Nie wiele osób spoza branży zdaje sobie sprawę, że strona mobilna i responsywna to zupełnie dwa inne pojęcia. Obie wersje mają takie samo zadanie – wyświetlić witrynę internetową na urządzeniu przenośnym w sposób przyjazny dla użytkownika, cel tego zadania jest jednak inaczej osiągany. Zadanie jest proste i do tego bardzo ważne, bo coraz więcej osób przegląda interent właśnie za pomocą smartfonów.

Zainwestuj w mobile!

Jeżeli nie masz jeszcze strony mobilnej lub responsywnej to wiedz że spora część osób odwiedzających Twój serwis opuści ją zaraz po tym jak zobaczy że nie jest wstanie odszukać prostych elementów takich jak nawigacja czy kontakt.

Warto jest zadbać o poprawne wyświetlanie strony www na telefonach i tabletach z jeszcze jednego powodu jakim jest upodobanie Google do użyteczności prezentowanych treści. Jeżeli źródłem Twoich klientów jest właśnie ta wyszukiwarka to wiedz że premiuje ona w swoich wynikach te witryny, które lepiej dostosowują się do urządzeń mobilnych

Wiesz już że przygotowanie Twojej strony www do wyświetlania na małym ekranie to konieczność, pozostaje tylko wybrać jaką wersję będzie lepiej zastosować? Mobilną czy responsywną? Postaramy się to wyjaśnić oraz przedstawić wady i zalety poszczególnych wersji.

Mobilne strony internetowe

Mobilna strona www to przeznaczona dla urządzeń przenośnych takich jak tablety czy smartfony dodatkowa część serwisu działająca zazwyczaj w subdomenie np. m.domena.pl. To jakby kopia serwisu przystosowana wyłącznie do tych urządzeń, zazwyczaj bardziej uboga w grafikę by przyspieszyć ładowanie się treści przy niskich przepustowościach łącza. Prawidłowo skonfigurowany skrypt serwisu sam wykrywa urządzenie i decyduje jaką wersję witryny załadować: mobilną czy desktopową.

Zalety strony mobilnej

 • można szybciej ją wdrożyć i zbudować osobno, nie wymaga ona ingerencji w wersję desktopową
 • dla popularnych systemów CMS istnieją gotowe skrypty, które generują wersje mobilne na podstawie właściwych serwisów
 • można umieścić na niej całkiem inną treść dedykowaną tylko smartfonom i tabletom
 • dedykowana strona mobilna jest „waży” zdecydowanie mniej niż pozostałe wersje

Wady strony mobilnej

 • z racji tego że strona budowana jest oddzielnie, treści trzeba aktualizować w dwóch panelach CMS
 • błędne przekierowania mogą sprawić wiele kłopotu, użytkownikom i wyszukiwarkom
 • dwie wersje trudniej jest opanować pod względem analitycznym – dla Google Analytics są to dwie osobne domeny
 • trudno jest przechowywać ciasteczka wspólne do obu wersji strony internetowej

Potrzebujesz klientów z Google?

Pokażemy Ci, jak stale pozyskiwać klientów z Google i sprzedawać o wiele więcej za pomocą strony internetowej.

Responsywne strony internetowe

Strona responsywna to całkiem inna filozofia projektowania na potrzeby wielu urządzeń, tutaj buduje się jeden serwis wspólny dla desktopów, tabletów i smartfonów, a widoczność i układ poszczególnych elementów zależny jest jedynie od szerokości okna przeglądarki internetowej. Z technicznego punktu widzenia to zawsze ta sama witryna tylko inaczej wyświetlona na różnych urządzeniach.

Zalety strony responsywnej

 • wersja responsywna dostosowana jest do wielu urządzeń: desktopów, telefonów, tabletów, netbooków, telewizorów
 • jeden system zarządzania treścią
 • jeden adres url wspólny dla wszytkich wersji
 • łatwa i przejrzysta analiza danych w Google Analytics

Wady strony responsywnej

 • koszt wykonania wersji responywnej strony www jest wyższy
 • dłuższy czas realizacji projektu
 • działanie serwisu trzeba przetestowac na wielu urządzeniach i przeglądarkach
 • idealne dostosowanie do każdego urządzenia jest prawie niemożliwe
 • poszczególne treści można jedynie ukrywać/pokazywać nie można ich zmieniać

Jaką wersję wybrać?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która z tych wersji jest lepsza. Wiele zależy od aktualnego stanu oraz od budżetu na projekt. Jeżeli zaczynasz od początku lub masz w zamiarze zmienić swoją witrynę internetową na nową, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie responsywnej strony www. Jeżeli masz już duży serwis, całkowita jego przebudowa może okazać się bardzo kosztowna, w takim wypadku lepiej jest stworzyć osobną wersję mobilną, która będzie dedykowana dla użytkowników mobilnych.