Czego się dowiesz z tego artykułu?

  • Czym tak naprawdę jest pozycjonowanie?
  • Od czego zależy pozycja strony?
  • Jak zdobywać klientów dzięki pozycjonowaniu?
  • Jak zbudować stronę, która będzie się dobrze pozycjonować?

Zapewne nie raz słyszałeś o pozycjonowaniu stron www, jako o bardzo dobrym źródle ruchu czy nawet klientów. Obecność wysoko w wynikach wyszukiwania rzeczywiście przekłada się na ruch czy sprzedaż, ale tylko w przypadku przemyślanych i dobrze zaplanowanych działań. Niestety, czasy, kiedy wystarczyło być wysoko i mieć przeciętnej jakości stronę minęły. Budowanie wartościowego ruchu z Google wymaga teraz o wiele więcej działań, które w sumie, mogą dać bardzo dobre efekty. 

Spis treści

Jak zdobywać klientów dzięki pozycjonowaniu stron www w 2024 roku?

Pierwszą rzeczą, nad jaką musisz się skupić, są podstawy działania wyszukiwarki Google pod kątem biznesowym. Chodzi mi o to, jak Google może wpłynąć na to, by klienci nie tylko trafiali do Ciebie, ale też zostawali na stronie i dokonywali zakupów. Dlatego na początek proponuję Ci małą zabawę. Wyobraźmy sobie, że Google nie istnieje!

Co zrobisz, gdy poproszę Cię o pomoc w znalezieniu sukienki na wesele w kolorze beżowym? 

Jak mi pomożesz bez możliwości wyszukiwania w Google? Zapewne wejdziesz po prostu na znane sobie strony internetowe oferujące odzież damską i zaczniesz klikać. Najpierw wejdziesz do kategorii z sukienkami, potem przejdziesz do podkategorii z tymi weselnymi, a następnie wybierzesz filtr z kolorem beżowym. Żeby zapisać tę stronę, skopiujesz adres URL z paska przeglądarki. Efektem Twoich poszukiwań mogą być na przykład poniższe linki, które wyślesz mi mailem:

  • https://allani.pl/wyszukaj/sukienki-na-wesele/bezowe
  • https://domodi.pl/bezowe-sukienki-na-wesele 
  • https://www.peek-cloppenburg.pl/kobiety/sukienki/colorgroup-beige/occasion-na-wesele/
  • itd.

Co właściwie zrobiłeś? Wysłałeś mi kilka linków na podstawie mojej prośby. Wysłane linki należą do znanych Ci marek, o których wiesz, że mają w ofercie sukienki. Adresy URL linków są długie, ponieważ nie chciałeś mi podsyłać jedynie adresu strony głównej. Zadałeś sobie trochę więcej trudu i odnalazłeś odpowiednie podstrony, aby wysłać mi adresy z produktami, które są mi potrzebne.

Dokładnie tak samo działa Google.

Najbardziej znana wyszukiwarka na świecie zajmuje się znajdowaniem adresów URL do podstron, które najbardziej pasują do zadanego przez Ciebie pytania i udzielają na nie najlepszej odpowiedzi. Nie ważne czy pytasz o jakiś produkt, usługę, informacje czy próbujesz rozwiązać jakieś zadanie z matematyki.

Wyniki wyszukiwania to linki do podstron

Z punktu widzenia biznesowego to najważniejsza informacja, jaką powinieneś zapamiętać z tego artykułu, oczywiście nakładając, że dopiero zaczynasz przygodę z pozycjonowaniem swojej strony internetowej czy nawet bloga hobbistycznego.

Aby Twoja strona pojawiła się w Google na dane zapytanie, musisz mieć konkretną podstronę, która będzie odpowiedzą na to zapytanie. Google nie chce wysyłać swoich użytkowników na stronę główną, żeby sami szukali. Wyszukiwarka chce od razu pomagać ludziom i wysyłać ich bezpośrednio do odpowiedzi. Jeśli jej w tym nie pomożesz — zapomnij o wysokich pozycjach. 

W jaki sposób Google znajduje strony internetowe?

Na pewno nie raz spotkałeś się z określeniem „słowo kluczowe” lub „fraza kluczowa”. Na ten temat możesz poczytać w artykule o słowach kluczowych, ale pokrótce – słowa kluczowe w pozycjonowaniu działają podobnie, jak słowa kluczowe w bibliotece, gdy wyszukujesz woluminy nie po autorze, a po tematyce. Wystarczy, że wpiszesz frazę w wyszukiwarkę, a Google przeszukuje zaindeksowane przez siebie strony (podobnie jak – nomen omen – indeks biblioteczny) i znajduje te, na których znajdują się wpisane przez Ciebie słowa (oczywiście w wielkim uproszczeniu).

Chcesz się nauczyć skutecznie pozyskiwać klientów z Google? Zobacz nasz kurs SEO, który jest instrukcją działania krok po kroku.

Pewnie zauważyłeś już, że wyszukiwarka świetnie sobie radzi z błędami ortograficznymi, synonimami, a nawet sama podpowiada pasujące słowa i dokańcza za Ciebie zdania. Robi to coraz lepiej i lepiej, dając coraz dokładniejsze wyniki. Dzieje się tak, ponieważ Google jest wyszukiwarką tekstową – jej praca polega na „czytaniu” tekstów na stronie, a dzięki algorytmom i sztucznej inteligencji potrafi dopasowywać kontekst tych tekstów do podanych słów.

To dlatego w pozycjonowaniu tak ważna jest jakość tekstów na stronie, a nie ich ilość. Teksty na stronie muszą spełniać także pewne warunki techniczne, aby roboty Google potrafiły je przeczytać. Także i to opiszę w dalszej części tego artykułu.

Wypływa stąd jeszcze jeden wniosek dotyczący pozycjonowania stron www – aby Google wiedział, że Twoja strona istnieje i zawiera treści na dany temat, musi ona zostać zaindeksowana i sprawdzona. Bardzo podobnie jak książka w bibliotece, która musi być do niej zaniesiona i wpisana na indeks. Z tą jedyną różnicą, że Google dodatkowo ocenia strony pod kątem ich jakości i zawartości.

Bardzo dużo informacji o indeksowaniu Twojej strony w Google znajdziesz w Google Search Console.

Jak Google ocenia strony internetowe?

Google zarabia na tym, że pokazuje wartościowe wyniki na zapytania internautów – dlatego jest taki popularny. Nie pokaże na wysokich pozycjach stron, które są na niskim poziomie merytorycznym i technicznym. Płynie z tego prosty wniosek: aby Google pokazywało Twoją stronę, musi Ci zaufać i być pewne, że Twoja strona jest wartościowa dla Twoich klientów. To podstawa pozycjonowania stron www.

Nie dzieje się tak z dnia na dzień. Aby zdobyć i utrzymać wysoką pozycję w wyszukiwarce oraz w naturalny sposób zwiększać ruch, musisz tak zbudować lub przebudować stronę, aby „uwieść” nią Google – a w trakcie tego kursu dowiesz się, jak to zrobić. 

Pozycjonowanie stron internetowych — podstawy 2024

Aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest pozycjonowanie stron www czy SEO, musisz poznać zasadę działania samej wyszukiwarki. Najważniejszą informacją, którą powinieneś zapamiętać, jest fakt, że dla większości fraz Google nie działa w czasie rzeczywistym. 

W chwili, gdy wpisujesz dane zapytanie do wyszukiwarki, Google już wcześniej ma przygotowane wszystkie wyniki i ich kolejność. To dlatego pozycjonowanie stron tyle trwa. Aby Twoja strona pojawiła się jako wynik wyszukiwania, muszą być spełnione trzy podstawowe warunki:

  • Po pierwsze, Google musi w ogóle wiedzieć o istnieniu Twojej strony. Nie da się pozycjonować strony internetowej, której Google nigdy wcześniej nie widział. Wyszukiwanie w Google nie dzieje się w czasie rzeczywistym, roboty (tzw. spidery) nieustannie przeszukują sieć w poszukiwaniu stron, które mogą się kiedyś przydać. Jak taki robot nie sprawdzi wcześniej Twojej strony, to nigdy nie trafi ona na listę wyników wyszukiwania — to podstawa SEO.
  • Po drugie, taki robot musi umieć odnaleźć się na takiej stronie. Tutaj ważne jest on-page SEO. Jeżeli nawigacja Twojej strony będzie źle zaprojektowana, to robot może nigdy nie trafić do podstrony z konkretnym produktem, którego ktoś właśnie szuka. Nie da się wypozycjonować strony, jeżeli jej struktura jest niezrozumiała dla Google. Jeśli nie trafi na taką stronę, to nie wyświetli jej jako wynik wyszukiwania, nawet jeśli zna Twoją domenę. Google nie chce wyświetlać tylko strony głównej, a strony, które od razu odpowiedzą na zadane pytanie.
  • Po trzecie, Google musi ufać Twojej stronie. Gdy zna Twoją stronę www i umie się po niej poruszać musi jeszcze wiedzieć, że ta strona jest wartościowa dla osoby, która właśnie zadała pytanie. W ogólnym stwierdzeniu to właśnie to “zaufanie” odpowiada za kolejność wyników wyszukiwania i właśnie pozycjonowanie. Jako wynik zapytania Google pokaże wszystkie strony, które zna i po których umie się poruszać. Ich kolejność będzie zależała od subiektywnego “zaufania” robotów do tych stron.

Twoim pierwszym zadaniem w drodze do zdobywania pozycjonowania strony czy sklepu jest sprawienie, że Google pozna Twoją stronę oraz roboty będą w stanie używać nawigacji — zrobisz to dzięki optymalizacji SEO swojej strony. Są to aspekty prawie zawsze czysto technicznie związane z odpowiednią budową strony. 

Trudniejszą częścią jest budowanie zaufania w oczach Google. Będzie to długi proces pozycjonowania, który będzie Cię kosztował sporo czasu i pieniędzy. Wyniki są darmowe, ale należy poświęcić wiele, aby Twoja strona była bardziej zaufana niż strony konkurencji. Im lepsze SEO, tym lepiej dla Twojej strony.

Dlaczego pozycjonowanie stron internetowych jest ważne z punktu widzenia biznesowego?

