierał link do Twojej strony, umieszczenie go w platformie i wybranie portalu, na którym chcesz go opublikować. Reszta należy do wydawcy.

Oferty zakupu linków mają różne dodatkowe opcje publikacji jak dłuższa obecność na stronie głównej, publikacja w mediach społecznościowych, czy nawet napisanie artykułu za Ciebie.

To, co powinno Cię interesować, to przede wszystkim:

 • Jak najdłuższa publikacja (najlepiej, gdyby artykuł był na zawsze) – takie minimum to 12 miesięcy
 • Podlinkowanie wewnętrzne artykułu z innych miejsc

Wszelkie dodatkowe opcje typu publikacje w mediach społecznościowych czy dodatkowa analityka nie mają sensu, ponieważ Ciebie interesuje wyłącznie link.

Nie polecam też opcji pisania artykułu przez wydawcę, ponieważ nie zawsze osoba pisząca ma pojęcie o SEO. Link będzie tak wartościowy, jak artykuł, z którego pochodzi. Dlatego przy jego pisaniu trzeba stosować wszystkie zasady pisania treści na własnej stronie.

Procedura przygotowania artykułu wygląda mniej więcej tak:

 1. Analiza słów kluczowych, na które dany artykuł może się pojawić (trzeba uwzględnić jego obecne treści).
 2. Wybór tytułu, który będzie atrakcyjny pod względem Google.
 3. Przygotowanie struktury nagłówków (konspektu).
 4. Napisanie treści i dodanie kilku zdjęć.
 5. Dodanie linka w odpowiednim miejscu.

Link dodajemy w treści lub na jego końcu. Osobom niedoświadczonym proponuję prostą regułkę, która zawsze się sprawdzi. Mianowicie, na końcu artykułu sponsorowanego umieść jedno zdanie:

Artykuł powstał przy współpracy z [Imię nazwisko i/lub nazwa firmy]. Więcej na ten temat przeczytasz: [link do zaplanowanej podstrony]

Jakie artykuły sponsorowane kupować?

Masz już przygotowany artykuł, teraz trzeba wybrać miejsce do publikacji. Zarówno Whitepress jak i Linkhouse zawierać będą wiele portali, na których możesz publikować. Kategorii portali oraz ich ceny będą różne.

Podpowiem Ci teraz, od czego możesz zacząć. Będą to lokalne portale informacyjne. Dlaczego akurat taka kategoria? Moim zdaniem tego typu portale cechują się najlepszym stosunkiem ceny do jakości.Tanie portale oferujące kilkadziesiąt złotych za link są najczęściej początkujące i mają mały ruch. Nie wniosą więc wielkiej wartości dla Twojej strony. Z drugiej strony, duże i znane portale będą miały ceny wyrażone w tysiącach złotych za link.

W miarę sensownym wyważeniem tej sytuacji są właśnie lokalne portale branżowe, które oferują publikację linku w granicach 200-500 zł za jeden artykuł. To dobra cena za link. Lepiej jest kupić jeden link za 500 zł, niż, pięć linków za 100 zł. Jest tak, ponieważ, mniej osób kupuje droższe linki, a Tobie przede wszystkim powinno zależeć na jak największej unikalności. Tutaj znów wraca zasada — jeśli wszyscy kupują tanie linki, to nie jest to żadną przewagą.

O czym warto pamiętać podczas budowania linków?

Budowanie linków jest jednym z ważniejszych elementów strategii SEO, której celem jest zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Jednakże nie wszystkie linki są równe i niewłaściwe podejście do budowania linków może narazić stronę na ryzyko spadku w wynikach wyszukiwania lub kary od Google. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, o czym należy pamiętać podczas budowania linków, aby zbudować silny i naturalny profil linków, który przyczyni się do poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

Link building a linkowanie wewnętrzne — czym się to różni?

Link building i linkowanie wewnętrzne to dwa zupełnie różne pojęcia w zakresie strategii SEO.

Link building to proces zdobywania linków do Twojej strony internetowej od innych, zewnętrznych źródeł. Celem link buildingu jest zwiększenie liczby i jakości odnośników do Twojej strony internetowej, co pomaga w lepszym pozycjonowaniu strony.

Linkowanie wewnętrzne to proces tworzenia odnośników między różnymi sekcjami, podstronami lub artykułami na Twojej stronie internetowej. Linki te pomagają użytkownikom łatwiej nawigować po stronie i jednocześnie pomagają wyszukiwarkom internetowym zrozumieć strukturę i hierarchię Twojej strony. Celem linkowania wewnętrznego jest ułatwienie nawigacji po stronie internetowej oraz lepsze zrozumienie jej struktury przez wyszukiwarki internetowe.

linkowanie wewnetrzne

Podsumowując, link building to proces zdobywania linków od innych stron internetowych, a linkowanie wewnętrzne to proces planowania linków między różnymi sekcjami, podstronami lub artykułami na Twojej własnej stronie internetowej. Oba procesy są ważne w strategii SEO, ponieważ pomagają zwiększyć wartość i jakość Twojej strony internetowej, ale mają różne cele i podejścia.

Linki SEO a strategia marketingowa — czy to ma znaczenie dla biznesu?

Linki są bardzo ważnym elementem w strategii marketingowej, ponieważ pomagają w budowaniu autorytetu i zaufania do Twojej marki lub firmy. Linki od renomowanych i powiązanych tematycznie stron są ważne dla budowania autorytetu i zaufania. Ponadto, linki przyciągają ruch na Twoją stronę internetową, co może prowadzić do zwiększenia liczby klientów lub sprzedaży. Linki są również ważnym czynnikiem wpływającym na pozycjonowanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania, ponieważ wyszukiwarki internetowe uznają, że strony z dużą ilością odnośników od wartościowych i powiązanych tematycznie źródeł są bardziej wartościowe i istotne dla użytkowników. Linki mogą również pomóc w zwiększeniu świadomości marki i rozpoznawalności Twojej firmy lub marki. Dlatego warto inwestować w budowanie wartościowych linków od powiązanych tematycznie i wartościowych źródeł.

Skuteczny link building — podsumowanie

Podsumowując, link building to kluczowy element strategii SEO, który pozwala na zdobycie wartościowych odnośników prowadzących do Twojej strony internetowej. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej strategii link buildingu możesz poprawić pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania, zwiększyć ruch na Twojej stronie internetowej oraz budować autorytet i zaufanie do Twojej marki lub firmy.

Mam nadzieję, że poznałeś wiele praktycznych wskazówek i porad dotyczących link buildingu. Pamiętaj, żeby dbać o naturalność i wartość odnośników, a także unikaj sztucznych praktyk i zdobywania linków w nieetyczny sposób.

Pamiętaj też, że zdobywanie wartościowych linków to proces długoterminowy, który wymaga systematyczności, cierpliwości i konsekwencji. Jednak efektywnie przeprowadzona strategia link buildingu może przynieść wiele korzyści dla Twojej strony internetowej i biznesu.