Czy można w ogóle samemu pozycjonować stronę?

Osobiście uważam, że samodzielne pozycjonowanie strony jest możliwe. W niektórych przypadkach to nawet ma większy sens niż zlecenie tego na zewnątrz. Wiele osób boi się tego tematu i uważa za trudny, jednak to wcale nie jest takie trudne.

SEO czy pozycjonowanie stron to nie jest jakaś tajemna wiedza. W zasadzie to jest proste po zgłębieniu się w temat. Te działania są drogie i będą coraz droższe. Mimo to z perspektywy długoterminowej jest to najtańsze źródło ruchu. Z punktu widzenia biznesowego ciężko przejść obojętnie obok takiej okazji. Trzeba tylko wiedzieć, jak ją wykorzystać. 

Wiele agencji SEO nie do końca dowozi wyniki, bo zwyczajnie nie jest w stanie poświęcić zbyt wielu zasobów na jednego klienta. Ty znasz swój biznes i możesz poświęcić mu znacznie więcej uwagi.

To daje Ci przewagę, ponieważ jeśli cała Twoja konkurencja korzysta z agencji, możesz ich pokonać. Dlaczego tak uważam? Nie chodzi o wiedzę, a o czas. W agencjach pracownicy mają bardzo mało czasu na jednego klienta i nie mogą sobie pozwolić na dogłębne analizy. Ty możesz.

Dochodzimy tutaj do drugiego wniosku. Da się samodzielnie i z sukcesami pozycjonować własną stronę, ale potrzeba do tego kilku elementów: 

 • czasu,
 • zaangażowania, 
 • determinacji, 
 • cierpliwości. 

Mając te rzeczy, możesz pokonać większość konkurencji, zwłaszcza jeśli Twoja branża nie jest zbyt konkurencyjna. 

Samodzielne pozycjonowanie bez strategii to strata czasu

Każda kampania potrzebuje strategii. Nieważne czy dotyczy to SEO, czy innych działań marketingowych. Bez patrzenia na biznes z lotu ptaka będzie trudno o zauważalne sukcesy. Większość osób prowadzących biznes w Internecie nadmiernie skupia się na stereotypowych zadaniach:

Oczywiście te zadania są istotne, jednak są to szczegóły. Poziom wyżej jest jeszcze coś ważniejszego. To strategia.  Konkretne techniki staną się pomocne, jeśli będą elementem przemyślanej strategii. Czasami można nawet pominąć część zmian na stronie, a skupić się na rzeczach naprawdę istotnych: np. strukturze strony i odpowiedniej treści. To dzięki takiemu podejściu jesteś w stanie pokonać konkurencję, która ma teoretycznie więcej zasobów na kampanię SEO

Kurs SEO

Podstawy samodzielnego pozycjonowania

Na początek chciałbym Cię prosić, żebyś na chwilę zapomniał, że w dzisiejszym świecie istnieje coś takiego jak Google czy inna wyszukiwarka. Co zrobisz, gdy poproszę Cię o pomoc w znalezieniu sukienki na wesele w kolorze czerwonym? 

Jak mi pomożesz bez możliwości wyszukiwania w Google? Zapewne wejdziesz po prostu na znane sobie strony oferujące odzież damską i zaczniesz klikać. Najpierw wejdziesz do kategorii z sukienkami, potem przejdziesz do podkategorii z tymi weselnymi, a następnie wybierzesz filtr z kolorem czerwonym. Żeby zapisać tę stronę, skopiujesz adres URL z paska przeglądarki. Efektem Twoich poszukiwań mogą być na przykład poniższe linki, które wyślesz mi mailem:

 • https://allani.pl/wyszukaj/sukienki-na-wesele/bezowe
 • https://domodi.pl/bezowe-sukienki-na-wesele 
 • https://www.peek-cloppenburg.pl/kobiety/sukienki/colorgroup-beige/occasion-na-wesele/
 • itd.

Co właściwie zrobiłeś? Wysłałeś mi kilka linków na podstawie mojej prośby. Wysłane linki należą do znanych Ci marek, o których wiesz, że mają w ofercie sukienki. Adresy URL linków są długie, ponieważ nie chciałeś mi podsyłać jedynie adresu strony głównej. Zadałeś sobie trochę więcej trudu i odnalazłeś odpowiednie podstrony, aby wysłać mi adresy z produktami, które są mi potrzebne.

Dokładnie tak samo działa Google. Zobacz:

Najbardziej znana wyszukiwarka na świecie zajmuje się znajdowaniem adresów URL do podstron, które najbardziej pasują do zadanego przez Ciebie pytania i udzielają na nie najlepszej odpowiedzi. Nie ważne czy pytasz o jakiś produkt, usługę, informacje czy próbujesz rozwiązać jakieś zadanie z matematyki.

W jaki sposób Google znajduje strony?