W wielu działalnościach nie tylko tych internetowych, pozycjonowanie strony internetowej to bardzo dobre źródło ruchu i podstawowy kanał docierania do klientów. No bo zobacz, jeśli dana osoba, czegoś szuka w Google, to wprost mówi, że tego potrzebuje. Reklama na Facebook’u czy innych social mediach to tylko zakładanie, że jeśli ktoś jest w grupie docelowej, to ma potrzebę, co nie zawsze może być zgodne z prawdą. Ile razy widziałeś reklamę w SM, nawet jeśli nie potrzebowałeś danej usługi? 

Z Google jest inaczej, jeśli ktoś wpisze w Google daną frazę, to mówi, czego potrzebuje. Twoim zdaniem jest pojawić się na tę frazę z odpowiednim wynikiem wyszukiwania oraz odpowiednią stroną docelową, która pomoże potencjalnemu klientowi zostać prawdziwym klientem. To najprostsza definicja pozycjonowania stron internetowych w Google. 

Nie myśl, że wystarczy być wysoko, żeby zdobywać klientów. To zdecydowanie za mało. Większość osób uważa, że jak już będą na pierwszych miejscach w Google, to klienci będą ciągle od nich kupować. Prawda jest taka, że obecność w Google to dopiero początek. Wysokie pozycje nie dadzą nic bez odpowiedniego przygotowania strony.

  • Musisz być wysoko, ale na odpowiednie frazy używane przez klientów, którzy będą kupować. 
  • Już na poziomie wyników wyszukiwania musisz pokazywać, że warto wejść na Twoją stronę. 
  • Sam wynik wyszukiwania musi kierować do strony, która zrealizuje Twój cel biznesowy. 
  • Strona docelowa musi być zoptymalizowana w taki sposób, by pomóc klientowi wykonać właściwą akcję.

Bez takiego podejścia trudno mówić o większych sukcesach. A jeśli jesteś dość wysoko i masz jakąkolwiek sprzedaż — pomyśl, jak mogłaby się ona zwiększyć po wdrożeniu pozycjonowania nastawionego na zdobywanie klientów!

Budowa strony zależy od strategii pozycjonowania

Musisz zdawać sobie sprawę, że SEO jest jedynym źródłem ruchu, który w tak dużym stopniu wpływa na to, jak powinna wyglądać strona internetowa. Jeśli reklamujesz się w płatnych kampaniach, ruch możesz kierować nawet na pojedyncze landing pages, które są ukryte na normalnej stronie i nie będzie to miało żadnego znaczenia. Natomiast skuteczne pozycjonowanie stron wymaga przemyślanej struktury oraz budowy technicznej strony. Musisz o pamiętać o SEO już na etapie projektowania i tworzenia strony internetowej.

Jeśli chcesz inwestować w skuteczne pozycjonowanie stron i generować klientów musisz zaplanować strukturę i treści strony, zanim w ogóle grafik zacznie projektować pierwsze layouty. Pozycjonowanie strony www nie polega na zoptymalizowaniu tego co jest, jeśli źle zaprojektowałeś stronę, to generowanie ruchu z Google będzie po prostu niemożliwe. 

To nie jest tak, że proces pozycjonowanie strony internetowej polega na podnoszeniu pozycji strony za pomocą jakiś magicznych narzędzi czy systemów. Pozycjonowanie stron to głównie budowa odpowiedniej treści, jej struktury oraz promowanie całej strony na zewnątrz. To tylko tyle i aż tyle.

Bardzo często zdarza nam się robić audyty SEO, których wnioskiem jest, że aby pozyskiwać dobry ruch, należy taką stronę zbudować od nowa. Taki samodzielny audyt wykonasz sam za pomocą Google Search Console. Wynika to z czasu i kosztów — taniej będzie zrobić nową wersję strony niż kombinować i stosować półśrodki. Jeśli więc jesteś na początku swojej drogi z pozycjonowaniem, polecam Ci konsultacje SEO z doświadczonym specjalistą, który pokieruje Twoje działania na właściwe tory. Nie ma nic gorszego niż wielomiesięczna praca, która okazuje się zbędna. 

Pozycjonowanie strony internetowej jest tanie w dłuższej perpektywie

SEO ma to do siebie, że na początku może się wydawać kosztownym działaniem i w sumie (pozornie) takim jest. Na początku, musisz zainwestować sporą ilość czasu oraz pieniędzy na zaplanowanie działań, oraz na regularną pracę nad stroną. Na początku inwestujesz dużo i zyskujesz mało, czasem prawie nic…

Jednak po pewnym czasie (który zależy od wielu czynników), sytuacja się odwraca — zainwestowane pieniądze generują coraz więcej zysków, bez podnoszenia nakładów na działania. Zaczynasz zwiększać swoją widoczność, a im bardziej wartościowa jest ta widoczność, tym więcej zyskujesz klientów.

W skali kilku lat pozycjonowanie strony www to najtańszy kanał zdobywania ruchu, który jest dodatkowo bardzo dobrej jakości. Podobną jakość ruchu uzyskasz, inwestując w Google Ads, jednak ruch ten będzie znacznie droższy. Do tego, w chwili gdy przestaniesz płacić za reklamy, nie masz zupełnie nic. Ruch z pozycjonowania nie zniknie nawet jeśli przestaniesz inwestować. Oczywiście z czasem konkurencja będzie w stanie Ci zagrozić, jednak nie stracisz ruchu z dnia na dzień. 

Czy każdy powinien inwestować w pozycjonowanie w 2024 roku?

Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta. Nie każdy biznes nadaje się do pozycjonowania. Są wyjątki, które należy wymienić i postaram się tutaj zrobić. Ogólnie mówiąc, pozycjonowanie stron  jest dla wszystkich, których klienci szukają właśnie w Google, ale nie zawsze warto inwestować w SEO.

Pozycjonowanie stron krótkoterminowych biznesów

Pozycjonowanie strony www nie będzie miało sensu na przykład, gdy biznes, który chcesz wypromować, jest krótkoterminowy. Co mam tutaj na myśli? Wyobraź sobie, że jesteś deweloperem mieszkań i chcesz sprzedawać apartamenty na jednym z osiedli. Oczywiście ludzie szukają mieszkań w Google, ale nie ma sensu pozycjonowanie się na frazy związane z mieszkaniami jeśli chcesz sprzedać mieszkania w ciągu kilku miesięcy. 

Wypozycjonowanie strony w tak konkurencyjnej branży może zająć nawet kilka-kilkanaście miesięcy, następnie ruch, który wygenerujesz, raczej nie będzie przydatny. Na takie frazy pozycjonować się ktoś inny — na przykład pośrednicy nieruchomości, którzy ciągle sprzedają jakieś mieszkania. Jeśli jednak chcesz promować się w Google jako deweloper, polecam w tym przypadku Google Ads, które jest co prawda droższe, ale działa od razu. Uruchomisz kampanie i ruch będzie już tego samego dnia!

Gdy nikt nie szuka Twoich produktów czy usług

Kolejną opcją, gdy nie warto aktywnie pozycjonować się w Google jest stan w którym Twoje usługi nie są wyszukiwane. Nawet w dzisiejszych czasach istnieją jeszcze biznesy, gdzie potencjalni klienci nie szukają kontrahentów. Nie ma sensu wtedy inwestować w skuteczne pozycjonowanie strony www, wysokie pozycje nic nie dadzą, jeśli nikt nie szuka danych fraz. 

Od czego zależy pozycja strony?

Wszystkich czynników wpływających na pozycję danej strony w wyszukiwarce jest bardzo dużo. Niestety Google nie mówi jasno, co wpływa i w jakim stopniu na widoczność danej domeny w wynikach wyszukiwania. Google lubi utrudniać nam pozycjonowanie strony internetowej dlatego, żeby było jeszcze ciekawiej — różne czynniki są mniej lub bardziej brane pod uwagę w zależności od branży. Inne aspekty SEO będą ważniejsze dla strony finansowej a zupełnie inne dla bloga podróżniczego, niestety nie ma jednej recepty na skuteczne pozycjonowanie.

Główne czynniki SEO, na które musisz zwracać uwagę

Istnieje jednak pewna lista czynników rankingowych, które musisz wziąć pod uwagę, porównując swoją stronę do konkurencji. To one wpływają na skuteczne pozycjonowanie. Poniżej znajduje się lista tych najważniejszych:

Treść strony

To treść strony jest odpowiedzią na pytanie wpisane w wyszukiwarkę. Na podstawie tej treści Google analizuje czy Twoja strona może się przydać pytającemu. Nie można pozycjonować pustej strony, to dlatego tak ważne jest opisywanie produktów czy usług nawet bardzo szczegółowo. Każda strona (adres URL) powinna mieć swój unikalny tytuł oraz opis reprezentujący jej treść — to one pojawią się najprawdopodobniej jako wynik wyszukiwania i są to najistotniejsze elementy SEO.

Budowa strony

Budowa strony to przede wszystkim logiczne rozmieszczenie informacji na stronie internetowej. Konkretne działy, sekcje czy kategorie powinny mieć swoje miejsca w serwisie. Użytkownik nie może czuć się zdezorientowany, gdy trafi na Twoją stronę. To jak dane treści są ze sobą połączone (linkami między stronami), może mieć bardzo duży wpływ pozycjonowanie strony. 

Ważnym czynnikiem wpływającym na SEO jest także możliwość skanowania strony przez roboty Google — jeżeli nie mają one możliwości wejścia na poszczególne podstrony serwisu, to nie będą wstanie pokazać tych adresów jako wyniki wyszukiwania. Nie można pozycjonować strony, której Google nie może wcześniej przeczytać.

Aspekty techniczne

Istnieje wiele technikaliów, które mogą wpłynąć na skuteczne pozycjonowanie strony www w darmowych wynikach wyszukiwania. Może to być na przykład semantyka kodu HTML, jakość grafik czy ich nazwy lub atrybuty ALT. Poprawność strony ma wielkie znaczenie w procesie indeksowania SEO. Im lepiej zbudowana jest strona, tym łatwiej roboty Google będą ją skanować i odnajdywać odpowiednie informacje i tym skuteczniejsze będzie pozycjonowanie.

