Czego się dowiesz z tego artykułu?

  • Czym tak naprawdę jest pozycjonowanie sklepu?
  • Od czego zależy pozycja sklepu?
  • Jak sprzedawać dzięki pozycjonowaniu?
  • Jak sklep stronę, który będzie się dobrze pozycjonować?
Pozycjonowanie sklepów internetowych, czyli jak pozyskać ruch generujący sprzedaż
Pozycjonowanie sklepów internetowych, czyli jak pozyskać ruch generujący sprzedaż

Pozycjonowanie sklepu internetowego z technicznego punku widzenia nie wiele różni się od działań przeprowadzanych na standardowej stronie, która nie jest e-commerce’m. Sklepy obowiązują dokładnie te same zasady, jednak istnieje kilka ważnych szczegółów, które pomogą szybciej zoptymalizować sklep.

W dzisiejszym SEO wysoka pozycja to za mało by sprzedawać dużą ilość produktów. Budowanie wartościowego ruchu wymaga teraz o wiele więcej działań, które w sumie, mogą dać bardzo dobre efekty. 

Pozycjonowanie sklepu to bardzo dobry pomysł, jeśli myślisz o swoim biznesie w strategiczny sposób. Jakie to działania? Czytaj dalej, by się przekonać, jak zarabiać na obecności strony w Google.

Jak w ogóle działa Google?

Aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest pozycjonowanie sklepów internetowych, musisz poznać zasadę działania samej wyszukiwarki. Najważniejszą informacją, którą powinieneś zapamiętać, jest fakt, że dla większości fraz Google nie działa w czasie rzeczywistym i nie przeszukuje milionów produktów w chwili wpisania frazy związanej z tymże produktem.

W momencie, gdy wpisujesz dane zapytanie do wyszukiwarki, Google już wcześniej ma przygotowane wszystkie wyniki i ich kolejność. To dlatego pozycjonowanie sklepu tyle trwa. Aby Twoja strona pojawiła się jako wynik wyszukiwania, muszą być spełnione trzy podstawowe warunki:

  • Po pierwsze, Google musi w ogóle wiedzieć o istnieniu Twojego sklepu. Nie da się pozycjonować sklepu internetowego, którego Google nigdy wcześniej nie widział. Wyszukiwanie w Google nie dzieje się w czasie rzeczywistym, roboty (tzw. spidery) nieustannie przeszukują sieć w poszukiwaniu stron, które mogą się kiedyś przydać. Jak taki robot nie sprawdzi wcześniej Twojego sklepu, to nigdy nie trafi on na listę wyników wyszukiwania — to podstawa SEO w e-commerce.
  • Po drugie, taki robot musi umieć odnaleźć się na sklepie. Jeżeli nawigacja sklepu będzie źle zaprojektowana, to robot może nigdy nie trafić do kategorii lub konkretnego produktu, którego ktoś właśnie szuka. Nie da się wypozycjonować sklepu, jeżeli struktura kategorii czy filtrów jest niezrozumiała dla Google. Jeśli robot nigdy nie trafi na stronę produktu, to nie wyświetli tego produktu jako wynik wyszukiwania, nawet jeśli zna domenę Twojego sklepu. Google nie chce wyświetlać tylko strony głównej, a strony, które od razu odpowiedzą na zadane pytanie — najczęściej kategorie i produkty.
  • Po trzecie, Google musi ufać Twojemu sklepowi. Gdy zna Twój sklep i umie się po poruszać po kategoriach, filtrach i produktach, musi jeszcze wiedzieć, że ta strona jest wartościowa dla osoby, która właśnie zadała pytanie o dany produkt. W ogólnym stwierdzeniu to właśnie to „zaufanie” odpowiada za kolejność wyników wyszukiwania i pozycjonowanie SEO. Jako wynik zapytania Google pokaże wszystkie strony/sklepy, które zna i po których umie się poruszać. Ich kolejność będzie zależała od subiektywnego „zaufania” robotów do tych stron.

Twoim pierwszym zadaniem w drodze do wypozycjonowania sklepu jest sprawienie, że Google pozna Twój sklep oraz roboty będą w stanie używać nawigacji — zrobisz to dzięki optymalizacji SEO. Są to aspekty prawie zawsze czysto technicznie związane z odpowiednią budową strony. 

Trudniejszą częścią jest budowanie zaufania w oczach Google. Będzie to długi proces pozycjonowania, który będzie Cię kosztował sporo czasu i pieniędzy. Wyniki są darmowe, ale należy poświęcić wiele, aby Twój sklep internetowy był bardziej zaufany niż sklepy konkurencyjne. Im lepsze SEO, tym lepiej dla Twojego sklepu.

Od czego zależy kolejność wyników wyszukiwania?

Wszystkich czynników wpływających na pozycję danego sklepu w wyszukiwarce jest bardzo dużo. Niestety Google nie mówi jasno, co wpływa i w jakim stopniu na widoczność danej domeny w wynikach wyszukiwania. Żeby było jeszcze ciekawiej — różne czynniki są mniej lub bardziej brane pod uwagę w zależności od branży czy lokalizacji. Inne rzeczy będą ważniejsze dla sklepu internetowego z branże dziecięcej czy modowej, a inne w przypadku sklepów z niszowymi produktami.

Sytuacja wydaje się dość skomplikowana, do tego większość osób powiązanych z branżą SEO robi wszystko, żeby proces zwiększania widoczności stron był wielką tajemnicą. Okazuje się jednak, że sprawa jest dość prosta i sprowadza się do kilku głównych czynników podzielonych na dwie grupy: te związane ze stroną oraz te związane z użytkownikiem.

Treść strony

Jak pewnie już zauważyłeś, wynikami wyszukiwania są linki do poszczególnych podstron w wybranych przez Google domenach. Wyszukiwarka wybrała do pierwszej strony, 10 najbardziej pasujących podstron z różnych sklepów internetowych. Pytanie dlaczego na dane zapytanie, Google wybiera akurat te strony jako pierwsze 10 wyników?

Podstrony te mają treści wskazujące na to, że będą odpowiednie dla danego zapytania. Jeśli szukałeś sukienki na wesele w kolorze beżowym, to pierwsza 10-tka będzie zawierała linki do podstron z takimi sukienkami oferowanych przez różne sklepy internetowe. Jeśli nie masz takiej podstrony, to tracisz szansę na potencjalnego klienta. Gogole nie pokaże na to zapytanie innej podstrony.

To treść strony jest odpowiedzią na pytanie wpisane w wyszukiwarkę. Na podstawie tej treści Google analizuje czy Twoja strona może się przydać zadającemu pytanie użytkownikowi. Pusta strona nie może pojawić się w wynikach wyszukiwania, to dlatego w pozycjonowaniu sklepów, tak ważne jest opisywanie produktów czy kategorii nawet bardzo szczegółowo.

