Czego się dowiesz z tego artykułu?

  • Czym są atrybuty w linkach?
  • Czym różnią się linki dofollow od nofollow?
  • Które z tych linków są ważniejsze pod kątem SEO?
Linki dofollow i nofollow – rola w pozycjonowaniu strony
Linki dofollow i nofollow – rola w pozycjonowaniu strony

Aby tak się stało, należy włożyć sporo pracy w działania promocyjne. Odpowiedni wygląd, struktura strony, architektura informacji, czy właśnie linki. Każdy z tych elementów dokłada swoją wartość na drodze do sukcesu. W tym artykule poruszymy znacznie linków w procesie widoczności strony, a w szczególności znaczenie konkretnych atrybutów, które posiadają. Postaram się wyjaśnić, na czym to polega i dlaczego jest to tak ważne.

Linki mają duże znaczenie w procesie budowania widoczności witryny

Po stworzeniu odpowiedniej struktury oraz zamieszczeniu wartościowych treści powinieneś zacząć zdobywać wysokiej jakości linki prowadzące do Twojej strony. Zanim jednak zaczniesz widzieć pierwsze wyniki swoich działań, musi upłynąć trochę czasu.

Powszechnie wiadomo, że nie wszystkie linki są równe. Chodzi o to, że niektóre linki zwrotne mogą nieść ze sobą wartość dla wyszukiwarki Google. Linki dzielą się na dofollow i nofollow. Omówię podstawowe informacje na temat każdego z tych atrybutów, dzięki czemu zrozumiesz, dlaczego jest to tak ważne w procesie pozycjonowania.

Atrybuty linków

Atrybuty dofollow oraz nofollow są przypisywane do znaczników HTML (konkretnie do znacznika <a>) na stronie internetowej. Używane są do instruowania robotów wyszukiwarek, które skanują strony internetowe, czy robot powinien za nim podążać. Atrybuty te mają na celu poprawę jakość wyników wyszukiwania i zapobiegać w pierwszej kolejności przetwarzaniu spamu.

Linki z atrybutem dofollow

Odnośniki z atrybutami dofollow dodają nieco wartości stronie, do której prowadzą. Atrybut dofollow nakazuje też robotom wyszukiwarki, aby odwiedziły stronę z linka. Informujesz w ten sposób, że strona jest wartościowa i godna zaufania. Specjaliści SEO uważają, że linki z tym atrybutem przynoszą wiele dobrego dla działań związanych z procesem pozycjonowania strony.

Link dofollow może nie wyróżniać się niczym specjalnym, poniżej wygląd standardowego odsyłacza:

<a href=”https://octamedia.pl/”>Link</a>

Jak możesz zauważyć, odsyłacz nie zawiera żadnego atrybutu — domyślnie taki link jest traktowany jako dofollow. Jeśli chcesz, możesz go uzupełnić o atrybut dofollow. Jednak jest to całkowicie zbędne. Poniżej możesz zobaczyć link uzupełniony o taki atrybut:

<a href=”https://octamedia.pl/” rel=”dofollow”>Link</a>

Dla robotów Google taki link to jedno i to samo. W praktyce ciężko będzie znaleźć gdzieś linki uzupełnione o atrybut dofollow, ponieważ prawnie nikt ich nie stosuje.

Co dają linki dofollow?

Inne witryny poprzez zamieszczanie odnośników do Twojej strony przekazują Ci cześć swojej mocy, dostajesz tzw. „link juice”. Linki dofollow mogą pomóc Ci w poprawie rankingu strony, dzięki nim witryna zyska większy autorytet. Sprawia to, że Twoja strona ma wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Link dofollow w uproszczeniu można opisać jako zdobyty głos w głosowaniu. Im więcej uzyskasz takich głosów, tym lepiej dla Twojej strony.

Chcesz się nauczyć skutecznie pozyskiwać klientów z Google? Zobacz nasz kurs SEO, który jest instrukcją działania krok po kroku.

Należy jednak pamiętać o tym, że samo uzyskanie linku dofollow z dowolnego miejsca niewiele Ci pomoże. Ważne jest, żeby uzyskany odnośnik pochodził ze strony internetowej, która posiada odpowiednio wysoki autorytet w oczach Google.

Tak jak wcześniej wspomniałem, linki pochodzące ze stron o niewielkim autorytecie, przyniosą Ci niewiele korzyści, a te pochodzące z witryn słabo ocenianych przez Google mogą Ci wręcz zaszkodzić. Karą za takie linki może być filtr nałożony na Twoją stronę (celowe obniżanie strony w rankingu Google), a w skrajnych przypadkach zbanowanie (całkowite usunięcie z rankingu Google).

Jak zdobywać linki dofollow?

Najlepszym sposobem na pozyskiwanie linków dofollow jest uczciwy sposób, czyli tworzenie wartościowej, unikalnej i oryginalnej treści, która jest chętnie udostępniana na innych stronach. Warto więc posiadać na swojej stronie firmowej lub sklepie, bloga na którym możesz dzielić się swoją wiedzą.

Pisz wysokiej jakości artykuły, w których będziesz odpowiadał na pytania i rozwiewał wątpliwości swoich klientów. Dzięki czemu wielu z nich może chętnie podzielić się linkiem na innych stronach. Korzyść z tego jest podwójna. Po pierwsze możesz budować ruch z witryn odsyłających, a po drugie zdobywasz wartościowe linki prowadzące do Twojej strony, dzięki czemu zwiększasz jej autorytet.