Bardzo pomocne będą tutaj dane strukturalne, które pokazują istnienie elementów strony np: dane firmy lokalizacyjne firmy, informacje o ofercie, produktach czy planowanych wydarzeniach. Istnieją schematy, które bezpośrednio pokazują Google szczegółowe informacje, które prezentowane są potem w wynikach wyszukiwania. To właśnie dane strukturalne odpowiadają za gwiazdki recenzji pokazywane obok wyników wyszukiwania. To dlatego dane strukturalne są bardzo ważne w pozycjonowaniu stron internetowych.

Zaufanie Google do strony

Aby wyświetlać Twoje adresy URL jako wyniki wyszukiwania, Google chce mieć pewność, że treści tam umieszczone będą odpowiadać na zadawane pytania i dodatkowo spełnią oczekiwania osób wyszukujących. 

Aby Twoja domena była dobrze wypozycjonowana, musi posiadać pewien autorytet. To dlatego istnieją pewne domeny, które pojawiają się na bardzo dużą ilość fraz. Przykładem może być Wikipedia, na hasła związane z wiedzą będzie zazwyczaj bardzo wysoko. Dlaczego Google ufa tej witrynie? 

  • Po pierwsze, Wikipedia ma bogatą i merytoryczną treść. Google o tym wie i ufa, że artykuły opisywane w Wikipedii odpowiedzą na zapotrzebowanie użytkowników — ta domena pozycjonuje się tylko dzięki treści jej użytkowników. Ty też musisz dbać, aby treści Twojej strony były jak najbardziej wartościowe. To dlatego prowadzenie bloga firmowego jest ważne w procesie pozycjonowania, dzięki niemu budujesz swoją markę jako ekspercką i w oczach Google jesteś autorytetem. SEO Twojej domeny na pewno na tym skorzysta.
  • Po drugie, wiele innych domen linkuje do Wikipedii jako źródła wiarygodnych informacji. Google sprawdza linkowanie między stronami i jeżeli widzi, że inne strony wskazują na zasoby Wikipedii Linki to kolejny ważny aspekt pozycjonowania. 

Jeszcze jakiś czas temu można było nadużywać drugiej zasady i po prostu umieszczać linki z dużej ilości domen. Wiele stron zostało tak wypozycjonwanych i zajmują wysokie pozycje do dziś. Niestety, teraz taka forma “oszukiwania” algorytmu Google już nie zadziała. Tylko linki ze stron, które same mają wysoką reputację, będą się liczyć. 

Aby wypozycjjonować swoją stronę, musisz sprawiać, by inne domeny, którym Google ufa, linkowały do ciebie. Najlepiej by było, żeby domeny linkujące do ciebie były powiązane tematycznie — doskonale sprawdzą się tutaj portale tematyczne, blogi czy prawdziwe fora. To kolejna z podstaw SEO.

Urządzenia

Kolejność wyników wyszukiwania zależy też od urządzenia, z jakiego korzystasz. Na pewno zauważyłeś już, że wyniki wyszukiwania prezentowane na komputerze nie pokrywają się z tymi na smartfonach, czy tabletach. Nie oznacza to, że należy inaczej pozycjonować stronę www na różne urządzenia — nalezy mieć taką samą treść na wszystkich urządzeniach.

W zależności od używanego urządzenia proporcje czynników rankingowych SEO się zmieniają. Głównie chodzi tu o przystosowanie strony do małych ekranów oraz jej szybkie działanie — to jedne z ważniejszych czynników, które wpływają na pozycjonowanie stron mobilnych. 

Lokalizacja

Twoja lokalizacja także ma wpływ na część pozycjonowanych zapytań, głównie związanych z lokalnymi biznesami czy wydarzeniami. Wbrew pozorom, Google dość dokładnie jest w stanie określić Twoją lokalizację na przykład po sygnale GPS telefonu.

Nawet jak wyłączysz czujnik GPS w swoim urządzeniu, namierzenie Cię będzie nadal możliwe — wystarczy zwykły sygnał telefonu, którego używasz do rozmowy. Taka analiza pozycji telefonu jest możliwa, zarówno w małych miejscowościach, jak i dużych miastach.

Użytkownicy komputerów stacjonarnych także są łatwi do namierzenia dzięki adresowi IP. Ogólnie rzecz biorąc, Google jest prawie zawsze określić Twoją lokalizację z dokładnością do miasta lub nawet dzielnicy. Dzięki temu może on prezentować wyniki lokalne.

Szukasz dentysty, piekarni lub najbliższej restauracji? Nie musisz wpisywać nazwy miasta. Google pokaże Ci te najbliższe Twojej lokalizacji. To bardzo ważne w procesie pozycjonowania stron biznesów lokalnych, które chcą zdobywać klientów dzięki pozycjonowaniu stron.

Twoje zachowanie w internecie

To jakie wyniki otrzymasz, zależy też od tego, jak wygląda Twoje zachowanie w wyszukiwarce oraz na innych stronach. Na podstawie danych historycznych, wyszukiwarka wie, czym się interesujesz i jakie są Twoje preferencje. Wiedza o użytkownikach wpływa na skuteczne pozycjonowanie stron.

Jeśli jesteś miłośnikiem owoców i wpiszesz w Google słowo “avokado” – informacje o tym owocu lub przepisy z nim związane. Jeżeli natomiast jesteś stałym bywalcem restauracji o tej nazwie, jako wynik wyszukiwania zobaczysz stronę internetową tego lokalu. Pamiętaj o tym podczas pozycjonowania swojej strony.

Czym jest algorytm Google w 2024 roku?

Słynny algorytm Google, który winny jest wszystkim problemom z pozycjonowaniem stron www w darmowych wynikach wyszukiwania, jest niczym innym, jak mieszanką wszystkich czynników wpływających na SEO. Google przelicza czynniki związane z treścią strony, linkami, technikaliami oraz innymi czynnikami, by ostatecznie ocenić wartość danego adresu URL na zadane pytanie. 

Żeby było jeszcze trudniej, ważność poszczególnych czynników SEO wpływających na poszczególne pozycje zmienia się wraz z branżą czy tematyką. Niektóre elementy są bardziej istotne w branży finansowej a inne w branży medycznej czy rozrywkowej. 

Mocno skomplikowanie zależności oraz zasady, jakimi kierują się algorytmy sprawiają, że żadna osoba nie zna go w całości. Wiele osób odpowiedzialnych za wdrażanie zmian po prostu, nie jest wstanie zebrać wszystkiego w jedną całość. Do tego wszystkiego, Google coraz częściej używa sztucznej inteligencji, która uczy się poznawać zachowania użytkowników i prezentować im wyniki najlepsze możliwe wyszukiwania. 

Mnogość czynników i zależności sprawia, że nie da się sprawdzić pozycji Twojej domeny, używając do tego Google. To, że w Twoim komputerze strona znajduje się na pierwszym miejscu, nie oznacza, że wszyscy tak mają. Google wie, że to Twoja strona i pomaga Ci szybko na nią wejść. Dlatego podczas sprawdzania efektów pozycjonowania, należy analizować dane z narzędzi typu Google Search Console.

Sama obecność nawet na pierwszym miejscu w Google nie oznacza jeszcze sukcesu…

Twoja strona musi być wypozycjonowana na dosłownie każde zapytanie związane z Twoim biznesem. Każda fraza, użyta w kontekście Twoich produktów czy usług to potencjalny klient, który jest w stanie zostawić u ciebie pieniądze. Niestety, wysokie pozycje w Google to dopiero początek…

To dlatego część firm zajmujących się pozycjonowaniem w Google ma tak złą opinię. Próbują oni wygenerować jak najwięcej ruchu, który nie daje dosłownie nic, jeżeli strona nie jest przygotowana do generowania sprzedaży.

Aby zakończyć frustrację spowodowaną brakiem sprzedaży czy chociażby zapytań potrzebujesz przemyślanej strategii pozycjonowania. Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak szukają Cię Twoi klienci, dopiero na podstawie analiz można zaproponować długofalową strategię pozyskiwania wartościowych klientów.

Czego więc potrzebujesz, żeby mieć ciągły dopływ nowych klientów z Google?

  1. Przemyślanej, długofalowej strategii pozycjonowania w Google.
  2. Strony, która będzie w stanie zrealizować taką strategię — bez dobrej strony nie warto inwestować w reklamę, bo pieniądze pójdą w błoto.
  3. Dobrze przygotowanej oferty, która będzie w stanie zachęcić klienta do zakupu.
  4. Optymalizacji pod konwersję, która wyciągnie możliwie najwięcej sprzedaży z dostarczanego ruchu.
  5. Przynajmniej podstawowej analityki, która podpowie które obszary działają najlepiej i gdzie inwestować pieniądze.

Proces zdobywania klienta dzięki pozycjonowaniu

Potencjalny klient przechodzi długą drogę, zanim dokona zakupu czy poprosi o ofertę. Istnieje kilka ważnych etapów, przez które musisz w łatwy sposób przeprowadzić osobę do Twojego celu. Tylko wtedy pozycjonowanie strony www będzie skuteczne.

Proces SEO z punktu widzenia użytkownika wygląda następująco:

  1. Użytkownik odkrywa w sobie jakąś potrzebę i z intencją spełnienia potrzeby zaczyna szukać w Google.
  2. Użytkownik zaczyna wpisywać różne zapytania związane z jego potrzebą — to dlatego ważne jest, aby pozycjonować się na wszelkie możliwe frazy.
  3. Po wpisaniu zapytania użytkownik wybiera, kilka wyników, w które klika. Wpływ na to, w co kliknie ma optymalizacja SEO tytułu i opisu.
  4. Po przejściu na stronę, użytkownik oczekuje, że adres docelowy na jaki trafił rozwiąże jego problem

W całym procesie pozycjonowania istnieje kilka pułapek, w które łatwo wpaść. Są to tak zwane wąskie gardła w procesie pozycjonowania.

Problem 1:

Twoja strona nie pojawia się na różne kombinacje zapytań związane z pytaniem potencjalnego klienta. Zamiast być widocznym tylko na kilka fraz związanych z produktem, Twoja strona powinna pozycjonować się na wszelkie możliwe zapytania związane z tym tematem. 