Treść to nie tylko sam tekst znajdujący się na danej podstronie sklepu, ważne są też dwa elementy, które nie są widoczne podczas przeglądania strony. Są nimi tytuł danej podstrony oraz jej krótki opis.

Każda strona (adres URL) powinna mieć swój unikalny tytuł oraz opis reprezentujący jej treść — to one pojawią się jako wynik wyszukiwania.

Tytuł stron powinien opisywać jej zawartość w około 60 znakach, nie jest on widoczny bezpośrednio na stronie, ale możesz podejrzeć jego zawartość, najeżdżając myszką na zakładkę, w której otworzyłeś daną stronę (w przeglądarce Chrome):

Tytuł strony widoczny po najechaniu na zakładkę

Po co dbać o tytuły i opisy każdego adresu URL w domenie? Zarówno tytuł, jak i opis, najprawdopodobniej pojawią się jako wynik wyszukiwania w Google i będzie linkiem do tego produktu w Twoim sklepie:

Wynik wyszukiwania konkretnej podstrony

Te same elementy treści sklepu będą wykorzystywane też w serwisach społecznościowych takich jak Facebook. Podczas udostępniania tego konkretnego adresu URL, na Twojej tablicy pojawi się taki obrazek:

Podgląd linka wysłanego na Facebook

Podsumowując, każdy adres URL (podstrona) będzie pojawiać się w Google na zapytania związane z treścią, która się na niej znajduje. Jeśli chcesz się pojawiać na frazy związane z zielonymi sukienkami na sylwestra, musisz mieć taką podstronę w swoim sklepie internetowym. Podstrona ta powinna zawierać produkty, które są sukienkami w kolorze zielonym i nadają się na sylwestra. Do tego potrzebujesz tytułu oraz opisu, które będą reprezentować tę konkretną podstronę w wynikach wyszukiwania.

Struktura strony

W kilku poprzednich akapitach przeczytałeś, że Twoja strona musi posiadać osobne podstrony pod różne zapytania. Zostając przy przykładzie z sukienkami, możemy zauważyć, że takich zapytań może być bardzo wiele:

  • czarna sukienka na randkę
  • czerwona sukienka na wesele
  • zielona sukienka na sylwestra
  • granatowa sukienka na bal
  • żółta sukienka na studniówkę
  • itd.

Wyszukiwania z sukienkami sprowadzają się do dwóch zmiennych — koloru oraz przeznaczenia. Każdą frazę można sprowadzić do wzrou:

[kolor sukienki] sukienka [przeznaczenie sukienki]

Co jeśli dodamy więcej zmiennych takich jak rozmiar, krój, materiał? Frazy mogą być bardziej rozbudowane, np:

  • czerwona sukienka mini na wesele
  • czerwona sukienka z cekinami na wesele
  • czerwona sukienka koktajlowa na wesele
  • czerwona sukienka mini na wesele
  • itd.

A co jeśli sprzedajesz nie tylko sukienki, ale wszystkie rodzaje ubrań? Fraz kluczowych reprezentujących potrzeby klientów może być bardzo dużo. Duże sklepy internetowe z modą czy elektroniką mogą mieć miliony podstron reprezentujących treści, które będą odpowiednie dla pewnych grup zapytań.

Roboty Gogole muszą przebrnąć przez taką stronę, wejść na każdy z tych adresów i dodać go do swojego indeksu — bez tego nie da się ich pozycjonować. Aby tak się stało, adresy URL tych podstron muszą być ułożone w pewną logiczną strukturę.

Na przykład w sklepie z laptopami, podzielilibyśmy laptopy na rodzaje, producentów, zastosowanie oraz poszczególne elementy specyfikacji.

Przykładowa struktura adresów dla sklepu z laptopami

Dopiero logiczne rozmieszczenie elementów pozwoli Google „zrozumieć” strukturę sklepu oraz całego asortymentu. Dzięki temu każdy z elementów tej struktury Twojego sklepu będzie miał szanse pojawiać się wysoko w wynikach organicznych. Zobacz też artykuł o architekturze informacji na stronie.

Aspekty techniczne

Istnieje wiele technikaliów, które mogą wpłynąć na kolejność w wynikach wyszukiwania. We wszelkiej maści poradników będą wymieniane zazwyczaj następujące:

  • semantyka HTML,
  • optymalizacja grafik (Google grafika)
  • kompresja CSS czy JS
  • szybkość strony
  • responsywność
  • dane strukturalne
  • itp

Elementy te, są ważne z punktu widzenia SEO, pod warunkiem, że roboty Google będą w stanie dotrzeć do wszystkich podstron sklepu i je przeanalizować. Dlatego też pozycja w Google zależy od aspektów związanych z indeksowaniem całej witryny:

  • stosowania dyrektyw robots
  • używania pliku robots.txt
  • używania parametru canonical
  • duplikacją treści
  • tworzeniem map xml

Ogólnie, poprawność strony ma wielkie znaczenie w procesie indeksowania. Im lepiej zbudowany jest sklep, tym łatwiej roboty Google będą go skanować i odnajdywać odpowiednie informacje.

Bardzo pomocne będą tutaj dane strukturalne, które pokazują istotne elementy strony np: informacje o cenach, dostępności czy ocenach produktów. Istnieją schematy, które bezpośrednio pokazują Google szczegółowe informacje, które prezentowane są potem w wynikach wyszukiwania.

Zaufanie Google do strony

Aby wyświetlać Twoje adresy URL jako wyniki wyszukiwania, Google chce mieć pewność, że treści tam umieszczone będą odpowiadać na zadawane pytania i dodatkowo spełnią oczekiwania osób wyszukujących. 

Twój sklep musi posiadać pewien autorytet, to dlatego istnieją pewne domeny, które pojawiają się na bardzo dużą ilość fraz. Przykładem może być Allegro. Dlaczego Google ufa tej witrynie? 

Po pierwsze, treść.

Allegro ma bogatą i merytoryczną treść. Google o tym wie i ufa, że treści opisywane w tym serwisie odpowiedzą na zapotrzebowanie użytkowników. Ty też musisz dbać, aby treści Twojej strony były jak najbardziej wartościowe. To dlatego prowadzenie bloga w sklepie internetowym jest ważne w jego pozycjonowaniu. Dzięki niemu budujesz swoją markę jako ekspert i w oczach Google jesteś autorytetem.

Po drugie, linki

Wiele innych domen linkuje do Allegro, a raczej do własnych produktów zamieszczonych w tym serwisie. Google sprawdza linkowanie między stronami i jeżeli widzi, że inne strony wskazują na zasoby tego serwisu, to musi być ona warta zaufania. 

Jeszcze jakiś czas temu można było nadużywać tej zasady i po prostu umieszczać linki z dużej ilości domen. Niestety, teraz taka forma „oszukiwania” algorytmu Google już nie zadziała. Tylko linki ze stron, które same mają wysoką reputację, będą się liczyć (w teorii). Musisz sprawiać, by inne domeny, którym Google ufa, linkowały do Ciebie. Najlepiej by było, żeby domeny linkujące były powiązane tematycznie — doskonale sprawdzą się tutaj portale tematyczne, blogi czy prawdziwe fora. 

