Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Czym jest on-page SEO?
 • Czym jest off-page SEO?
 • Jaka jest różnica pomiędzy nimi?
On-page i off-page SEO – czym są i jaka jest różnica?
On-page i off-page SEO – czym są i jaka jest różnica?

Czym jest on-page (on-site) SEO? 

On-page SEO, inaczej również on-site SEO to działania optymalizacyjne wykonywane w obrębie danego serwisu. Są one związane przede wszystkim z intuicyjnością, interaktywnością, responsywnością oraz jego dostępnością i użytecznością. W skład on-page SEO wchodzą zarówno procesy obejmujące techniczne SEO oraz optymalizację treści.

On page SEO to część działań z zakresu optymalizacji stron internetowych, która koncentruje się na poprawie i optymalizacji treści, struktury i elementów technicznych samej strony internetowej. On page SEO ma na celu zapewnienie jak najlepszego doświadczenia użytkownika i umożliwienie wyszukiwarkom jak najłatwiejszego zrozumienia i zindeksowania strony internetowej.

On page SEO jest ważnym elementem kampanii SEO, ponieważ pomaga w zrozumieniu treści strony przez wyszukiwarki, co wpływa na lepsze pozycje strony w wynikach wyszukiwania i przyciąganie większej liczby użytkowników.

Co wchodzi w skład on-page SEO?

Na on-page SEO składają się m.in.:

 • zaplanowanie struktury strony – przygotowanie podstron, które mają być wynikami wyszukiwania;
 • rozbudowa tekstów zgodnie z topical authority (o dodatkową objętość, grafiki, infografiki, wypunktowania, wyboldowania, wylistowania, filmiki instruktażowe);
 • nasycenie treści wartościowymi słowami kluczowymi (zarówno ogólnymi, czyli frazami składającymi się z jednego lub dwóch słów, jak i long tail, bazującymi na minimum trzech lub czterech wyrażeniach);
 • wdrożenie optymalnej struktury nagłówków (tak, żeby strona była atrakcyjna dla użytkowników oraz wartościowa dla robotów Google – podczas prac optymalizacyjnych specjaliści dodają odpowiednią liczbę nagłówków od H1 do H6);
 • weryfikacja i wyeliminowanie zjawiska duplikacji treści (inaczej duplicate content – w celu poprawienia jakości serwisu z punktu widzenia crawlerów, tzw. robotów Google’a);
 • wzmocnienie linkowania wewnętrznego (np. do poprzednich wpisów blogowych w celu lepszego wyjaśnienia danego tematu);
 • sprawienie witryny bardziej responsywnej (czyli jej dostosowanie do urządzeń mobilnych zgodnie z zasadą mobile-first – tak, żeby użytkownicy mogli sprawnie się poruszać nie tylko na komputerach i laptopach, ale również na urządzeniach mobilnych tj. smartfony, tablety czy też najnowsze smartwatche);
 • wdrożenie poprawnego szyfrowania SSL (czyli certyfikatu HTTPS odpowiadającego za bezpieczeństwo stron i sklepów internetowych – dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko zhackowania danego serwisu oraz poufnych danych internautów, przez co mogą czuć się bezpieczniej, np. dokonując zakupów online);
 • poprawa interaktywności witryny (optymalizując czynniki Core Web Vitals – LCP, FID i CLS odpowiadające za wydajność kluczowych elementów, czas odpowiedzi przeglądarki na interakcję użytkownika z serwisem oraz stabilność wizualną witryny);
 • minimalizacja kodu HTML i CSS strony, a także konsolidacja skryptów Java (w celu zwiększenia szybkości Twojej strony lub sklepu internetowego);
 • stworzenie lub poprawa meta tagów (meta title oraz meta description, w celu poinformowania robotów Google oraz użytkowników o zawartości serwisu – pamiętajmy, że tagiem odpowiadającym za SEO jest wyłącznie meta title).

Warto również wspomnieć, iż na on-page SEO składa się także optymalizacja adresów URL – tak, żeby były, jak najbardziej user-friendly, dostosowane do internautów, czyli czytelne i intuicyjne. Nieodłącznym elementem on-site SEO są również przekierowania. Gdy jedna z podstron nie działa, wdraża się odpowiednie przekierowanie (np. 301).

Chcesz się nauczyć skutecznie pozyskiwać klientów z Google? Zobacz nasz kurs SEO, który jest instrukcją działania krok po kroku.

Dlaczego on-page SEO jest ważne?