Jedni klienci sklepu wpiszą “pozycjonowanie” inni mogą wpisać “skuteczne pozycjonowanie stron internetowych”. Jeśli pojawiasz się na wszystkie frazy, Twoja szansa na zdobycie ruchu generowanego przez potencjalnych klientów bardzo się zwiększa. 

Problem 2:

Treści, wyników wyszukiwania nie odpowiadają zapytaniu użytkownika. Ważne jest, aby użytkownik widział w treści wyniku wyszukiwania, że po kliknięciu w niego znajdzie odpowiedź na swój problem.

Przykład dla zapytania “pozycjonowanie”:

Title 1:
Pozycjonowanie, SEO, pozycjonowanie stron www, strony www, sklepy internetowe — octamedia.pl

Title 2:
Skuteczne pozycjonowanie stron — zrób to sam — octamedia.pl

Który z wyników jest bardziej atrakcyjny? Drugi pokazuje użytkownikowi, że trafi na podstronę dedykowaną usłudze pozycjonowania firm. Nie będzie musiał dodatkowo szukać, by znaleźć to, czego potrzebuje. Dodatkowo już na poziomie wyników wyszukiwania, potencjalny klient dostaje informację o skuteczności działań, co wpływa na atrakcyjność pozycjonowania tej strony.

Aby strona miała tak precyzyjne wyniki wyszukiwania, wymagana jest odpowiednia struktura strony, ale przekłada się to na o wiele lepsze wyniki sprzedażowe. 

Analogicznie będzie z firmami usługowymi. Jeżeli potencjalny klient szuka projektanta do ogrodu, to warto mieć podstronę dedykowaną tej usłudze. 

Ludzie o wiele chętniej kliknąć tytuł: “Projektowanie nowoczesnych ogrodów – xyz” zamiast “firma ogrodnicza – xyz”. Im bardziej wynik wyszukiwania dopasowany do zapytania, tym lepiej. 

Problem 3:

W procesie pozycjonowania musisz sprawić, by użytkownik musi trafić na odpowiednią stronę. Jeżeli tytuł mówi, że trafisz na stronę z usługą pozycjonowania stron internetowych dla firm, to tak musi być. Jeżeli tytuł odpowiada intencji wyszukiwania, a strona docelowa ma nieoczekiwaną treść — użytkownik najpewniej wyjdzie.

Pierwszą rzeczą, jaką potencjalny klient powinien zauważyć, jest nagłówek potwierdzający, że treść strony jest tym, czego szuka. To dlatego tak ważne jest, by umieszczać nagłówki H1 opisujące zawartość strony. Możesz porównać treść tytułu tego artykułu, do jego title:

Title:
Pozycjonowanie stron — jak zacząć?

Nagłówek H1, który jest tytułem artykułu:
Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych – Octamedia

Twoja strona musi posiadać tyle podstron, ile jesteś sobie w stanie wyobrazić intencji użytkowników.  Pamiętaj, że intencja to zestaw fraz. Frazy typu „pozycjonowanie”, „pozycjonowanie stron internetowych” czy „pozycjonowanie stron www”, to frazy, za którymi stoi intencja znalezienia usługodawcy oferującego pozycjonowanie stron internetowych.

Problem 4:

Ostatnim problemem jest brak odpowiedniej optymalizacji strony pod kątem konwersji. Użytkownik, który trafił na Twoją stronę, dzięki skutecznemu pozycjonowaniu, musi jeszcze mieć możliwość dokonania zakupu czy realizacji zamówienia w maksymalnie prosty sposób. 

Sama strona, jej układ czy ogólny design ma wpływ na to, czy użytkownik ostatecznie zostawi u ciebie pieniądze. Ludzie są z reguły leniwi, dlatego warto ułatwiać im wszystkie akcje, które prowadzą do kontaktu z Tobą czy też zakupu. Jeśli nie zadbasz o ten aspekt to cały wysiłek, który poszedł na pozycjonowanie strony, pójdzie na marne.

Czasem warto zainteresować się tym tematem. Zamiast inwestować w budowanie coraz większego ruchu (np. dokupując reklamę Google Ads), by zwiększyć procent osób, które zostawiają kontakt — właśnie poprzez zmiany wyglądu na stronie i optymalizacji konwersji. To aspekt Twojej strony, o który musisz zadbać oprócz optymalizacji pod SEO.

Przykład:
Strona posiada 10 000 wejść miesięcznie z Google, 1% użytkowników używa formularza do złożenia zamówienia. Na 10 000 osób 100 zostawia kontakt.

Aby zwiększyć liczbę wysłanych formularzy do 200, musisz wygenerować dwa razy tyle ruchu (20 000 wejść). Znacznie łatwiej będzie popracować nad współczynnikiem wysłanych formularzy. Jeżeli uda się zoptymalizować proces wysyłania formularza i osiągnąć 2% zapytań to mamy 200 wysłanych formularzy przy takim samym ruchu.

Wniosek nasuwa się sam — pozycjonowanie strony www nie wystarczy, by zdobywać klientów. Musisz jeszcze postarać się, by użytkownik wszedł na Twoją stronę, a następnie maksymalnie ułatwić mu proces złożenia zamówienia czy wysłania formularza.

Strategia zdobywania klientów dzięki pozycjonowaniu na 2024 rok

Wiesz już, że użytkownicy powinni trafiać na odpowiednie sekcje strony w zależności od zapytania, które wpisują. Teraz musisz zaplanować strukturę strony, która to umożliwi właściwą optymalizację SEO. Do rozplanowania ruchu po odpowiednich podstronach należy podejść strategicznie. 

Musisz z góry zaplanować jakie strony będą pozycjonowane na konkretne zapytania. Żeby to osiągnąć, musisz przeprowadzić analizę słów kluczowych i znaleźć wszystkie słowa, jakie mogą używać Twoi potencjalni klienci.

Listę wszystkich pozycjonowanych słów podziel na grupy, które reprezentują tą samą intencję. Na przykład frazy typu: “„pozycjonowanie cena”, „pozycjonowanie stron internetowych ceny” czy „pozycjonowanie stron www koszt” oznaczają tą samą intencję wyszukiwania, jaką jest poznanie ceny usługi pozycjonowania.

Każda intencja powinna mieć swoje miejsce w strukturze strony, dzięki temu jesteś w stanie w prosty sposób budować tytuły SEO, które stają się treścią wyników wyszukiwania oraz panować nad zjawiskiem duplikacji czy kanibalizacji.

Przygotowanie takiej struktury powinno odbywać się niezależnie od strony, którą będziesz pozycjonować. Istnieje bardzo duża szansa, że Twoja strona nie posiada w tej chwili podstron, które można przypisać do konkretnych grup fraz czy intencji i przez to pominiesz pewne frazy w procesie pozycjonowania.

Pozycjonowanie stron www — krok po kroku [poradnik 2024]

Twoim pierwszym zadaniem w drodze do zdobywania klientów z darmowych wyników wyszukiwania jest sprawienie, że Google pozna Twoją stronę oraz roboty będą w stanie skanować wszystkie ważne adresy URL Twojej strony. Są to aspekty prawie zawsze czysto technicznie związane z odpowiednią budową strony. 

Trudniejszą częścią jest budowanie zaufania „w oczach” Google. Będzie to długi proces, który będzie Cię kosztował dużo czasu oraz innych zasobów. Wyniki wyszukiwania są darmowe, ale należy poświęcić wiele, aby Twoja strona była bardziej zaufana niż strony konkurencji. 

W zasadzie cały ten poradnik będzie mówił o tym jak zbudować właściwą stronę. Taką, która jest przyjazna robotom wyszukiwarek oraz taką, jaka będzie wzbudzała zaufanie Google. Zaufanie lub też autorytet domeny to po prostu szereg czynników, na bazie których, Google ocenia Twoją stronę i jej przydatność dla potencjalnych klientów. 

Krok 1: Analiza słów kluczowych i strategia działania

Dobór odpowiednich słów kluczowych do pozycjonowania to jeden z najważniejszych etapów w tworzeniu strategii SEO. Podczas researchu, jesteś w stanie poznać, o co pytają Twoi potencjalni klienci. 

Spora część osób szukających firm od usługi pozycjonowania pomija ten krok i zgłasza się do firm oferujących pozycjonowanie stron z własnymi propozycjami fraz. Kilka czy kilkanaście fraz to za mało, by poważnie myśleć o pozyskiwaniu klientów. Twój biznes powinien pojawiać się na wszystkie możliwe związane z Twoją branżą.

Zwłaszcza jeżeli zaczynasz swoją przygodę z pozycjonowaniem w Google, wiedza na temat tych niszowych fraz może okazać bardzo pomocna. Google nie wyświetli Cię od razu na te najpopularniejsze frazy, jedyna szansa to spróbować optymalizować stronę na frazy mniej konkurencyjne. Pozycjonowanie strony na ważniejsze frazy musisz odłożyć na późniejszy czas, niestety takie jest SEO.

Szukając słów, powinno się mieć na uwadze zachowanie klientów, punktem wyjścia może być własna wiedza, ale research fraz do pozycjonowania należy rozszerzyć za pomocą narzędzi:

  • Google Keyword Planner – darmowe narzędzie do szukania słów z systemu Google Ads, doskonale sprawdza się też w analizach SEO do darmowych wyników wyszukiwania.
  • Narzędzia dla specjalistów SEO typu Senuto/Semstorm, które bazują na danych ze wspomnianego wyżej planera.
  • Google Search Console, które pokaże na jakie frazy, już wyświetla się Twoja strona (pod warunkiem, że masz już jakieś pozycje i ruch).
  • Answer The Public, które w znakomity sposób agreguje informacje o podpowiedziach proponowanych przez wyszukiwarkę. Narzędzie znakomicie nadaje się do szukania fraz zapytaniowych.
  • Własna wyszukiwarka na stronie — jeżeli Twoi użytkownicy szukają czegoś w wyszukiwarce Twojego sklepu, na pewno warto pozycjonować te frazy w Google.