Oczywiście są szybsze sposoby na pozyskiwanie linków, jeśli masz odpowiedni budzet, możesz na przykład publikować artykuły sponsorowane lub eksperckie na znanych i cenionych portalach branżowych.

Linki z atrybutem nofollow

Linki posiadający atrybut nofollow nie zwiększa wartości Twojej strony i nie sprzyjają podniesieniu jej w rankingu Google. Używając tego atrybutu, dajesz do zrozumienia robotom wyszukiwarki, że nie muszą odwiedzać strony do, której prowadzi odnośnik. Warto jednak używać tych atrybutów w linkach, żeby zróżnicować profil linków, ale o tym w dalszej części artykułu.

Po umieszczeniu atrybutu nofollow, odnośnik wygląda następująco:

<a href=”https://octamedia.pl/” rel=”nofollow”>Link</a>

Atrybut ten możesz znaleźć po zbadaniu źródła (kodu) strony internetowej.

Co dają linki nofollow?

Atrybut nofollow jest po prostu znakiem rozpoznawczym dla wyszukiwarek mówiącym wprost „nie licz tego głosu”. Dlaczego właściciele stron w ogóle w takim razie używają tego atrybutu?

Atrybut nofollow jest automatycznie dodawany do linków w komentarzach na blogach, postach na forach oraz innych miejscach gdzie łatwo byłoby manipulować ilością linków wspomagających proces pozycjonowania. Ten rodzaj atrybutu opracowano, aby zabezpieczyć się przed spamem. Wiele osób próbowało przechytrzyć algorytm Google dodając w takich miejscach dużo ilość linków.

W ostatnim czasie nawet wiele znanych portali wprowadziło zmiany w swoich systemach i wszystkie linki wychodzące są oznaczone tym atrybutem.

Poprzez dodanie atrybutu nofollow witryna nie przekazuje swojej “mocy” domenie znajdującej się w odnośniku. Mimo tego użytkownicy strony w dalszym ciągu mogę śledzić tego typu linki i bez problemu przechodzić przez nie inne witryny.

Kiedy używać linków nofollow?

Tylko dlatego, że linki nofollow nie przekazują “link juice”, a wyszukiwarki je ignorują, nie oznacza to, że również ty musisz z nich zrezygnować. Google wykorzystuje wiele czynników do oceny wartości witryny dla jej użytkowników, a jednym z nich jest zróżnicowany profil linków – dlatego warto wspierać swoją strategię SEO również linkami nofollow.

Linki z sieci społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter, posiadają atrybut nofollow, ale mogą zapewnić bardzo duży ruch Twojej witrynie. Także dodatkowym argumentem przemawiającym za zamieszczania odnośników na stronach, które dodają takie atrybuty, jest możliwość pozyskania z nich ruchu. Zapewne możesz znaleźć fora lub inne strony, na których możesz wstawić komentarz z odnośnikiem do swojej strony.

A jak to jest z odnośnikami na swojej stronie i kiedy dodawać do nich atrybut nofollow? Należy ich używać w linkach prowadzących do podstron w obrębie witryny, które nie mają znaczenia w procesie pozycjonowania np. strona polityki prywatności, regulamin sklep czy odnośnik do podstrony z logowaniem.

W przypadku linków prowadzących do innych witryn warto dodawać nofollow jeśli nie chcesz przekazywać innej domenie swojej mocy lub kiedy nie masz do niej pełnego zaufania.

Jaki stosunek linków dofollow i nofollow jest odpowiedni?

Powinieneś postępować zgodnie z zasadą różnorodności. Chodzi mi o to, że ważne jest zarówno używanie linków dofollow jak i nofollow dla Twojego profilu linków. Posiadanie linków wyłącznie przychodzących wyłącznie z atrybutem dofollow może wyglądać podejrzanie, nie sądzisz? Google też na to zwraca uwagę. Dlatego musisz zrównoważyć swoje linki i używać zarówno jednych jak i drugich linków. Właściwa ilość linków nofollow może nawet mieć pozytywny wpływ na linki dofollow.

Jaki zatem powinien być konkretny stosunek linków do względem siebie? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie niestety nie ma. Ważne jest, żeby stosunek linków nie był 100/0. Profil linków musi być zróżnicowany, żeby wyglądał jak najbardziej naturalnie. W innym przypadku Google może wychwycić próbę oszukania algorytmu i w konsekwencji nałożyć na Twoją stronę karę.

Jak sprawdzać atrybuty linków

Najprostszym sposobem na sprawdzenie atrybutów w odnośnikach jest zbadanie źródła strony (CTRL+U) lub kliknięcie prawym przyciskiem myszy w odnośnik i wybranie opcji zbadaj element.

Bardzo pomocna w namierzeniu linków nofollow na stronie jest wtyczka do przeglądarki o wszystko mówiącej nazwie “NoFollow” (https://chrome.google.com/webstore/detail/nofollow/dfogidghaigoomjdeacndafapdijmiid). Po jej zainstalowaniu wszystkie linki posiadające atrybut nofollow będą oznaczone czerwoną ramką.

Podsumowanie

W procesie pozycjonowania kluczowe znaczenie mają linki dofollow, a najlepszym sposobem na ich zdobycie jest stworzenie wartościowej i oryginalnej treści, która przyciągnie ruch i sprawi, że będzie udostępniana na innych stronach.

Zadbaj o to, żeby Twój profil linków wyglądał naturalnie, spróbuj uzyskać zdrową równowagę między linkami dofollow i nofollow. Oba rodzaje linków mają swoje miejsce w skutecznej strategii SEO.