Czym jest algorytm Google?

Słynny algorytm Google, który winny jest wszystkim problemom z obecnością firm w wynikach wyszukiwania, jest po prostu mieszanką wszystkich czynników wpływających na pozycję. Google przelicza czynniki związane z treścią strony, linkami, technikaliami oraz innymi, by ostatecznie ocenić wartość danego adresu URL na zadane pytanie i ułożyć go względem innych stron. 

Mocne skomplikowanie zależności oraz zasad, jakimi kierują się algorytmy sprawia, że żadna osoba nie zna go w całości. Wiele osób odpowiedzialnych za wdrażanie zmian po prostu nie jest wstanie, zebrać wszystkiego w jedną całość. 

Do tego wszystkiego, Google coraz częściej używa sztucznej inteligencji, która uczy się poznawać zachowania użytkowników i prezentować im wyniki wyszukiwania adekwatne do ich zachowań oraz potrzeb. 

Mnogość czynników i zależności sprawia, że nie da się sprawdzić pozycji Twojej domeny, używając do tego Google. To, że na Twoim komputerze, strona znajduje się na pierwszym miejscu, nie oznacza, że wszyscy tak mają. Możliwe, że Google wie, że to Twoja strona i pomaga Ci szybko na nią wejść. 

Jak okiełznać algorytmy, by zdobywać wartościowy ruch?

Na początek, musisz zrozumieć, że pozycjonowanie sklepu internetowego w Google to długotrwały proces — nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Początki mogą być trudne, a efekty najcięższej pracy mogą nie być widoczne od razu.

Sposób postępowania można sprowadzić do kilku najważniejszych kroków:

  1. Zdefiniuj swoich potencjalnych klientów oraz wszelkie możliwe frazy, jakie mogą być przez nich używane (średniej wielkości sklep może mieć nawet kilka-kilkanaście tysięcy fraz).
  2. Pogrupuj frazy w podobne tematy i zaplanuj podstrony (karty produktowe, kategorie, filtry) na każdy z tematów.
  3. Ułóż adresy URL wszystkich podstron w logiczną strukturę.
  4. Zaplanuj treści tekstowe, nagłówki, tytuły i opisy dla każdej z podstron.
  5. Zbuduj strukturę sklepu według powstałego planu.
  6. Cyklicznie rozwijaj treść sklepu, dodając kolejne treści na produkty, kategorie.
  7. Cyklicznie dodawaj treści na bloga — pisz o tym, czego szukają potencjalni klienci.
  8. Zdobywaj linki i promuj sklep na zewnątrz, by zwiększać zaufanie Gogole.

Taka kolejność postępowania, pozwala na optymalne wykorzystanie potencjału z Google i może przełożyć się na zdobywanie wartościowych klientów. Zauważ, że samo zbudowanie strony to jeden z ostatnich punków.

Żeby zbudować stronę, która będzie maksymalnie widoczna i będzie dzięki temu zarabiać, należy przygotować plan jej wdrożenia. To dlatego, część klientów firm SEO słyszy, że „trzeba całkowicie przebudować stronę”.

Schemat rozwoju strony w Google zawarty w kilku punktach, wydaje się prosty, jednak każdy z tych elementów to ogromne zagadnienia, które zostaną omówione w kolejnych lekcjach kursu.

Zwiększania sprzedaży dzięki pozycjonowaniu sklepu internetowego

Wyszukiwarka Google to jeden z najskuteczniejszych i najtańszych sposobów pozyskiwania klientów dla sklepów internetowych. Dzięki odpowiedniej strategii SEO dotrzesz do osób, które są zainteresowane Twoim asortymentem.

Pozycjonowanie długoogonowe to podstawa SEO w sklepach internetowych. Dzięki takiemu podejściu dotrzesz do osób, które szukają konkretnych produktów (dajesz konkretną odpowiedź na zapytanie klienta). Takie wyszukania charakteryzują się największym współczynnikiem konwersji!

Jak wygląda proces pozycjonowania sklepu internetowego?

Skuteczna kampania SEO dla sklepu internetowego może zwiększyć dochody sklepu nawet kilkukrotnie. Aby jednak tak się stało musi ona zostać dokładnie zaplanowana oraz konsekwentnie wdrażana w życie. Istnieje kilka ważnych aspektów, które bezpośrednio wpływają na sukces Twojego sklepu w wyszukiwarkach internetowych. Jak więc zacząć sprzedawać więcej?

Wybór słów kluczowych

Najważniejszą rzeczą, która wpływa na skuteczność pozycjonowania sklepu jest odpowiedni dobór słów kluczowych. Średniej wielkości sklep jest w stanie pozyskiwać ruch z tysięcy fraz związanych z oferowanymi produktami. Bardzo duża część potencjalnych klientów odwiedza Twój sklep z fraz długoogonowych – są to wielowyrazowe zapytania, które cechują się dużą dokładnością.

Frazy długoogonowe (tzw. Long Tail)

Frazy z długiego ogona składają się z kilku wyrazów. Zazwyczaj na podstawie ich treści można zdefiniować intencje osoby wyszukującej. Longtail cechuje mała liczba wyszukiwań dla pojedynczej frazy, ale takich fraz związanych z jednym tematem może być ogromna ilość, w sumie przewyższająca nawet ilość wyszukiwań słów ogólnych.

Słowa Long Tail a ogólne
Słowa Long Tail a ogólne

Ruch z długiego ogona jest bardziej wartościowy dla Twojego biznesu. Mimo że główna fraza opisująca Twoją działalność ma np. 6000 wyświetleń miesięcznie, to suma 50 fraz z długiego ogona o średniej ilości 200 wyświetleń daje Ci 10000 wyświetleń. Do tego frazy te opisują dokładniej, czego potrzebują Twoi klienci, co przekłada się na zwiększenie współczynnika konwersji (zwiększenie sprzedaży).

Większość klientów sklepu z sukienkami nie będzie wpływać ogólnych fraz (sukienki). Znacznie częstszym przypadkiem jest używanie fraz długoogonowych, które są wyszukiwane częściej niż ogólne, ale występują w różnych wariantach np:

  • czarna sukienka na randkę
  • czerwona sukienka na wesele
  • zielona sukienka na sylwestra
  • granatowa sukienka na bal
  • żółta sukienka na studniówkę
  • itd

Ilość kombinacji takich słów kluczowych jest praktycznie nieskończona, szczegółowe zapytania charakteryzują się dużym stopniem zróżnicowania. Jednak musisz poznać większość tych fraz i zauważyć ewentualne wzorce, dzięki temu zbudujesz stronę, która będzie zdobywać więcej klientów.