Efektem researchu słów dla małego biznesu powinno być przynajmniej 500 słów kluczowych, właściciele większych stron czy sklepów w wyniku analizy mogą otrzymać nawet kilka tysięcy słów, które stanowią punkt wyjścia do optymalizacji SEO.

Nie skupiaj się jednak na konkretnych słowach kluczowych

Czy to na pewno ważne, z jakiej frazy pochodził użytkownik, który kupił Twój produkt? Ważne jest, że była to fraza związana z tym produktem i że osoba, która go szukała, trafiła od razu na stronę ,na której mogła zrealizować transakcje. 

Warto jest wiedzieć, na jakie frazy należy się pozycjonować, taka wiedza jest niezbędna do przeprowadzenia właściwej optymalizacji SEO strony. Jednak w podstawowych analizach np. przy użyciu Google Search Console, nie zwracaj uwagi na to, ile wejść na stronę wygenerowała każda z fraz. Patrz, ile było wejść na konkretny adres URL, bo to adresy URL są przedstawicielami produktów czy ofert. 

Może być tak, że strona, która generuje najwięcej ruchu, jest wypozycjonowana na wiele różnych zapytań. Nie zauważysz tego, patrząc tylko na frazy. Da się to dopiero zauważyć, sumując wszystkie zapytania przypisane do jednego adresu URL.

Właściwie dobrana strategia SEO

Aby zwiększyć ilość ruchu, który będzie zamieniał odwiedzających w klientów potrzebne jest skuteczne pozycjonowanie stron. Nie zależnie do tego czy pozycjonujesz firmę w całej Polsce, czy lokalnie — potrzebujesz właściwej strategii SEO

Strategia pozycjonowania to przede wszystkiem zaplanowanie właściwych słów kluczowych oraz stron na jakie ma trafić użytkownik. Nie da się wypozycjonować na wszystkie frazy kluczowe jednej strony lub podstrony. Musisz zdecydować jakie adresy URL będą optymalizowane na konkretne słowa.

Załóżmy, że mamy do wypozycjonowania agencję SEO. Ta agencja ma w ofercie kilka podstawowych usług:

  • pozycjonowanie stron
  • pozycjonowanie sklepów internetowych
  • pozycjonowanie zagraniczne
  • audyty SEO
  • itp

Aby dobrze wypozycjonować wszystkie te usługi należy zaplanować jakie słowa kluczowe będą optymalizowane na konkretne adresy, najlepiej to zrobić w tabeli:

Słowa kluczowe Podstrona Optymalizacja
agencja seo domena.pl (strona główna) Title:
Skuteczna Agencja SEO – Brand

H1:
Skuteczna agencja SEO
pozycjonowanie
pozycjonowanie stron
pozycjonowanie stron www
pozycjonowanie stron internetowych
domena.pl/oferta/pozycjonowanie/ Title:
Pozycjonowanie stron internetowych – Brand

H1: 
Skuteczne pozycjonowanie stron www
pozycjonowanie sklepów internetowyc
pozycjonowanie sklepów
optymalizacja sklepów
domena.pl/oferta/pozycjonowanie-sklepow-interntowych/ Title:
Pozycjonowanie sklepów internetowych – Brand

H1:
Skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych
audyt SEO domena.pl/oferta/audyt-seo Title:
Audyt SEO – Brand

H1:
Profesjonalny audyt SEO
itd itd itd

Ogólnie, musisz zaplanować wszystkie słowa kluczowe względem adresów URL i umieścić je w podobnej tabeli. Tabela będzie miała tyle rzędów, ile masz podstron w swoim serwisie. Jeśli zapełnisz już wszystkie adresy URL, a mimo wszystko masz jeszcze dodatkowe słowa kluczowe (frazy longtail) — musisz stworzyć nowe adresy dla tych słów.

Mając taką tabelę, musisz zaplanować treść poszczególnych adresów URL oraz linki prowadzące do tych podstron. Wdrożenie takiego planu pozwoli szybciej i bardziej przewidywanie wypozycjonować Twoją stronę. Warto jest więc poświęcić trochę więcej czasu na wyszukiwanie słów kluczowych i planowanie ich w strukturze strony.

Krok 2: Odpowiednia struktura strony

Z poprzednich akapitów wiesz już, że potencjalni klienci powinni trafiać na odpowiednie podstrony w zależności od tego, jaką frazę wpiszą. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że nie opuszczą strony w ciągu kilku sekund. Dzięki temu skuteczne pozycjonowanie strony www nie pójdzie na marne. Poza tym im bardziej strona docelowa dopasuje się do zapytania, tym większa szansa na zdobycie klienta.

Zbudowanie struktury strony powinno bazować na analizie słów kluczowych, którą wcześniej wykonałeś. Znając słowa, używane przez potencjalnych użytkowników wiesz, czego tak naprawdę potrzebują i na jakie słowa się pozycjonować.

Najważniejsze elementy struktury

Zobacz grafikę, która doskonale przedstawia poszczególne elementy podstrony oraz typy słów kluczowych, na jakie powinny się one pojawiać w Google, jeśli chodzi o skuteczne pozycjonowanie stron.

Najważniejsze, na które trzeba zwrócić uwagę to:

  • Strona główna — słowa związane z nazwą firmy lub ogólnie opisaną działalnością (sklep zoologiczny, firma remontowa, itd.)
  • Kategoria produktów — podstrona kategorii zawierająca produkty związane z wyszukiwaniem (sukienki na wesele, narzędzia budowlane, itd.)
  • Strona produktowa — podstrona dedykowana jednemu konkretnemu produktowi (telewizor Sony KD-49XG8096, wkrętarka MAKITA DDF458RTJ, itd.)
  • Kategoria usług — podstrona dedykowana zbiorowi powiązanych ze sobą usług (usługi prawnicze, usługi księgowe, itd.)
  • Konkretna usługa — podstrona dedykowana konkretnej usłudze (sprawy karne, księgowość dla spółek itd.)
  • Treści poradnikowe — wpis na blogu, strona z najczęstszymi pytaniami. Ogólnie wszystkie treści zawierające informacje szukane przez potencjalnych klientów.

Strona główna

Struktura strony, powinna być zbudowana od ogółu do szczegółu. Najbardziej ogólną stroną Twojego serwisu jest strona główna. Powinni na nią trafić osoby ogólnie szukające Twojej firmy lub ogólnego tematu związanego z Twoją działalnością.

Na jakie frazy pozycjonować stronę główną? Aby to określić, wystarczy, że zadasz sobie pytanie — Czym jest moja firma? Odpowiedz na to pytanie w kilku słowach (maksymalnie 50 znaków ze spacją). Dzięki temu będziesz wiedzieć, co wpisać w tytuł strony głównej. Na końcu tytułu dodaj nazwę firmy:

  • Internetowy sklep zoologiczny – [nazwa sklepu]
  • Sklep z odzieżą online – [nazwa sklepu]
  • Renomowana kancelaria adwokacka – [nazwa kancelarii]
  • Nowoczesne meble na wymiar – [nazwa firmy]
  • itd

Projektowanie całej struktury od zacznij od strony głównej, ponieważ wszystkie inne podstrony będą podlegać właśnie jej. Zastanów się, czy standardowy podział na produkty, usługi i ich kategorie jest wystarczający. Jeśli nie, to utwórz dodatkowe podziały (np. na części działalności firmy itp.).

Strony zbiorcze

Kolejnym poziomem w strukturze strony optymalnej pod pozycjonowanie są strony zbiorcze. Będą to wszelkiego rodzaju kategorie (produktów, usług, poradników). Mają one za zadanie przyciągnąć użytkownika, który nie wie jeszcze, czego konkretnie szuka. Na przykład, gdy szuka butów sportowych, ale nie zna jeszcze modelu. Dzięki takim stronom możesz się pozycjonować na setki fraz kluczowych!

Strony zbiorcze można zawężać, tworząc kolejne strony zbiorcze o mniejszym zakresie. Np. kategoria buty sportowe, może dzielić się dodatkowo na: buty do biegania, buty na siłownię itd. Dzięki temu tworzysz podstrony, które będą pozycjonowane na konkretne frazy kluczowe.

Dokładny układ kategorii oraz nazwy poszczególnych elementów będą zależały od Twojego biznesu, oraz słów kluczowych, jakich używają potencjalni klienci.

Strony produktów, usług lub wpisów

Strony produktowe lub usługowe oraz wpisy, to elementy, które znajdują się najniżej w strukturze. Są one najbardziej szczegółowe, dlatego powinny być optymalizowane na szczegółowe frazy kluczowe z nimi związane. Osoby szukające tych produktów wiedzą czego potrzebują i powinni trafić od razu na taką stronę.

Przykładowa struktura strony

Poniżej możesz zobaczyć przykładową strukturę dla sklepu z meblami, który dodatkowo zajmuje się projektowaniem i renowacją mebli. Każdy element struktury to jedna podstrona, natomiast w nawiasie znajdują się przykładowe słowa kluczowe.

Przykładowa struktura strony z uwzględnieniem słów kluczowych podanych w nawiasie.

  • Strona główna (sklep z meblami)
    • Usługi
      • Kategoria usług (projektowanie mebli)
        • Usługa (projektowanie mebli do salonu)
        • Usługa (projektowanie mebli kuchennych)
      • Kategoria usług (renowacja mebli)
        • Usługa (renowacja szaf)
        • Usługa (renowacja komód)
    • Produkty (meble dla domu)
      • Kategoria produktów (wyposażenie salonu)
        • Produkt (komoda)
        • Produkt (szafka pod TV)
      • Kategoria produktów (wyposażenie kuchni)
        • Podkategoria produktów (meble do kuchni)
          • Produkt (stoły)
          • Produkt (krzesła)
        • Podkategoria produktów (AGD do kuchni)
          • Produkt (Lodówka)
          • Produkt (Kuchenka)
    • Blog
      • Kategoria wpisów (aranżacja kuchni)
        • Wpis na blogu (Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery U)
        • Wpis na blogu (Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery L)
      • Kategoria wpisów (aranżacja salonu)
        • Wpis na blogu
        • Wpis na blogu

Zasady budowania struktury

Niestety nie ma uniwersalnej struktury, która zawsze będzie dobra. Wiele zależy tutaj od biznesu, jaki chcesz pozycjonować. Wiele zależy tutaj od Twojej działalności oraz od tego jak szukają Cię Twoi klienci. Natomiast istnieje kilka ważnych zasad, które możesz zastosować:

  1. Jedna podstrona, powinna być pozycjonowana tylko na jeden temat. Nie możesz tworzyć kilku podstron o tym samym produkcie lub kategorii, ponieważ Google nie będzie wiedział, którą nich pokazać jako wynik wyszukiwania.
  2. Struktura powinna odzwierciedlać Twój biznes. Każda usługa powinna posiadać swoją podstronę.
  3. Struktura powinna pokazywać treści od ogółu do szczegółu (Strona główna > Kategorie > Konkretne produkty / usługi).
  4. Strony w strukturze powinny wzajemnie ze sobą linkować. Strony wyższego rzędu powinny linkować do stron podrzędnych, dodatkowo każda strona powinna linkować do stron równorzędnych (jeśli takie istnieją).
  5. Strony, które nie będą generować ruchu (nie będą optymalizowane na frazy), nie powinny być uwzględniane w strukturze.