On page SEO jest ważne, ponieważ ma wpływ na to, jak łatwo użytkownicy mogą znaleźć Twoją stronę w wynikach wyszukiwania, jak łatwo mogą przeglądać i zrozumieć jej treść, a także jak szybko strona się ładuje. Poniżej przedstawiam kilka konkretnych powodów, dla których on page SEO jest ważne:

 1. Poprawia doświadczenie użytkownika – właściwe wykorzystanie słów kluczowych, dobrze sformatowana treść i nagłówki, szybkość ładowania strony i inne elementy on page SEO mają wpływ na to, jak łatwo i przyjemnie użytkownicy mogą przeglądać Twoją stronę. Dzięki temu zwiększa się szansa, że użytkownicy zostaną na stronie dłużej i będą bardziej skłonni do wykonania pożądanych działań, takich jak zakupy, wypełnienie formularza itp.
 2. Poprawia zrozumienie treści strony przez wyszukiwarki – dobrze sformatowana treść, właściwe wykorzystanie słów kluczowych i inne elementy on page SEO pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest Twoja strona i jakie są najważniejsze treści na niej prezentowane. Dzięki temu wyszukiwarki mogą lepiej zindeksować Twoją stronę i wyświetlić ją w wynikach wyszukiwania dla odpowiednich słów kluczowych.
 3. Poprawia pozycje strony w wynikach wyszukiwania – właściwe wykorzystanie słów kluczowych, dobrze sformatowana treść i inne elementy on page SEO mają wpływ na pozycje Twojej strony w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych. Im lepiej zoptymalizowana jest Twoja strona pod kątem on page SEO, tym większe szanse na uzyskanie lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania.
 4. Wspomaga działania off page SEO – on page SEO i off page SEO są ze sobą powiązane i wzajemnie się uzupełniają. Poprawa on page SEO pomaga wzbogacić stronę w wartościowe treści, a to z kolei może przyciągnąć wartościowe linki od innych stron internetowych, co wpływa na poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

On page SEO jest ważnym elementem kampanii SEO, ponieważ pomaga w zrozumieniu treści strony przez wyszukiwarki, poprawia doświadczenie użytkownika i wpływa na lepsze pozycje strony w wynikach wyszukiwania.

Czym jest off-page (off-site) SEO?

Off-page SEO to działania, które wykonujemy w celu poprawy pozycji witryny w organicznych wynikach wyszukiwania za pomocą zewnętrznych prac poza Twoją witryną.

Off-page SEO to zestaw działań mających na celu poprawę reputacji i autorytetu strony internetowej, które nie są związane z samą stroną, ale wpływają na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Działania te skupiają się na zwiększeniu ilości i jakości linków prowadzących do strony oraz promocji marki i treści na zewnętrznych platformach internetowych.

Jednym z najważniejszych działań off-page SEO jest budowanie linków, czyli pozyskiwanie wartościowych i naturalnych linków prowadzących do strony z innych źródeł. Współpraca z innymi markami, publikowanie wartościowych treści na zewnętrznych platformach internetowych, a także zbieranie pozytywnych opinii i recenzji o Twojej marce i produktach to również ważne elementy off-page SEO.

Obecność Twojej marki na platformach społecznościowych, udział w branżowych wydarzeniach oraz publikowanie wartościowych treści na zewnętrznych platformach internetowych to kolejne działania, które mogą pomóc w budowaniu autorytetu Twojej marki i przyciągnięciu ruchu na Twoją stronę internetową.

Off-page SEO jest ważnym elementem kampanii SEO, ponieważ pomaga w zwiększeniu autorytetu i reputacji Twojej strony w branży, przyciągnięciu większej liczby użytkowników na Twoją stronę oraz poprawie pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Co w chodzi w skład off-page SEO?

Off-page SEO obejmuje długofalowe procesy wdrażane po zakończeniu działań on-page SEO (lub równocześnie z nimi). Kluczowymi aspektami obejmującymi pozycjonowanie poza serwisem są elementy tj.:

Linkowanie zewnętrzne

Pozyskiwanie odpowiednich linków do strony to jeden z trzech najważniejszych elementów pozycjonowania – zaraz obok optymalizacji technicznej strony oraz pracy nad contentem. Liczy się przede wszystkim jakość odnośników zewnętrznych, ich liczba w stosunku do konkurencyjnych witryn oraz naturalność poszczególnych linków.

Istnieje wiele sposobów na pozyskanie wysokiej klasy URL-i. Są to m.in.:

 • wymiana wpisów gościnnych;
 • publikacja artykułów sponsorowanych na płatnych, ogólnopolskich portalach;
 • współpraca redakcyjna z wybranym portalem branżowym;
 • tworzenie viralowych treści (np. blogowych), do których użytkownicy będą chętnie linkowali;
 • udzielanie wypowiedzi eksperckich do artykułów z tzw. branżowej prasy;
 • dodawanie komentarzy na ogólnodostępnych portalach lub forach tematycznych (z linkiem do danego produktu lub wybranej usługi);
 • rejestracja w obrębie list firm (tj. panoramafirm.pl, bazafirm.org, katalogprzedsiebiorstw.pl);
 • umieszczanie odnośników dofollow na portalach ogłoszeniowych typu olx.pl lub sprzedajemy.pl);
 • tworzenie wartościowych case study z linkiem dofollow (w tym przypadku możemy osiągnąć tzw. obopólną korzyść, prosząc klienta o dodanie case study także na swojej stronie i podlinkowanie naszej witryny);
 • korzystanie z własnych zaplecz SEO (są to zazwyczaj serwisy do linkowania najwyższej jakości, którymi posługują się przede wszystkim agencje marketingowe).