Rodzaje słów kluczowych:

  • generyczne (ogólne) – frazy 1-2 wyrazowe nie opisujące intencji użytkownika, są najczęściej wyszukiwane, ale nie stanowią największej wartości dla biznesu (np. laptopy),
  • określające cel wyszukiwania – frazy najczęściej długoogonowe, które w samej treści mówią czego szuka potencjalny klient (np. “laptopy dell i5 13 cali“),
  • produktowe – odnoszą się do konkretnego modelu produktu (np. “Dell Inspiron 5370”)
  • brandowe – w ich treści znajdziemy nazwę sklepu (np. “laptopy x-kom”),
  • opisujące problem użytkownika – są to frazy, które mówią o problemach użytkowników, często są to słowa występujące w różnego rodzaju poradnikach (np.”jaki kupić laptop”).

Wybór słów kluczowych to dopiero połowa sukcesu. Należy jeszcze przypisać je do odpowiednich sekcji sklepu internetowego, tak aby użytkownicy przychodzący z wyszukiwarek internetowych trafiały we właściwe miejsce. Przykładowo osoba szukająca konkretnego modelu laptopa powinna trafić na stronę tego produktu, a np. osoba szukająca laptów firm Dell powinan trafić na kategorię z komputerami tylko tej firmy.

Efektem pracy nad słowami kluczowymi jest struktura kampanii SEO, która przypisuje konkretne grupy fraz do odpowiednich części sklepu. Powstała mapa będzie używana na wielu późniejszych etapach oraz wskazuję ewentualną potrzebę rozbudowy sklepu o nowe kategorie czy filtry.

Optymalizacja techniczna

Optymalizacja techniczna to przede wszystkim eliminacja błędów związanych z indeksowaniem sklepu internetowego. Istnieje sporo potencjalnych zagrożeń, które mogą niekorzystnie wpływać na skanowanie całego sklepu przez roboty wyszukiwarek takich jak Google.

Jednym z przykładowych problemów jest niewłaściwa konstrukcja adresów URL w sklepie. System filtrów tworzy miliony kombinacji adresów i roboty skanujące po prostu się gubią zamiast odwiedzać istotne strony. Eliminacja takiego błędu skutkuje czasem nagłym wzrostem ruchu z wyników organicznych!

Istnieje jeszcze wiele innych aspektów technicznych, których usprawnianie jest wymagane, aby proces pozycjonowania sklepu internetowego przebiegał sprawnie, należą do niego m.in.:

  • struktura HTML poszczególnych stron
  • szybkość wczytywania się strony
  • właściwa kompresja grafik
  • szybkość odpowiedzi serwera
  • dostosowanie do urządzeń mobilnych
  • używanie mikrodanych opisujących produkty

Wszystkie te technikalia mają na celu pomóc użytkownikom oraz robotom w odbiorze strony, a także zwiększają szansę na konwersję czyli sprzedaż produktów.

Optymalizacja treści

Treść to podstawa procesu pozycjonowania Twojego sklepu. Przygotowanie struktury oraz poprawienie technicznych aspektów strony jest przygotowaniem do tego kroku. Roboty mogą teraz skanować cały sklep szukając treści, które wyszukiwarki takie jak Google mogą pokazywać w wynikach wyszukiwania.

Treściami nazywamy wszystko to co jest przydatne potencjalnym klientom: opisy produktów i kategorii, zdjęcia produktów, filmy wideo, recenzje czy przykłady zastosowania. Dodanie samej treści to nie wszystko, powinna ona uwzględniać słowa, które wyszukiwane są przez kupujących użytkowników.

Dzięki odpowiednio zoptymalizowanej treści, Twój sklep jest w stanie dotrzeć do klientów pytających Google o wszystko co związane jest z Twoimi produktami. Trafią do ciebie nie tylko osoby, które chcą kupić produkt, ale także Ci szukający tylko informacji o produktach, zastanawiając się jaki wariant produktu wybrać itp.

Linkbuilding

Dopełnieniem całego procesu są linki. Wartościowe linki są potrzebne by spotęgować efekt optymalizacji technicznej i treściowej strony. Zdobywanie linków do sklepu jest trudne i wymaga planu, który powinien być sukcesywnie realizowany. W czasach udoskonalonych algorytmów wykrywających próby manipulacji wynikami wyszukiwania za pomocą linków liczy się ich jakość a nie ilość.

Zdobywanie wartościowych linków jest czasochłonne co wiąże się z ich kosztem. Mimo wszystko warto inwestować w link building – dobrze przeprowadzony wpływa pozytywnie na wyniki wyszukiwania oraz jest źródłem dodatkowego ruchu.

Optymalizacja SEO sklepu internetowego

Odpowiednia optymalizacja sklepu internetowego pod kątem SEO pozwoli Ci dotrzeć do możliwie największej grupy konsumentów. Zobacz jak poprawić sklep i sprawić, by pojawiał się w wynikach wyszukiwania na jak najwięcej fraz związanych z Twoim biznesem.

Optymalizacja struktury sklepu

Struktura Twojego sklepu internetowego musi być logiczna i dobrze poukładana zarówno z punktu widzenia biznesowego, ale także z punktu widzenia użytkowników. Musisz pamiętać, aby uwzględnić intencje zawarte we wpisanej frazie. Treść słowa kluczowego mówi o tym, co użytkownik chce zobaczyć. np:

  • sklep z gitarami” – użytkownik powinien trafić na stronę główną, nie wiesz jaki asortyment go interesuje i co chce kupić. Gdy trafi na stronę główną, użyje nawigacji by zacząć szukać,
  • gitary klasyczne” – użytkownik powinien trafić na stronę z ogólną listą gitar klasycznych, bo nie wiesz jakiej konkretnej gitary szuka,
  • gitary klasyczne yamaha” – użytkownik powinien trafić na tą samą listę co powyżej, ale zawężoną o producenta Yamaha.

Podział produktów

W zależności od posiadanego asortymentu oraz wiedzy na temat tego jak potencjalni klienci szukają Twoich produktów, należy zbudować odpowiedni podział. Głównym podziałem w sklepie zazwyczaj są kategorie, ale w dużych systemach e-commerce istnieje wiele dodatkowych taksonomii, które są istotne w pozycjonowaniu sklepu. Produkty można bowiem podzielić wg producentów, rozmiarów, kolorów, typów, i innych istotnych z punktu widzenia użytkownika parametrów.

Kupujący używają często bardzo szczegółowych fraz typu “buty sportowe nike czarne 42”. Osoba wpisująca taką frazę powinna trafić do kategorii butów sportowych zawężonych o produkty firmy nike, kolory czarnego oraz rozmiaru 42 – przecież nic innego go nie interesuje!

Ułożenie takiej struktury jest trudne, ale niezbędne w procesie pozycjonowania sklepu internetowego. Należy to dokładnie przemyśleć. Aby, taki podział miał sens, Twój sklep musi mieć dużą ilość produktów. Taki układ powoduje powstanie wiele tysięcy, a nawet milionów kombinacji, więc musisz panować nad crawlowaniem oraz indeksacją.