Każda podstrona w Twoim serwisie ma za zadanie generować ruch z innych fraz. Jedne będą pozyskiwać ruch z fraz sprzedażowych, inne z poradnikowych. Dokładne rozpisanie, a następnie wdrożenie struktury to jeden z pierwszych kroków do generowania wartościowego ruchu.

Bez globalnego podejścia oraz bez dokładnie zaplanowanej struktury nie zdobędziesz maksymalnej ilości ruchu.

Krok 3: treści na stronie

Zastanawiałeś się, co zyskasz dzięki wartościowym treściom wspierającym pozycjonowanie stron? Nie wystarczy wstawić jakiejkolwiek treści; musi to być taka treść, która dotrze do Twoich klientów. Tworzenia dobrych treści można się nauczyć, choć nie przychodzi to tak od razu. Gra jest jednak warta świeczki.

Oto najważniejsze argumenty za jakościową treścią:

  • przyciągnięcie nowych klientów,
  • Google lubi strony, które posiadają atrakcyjną i użyteczną treść dla użytkowników,
  • budowanie wizerunku eksperta, któremu można zaufać – nawiązanie wartościowej i długoterminowej relacji z użytkownikiem.

Jak pisać teksty pod pozycjonowanie stron?

Ten temat jest rzecz jasna bardzo rozległy – ale postaram się przytoczyć Ci kilka najważniejszych i uniwersalnych porad. Stosuj je, a zobaczysz, jak wiele dzięki temu wysokie pozycje i większy ruch:

  • używaj krótkich akapitów, składających się maksymalnie z czterech-pięciu zdań – Twoje teksty będą łatwiejsze w czytaniu.
  • Używaj krótkich zdań – długie zdania są trudniejsze w odbiorze i przyswojeniu.
  • zwracaj się do czytelnika na „ty” – niech odbiorca utożsamia się z problemami zawartymi w tekście. 
  • Po napisaniu tekstu nie publikuj go od razu. Usiądź do niego następnego dnia i popraw błędy, skróć dłużyzny i uprość to, co wydaje się skomplikowane.
  • Stosuj język korzyści. jest to jedna z najważniejszych cech tekstu, który ma pomóc w sprzedaży; nie pisz, że produkt jest dobry, tylko napisz, co klient będzie miał z tego, że go kupi. Będę o tym wspominać jeszcze wielokrotnie, ponieważ to bardzo ważna sprawa.
  • Stosuj wezwanie do działania. Na końcu tekstu zachęć do sprawdzenia oferty, skontaktowania się z Tobą czy do pozostawienia opinii. Może być to nawet krótkie „skontaktuj się z nami!”, „przejdź do sklepu” czy znane z pewnego portalu aukcyjnego „kup teraz!”.
  • Pisz chwytliwe nagłówki, które budzą ciekawość. Sprawdzonym sposobem na dobry nagłówek jest zadanie pytania, na które odpowiedź umieścisz w akapicie. Pamiętaj, aby w tytule tekstu i w śródtytułach umieszczać frazę kluczową.

Jak pisać teksty na strony firmowe? 

Pisząc teksty na stronę internetową, nie możesz skupiać się wyłącznie na pozycjonowaniu stron. Liczy się też potencjalny klient — musisz wiedzieć, do kogo piszesz. Z pozoru wydaje się to oczywiste – ale uwierz mi, że zdefiniowanie i dokładne rozpisanie sobie grupy docelowej bardzo w tym pomaga i daje Ci bardzo konkretną wiedzę o tym, jak pisać. Inaczej będziesz pisał do klientów indywidualnych, inaczej do MŚP, a jeszcze inaczej do klientów korporacyjnych.

Tworząc swoją grupę docelową, zwróć przede wszystkim uwagę na to, jakie problemy i pytania ją trapią. Dzięki temu będziesz mógł skoncentrować się w treściach na zaspokojeniu bardzo konkretnych potrzeb Twojego klienta. Dzięki pozycjonowaniu stron pojawisz się na frazy kluczowe związane z tymi problemami. Jest to niezbędne, aby przyciągnąć jego uwagę i sprawić, aby pozostał na Twojej stronie – a zrobi tak, gdy będzie wiedział, że znajdzie na niej rozwiązanie jego problemu.

Tekst na stronie głównej 

W tekście, który zaprezentujesz na stronie głównej, zawrzyj najistotniejsze informacje: czym zajmuje się Twoja firma, jakich klientów obsługujesz (klienci indywidualni, MŚP, a może obsługujesz tylko klientów korporacyjnych?) oraz w jaki sposób możesz im pomóc. Klient, przeglądając Twoją stronę główną, nie powinien mieć żadnych wątpliwości, że dobrze trafił i że pomożesz mu w rozwiązaniu jego problemu.

Wypisz, co wyróżnia Cię na tle innych firm i dlaczego warto skorzystać z Twojej oferty. Jednak w tekście nie skupiaj się na sobie – treść w głównej mierze powinna być skierowana do klienta i dotyczyć jego, a nie Ciebie. Napisz, w czym możesz mu pomóc i jak wiele zyska, korzystając z Twojej oferty. To jest właśnie język korzyści!

Teksty na podstronach ofertowych 

Każdy Twój produkt lub usługa powinny być opisane na oddzielnej podstronie i powinny posiadać opis mówiący o tym, w czym mogą one pomóc Twojemu klientowi. Pokaż mu korzyści, które zapewnia Twój produkt czy usługa: użyj konkretnych przykładów zastosowania i udowodnij, że wielokrotnie to już zadziałało, np. pokazując opinie zadowolonych klientów. Jeśli masz taką możliwość, opisz korzyści również liczbami i statystykami – pamiętaj, że na różnych klientów działają różne argumenty.

Firmowy blog a pozycjonowanie strony internetowej

Jest wiele sposobów, dzięki którym użytkownicy mogą trafić na Twoją stronę. Jedni znajdą cię, bo trafią na produkt lub usługę, którą masz w swojej ofercie; jeszcze inni wejdą na Twoją stronę, bo znają Twoją firmę. A jak dotrzeć do osób, które nie znają Twojej firmy i nie wiedzą, że sprzedajesz swoje produkty lub usługi? 

Pomoże w tym prowadzenie bloga – dzięki niemu trafią do Ciebie osoby szukające porady lub rozwiązania problemu związanego z branżą, którą się zajmujesz. Blog pomaga pozycjonować się na setki fraz poradnikowych, które są często używane przez potencjalnych klientów.

Dzięki wartościowym artykułom możesz znacznie zwiększyć ruch na stronie i dotrzeć do użytkowników, do których w innych sposób nie miałbyś szans trafić. Blog to podstawa w pozycjonowaniu stron w większości branż.

Kolejną korzyścią związaną z publikowaniem wysokiej jakości artykułów jest możliwość pozyskania wzmianek czy linków (które są ważne w procesie pozycjonowania stron) na innych stronach związanych z prowadzonym przez Ciebie biznesem. Jeśli Twój artykuł pomoże Twoim czytelnikom, to będą chętnie dzielili się nim w mediach społecznościowych. 

Kreowanie pozycji eksperta i dzielenie się przydatnymi treściami 

Blog daje Ci możliwość zaprezentowania Twojej wiedzy w konkretnym obszarze tematycznym lub branży. Z biegiem czasu możesz stać się wartościowym źródłem informacji w internecie, w naturalny i niewymuszony sposób kierując ruch do Twojego sklepu. Aby tak było, dawaj czytelnikom wartościowe porady i rozwiązuj trudne problemy związane z branżą, w której się specjalizujesz.

W ten sposób udowodnisz, że masz wiedzę w danej dziedzinie i zdobędziesz ich zaufanie. W końcu zaczniesz być postrzegany jako ekspert w danej branży. Użytkownicy utwierdzą się w przekonaniu, że warto wracać do Ciebie nie tylko po kolejne porady, ale także po świadczone przez Ciebie usługi i porady, ponieważ doskonale znasz się na tym, co sprzedajesz i nie robisz tego wyłącznie dla zarobku, ale również po to, aby im pomóc.

Jak tworzyć treści na bloga i skąd brać tematy artykułów? 

Najważniejsza zasada doboru tematów artykułów na bloga brzmi: pisz na tematy, o których chcieliby czytać Twoi klienci. Jak poznać te tematy, wiesz już z poprzednich lekcji – kluczowym narzędziem będzie dla Ciebie Answer The Public, które poda Ci tematy praktycznie na tacy.

Oprócz tego przeglądaj blogi Twojej konkurencji i inspiruj się poruszanymi u nich tematami – nie pisz jednak tych samych treści. Nawet jeśli chcesz się pozycjonować na ten sam temat, to go sparafrazuj i opisz to samo zagadnienie, ale z innej perspektywy lub dodaj wiedzę, której nikt inny nie opisał.

W swoich artykułach skupiaj się na rozwiązywaniu konkretnych problemów, tutaj chodzi o wypozycjonowanie się jako eksperta. Nie staraj się wciskać swoich produktów na siłę – blog to nie miejsce na bezpośrednią sprzedaż. Sam fakt, że to Ty dzielisz się wiedzą, jest już wystarczającą reklamą.