Na pewno nie raz spotkałeś się z określeniem „słowo kluczowe” lub „fraza kluczowa”, które w wyszukiwarce działają podobnie, jak słowa kluczowe w bibliotece, gdy wyszukujesz woluminy nie po autorze, a po tematyce. Wystarczy, że wpiszesz frazę w wyszukiwarkę, a Google przeszukuje zaindeksowane przez siebie strony (podobnie jak – nomen omen – indeks biblioteczny) i znajduje te, na których znajdują się wpisane przez Ciebie słowa (w wielkim uproszczeniu).

Pewnie zauważyłeś już, że wyszukiwarka świetnie sobie radzi z błędami ortograficznymi, synonimami, a nawet sama podpowiada pasujące słowa i dokańcza za Ciebie zdania. Robi to coraz lepiej i lepiej, dając coraz dokładniejsze wyniki. Dzieje się tak, ponieważ Google jest wyszukiwarką tekstową – jej praca polega na „czytaniu” tekstów na stronie, a dzięki algorytmom i sztucznej inteligencji potrafi dopasowywać kontekst tych tekstów do podanych słów.

To dlatego tak ważna jest jakość tekstów na stronie, a nie ich ilość. Teksty na stronie muszą spełniać także pewne warunki techniczne, aby roboty Google potrafiły je przeczytać. Także i to opiszę w jednej z kolejnych lekcji.

Wypływa stąd jeszcze jeden wniosek – aby Google wiedział, że Twoja strona istnieje i zawiera treści na dany temat, musi ona zostać zaindeksowana i sprawdzona. Bardzo podobnie jak książka w bibliotece, która musi być do niej zaniesiona i wpisana na indeks. Z tą jedyną różnicą, że Google dodatkowo ocenia strony pod kątem ich jakości i zawartości.

Jak Google ocenia strony?

Google zarabia na tym, że pokazuje wartościowe wyniki na zapytania internautów – dlatego jest taki popularny. Nie pokaże na wysokich pozycjach stron, które są na niskim poziomie merytorycznym i technicznym. Płynie z tego prosty wniosek: aby Google pokazywało Twoją stronę, musi Ci zaufać i być pewne, że Twoja strona jest wartościowa dla Twoich klientów.

Nie dzieje się tak z dnia na dzień. Aby zdobyć i utrzymać wysoką pozycję w wyszukiwarce oraz w naturalny sposób zwiększać ruch, musisz tak zbudować lub przebudować stronę, aby „uwieść” nią Google – z dalszej części artykułu dowiesz się jak to zrobić, by samodzielnie pozycjonować swoją stronę.

Samodzielne pozycjonowanie – krok po kroku

Samodzielne pozycjonowanie stron internetowych wydaje się być trudnym zadaniem, zarezerwowanym dla specjalistów SEO. Jednak z odpowiednią wiedzą i narzędziami, możesz samodzielnie poprawić widoczność swojej strony w wyszukiwarce Google. W mojej pracy zauważyłem, że kluczem do sukcesu jest systematyczność i zrozumienie podstawowych zasad SEO.

Na początku warto zrozumieć, czym jest SEO (Search Engine Optimization) – to proces optymalizacji strony internetowej w taki sposób, aby była ona bardziej widoczna w organicznych wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że Twoja strona pojawia się wyżej w wynikach wyszukiwania, co zwiększa szanse na kliknięcie przez potencjalnych klientów.

Krok 1: Analiza słów kluczowych i strategia działania

Dobór odpowiednich słów kluczowych do pozycjonowania to jeden z najważniejszych etapów w tworzeniu strategii SEO. Podczas researchu, jesteś w stanie poznać, o co pytają Twoi potencjalni klienci. 

Spora część osób szukających firm od usługi pozycjonowania pomija ten krok i zgłasza się do firm oferujących pozycjonowanie stron z własnymi propozycjami fraz. Kilka czy kilkanaście fraz to za mało, by poważnie myśleć o pozyskiwaniu klientów. Twój biznes powinien pojawiać się na wszystkie możliwe związane z Twoją branżą.

Zwłaszcza jeżeli zaczynasz swoją przygodę z samodzielnym pozycjonowaniem w Google, wiedza na temat tych niszowych fraz może okazać bardzo pomocna. Google nie wyświetli Cię od razu na te najpopularniejsze frazy, jedyna szansa to spróbować optymalizować stronę na frazy mniej konkurencyjne. Pozycjonowanie strony na ważniejsze frazy musisz odłożyć na późniejszy czas, niestety takie jest SEO.