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne to po prostu sposób, w jaki poszczególne sekcje sklepu linkują do innych. Musisz zachować odpowiednią strukturę w linkowaniu wewnętrznym. Struktura ta, powinna być odzwierciedlona w układzie menu głównego, menu bocznym, okruszkach, czy linkowaniu produktów podobnych. Oto kilka ważnych zasad związanych z SEO:

  • menu główne powinno linkować do najistotniejszych kategorii,
  • strona główna powinna linkować do wszyskich kategori pierwszego rzędu (poza menu),
  • menu boczne (drzewo kategorii) powinno być dynamiczne, a linki do kategorii niższego rzędu powinny być widoczne na stronie nadrzędnej tych kategorii,
  • używaj okruszków (breadcrumbs),
  • nie linkuj do niepowiązanych tematycznie kategorii (np kategoria gitary linkująca do bębenków).

Możliwości crawlowania Twojego sklepu

Musisz zdać sobie sprawę, że Google czy roboty innych wyszukiwarek codziennie skanują Twój sklep, robią to po to, by oceniać stronę i umieszczać ją w odpowiednim miejscu rankingu. To podstawa pozycjonowania sklepów internetowych. Aby efektywnie skanować miliony stron dziennie, Google musi ograniczać czas spędzony na poszczególnej domenie. Twoim zdaniem jest jak najlepiej wykorzystać ten czas, musisz po prostu sprawić, by roboty odwiedzały tylko istotne adresy URL Twojego sklepu.

Jak to zrobić i jakie narzędzia Ci w tym pomogą?

Informacje w Google Search Console

Google Search Console to narzędzie, z którym musisz się zaprzyjaźnić. Oprócz informacji o wyświetleniach, czy kliknięciach z wyników wyszukiwania, narzędzie dostarcza wiele informacji na temat procesu crawlowania Twojego sklepu.

Dowiesz się z niego o wszelkich błędach napotkanych przez roboty i poznasz problematyczne adresy URL Twojej strony. GSC pokaże Ci też jaki jest stan indeksowania domeny oraz ile czasu poświęca na skanowanie całej strony.

Narzędzia do crawlowania takie jak Screaming Frog

Screaming Frog to jedno z narzędzi do skanowania stron internetowych, przydaje się w diagnozowaniu problemów czy audytach SEO. Narzędzie jest niezbędne w analizach poprzedzających pozycjonowanie sklepu internetowego. Za jego pomocą można symulować zachowanie GooleBota skanującego stronę. Zarówno Google jak i narzędzia takie jak Screaming Frog bazują na adresach URL strony i internetowej – jeżeli Twój sklep ma znacznie więcej adresów niż zakładasz, to możliwe, że niepotrzebnie marnujesz zasoby. Jaka jest odpowiednia ilość adresów URL? Liczba ta, to suma wszystkich istotnych z punktu widzenia SEO stron tj.:

  • liczba produktów (+ ewentualnie ich wariantów)
  • liczba kategorii i podkategorii (+ ewentualne wariacje z innymi podziałami, które są niezbędne)
  • liczba producentów
  • liczba innych elementów podziału
  • liczba strony statycznych (np blog, strony z promocjami)

Liczba ta nie musi być dokładna, zwłaszcza że stosowanie różnych filtrowań, które chcemy, aby pojawiały się w wynikach wyszukiwania może jeszcze utrudnić sprawę. Wystarczy że sprawdzisz skalę zjawiska.

Jeżeli Twój sklep ma 10 000 produktów i kilkadziesiąt kategorii, a komenda site:domena.pl użyta w Google zwraca ponad milion wyników musisz zastanowić się skąd te wszystkie adresy się wzięły. Czy na pewno chcesz, aby były widoczne w wynikach wyszukiwania, a co więcej aby Google marnował czas na ich skanowanie?

Nawigacja fasetowa, filtry i sortowania

Problem dużej ilości zbędnych adresów URL, które są skanowane i indeksowane dotyczy większości sklepów. Wynika to głównie z niewiedzy developerów, którzy nie zwracają uwagę na olbrzymie ilości generowanych adresów URL. Dlaczego to jest takie ważne? Wyobraź sobie sklep z butami. Podzielmy buty na producentów, kolor i rozmiar:

Producent Kolor Rozmiar
Nike Czarne 40
Adidas Białe 41
Reebook Czerwone 42
Puma Szare 43
Lacoste Niebieskie 44
Kappa Zielone 45
New Balance Pomarańczowe 46

Wynikiem kombinacji filtrów z tabelki powstanie aż 343 adresów URL. W sklepach zazwyczaj mamy więcej niż 7 producentów czy kolorów, zdarza się że są ich setki. Do tego sklep może mieć kilkadziesiąt kategorii: buty sportowe, buty zimowe itd. To jeszcze nie wszystko, bo podział na 3 filtry nie jest największym, zobacz przykład sklepu x-kom:

Przykład zaawansowanego filtrowania produktów
Przykład zaawansowanego filtrowania produktów

Kilkanaście kategorii komputerów pomnożone przez ogrom filtrów daje milionowe ilości kombinacji powstałych adresów URL. Bez odpowiedniego przygotowania roboty indeksujące po prostu się gubią i nie są w stanie ocenić wagi każdego z adresów. Twoim celem powinno być doprowadzenie do stanu, w którym roboty skanują i indeksują tylko adresy mające na celu generowanie ruchu z wyszukiwarek.

Jak sobie poradzić z crawlowaniem i indeksowaniem?

Istnieje kilka technik na zapanowanie nad crawlowaniem i indeksowaniem sklepu internetowego. Zanim jednak przystąpisz do technicznej optymalizacji sklepu, zastanów się jakie strony chcesz pokazać w Google? Pomocna okaże się tutaj analiza słów wykonana wcześniej, na jej podstawie jesteś w stanie ocenić czy użytkownicy szukają Twoich produktów używając np. kolorów, rozmiarów itp. Z taką wiedzą możesz dopiero przystąpić do optymalizacji i zablokować resztę zbędnych adresów przed robotami wyszukiwarek.

Indeksowanie

Wykluczenie zbędnych stron z indeksu Google jest możliwe za pomocą kilku sposobów:

  • użycie meta tagu robots o wartości noindex,
  • wysłanie nagłówka X-Robots-Tag: noindex,
  • blokowanie adresów zawierających dany parametr w pliku robots.txt,
  • zablokowanie danych parametrów w Google Search Console,
  • użycie tagu kanonicznego
  • używanie rel=”nofollow” w linkach wewnętrznych, kierujących do niepożądanych stron.

Używając powyższych sposobów jesteś w stanie zapanować nad indeksowaniem stron w Google. Czasami nie wystarcza użycie jednego z nich, a dopiero kombinacja kilku pozwoli osiągnąć pożądany efekt.