Nie obawiaj się, że „sprzedajesz wiedzę za bezcen” albo że po przeczytaniu Twojego bloga klienci nie będą już chcieli wydawać u Ciebie pieniędzy, bo mają rozwiązanie problemu na tacy. Pamiętaj, że nawet jeśli ktoś zdobędzie instrukcję wykonania jakiejś czynności, to nie mając doświadczenia i rozległej wiedzy z całej branży, nigdy nie wykona jej tak, jak Ty. Sprzedajesz nie tylko wiedzę – ale także doświadczenie i skuteczność. Opisując niuanse swojej branży nie dasz nikomu narzędzi ani umiejętności do praktykowania tej wiedzy.

Krok 4: Działania poza stroną, czyli zdobywanie linków

Jeżeli znany portal branżowy lub informacyjny umieszcza artykuł, a w nim taką treść: 

…o tym wspaniałym wydarzeniu poinformował nas Pan Adam z firmy Adamex, który… 

to dla Google jest to sygnał, że ktoś ufa Tobie i Twojej stronie, zatem można ją wysoko pokazywać w wynikach. Kiedyś była to podstawa pozycjonowania stron, ale na szczęście czasy się już zmieniły. To dlatego warto dbać o to, by nazwa Twojej firmy pojawiała się w miejscach czytanych przez Twoją grupę docelową. Ważne jest też, aby wzmianki miały wydźwięk pozytywny – wszelkiego rodzaju niepochlebne opinie mogą spowodować efekt odwrotny. 

Pamiętaj też, że linki powinny prowadzić do konkretnego miejsca w Twojej domenie. Jeśli kontekst linku mówi o danym temacie, to link powinien prowadzić do podstrony, która zawiera informacje związane z tym tematem. To bardzo ważne jeśli chodzi o wspieranie pozycjonowania stron.

NAP-y 

Innym sposobem na wzmiankę o Twojej firmie w internecie są NAP’y, czyli bardziej potocznie – wizytówki. Ich nazwa pochodzi od trzech angielskich słów: Name, Address, Phone. Jak sama nazwa wskazuje, powinny one zawierać przynajmniej nazwę firmy, jej adres i numer telefonu. Oczywiście nie zaszkodzi, gdy będzie też e-mail i adres strony www.

Najprostszym i najpowszechniejszym przykładem NAPów są wizytówki w popularnych katalogach firm, takich jak Google Moja Firma, panoramafirm.pl czy zoomi.pl. Dodawanie wizytówek we wszystkich tych miejscach nie sprawi, że szybko wypozycjonujesz stronę, ale na pewno pomoże Google zrozumieć, że Twoja firma to prawdziwy biznes.

Linki dobrej jakości – czym się charakteryzują?

Jeszcze kilka lat temu jakość linków (mierzona ilością odwiedzin na linkującej stronie, opiniami i stanem technicznym samej strony) miała małe znaczenie — to ich ilość wpływała na pozycjonowanie stron internetowych. Google wychodziło z założenia, że im więcej osób Cię poleca, tym lepiej to o Tobie świadczy.

Wystarczyło więc pozyskać tysiące linków z mało znaczących domen, zazwyczaj tworzonych tylko po to, by mogły linkować do stron klientów. Było to stale nadużywane, dlatego Google zaczął nakładać kary za takie praktyki i całkowicie lub częściowo blokować widoczność stron, do których kierowało tysiące bezwartościowych linków. 

Jeżeli chodzi o pozycjonowanie stron, to dziś znacznie lepiej skupić się na jakości linków, a nie ilości. Jeden odnośnik ze znanego i zaufanego portalu branżowego w Twoim biznesie zdziała znacznie lepiej wpłynąć na pozycjonowanie, niż wiele linków z mało znanych stron.

Na jakość linków ma także wpływ to, do ilu witryn linkuje ta sama strona. Nietrudno się domyślić, że jeśli jedna strona linkuje do setek innych stron, to każdy z tych linków nie jest wiele wart.

Musisz postarać się także o to, aby linki, które zdobywasz, wyglądały maksymalnie naturalnie – tzn. tak, jakby ktoś polecał Cię dalej z własnej woli i bez Twojej wiedzy.

Linki dofollow i nofollow 

Linki umieszczane w internecie mogą mieć pewne atrybuty. Jednym z nich jest atrybut rel=, który może przyjąć dwie wartości: follow lub nofollow.

Atrybut ten oznacza konkretnie, czy robot Google może śledzić link, czy ma go pominąć. Dla pozycjonowania stron największą wartość mają linki z atrybutem dofollow (lub bez żadnego atrybutu), ponieważ Google zakłada, że to ten rodzaj linków jest dodawany naturalnie, a nie na prośbę linkowanej strony.

To one wpływają na zwiększenie zaufania i lepsze pzocyjonowanie. Nie oznacza to, że warto skupiać się tylko na takich rodzajach linków – linki nofollow przydają się, by pokazać wyszukiwarce naturalność linków przychodzących lub zróżnicować profil linków. 

Skąd pozyskiwać linki? 

Teorię w pigułce masz już za sobą – teraz postaram się podpowiedzieć, skąd możesz pozyskiwać linki wysokiej jakości.

Kontrahenci 

Prowadząc biznes zapewne masz współpracowników, kontrahentów, dostawców czy usługodawców, którzy także mają swoje strony internetowe. Dobrą praktyką jest poproszenie swoich kontrahentów o umieszczenie linka do Twojej strony; bardzo często firmy używają do tego sekcji „Partnerzy”, gdzie umieszczają odnośniki do firm, z którymi współpracują. 

Takie linki mają wiele zalet. Przede wszystkim, prawie zawsze będą one powiązane tematycznie (zakładając, że kontrahent jest z tej samej lub pokrewnej branży). Linki z sekcji „partnerzy” są powszechnie stosowane, więc będą wyglądały naturalnie.

Dodatkowo takie linki będą unikalne, ponieważ nie każdy Twój konkurent współpracuje z danym kontrahentem i nie może poprosić o takiego linka. Warto więc się o niego postarać, zwłaszcza że może Cię to nic nie kosztować. Nie każdy, kto pozycjonuje swoją stronę, może pozwolić sobie na taki link.

Artykuły sponsorowane ze stron branżowych 

Bardzo dobrym sposobem na pozyskiwanie w miarę naturalnych, ale i tematycznych linków są wszelkiego rodzaju portale branżowe, piszące o tematyce związanej z Twoją firmą. Większość portali daje możliwość publikacji artykułu sponsorowanego, który pozwoli zaprezentować Twoją firmę. 

Artykuły sponsorowane w większości przypadków są płatne. Warto jednak zainwestować w dobry artykuł sponsorowany i umieścić w nim linka do własnej strony. 

Oprócz linka dodanego na potrzeby pozycjonowania strony, możesz zyskać też zainteresowanie potencjalnych klientów czytających branżowe portale. Aby maksymalnie wykorzystać budżet wydany na artykuł sponsorowany, w artykule rozwiąż jakiś problem lub pokaż, jak Twoje działania (lub produkty) pomagają innym.

Link do Twojej strony umieszczaj możliwie rzadko, nawet 1-2 razy. Dzięki temu artykuł będzie wartościowy dla Twoich klientów i będzie wyglądał naturalnie, a niej jak jawna reklama.

Wpisy gościnne na portalach powiązanych tematycznie 

Niektóre portale pozwalają za darmo opublikować Twoje treści z zawartym w nich linkiem. Warunkiem będzie zazwyczaj napisanie treści o wysokiej jakości. Sporo osób nazywa taką formę współpracy postami gościnnymi. 

Posty gościnne to dobry sposób na linki pod warunkiem, że portale/strony, na których publikujesz, mają już jakąś pozycję w branży. Aby sprawdzić jakość danej strony, sprawdź jej widoczność (w lekcji 3 wyjaśniłem, jak to zrobić). Jeżeli liczba słów kluczowych takiej domeny regularnie rośnie — możesz spokojnie opublikować na niej wpis gościnny.

Artykuły sponsorowane w portalach informacyjnych 

Kolejnym sposobem na pozyskanie dobrych linków są artykuły sponsorowane w portalach informacyjnych, które także wpływają pozytywnie na pozycjonowanie strony internetowej. Niektóre znane portale posiadają swoje sekcje poradnikowo-publicystyczne, takie jak motoryzacja, dom, moda, ogród itp. Jeśli będą one tożsame z Twoją branżą, możesz pozyskać odnośnik z takiej właśnie sekcji.

Zaletą takiej publikacji jest duża ilość portali, które oferują możliwość dodania linku do artykułu. Wystarczy dostarczyć artykuł z linkiem do redakcji danego portalu i opłacić jego publikację, by cieszyć się dobrej jakości odnośnikiem.

Oczywiście także i w tym przypadku należy sprawdzać widoczność portali – im wyższa liczba fraz kluczowych, na jakie pojawia się dana domena, tym lepiej. W tych najbardziej znanych i często odwiedzanych portalach nie trzeba się obawiać ich jakości, jednak publikacja w nich będzie odpowiednio droższa.

Fora internetowe 

Jeszcze niedawno fora internetowe były jednym z najczęściej używanych sposobów na zdobywanie linków do efektywnego pozycjonowanie stron www. Niestety, w obecnych czasach, Google zdewaluowało wartość linków pochodzących z forów ogólnotematycznych. Powodem było nadużywanie linkowania przez użytkowników lub budowanie forów tylko po to, aby mogły linkować do innych stron.

Jeśli jednak w Twojej branży dalej istnieją długoletnie fora, które są nadal używane, warto skorzystać z opcji pokazania się na nich.

Pamiętaj, by Twoja wypowiedź na takim forum nie ograniczała się jedynie do podania linka, ale żeby niosła realną wartość dla innych forumowiczów. Udzielaj się na nim regularnie, aby Twoja obecność nie wzbudzała tam podejrzeń.

Czego unikać podczas zdobywania linków? 

Linkowanie to temat bardzo delikatny. Teoretycznie zdobywanie linków jest w ogóle zabronione przez Google – jego pracownicy odpowiedzialni za kontakt z webmasterami twierdzą, że jedynym sposobem na pozyskiwanie odnośników jest pisanie wartościowej treści.