Szukając słów, powinno się mieć na uwadze zachowanie klientów, punktem wyjścia może być własna wiedza, ale research fraz do samodzielnego pozycjonowania należy rozszerzyć za pomocą narzędzi SEO:

 • Google Keyword Planner — darmowe narzędzie do szukania słów z systemu Google Ads, doskonale sprawdza się też w analizach SEO do darmowych wyników wyszukiwania.
 • Narzędzia dla specjalistów SEO typu Senuto/Semstorm, które bazują na danych ze wspomnianego wyżej planera.
 • Google Search Console, które pokaże na jakie frazy, już wyświetla się Twoja strona (pod warunkiem, że masz już jakieś pozycje i ruch).
 • Answer The Public, które w znakomity sposób agreguje informacje o podpowiedziach proponowanych przez wyszukiwarkę. Narzędzie znakomicie nadaje się do szukania fraz zapytaniowych.
 • Własna wyszukiwarka na stronie — jeżeli Twoi użytkownicy szukają czegoś w wyszukiwarce Twojego sklepu, na pewno warto pozycjonować te frazy w Google.

Efektem researchu słów dla małego biznesu powinno być sporo słów kluczowych, właściciele większych stron czy sklepów w wyniku analizy mogą otrzymać nawet kilka tysięcy słów, które stanowią punkt wyjścia do optymalizacji SEO.

Nie skupiaj się jednak na konkretnych słowach kluczowych

Czy to na pewno ważne, z jakiej frazy pochodził użytkownik, który kupił Twój produkt? Ważne jest, że była to fraza związana z tym produktem i że osoba, która go szukała, trafiła od razu na stronę, na której mogła zrealizować transakcje. 

Warto jest wiedzieć, na jakie frazy należy się pozycjonować, taka wiedza jest niezbędna do przeprowadzenia właściwej optymalizacji SEO strony. Jednak w podstawowych analizach np. przy użyciu Google Search Console, nie zwracaj uwagi na to, ile wejść na stronę wygenerowała każda z fraz. Patrz, ile było wejść na konkretny adres URL, bo to adresy URL są przedstawicielami produktów czy ofert. 

Może być tak, że strona, która generuje najwięcej ruchu, jest wypozycjonowana na wiele różnych zapytań. Nie zauważysz tego, patrząc tylko na frazy. Da się to dopiero zauważyć, sumując wszystkie zapytania przypisane do jednego adresu URL.

Krok 2: Odpowiednia struktura strony

Z poprzednich akapitów wiesz już, że potencjalni klienci powinni trafiać na odpowiednie podstrony w zależności od tego, jaką frazę wpiszą. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że nie opuszczą strony w ciągu kilku sekund. Dzięki temu samodzielne pozycjonowanie strony www nie pójdzie na marne. Poza tym, im bardziej strona docelowa dopasuje się do zapytania, tym większa szansa na zdobycie klienta.

Zbudowanie struktury strony powinno bazować na analizie słów kluczowych, którą wcześniej wykonałeś. Znając słowa, używane przez potencjalnych użytkowników wiesz, czego tak naprawdę potrzebują i na jakie słowa się pozycjonować.

Najważniejsze elementy struktury

Zobacz grafikę, która doskonale przedstawia poszczególne elementy podstrony oraz typy słów kluczowych, na jakie powinny się one pojawiać w Google, jeśli chodzi o samodzielne pozycjonowanie stron.

Najważniejsze, na które trzeba zwrócić uwagę to:

 • Strona główna — słowa związane z nazwą firmy lub ogólnie opisaną działalnością (sklep zoologiczny, firma remontowa, itd.)
 • Kategoria produktów — podstrona kategorii zawierająca produkty związane z wyszukiwaniem (sukienki na wesele, narzędzia budowlane, itd.)
 • Strona produktowa — podstrona dedykowana jednemu konkretnemu produktowi (telewizor Sony KD-49XG8096, wkrętarka MAKITA DDF458RTJ, itd.)
 • Kategoria usług — podstrona dedykowana zbiorowi powiązanych ze sobą usług (usługi prawnicze, usługi księgowe, itd.)
 • Konkretna usługa — podstrona dedykowana konkretnej usłudze (sprawy karne, księgowość dla spółek itd.)
 • Treści poradnikowe — wpis na blogu, strona z najczęstszymi pytaniami. Ogólnie wszystkie treści zawierające informacje szukane przez potencjalnych klientów.
Strona główna

Struktura strony powinna być zbudowana od ogółu do szczegółu. Najbardziej ogólną stroną Twojego serwisu jest strona główna. Powinni na nią trafić osoby ogólnie szukające Twojej firmy lub ogólnego tematu związanego z Twoją działalnością.