Dzięki linkowaniu zewnętrznemu weprzemy proces SEO, zwiększymy popularność naszej marki, a dodatkowo będziemy mogli zmaksymalizować przychody firmy (ze względu na wzrost wartości domeny z punktu widzenia robotów Google, co przełoży się bezpośrednio na wyższą pozycję w rankingu.

Pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma

Pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma (GMF), z ang. Google My Business (GMB) to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim w przypadku przedsiębiorstw lokalnych (np. restauracje, fryzjerzy, tatuażyści, salony beauty czy też siłownie). Dzięki temu klienci będą mogli w łatwy sposób dowiedzieć się najważniejszych informacji o naszej firmie, m.in.:

 • numer telefonu,
 • godziny otwarcia,
 • dokładny adres siedziby,
 • zakres usług lub menu (w przypadku restauracji),
 • opinie klientów.

To nie wszystko, bowiem w wizytówce Google Moja Firma można uwzględnić zdjęcia lokalu oraz jego okolicy — żeby potencjalni klienci mogli w łatwy sposób do niego dotrzeć.

Samo stworzenie wizytówki Google Moja Firma to dopiero połowa sukcesu. Jeżeli zależy Ci na wysokiej pozycji GMF w Mapach Google, powinieneś zainwestować w jej pozycjonowanie. Wówczas w okresie kilku miesięcy możesz wyprzedzić konkurencję, co przełoży się na większą liczbę kliknięć z Map Google, a w konsekwencji maksymalizację konwersji (np. w postaci dodatkowych telefonów, rezerwacji lub zapytań ofertowych).

Analiza konkurencji

Bardzo ważnym etapem off-page SEO jest również analiza konkurencji. W tym przypadku agencja marketingowa, która z Tobą współpracuje, dokładnie analizuje mocne i słabe strony konkurencji, porównując serwisy tzw. branżowych rywali do Twojej strony internetowej.

Podczas analizy konkurencji uwzględnia się również m.in.:

 • czynniki związane z obsługą klienta,
 • wizerunek firmy (np. poprzez monitorowanie recenzji),
 • pozytywne relacje z branżowym środowiskiem.

Do analizy konkurencji oraz regularnego monitorowania efektów związanych z off-page SEO wykorzystuje się liczne narzędzia analityczne (np. Ahrefs, MajesticSEO czy też SEMrush).

Dlaczego off-page SEO jest ważne?

Off-page SEO jest ważne, ponieważ ma wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania i poprawę jej widoczności w Internecie. Kilka konkretnych powodów, dla których off-page SEO jest ważne, to:

 1. Budowanie linków – linki prowadzące do Twojej strony są jednym z najważniejszych czynników wpływających na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Off-page SEO skupia się na budowaniu wartościowych i naturalnych linków prowadzących do Twojej strony z zewnętrznych źródeł. Dzięki temu strona może zyskać na autorytecie i poprawić swoją pozycję w wynikach wyszukiwania.
 2. Budowanie marki – off-page SEO pomaga w budowaniu świadomości marki poprzez obecność w mediach społecznościowych, publikowanie wartościowych treści, udział w branżowych wydarzeniach i współpracę z innymi markami. Dzięki temu można zwiększyć świadomość marki i zbudować jej autorytet w branży.
 3. Publikowanie treści – publikowanie wartościowych treści na zewnętrznych platformach internetowych, takich jak artykuły, wpisy na blogach, przeglądy produktów itp., może pomóc w budowaniu autorytetu Twojej marki i zwiększeniu liczby linków prowadzących do Twojej strony.
 4. Recenzje i opinie – pozytywne recenzje i opinie o Twojej marce i produktach są cenne dla Twojej reputacji i mogą przyciągnąć nowych użytkowników na Twoją stronę. Dzięki temu można zwiększyć zainteresowanie marką i poprawić jej pozycje w wynikach wyszukiwania.

Off-page SEO jest ważnym elementem kampanii SEO, ponieważ pomaga w budowaniu autorytetu i reputacji Twojej strony w branży, zwiększeniu świadomości marki i przyciągnięciu większej liczby użytkowników na Twoją stronę internetową.

Jaka jest różnica pomiędzy on-page a off-page?

On-page SEO odnosi się do działań, które wykonują specjaliści w obrębie witryny — żeby poprawić jej użyteczność, interaktywność, wydajność, responsywność, intuicyjność oraz dostępność dla użytkowników, a także zwiększyć wartość witryny z punktu widzenia robotów Google.

Strategie off-page SEO uwzględniają wszelkie działania odbywające się poza serwisem. Są one zazwyczaj prowadzone długofalowo (np. linkowanie zewnętrzne) w celu maksymalizacji pozycji w organicznym rankingu Google oraz innych wyszukiwarek.

Zarówno on-page SEO, jak i off-page SEO wpływają na pozycjonowanie. Zaniedbanie któregokolwiek z tych aspektów może spowodować, że Twoja strona nie zwiększy swojej pozycji w Google.