Crawlowanie

Nie masz już niepożądanych stron w indeksie, ale niestety to jest dopiero połowa sukcesu. Kilka zaprezentowanych sposobów polega na blokowaniu adresu na poziomie tego adresu tj. robot musi i tak wejść na ten adres, żeby się dowiedzieć blokującym go parametrze. Co prawda, strona nie zostanie zaindeksowana, ale nadal marnujemy zasoby – Google indeksuje tylko 500 adresów, ale może skanować setki tysięcy.

Aby poprawić sytuację należy zwrócić szczególną uwagę na blokowanie robotów z poziomu pliku robots.txt. Większość robotów respektuje ten plik i nie zagląda w zablokowane w nim adresy. Warto też mimo wszystko te same adresy zablokować w Google Search Console. Na koniec zadbaj by do niechcianych stron prowadziły linki opatrzone atrybutem rel=”nofollow”. Taka kombinacja powinna oszczędzić zasoby robotów, dzięki czemu skupią się one na właściwych adresach.

Mapa XML

Mapa strony czy sklepu w formacie XML to nieoceniony sposób na poprawną i znacznie szybszą indeksację. Powinna ona zawierać wszelkie adresy URL, które chcemy aby były indeksowane. Oprócz produktów należy w niej umieścić też kategorie i pożądane filtrowania. Dodaj mapę swojego sklepu do Google Search Console. Jeżeli Twój sklep nie ma takiej funkcjonalności to jej stworzenie powinno być dla ciebie priorytetem.

Paginacja a SEO

Wiele problemów z indeksowaniem może być związanych z paginacją sklepu. Wszystkie silniki sklepów internetowych mają taką funkcjonalność, ale nie wszystkie prawidłowo je wdrażają w kontekście wyszukiwarek. Jak prawidłowo powinna wyglądać paginacja w sklepie?

Tutaj mamy dwie szkoły pozycjonowania sklepów internetowych. Pierwsza mówi, aby na każdej stronie paginacji umieścić tag kanoniczny wskazujący na pierwszą, główną stronę paginacji pokazując robotom, że to ta pierwsza jest najważniejsza. Drugą opcją jest używanie tagów rel=”next/prev”, które pokazują robotom następną oraz poprzednią stronę w serii paginacji.

W obu przypadkach dobrze jest oznaczyć linki do stron paginacji jako nofollow. Wyjątkiem będzie pierwsza strona oraz ewentualnie następna i poprzednia jeżeli skorzystasz z drugiego sposobu.

Eliminacja problemów z duplikacją treści

Duplikacja treści to częsty problem związany z pozycjonowaniem nie tylko sklepów i polega na tym, że dwa lub więcej adresy URL mają taką samą treść. Mogą to być zarówno adresy w obrębie jednej domeny (duplikacja wewnętrzna) jak i innych domen (duplikacja zewnętrzna). Zjawisko duplikacji treści ma negatywny wpływ na proces pozycjonowania sklepu internetowego, dlatego ważne jest, aby zadbać o jak największą unikalność każdego z adresów. Jak nad tym zapanować?

  • używaj tylko jednej domeny – nie możesz dopuścić by Twój sklep pojawiał się pod inną nazwą (to częsty problem na platformach SaaS). Pamiętaj że www.domena.pl oraz domena.pl to też inne adresy (to samo tyczy się protokołu http/https),
  • nie indeksuj wersji deweloperskich – wersje testowe sklepu powinny być zablokowane dla robotów wyszukiwarek,
  • nie używaj parametrów w adresie URL, które nie zmieniają treści strony. Możesz też je zablokować w robots.txt czy Google Search Console,
  • nie zezwalaj na indeksowanie wyników wyszukiwania, w większości przypadków da to więcej problemów niż pożytku,
  • używaj tagu kanonicznego do wskazywania właściwych stron (na duplikatach oraz na stronie właściwej),
  • opisy tekstowe (np. opis kategorii czy produktu) umieszczaj tylko na stronie poświęconej tej kategorii/produktowi. Trzymaj się zasady “jeden opis – jeden adres URL”,
  • warianty produktów nie powinny mieć tych samych treści (chyba, że użyjesz canonicala),
  • Pamiętaj aby inne wersje językowe zawierały opisy w właściwym języku.

Ponad to wszystko pamiętaj, aby nie kopiować bezmyślnie opisów z innych miejsc. Wiele sklepów kopiuje opisy produktów od producentów, hurtowni czy nawet konkurencji. Google uwielbia unikalne treści, dlatego warto zadbać o wartościowe opisy. Oczywiście nie można też popadać w skrajności i przypisywać specyfikacje na własne słowa. Nierealnym jest też, zapisywanie opisów leków czy ich ulotek – w takich i podobnych sytuacjach lepiej jest zadbać o inną unikalną treść taką jak np opinie użytkowników czy recenzje.

Thin content

Oprócz duplikacji treści istnieje zjawisko thin content, które także może powodować problemy z indeksowaniem, a nawet doprowadzić do kary algorytmicznej nałożonej na stronę. Thin content to po prostu słaba jakość treści lub jej brak na poszczególnych adresach URL. Nie możesz dopuścić, aby roboty wyszukiwarek trafiały na prawie puste strony w Twoim sklepie.

Dobrym przykładem thin content jest omawiane wcześniej filtrowanie, a raczej jego implementacja pozwalająca na indeksowanie wyników filtrowania, które mają bardzo mało produktów. Np filtr wybierający zielone buty nike w rozmiarze 41 zawiera tylko jeden produkt. O ile pojedyncze przypadki nie stanowią problemu, to w większej skali zjawisko to może doprowadzić do konsekwencji związanych z widocznością strony.

Optymalizacja treści w sklepie

Po poprawieniu problemów z właściwą indeksacją i duplikacją Twój sklep jest gotowy na optymalizację treści. Dopiero w tym kroku realnie wpłyniesz na wzrost widoczności w internecie. Pamiętaj, że najlepsza optymalizacja SEO jest poparta wcześniej wykonaną analizą słów kluczowych, to na jej będziesz opierać swoje decyzje. Zacznij od wypisania wszystkich adresów URL sklepu oraz przypisania do grupy słów. Nie skupiaj się jeszcze na poszczególnych słowach. Jeżeli chcesz, opisz adres jednym zdaniem np. “wszystkie słowa związane z laptopami firmy asus”.

Dopiero w następnej kolumnie, do każdego z adresów w sklepie przypisz konkretne frazy kluczowe. Wybierz 5 najważniejszych/najbardziej wyszukanych. Postaraj się, aby każda fraza pojawiła się tylko raz w obrębie całego sklepu tj. nie możesz przypisać jednej frazy do wielu adresów URL. Pozwoli Ci to uniknąc zjawiska kanibalizacji słów kluczowych, czyli walki kilku podstron sklepu o to samą frazę w wynikach wyszukiwania.

Nie wybieraj też fraz bardzo podobnych do siebie, (np liczba mnoga i pojedyncza). Wystarczy jedna wersja takiego słowa, postaraj się za to odnaleźć jak najwięcej słów komplementarnych, czyli opisujących produkt np. “tanie”, “modne”, “stylowe” itp.