Na jakie frazy pozycjonować stronę główną? Aby to określić, wystarczy, że zadasz sobie pytanie — Czym jest moja firma? Odpowiedz na to pytanie w kilku słowach (maksymalnie 50 znaków ze spacją). Dzięki temu będziesz wiedzieć, co wpisać w tytuł strony głównej. Na końcu tytułu dodaj nazwę firmy:

 • Internetowy sklep zoologiczny – [nazwa sklepu]
 • Sklep z odzieżą online – [nazwa sklepu]
 • Renomowana kancelaria adwokacka – [nazwa kancelarii]
 • Nowoczesne meble na wymiar – [nazwa firmy]
 • itd

Projektowanie całej struktury od zacznij od strony głównej, ponieważ wszystkie inne podstrony będą podlegać właśnie jej. Zastanów się, czy standardowy podział na produkty, usługi i ich kategorie jest wystarczający. Jeśli nie, to utwórz dodatkowe podziały (np. na części działalności firmy itp.).

Strony zbiorcze

Kolejnym poziomem w strukturze strony optymalnej pod pozycjonowanie samemu, są strony zbiorcze. Będą to wszelkiego rodzaju kategorie (produktów, usług, poradników). Mają one za zadanie przyciągnąć użytkownika, który nie wie jeszcze, czego konkretnie szuka. Na przykład, gdy szuka butów sportowych, ale nie zna jeszcze modelu. Dzięki takim stronom możesz się pozycjonować na setki fraz kluczowych!

Strony zbiorcze można zawężać, tworząc kolejne strony zbiorcze o mniejszym zakresie. Np. kategoria buty sportowe, może dzielić się dodatkowo na: buty do biegania, buty na siłownię itd. Dzięki temu tworzysz podstrony, które będą pozycjonowane na konkretne frazy kluczowe.

Strony produktów, usług lub wpisów

Strony produktowe lub usługowe oraz wpisy, to elementy, które znajdują się najniżej w strukturze. Są one najbardziej szczegółowe, dlatego powinny być optymalizowane na szczegółowe frazy kluczowe z nimi związane. Osoby szukające tych produktów wiedzą czego potrzebują i powinni trafić od razu na taką stronę.

Przykładowa struktura strony

Poniżej możesz zobaczyć przykładową strukturę dla sklepu z meblami, który dodatkowo zajmuje się projektowaniem i renowacją mebli. Każdy element struktury to jedna podstrona, natomiast w nawiasie znajdują się przykładowe słowa kluczowe.

Zasady budowania struktury

Niestety nie ma uniwersalnej struktury, która zawsze będzie dobra. Wiele zależy tutaj od biznesu, jaki chcesz pozycjonować. Wiele zależy tutaj od Twojej działalności oraz od tego, jak szukają Cię Twoi klienci. Natomiast istnieje kilka ważnych zasad, które możesz zastosować:

 1. Jedna podstrona, powinna być pozycjonowana tylko na jeden temat. Nie możesz tworzyć kilku podstron o tym samym produkcie lub kategorii, ponieważ Google nie będzie wiedział, którą nich pokazać jako wynik wyszukiwania.
 2. Struktura powinna odzwierciedlać Twój biznes. Każda usługa powinna posiadać swoją podstronę.
 3. Struktura powinna pokazywać treści od ogółu do szczegółu (Strona główna > Kategorie > Konkretne produkty / usługi).
 4. Strony w strukturze powinny wzajemnie ze sobą linkować. Strony wyższego rzędu powinny linkować do stron podrzędnych, dodatkowo każda strona powinna linkować do stron równorzędnych (jeśli takie istnieją).
 5. Strony, które nie będą generować ruchu (nie będą optymalizowane na frazy), nie powinny być uwzględniane w strukturze.

Każda podstrona w Twoim serwisie ma za zadanie generować ruch z innych fraz. Jedne będą pozyskiwać ruch z fraz sprzedażowych, inne z poradnikowych. Dokładne rozpisanie, a następnie wdrożenie struktury to jeden z pierwszych kroków do generowania wartościowego ruchu.Bez globalnego podejścia oraz bez dokładnie zaplanowanej struktury nie zdobędziesz maksymalnej ilości ruchu.

Krok 3: treści na stronie

Zastanawiałeś się, co zyskasz dzięki wartościowym treściom wspierającym samodzielne pozycjonowanie stron? Nie wystarczy wstawić jakiejkolwiek treści. Musi to być taka treść, która dotrze do Twoich klientów. Tworzenia dobrych treści można się nauczyć, choć nie przychodzi to tak od razu. Gra jest jednak warta świeczki.

Oto najważniejsze argumenty za jakościową treścią:

 • przyciągnięcie nowych klientów,
 • Google lubi strony, które posiadają atrakcyjną i użyteczną treść dla użytkowników,
 • budowanie wizerunku eksperta, któremu można zaufać – nawiązanie wartościowej i długoterminowej relacji z użytkownikiem.

Jak pisać teksty pod pozycjonowanie stron?

Ten temat jest rzecz jasna bardzo rozległy – ale postaram się przytoczyć Ci kilka najważniejszych i uniwersalnych porad. Stosuj je, a zobaczysz, jak wiele dzięki temu wysokie pozycje i większy ruch:

 • używaj krótkich akapitów, składających się maksymalnie z czterech-pięciu zdań – Twoje teksty będą łatwiejsze w czytaniu.
 • Używaj krótkich zdań – długie zdania są trudniejsze w odbiorze i przyswojeniu.
 • zwracaj się do czytelnika na „ty” – niech odbiorca utożsamia się z problemami zawartymi w tekście. 
 • Po napisaniu tekstu nie publikuj go od razu. Usiądź do niego następnego dnia i popraw błędy, skróć dłużyzny i uprość to, co wydaje się skomplikowane.
 • Stosuj język korzyści. jest to jedna z najważniejszych cech tekstu, który ma pomóc w sprzedaży; nie pisz, że produkt jest dobry, tylko napisz, co klient będzie miał z tego, że go kupi. Będę o tym wspominać jeszcze wielokrotnie, ponieważ to bardzo ważna sprawa.
 • Stosuj wezwanie do działania. Na końcu tekstu zachęć do sprawdzenia oferty, skontaktowania się z Tobą czy do pozostawienia opinii. Może być to nawet krótkie „skontaktuj się z nami!”, „przejdź do sklepu” czy znane z pewnego portalu aukcyjnego „kup teraz!”.
 • Pisz chwytliwe nagłówki, które budzą ciekawość. Sprawdzonym sposobem na dobry nagłówek jest zadanie pytania, na które odpowiedź umieścisz w akapicie. Pamiętaj, aby w tytule tekstu i w śródtytułach umieszczać frazę kluczową.
Jak pisać treści

Jak pisać teksty na strony firmowe? 

Pisząc teksty na stronę internetową, nie możesz skupiać się wyłącznie na pozycjonowaniu stron. Liczy się też potencjalny klient — musisz wiedzieć, do kogo piszesz. Z pozoru wydaje się to oczywiste – ale uwierz mi, że zdefiniowanie i dokładne rozpisanie sobie grupy docelowej bardzo w tym pomaga i daje Ci bardzo konkretną wiedzę o tym, jak pisać. Inaczej będziesz pisał do klientów indywidualnych, inaczej do MŚP, a jeszcze inaczej do klientów korporacyjnych.

Tworząc swoją grupę docelową, zwróć przede wszystkim uwagę na to, jakie problemy i pytania ją trapią. Dzięki temu będziesz mógł skoncentrować się w treściach na zaspokojeniu bardzo konkretnych potrzeb Twojego klienta. Dzięki samodzielnemu pozycjonowaniu stron pojawisz się na frazy kluczowe związane z tymi problemami. Jest to niezbędne, aby przyciągnąć jego uwagę i sprawić, aby pozostał na Twojej stronie – a zrobi tak, gdy będzie wiedział, że znajdzie na niej rozwiązanie jego problemu.

Tekst na stronie głównej 

W tekście, który zaprezentujesz na stronie głównej, zawrzyj najistotniejsze informacje: czym zajmuje się Twoja firma, jakich klientów obsługujesz (klienci indywidualni, MŚP, a może obsługujesz tylko klientów korporacyjnych?) oraz w jaki sposób możesz im pomóc. Klient, przeglądając Twoją stronę główną, nie powinien mieć żadnych wątpliwości, że dobrze trafił i że pomożesz mu w rozwiązaniu jego problemu.

Wypisz, co wyróżnia Cię na tle innych firm i dlaczego warto skorzystać z Twojej oferty. Jednak w tekście nie skupiaj się na sobie – treść w głównej mierze powinna być skierowana do klienta i dotyczyć jego, a nie Ciebie. Napisz, w czym możesz mu pomóc i jak wiele zyska, korzystając z Twojej oferty. To jest właśnie język korzyści!

Teksty na podstronach ofertowych 

Każdy Twój produkt lub usługa powinny być opisane na oddzielnej podstronie i powinny posiadać opis mówiący o tym, w czym mogą one pomóc Twojemu klientowi. Pokaż mu korzyści, które zapewnia Twój produkt czy usługa: użyj konkretnych przykładów zastosowania i udowodnij, że wielokrotnie to już zadziałało, np. pokazując opinie zadowolonych klientów. Jeśli masz taką możliwość, opisz korzyści również liczbami i statystykami – pamiętaj, że na różnych klientów działają różne argumenty.

Firmowy blog a pozycjonowanie strony internetowej

Jest wiele sposobów, dzięki którym użytkownicy mogą trafić na Twoją stronę. Jedni znajdą cię, bo trafią na produkt lub usługę, którą masz w swojej ofercie; jeszcze inni wejdą na Twoją stronę, bo znają Twoją firmę. A jak dotrzeć do osób, które nie znają Twojej firmy i nie wiedzą, że sprzedajesz swoje produkty lub usługi? 