Title, description, H1, H2

Tag title, meta tag description oraz nagłówki to bardzo ważna część optymalizacji treściowej w sklepie. To treść title oraz description pojawia się w wynikach wyszukiwania reprezentując Twoją stronę. Musisz zadbać, o to by cały sklep miał poprawnie zoptymalizowane wszystkie te elementy, każdy adres URL musi mieć unikalny title, description oraz nagłówki H1,H2.

Nie oznacza to jednak, że musisz ręcznie napisać treści wszystkich elementów. Na pewno część z nich będzie wymagała napisania od nowa, ale zazwyczaj robi się to dla najbardziej istotnych adresów URL. Co z resztą? Wystarczy użyć pewnych schematów i zmiennych. Dobre silniki sklepów internetowych dają możliwość ustalenia, szablonów tytułów i description. Możesz napisać uniwersalną treść używając do tego dostępnych zmiennych.

Element Szablon
Title [nazwa_produktu] – sklep internetowy [nazwa_sklepu]
Description Sklep internetowy [nazwa_sklepu] oferuje najlepszej jakości [nazwa_produktu] w atrakcyjnej cenie – Kup już teraz!
H1 [nazwa_produktu]

W przypadku adresów URL, które są najważniejsze z punktu widzenia biznesu warto jest napisać dedykowane treści poprzedzając ich redakcję wybraniem odpowiednich słów kluczowych. Podczas początkowej analizy przypisywałeś URL’om jedynie opis (np. wszystko co związane z gitarami akustycznymi itp.) Teraz musisz wybrać jak najwięcej unikalnych wyrazów bezpośrednio z gitarami akustycznymi, będa to składowe wyrazy fraz (gitara, akustyczna, dobra, rodzaje, dla początkujących, rozmiary itp). Na tej podstawie ułóż właściwe elementy unikalne dla tej strony.

Opisy produktów, kategorii i producentów

Każda unikalna treść znajdująca się pod adresem URL zwiększa jego wartość, dodawaj unikalne treści wszędzie tam gdzie chcesz zyskać dodatkowy ruch. Dokładnie opisuj produkty, dodawaj zdjęcia i umieszczaj filmy.

W treściach tekstowych umieszczaj istotne dla produktu słowa kluczowe, nie tylko te główne jak nazwa czy rodzaj produktu – używaj wyrazów pomocniczych opisujących dany produkt. Podawaj jego kolory, wymiary i wszystko co może zostać później wpisane do wyszukiwarki.

Opisy kategorii także powinny zawierać istotne słowa kluczowe wybrane dla konkretnego adresu URL. Na przykład w kategorii z gitarami akustycznymi używaj wszelkich fraz związanych z tym typem gitar. Pamiętaj też, aby opis kategorii znajdował się tylko na jednym adresie URL, nie wyświetlaj go na stronach paginacji czy stronach nie kanonicznych.

Na stronach produktów używaj słów w liczbie pojedynczej natomiast na stronach z listami produktów (kategorie, producenci itp) używaj słów w liczbie mnogiej. Na stronie produktowej sprzedajesz gitarę, a na stronie kategorii sprzedajesz wiele gitar.

Podczas researchu słów na pewno zauważysz, że pewne słowa czy wyrażenia pojawiają się w kontekście każdego produktu czy grupy produktów. W przypadku sklepu internetowego są to zazwyczaj słowa takie jak: cena, koszt, cennik, sklep, online, wymiary itp. Możesz to wykorzystać w celu powiększenia swojej widoczności na frazy zawierające te słowa. Używaj tych wyrażeń w interfejsie sklepu.

Możesz na przykład dodać na każdej stronie zdanie: “Prawdopodobnie najlepszy sklep internetowy!”. Innym niedocenianym trickiem jest użycie słowa cena przed podaniem ceny. Zamiast “99,99 zł”, napisz “Cena: 99,99”. Mała zmiana, ale dzięki niej na liście produktów użyjesz tego słowa wiele razy w naturalny sposób.

Treść bloga/poradnika

Podczas researchu fraz natrafisz na słowa, które ciężko będzie przypisać do konkretnych produktów czy kategorii. Teoretycznie da się je powiązać tematycznie, ale jednak nie do końca pasują do reszty. Większość takich słów związanych będzie z pytaniami, wątpliwościami czy ogólnymi problemami związanymi z Twoimi produktami. Zostając w tematyce gitar możemy sobie wyobrazić następujące wyszukiwania:

  • jaką gitarę elektryczną wybrać?
  • konserwacja gitary
  • wymiana strun w gitarze klasycznej
  • jaką gitarę do nauki kupić
  • pierwsza gitara dla dziecka

Istnieje bardzo dużo takich fraz, które niekoniecznie związane są z bezpośrednią sprzedażą produktów, ale są cennym źródłem wartościowego ruchu. Przecież takie pytania zadają potencjalni klienci, dlaczego by tego nie wykorzystać? Odpowiadaj na wszelkie pytania czy problemy klientów. Najlepiej do tego celu nadaje się blog firmowy, którego rozwój z czasem zaczyna dostarczać coraz więcej klientów, którzy zaczną kupować w Twoim sklepie.

Co jeszcze jest ważne?

Istnieje jeszcze wiele technicznych aspektów w sklepie, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na zdobywany z wyszukiwarek ruch. Zobacz na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Markup HTML5

Nowa wersja HTML5 wprowadziła możliwość układania elementów pojedynczej strony w odpowiednie struktury. Za pomocą tych elementów możesz pokazać robotom jakie elementy treści strony są ważne, a które znaczą mniej.

Przykład poprawnego użycia HTML5
Przykład poprawnego użycia HTML5 – kalicube.pro

Dane strukturalne

Dane strukturalne czyli tzw. microformats to informacje umieszczane w kodzie HTML pomagające robotem na identyfikację istotnych informacji. Za ich pomocą można pokazać Googlowi co znaczą dane elementy strony lub kto stoi za sprzedażą. Z punktu widzenia e-commerce najistotniejsze są microformaty związane z produktami. Za ich pomocą możesz pokazać takie elementy produktu jak:

  • nazwa produktu,
  • opis,
  • grafikę,
  • numery seryjne czy wartości kodów kreskowych,
  • markę produktu,
  • cenę,
  • stan (nowy/używany),
  • aktualną dostępność w sklepie,
  • ocenę użytkowników.

Część mikroformatów wykorzystywana jest bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. To one odpowiadają za gwiazdki czy ceny przy produktach.

dane strukuralne w wynikach wyszukiwania
dane strukuralne w wynikach wyszukiwania

Danych strukturalnych można używać na dwa sposoby. Pierwszy to sposób to dodanie odpowiednich atrybutów do znaczników HTML właściwych elementów. Drugi sposób to umieszczenie wszystkich informacji w części head dokumentu (w formacie JSON).