Pomoże w tym pozycjonowanie bloga – dzięki niemu trafią do Ciebie osoby szukające porady lub rozwiązania problemu związanego z branżą, którą się zajmujesz. Blog pomaga pozycjonować się na setki fraz poradnikowych, które są często używane przez potencjalnych klientów.

Dzięki wartościowym artykułom możesz znacznie zwiększyć ruch na stronie i dotrzeć do użytkowników, do których w innych sposób nie miałbyś szans trafić. Blog to podstawa w pozycjonowaniu stron w większości branż.

Kolejną korzyścią związaną z publikowaniem wysokiej jakości artykułów jest możliwość pozyskania wzmianek czy linków (które są ważne w procesie pozycjonowania stron) na innych stronach związanych z prowadzonym przez Ciebie biznesem. Jeśli Twój artykuł pomoże Twoim czytelnikom, to będą chętnie dzielili się nim w mediach społecznościowych. 

Kreowanie pozycji eksperta i dzielenie się przydatnymi treściami 

Blog daje Ci możliwość zaprezentowania Twojej wiedzy w konkretnym obszarze tematycznym lub branży. Z biegiem czasu możesz stać się wartościowym źródłem informacji w internecie, w naturalny i niewymuszony sposób kierując ruch do Twojego sklepu czy strony. Aby tak było, dawaj czytelnikom wartościowe porady i rozwiązuj trudne problemy związane z branżą, w której się specjalizujesz.

W ten sposób udowodnisz, że masz wiedzę w danej dziedzinie i zdobędziesz ich zaufanie. W końcu zaczniesz być postrzegany jako ekspert w danej branży. Użytkownicy utwierdzą się w przekonaniu, że warto wracać do Ciebie nie tylko po kolejne porady, ale także po świadczone przez Ciebie usługi i porady, ponieważ doskonale znasz się na tym, co sprzedajesz i nie robisz tego wyłącznie dla zarobku, ale również po to, aby im pomóc.

Jak tworzyć treści na bloga i skąd brać tematy artykułów? 

Najważniejsza zasada doboru tematów artykułów na bloga brzmi: pisz na tematy, o których chcieliby czytać Twoi klienci. Jak poznać te tematy, wiesz już z poprzednich punktów – kluczowym narzędziem będzie dla Ciebie Answer The Public, które poda Ci tematy praktycznie na tacy.

Oprócz tego przeglądaj blogi Twojej konkurencji i inspiruj się poruszanymi u nich tematami – nie pisz jednak tych samych treści. Nawet jeśli chcesz się pozycjonować na ten sam temat, to go sparafrazuj i opisz to samo zagadnienie, ale z innej perspektywy lub dodaj wiedzę, której nikt inny nie opisał.

W swoich artykułach skupiaj się na rozwiązywaniu konkretnych problemów, tutaj chodzi o samodzielne wypozycjonowanie się jako eksperta. Nie staraj się wciskać swoich produktów na siłę – blog to nie miejsce na bezpośrednią sprzedaż. Sam fakt, że to Ty dzielisz się wiedzą, jest już wystarczającą reklamą.

Nie obawiaj się, że „sprzedajesz wiedzę za bezcen” albo że po przeczytaniu Twojego bloga klienci nie będą już chcieli wydawać u Ciebie pieniędzy, bo mają rozwiązanie problemu na tacy. Pamiętaj, że nawet jeśli ktoś zdobędzie instrukcję wykonania jakiejś czynności, to nie mając doświadczenia i rozległej wiedzy z całej branży, nigdy nie wykona jej tak, jak Ty. Sprzedajesz nie tylko wiedzę – ale także doświadczenie i skuteczność. Opisując niuanse swojej branży nie dasz nikomu narzędzi ani umiejętności do praktykowania tej wiedzy.

Krok 4: Działania poza stroną, czyli zdobywanie linków

Jeżeli znany portal branżowy lub informacyjny umieszcza artykuł, a w nim taką treść: 

…o tym wspaniałym wydarzeniu poinformował nas Pan Adam z firmy Adamex, który… 

to dla Google jest to sygnał, że ktoś ufa Tobie i Twojej stronie, zatem można ją wysoko pokazywać w wynikach. Kiedyś link building była to podstawa pozycjonowania stron, ale na szczęście czasy się już zmieniły. To dlatego warto dbać o to, by nazwa Twojej firmy pojawiała się w miejscach czytanych przez Twoją grupę docelową. Ważne jest też, aby wzmianki miały wydźwięk pozytywny – wszelkiego rodzaju niepochlebne opinie mogą spowodować efekt odwrotny. 

Pamiętaj też, że backlinki powinny prowadzić do konkretnego miejsca w Twojej domenie. Jeśli kontekst linku mówi o danym temacie, to link powinien prowadzić do podstrony, która zawiera informacje związane z tym tematem. To bardzo ważne, jeśli chodzi o wspieranie samodzielnego pozycjonowania stron.

NAP-y 

Innym sposobem na wzmiankę o Twojej firmie w internecie są NAP’y, czyli bardziej potocznie – wizytówki. Ich nazwa pochodzi od trzech angielskich słów: Name, Address, Phone. Jak sama nazwa wskazuje, powinny one zawierać przynajmniej nazwę firmy, jej adres i numer telefonu. Oczywiście nie zaszkodzi, gdy będzie też e-mail i adres strony www.

Najprostszym i najpowszechniejszym przykładem NAPów są wizytówki w popularnych katalogach firm, takich jak Google Moja Firma, panoramafirm.pl czy zoomi.pl. Dodawanie wizytówek we wszystkich tych miejscach nie sprawi, że szybko wypozycjonujesz stronę, ale na pewno pomoże Google zrozumieć, że Twoja firma to prawdziwy biznes.

Linki dobrej jakości – czym się charakteryzują?

Jeszcze kilka lat temu jakość linków (mierzona ilością odwiedzin na linkującej stronie, opiniami i stanem technicznym samej strony) miała małe znaczenie — to ich ilość wpływała na pozycje. Google wychodziło z założenia, że im więcej osób Cię poleca, tym lepiej to o Tobie świadczy.

Wystarczyło więc pozyskać tysiące linków z mało znaczących domen, zazwyczaj tworzonych tylko po to, by mogły linkować do stron klientów. Było to stale nadużywane, dlatego Google zaczął nakładać kary za takie praktyki i całkowicie lub częściowo blokować widoczność stron, do których kierowało tysiące bezwartościowych linków. 

Jeżeli chodzi o pozycjonowanie stron samemu, to dziś znacznie lepiej skupić się na jakości linków, a nie ilości. Jeden odnośnik ze znanego i zaufanego portalu branżowego w Twoim biznesie zdziała znacznie lepiej wpłynąć na pozycjonowanie niż wiele linków z mało znanych stron.

Na jakość linków ma także wpływ to, do ilu witryn linkuje ta sama strona. Nietrudno się domyślić, że jeśli jedna strona linkuje do setek innych stron, to każdy z tych linków nie jest wiele wart.

Musisz postarać się także o to, aby linki, które zdobywasz, wyglądały maksymalnie naturalnie – tzn. tak, jakby ktoś polecał Cię dalej z własnej woli i bez Twojej wiedzy.

Linki dofollow i nofollow 

Linki umieszczane w internecie mogą mieć pewne atrybuty. Jednym z nich jest atrybut rel=, który może przyjąć dwie wartości: follow lub nofollow.

Atrybut ten oznacza konkretnie, czy robot Google może śledzić link, czy ma go pominąć. Dla pozycjonowania stron największą wartość mają linki z atrybutem dofollow (lub bez żadnego atrybutu), ponieważ Google zakłada, że to ten rodzaj linków jest dodawany naturalnie, a nie na prośbę linkowanej strony.

To one wpływają na zwiększenie zaufania i lepsze przekazanie link juce. Nie oznacza to, że warto skupiać się tylko na takich rodzajach linków – linki nofollow przydają się, by pokazać wyszukiwarce naturalność linków przychodzących lub zróżnicować profil linków. 

Skąd pozyskiwać linki? 

Teorię w pigułce masz już za sobą – teraz postaram się podpowiedzieć, skąd możesz pozyskiwać linki wysokiej jakości.

Kontrahenci 

Prowadząc biznes zapewne masz współpracowników, kontrahentów, dostawców czy usługodawców, którzy także mają swoje strony internetowe. Dobrą praktyką jest poproszenie swoich kontrahentów o umieszczenie linka do Twojej strony; bardzo często firmy używają do tego sekcji „Partnerzy”, gdzie umieszczają odnośniki do firm, z którymi współpracują. 

Takie linki mają wiele zalet. Przede wszystkim, prawie zawsze będą one powiązane tematycznie (zakładając, że kontrahent jest z tej samej lub pokrewnej branży). Linki z sekcji „partnerzy” są powszechnie stosowane, więc będą wyglądały naturalnie.

Dodatkowo takie linki będą unikalne, ponieważ nie każdy Twój konkurent współpracuje z danym kontrahentem i nie może poprosić o takiego linka. Warto więc się o niego postarać, zwłaszcza że może Cię to nic nie kosztować. Nie każdy, kto pozycjonuje swoją stronę, może pozwolić sobie na taki link.

Artykuły sponsorowane ze stron branżowych 

Bardzo dobrym sposobem na pozyskiwanie w miarę naturalnych, ale i tematycznych linków są wszelkiego rodzaju portale branżowe, piszące o tematyce związanej z Twoją firmą. Większość portali daje możliwość publikacji artykułu sponsorowanego, który pozwoli zaprezentować Twoją firmę. 