Szybkość ładowania strony

Szybkość ładowania strony to kolejny aspekt techniczny, który coraz częściej pojawia się w kontekście czynników wpływających na pozycję strony. Strony, które ładują się szybciej mają też przewagę jeżeli chodzi o sprzedaż, bo szybkość ładowania ma bezpośredni wpływ na współczynnik konwersji.

Na szybkość strony składa się dwa główne elementy: czas odpowiedzi serwera oraz czas renderowania po stronie przeglądarki. Za pierwszy element odpowiada cała infrastruktura serwera oraz jakość napisanego kodu, poprawę szybkości można uzyskać np. stosując cache.

Znacznie więcej można zyskać po stronie przeglądarki, tutaj też można wykorzystać dodatkowe cache (zapisywanie plików, w celu późniejszego użycia) w komputerze użytkownika. Warto też, pozbyć się zbędnego kodu javascript oraz go zminifikować, a także ograniczyć ilość zewnętrznych skryptów, które spowalniają stronę.

Optymalizacja grafik

Ważną kwestią dla e-commerce są grafiki, zwłaszcza w branżach gdzie “kupuje się oczami”. Wiele osób korzysta z wyszukiwarek graficznych takich jak Google Grafika, warto pojawiać się tam ze swoimi produktami i pokazywać je ludziom szukających inspiracji.

Pierwszą kwestią związaną z grafikami jest ich wielkość. Staraj się serwować rozmiary aktualnie potrzebne, bez ładowania obrazu w pełnej rozdzielczości, za duże grafiki są powodem powolnego ładowania strony. Większość silników e-commerce robi to automatycznie i tworzy własne miniatury.

Drugą kwestią związaną z grafikami jest optymalizacja atrybutu ALT w HTML. Atrybut ten mówi co znajduje się na zdjęciu i jest używany w przypadku braku możliwości wyświetlania grafiki. Treść tego atrybutu pomaga zrozumieć robotom wyszukiwarek, co znajduje się na zdjęciu, dzięki czemu Google pokaże Twoje grafiki w swoich wynikach.

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?

Cena, jaką przyjdzie Ci zapłacić za pozycjonowanie sklepu, zależy od wielu czynników oraz od tego jak podejdziesz do całego procesu SEO. Przede wszystkim gówna rolę będzie ogrywała konkurencja oraz strategia jej pokonania. Ważne jest też, kto będzie wykonywał poszczególne działania.

Konkurencja i strategia

Twoja konkurencja najprawdopodobniej też się pozycjonuje. Aby ich pokonać, Twój sklep musi robić to lepiej. Niestety, w większości przypadków oznacza to też, że będziesz musiał wydać na pozycjonowanie więcej budżetu.

Jeśli wyrzyscy główni konkurenci, z którymi walczysz o pozycje, przyjęli strategię budowania dużej ilości treści (w większości jest to najlepsza strategia) i wydają przy tym średnio 5 tys zł, to nie uda Ci się ich pokonać, mając mniejszy budżet. Oczywiście, celowo pominąłem tutaj jakość działań, ponieważ samo wydanie 5000 zł nie gwarantuje sukcesów — trzeba zrobić to z głową.

Zakres prac przy pozycjonowaniu sklepu

Elementy kosztowe możemy podzielić na dwie grupy: jednorazowe lub cykliczne. Jednorazowe to m.in:

  • Analiza słów kluczowych.
  • Przygotowanie strategii pozycjonowania sklepu.
  • Audyt techniczny
  • Wdrożenie zmian na bazie strategii i audytu.

Koszt wszystkich tych czynności może być duży, ale to najważniejsze elementy, które będą decydowały o sukcesie. W tym przypadku poleciłbym zlecenie ich specjalistom.

Po wdrożeniu zaleceń z audytu i poprawieniu wszystkich błędów sklepu związanych z SEO należy rozpocząć działania cykliczne działania związane z treścią i promocją, są to:

  • pisanie unikalnych opisów produktów
  • pisanie opisów kategorii oraz innych podziałów
  • rozwój poradnika/bloga (pisanie artykułów)
  • zdobywanie linków

Pierwsze, jednorazowe działania mają charakter planu, który należy wdrożyć, budując właściwą treść. Pisanie treści jest dość kosztowne, ale masz tutaj kilka możliwości:

  • zlecenie całego procesu agencji SEO
  • pisanie we własnym zakresie
  • zatrudnienie własnego copywritera

W zależności od opcji, którą wybierzesz, koszty będą nieco inne. Pisanie tekstów we własnym zakresie będzie teoretycznie najtańsze. Dlaczego teoretycznie? Ponieważ pisząc samemu, tracisz czas, który mógłbyś poświęcić na inne czynności związane z rozwojem sklepu.

Agencja SEO będzie najdroższą opcją, ale najbardziej skuteczną. Natomiast zatrudniony copywriter to coś pomiędzy. W tym przypadku wystarczy podstawowe szkolenie czy kilka konsultacji SEO.

Co możesz zyskać dzięki SEO?

  • Twój sklep będzie widoczny na szereg fraz związanych z Twoimi produktami. Zoptymalizujemy stronę pod szczegółowe zapytania, które charakteryzują się większym współczynnikiem sprzedaży,
  • Twój sklep zyska wartościowych ruch, bo trafiasz do osób, na których Ci zależy. Przełoży się to na sprzedaż,
  • Twoja marka będzie bardziej rozpoznawalna oraz wzbudzisz zaufanie wśród potencjalnych klientów,
  • Poznasz lepiej swoich klientów i dowiesz się czego szukają, co pomoże Ci rozwijać w sektorze e-commerce.

Dzięki pozycjonowaniu Twój sklep internetowy może zarabiać więcej!

Pozycjonowanie sklepu to inwestycja, która po pewnym czasie zaczyna przynosić coraz więcej klientów kupujących Twoje produkty. Aby do tego doszło trzeba przygotować odpowiednią strategię, wyeliminować błędy techniczne oraz optymalizować treść. Wdrożenie całości zajmie sporo czasu i pochłania część budżetu przeznaczoną na reklamę, ale regularne zwiększanie sprzedaży jest tego warte. Pamiętaj, żeby wybrać dobrą agencję SEO.

FAQ

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepów internetowych?

Koszty związane z pozycjonowaniem sklepu internetowego zależą od takich czynników jak: konkurencja, czas, obecny stan sklepu. Czytaj więcej

Ile trwa pozycjonowanie sklepu internetowego?

Pozycjonowanie sklepu zazwyczaj trwa wiele miesięcy lub nawet lat. W przypadku konkurencyjnych branż, przerwanie procesu może spowodować utratę pozycji na rzecz konkurencji. Czytaj więcej.

Kiedy będą efekty pozycjonowania sklepu?

Pierwsze efekty pozycjonowania sklepu mogą pojawić się już po około 3-6 miesięcy intensywnej pracy nad domeną. W przypadku bardziej konkurencyjnych branż może to trwać znacznie dłużej. Czytaj więcej.