Artykuły sponsorowane w większości przypadków są płatne. Warto jednak zainwestować w dobry artykuł sponsorowany i umieścić w nim linka do własnej strony. 

Oprócz linka dodanego na potrzeby pozycjonowania strony, możesz zyskać też zainteresowanie potencjalnych klientów czytających branżowe portale. Aby maksymalnie wykorzystać budżet wydany na artykuł sponsorowany, w artykule rozwiąż jakiś problem lub pokaż, jak Twoje działania (lub produkty) pomagają innym.

Link do Twojej strony umieszczaj możliwie rzadko, nawet 1-2 razy. Dzięki temu artykuł będzie wartościowy dla Twoich klientów i będzie wyglądał naturalnie, a niej jak jawna reklama.

Wpisy gościnne na portalach powiązanych tematycznie 

Niektóre portale pozwalają za darmo opublikować Twoje treści z zawartym w nich linkiem. Warunkiem będzie zazwyczaj napisanie treści o wysokiej jakości. Sporo osób nazywa taką formę współpracy postami gościnnymi. 

Posty gościnne to dobry sposób na linki pod warunkiem, że portale/strony, na których publikujesz, mają już jakąś pozycję w branży. Aby sprawdzić jakość danej strony, sprawdź jej widoczność. Jeżeli liczba słów kluczowych takiej domeny regularnie rośnie — możesz spokojnie opublikować na niej wpis gościnny.

Artykuły sponsorowane w portalach informacyjnych 

Kolejnym sposobem na pozyskanie dobrych linków są artykuły sponsorowane w portalach informacyjnych, które także wpływają pozytywnie na samodzielne pozycjonowanie strony internetowej. Niektóre znane portale posiadają swoje sekcje poradnikowo-publicystyczne, takie jak motoryzacja, dom, moda, ogród itp. Jeśli będą one tożsame z Twoją branżą, możesz pozyskać odnośnik z takiej właśnie sekcji.

Zaletą takiej publikacji jest duża ilość portali, które oferują możliwość dodania linku do artykułu. Wystarczy dostarczyć artykuł z linkiem do redakcji danego portalu i opłacić jego publikację, by cieszyć się dobrej jakości odnośnikiem.

Oczywiście także i w tym przypadku należy sprawdzać widoczność portali – im wyższa liczba fraz kluczowych, na jakie pojawia się dana domena, tym lepiej. W tych najbardziej znanych i często odwiedzanych portalach nie trzeba się obawiać ich jakości, jednak publikacja w nich będzie odpowiednio droższa.

Fora internetowe 

Jeszcze niedawno fora internetowe były jednym z najczęściej używanych sposobów na zdobywanie linków do samodzielnego pozycjonowanie stron www. Niestety, w obecnych czasach, Google zdewaluowało wartość linków pochodzących z forów ogólnotematycznych. Powodem było nadużywanie linkowania przez użytkowników lub budowanie forów tylko po to, aby mogły linkować do innych stron.

Jeśli jednak w Twojej branży dalej istnieją długoletnie fora, które są nadal używane, warto skorzystać z opcji pokazania się na nich.

Pamiętaj, by Twoja wypowiedź na takim forum nie ograniczała się jedynie do podania linka, ale żeby niosła realną wartość dla innych forumowiczów. Udzielaj się na nim regularnie, aby Twoja obecność nie wzbudzała tam podejrzeń.

Czego unikać podczas zdobywania linków? 

Linkowanie to temat bardzo delikatny. Teoretycznie zdobywanie linków jest w ogóle zabronione przez Google – jego pracownicy odpowiedzialni za kontakt z webmasterami twierdzą, że jedynym sposobem na pozyskiwanie odnośników jest pisanie wartościowej treści.

W rzeczywistości linki to jednak nadal ważna część strategii pozycjonowania strony, bez której ciężko o wysokie pozycje. Aby więc nie narazić się na karę od Google, należy unikać przestarzałych i bardzo często nieefektywnych już technik zdobywania linków, takich jak systemy wymiany linków, kupowanie dużej liczby linków na aukcjach internetowych czy korzystanie ze stron zapleczowych, które wyglądają, jakby zatrzymały się w poprzedniej epoce i które linkują do setek lub tysięcy firm z bardzo różnych branż. Nie twierdzę, że wszystkie zaplecza są złe – jest ich jednak mało, dlatego trzeba uważać i dokładnie je sprawdzać.

Pozycjonowanie samemu — podsumowanie

Jeśli chcesz pozycjonować swoją stronę samemu, to nie będzie to wcale takie trudne. Z odpowiednią wiedzą i narzędziami, Ty również możesz skutecznie zająć się pozycjonowaniem swojej strony internetowej. Kluczem jest zrozumienie, jak działają algorytmy wyszukiwarek, umiejętność analizy słów kluczowych oraz optymalizacja treści na Twojej stronie.