W rzeczywistości linki to jednak nadal ważna część strategii pozycjonowania strony, bez której ciężko o wysokie pozycje. Aby więc nie narazić się na karę od Google, należy unikać przestarzałych i bardzo często nieefektywnych już technik zdobywania linków, takich jak systemy wymiany linków, kupowanie dużej liczby linków na aukcjach internetowych czy korzystanie ze stron zapleczowych, które wyglądają, jakby zatrzymały się w poprzedniej epoce i które linkują do setek lub tysięcy firm z bardzo różnych branż. Nie twierdzę, że wszystkie zaplecza są złe – jest ich jednak mało, dlatego trzeba uważać i dokładnie je sprawdzać.

Wiele początkujących osób, które zaczynają przygodę z zdobywaniem linków, dowiaduje się o możliwości stosowania fraz kluczowych w treści linka – tak jak w poniższym przykładzie: 

Anchor to treść linka, który przenosi do innej strony. Dla przykładu to jest anchor linka naszej strony głównej.

Umiejętne dodawanie fraz kluczowych w treści linka może dawać dobre efekty, ale może też spowodować efekt odwrotny, jeśli jest robione niewłaściwie. 

Jeżeli jesteś początkujący w temacie pozycjonowania stron i nie wiesz, jak obchodzić się z treściami linków, zastosuj poniższą zasadę. 

Jeśli link ma prowadzić do strony głównej, jako anchora użyj nazwy firmy lub adresu URL strony głównej, np.:

  • Octamedia → https://octamedia.pl 

Jeśli natomiast link ma prowadzić do podstrony, używaj zawsze adresu URL bez dodatkowej treści, na przykład:

Narzędzia do linków 

Na koniec tej lekcji polecam zapoznać się z narzędziami, które pozwalają na analizę linków w zasadzie wszystkich domen dostępnych w internecie. Za ich pomocą będziesz w stanie sprawdzić, większość linków prowadzących do domen Twoich konkurentów. 

Polecam regularnie sprawdzać domeny konkurencji oraz próbować dodawać swoją stronę do miejsc, z których oni pozyskują linki. Oto lista narzędzi, które możesz sprawdzić: 

  • Ahrefs 
  • Majestic 
  • SEO Surfer 
  • Clusteric 
  • SEO Spy Glass 

Powinieneś celować we wszystkie frazy

W większości przypadków fraz będzie o wiele więcej niż zakładałeś na samym początku. Najprawdopodobniej będą to mniej wyszukiwane słowa, ale warto się nimi zainteresować ze względu na olbrzymi potencjał, jaki mogą reprezentować.

Weźmy na przykład sklep z butami:

Większość osób od razu pomyśli o frazach typu “sklep z butami”, “buty online” itp. Natomiast sklep z butami to kilka lub nawet kilkanaście tysięcy słów kluczowych, które przynoszą klientów. Mogą to być frazy związane z poszczególnymi grupami:

  • rodzaj buta – szpilki, trampki, pantofle, itd.
  • płci – damskie, męskie, chłopięce, dziewczęce, itd.
  • koloru – czarne, białe, beżowe, itd.
  • rozmiaru – 38, 42, itd.
  • dodatkowego opisu – modne, stylowe, itd.
  • producenta – nike, inblu, itd.
  • przeznaczenia – na wesele, na studniówkę, itd.
  • pory roku – na wiosnę, na lato, itd.

Klienci szukają dokładnie tego co aktualnie potrzebują i w większości przypadków za wpisanym zapytaniem w wyszukiwarkę stoją już intencje zakupowe. Treści fraz to najczęściej kombinacje słów z powyżej przedstawionych grup np.:

  • buty sportowe adidas
  • stylowe szpilki beżowe
  • trampki converse 42
  • itd.

Zobacz nasze narzędzie do generowania kombinacji fraz na bazie takich atrybutów -> https://octamedia.pl/narzedzia/generator-fraz/

Takich kombinacji, w zależności od asortymentu sklepu mogą być tysiące, a nawet setki tysięcy. Potencjał ruchu jest ogromny, do tego klienci pochodzący z bardziej szczegółowych fraz są bardziej zainteresowani zakupem, więc prawdopodobnie chętniej zostawią Ci swoje pieniądze – jest to bardzo świadoma grupa, która wie, czego szuka.

Dzięki dobrze przygotowanej strategii SEO będzie można najpierw pojawiać się na te najłatwiejsze frazy, by z czasem zdobywać pozycje tych bardziej konkurencyjnych. Dzięki temu ruch rośnie systematycznie, bez czekania na pojawienie się dobrej pozycji konkretnej frazy.

Proces pozycjonowania strony nie ma końca

Celem pozycjonowania strony jest zdobywanie klientów i rozwój firmy. Dlatego powinieneś dążyć do tego, by pojawiać się na wszystkie słowa związane z Twoim biznesem – nawet te pośrednio z nim związane. Takie podejście sprawia, że proces SEO nie ma końca – zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie na pewną frazę wyżej.

Jeśli dopiero zaczynasz, to będziesz konkurował z innymi firmami o te frazy wyszukiwane w mniejszym stopniu (które są łatwiejsze). Wraz ze zwiększeniem widoczności i wzrostem „autorytetu” Twojej domeny będziesz pojawiać się wysoko na coraz lepsze frazy. Na koniec, pozostanie Ci walka z liderami rynku, która może być trudna i nie zawsze opłacalna.

Nawet jeżeli teraz jesteś wysoko, to Twoja konkurencja też wykonuje jakieś działania, by Cię pokonać – zazwyczaj gdy już to zrobi, to trudno jest odzyskać pozycję w szybkim czasie. Znacznie lepiej jest regularnie pracować nad stroną.

Jak zbudować stronę, żeby dobrze się pozycjonowała?

Planujesz zmienić stronę na nową, ale nie wiesz, jak do tego podejść, żeby dobrze się pozycjonowała? Zmiana strony to bardzo ważny proces, który wdrożony w nieprawidłowy sposób może narazić Cię na ogromne straty związane z pozycjonowaniem. Jeśli masz już ruch z SEO – możesz go stracić. Jeśli nie masz ruchu, to możesz stracić szansę na dobre pozycjonowanie strony www.

Jaki jest najważniejszy błąd, który często się powtarza i ogranicza pozycjonowanie?

W zasadzie to nie ważne, czy wdrażasz zupełnie nową stronę, czy zmieniasz obecną na „coś fajniejszego”. Większość firm popełnia jeden błąd, który później kosztuje bardzo wiele… Tym błędem jest skupianie się na sobie zamiast na potencjalnym kliencie. To ma ogromne znaczenie podczas podejmowania wielu decyzji związanych z pozycjonowaniem danej strony. Niestety, ale to nie Ty powinieneś decydować, jakie podstrony czy treści mają być na Twojej stronie, to nawet nie Ty wybierasz pozycjonowane frazy…

Mówiąc wprost: Twoja strona powinna być zbudowana, tak jak oczekują Twoi klienci. Dzięki takiemu podejściu wszystko staje się prostsze, a Twoja strona zamienia się w maszynę do generowania zapytań czy sprzedaży.

Jak więc wyeliminować ten problem i zamienić stronę w sprawnie działającego sprzedawcę? Nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie pozycjonowania w Google pozwoliło nam opracować schemat działania, który zawsze się sprawdza. Zobacz wideo lub przejdź niżej, żeby poznać naszą procedurę.

Krok 1: Analiza Twoich klientów

Bez wiedzy o potrzebach Twoich potencjalnych klientów nic nie da się zrobić. Dodatkowo może się zdarzyć, że Twoja wizja tego, co oczekują Twoi klienci, może znacząco różnić się od rzeczywistości.

Korzystając z narzędzi SEO, powinieneś znaleźć wszystkie słowa kluczowe, jakie mogą być używane przez potencjalnych klientów. Strona powinna być pozycjonowana na wszystkie frazy, jakie mogą być potencjalnie używane przez klientów. Średniej wielkości firma usługowa, to zazwyczaj kilka tysięcy słów kluczowych, za którymi stoją bardzo różne potrzeby.

Możesz to zrobić we własnym zakresie lub zlecić to agencji SEO. Jedak pamiętaj, że musisz to zrobić, zanim zaczniesz w ogóle myśleć o nowej stronie.

Krok 2: Stworzenie listy niezbędnych podstron oraz ich strukturę

Mając słowa kluczowe, znasz potrzeby klientów, których może być naprawdę dużo. Musisz teraz zaplanować podstrony, które będą pozycjonowane na te frazy.

Jeśli robisz meble na wymiar, to jedna podstrona z ofertą nie wystarczy. Potrzebujesz osobne podstrony, które będą pozycjonowane na poszczególnych rodzaje mebli: szaf, mebli kuchennych czy do sypialni. Do tego klienci mogą szukać mebli do danego pomieszczenia: salonu, kuchni czy sypialni.

Na każdą taką potrzebę musi powstać osobna podstrona – tylko tak będziesz pozycjonować stronę na wszystkie frazy. Do tego, wszystkie podstrony powinny być ułożone w odpowiedniej logicznie zaplanowanej strukturze.

Krok 3: Wstępne zaplanowanie treści oraz optymalizacji SEO

Masz już listę pozycjonowanych podstron? Teraz zaplanuj ich treści. Nie muszą to być gotowe teksty, ale bardzo ważne jest zaplanowanie jakie treści będą znajdować się na konkretnych podstronach. Na początek wystarczy podanie treści nagłówków, dzięki temu zaplanujesz jakie treści znajdą się w danej sekcji zawierającej dany nagłówek.

Na tym etapie warto też zaplanować podstawową optymalizację SEO. Dotyczy to elementów takich jak tytuły i opisy, które bezpośrednio odpowiadają za treści wyników wyszukiwania w Google. Zrobienie tego na tym etapie pozwala uniknąć problemów z duplikacją i kanibalizacją treści jeszcze przed powstaniem strony.

Krok 4: Przygotowanie makiet wszystkich niezbędnych podstron

Czas na przygotowanie układów poszczególnych stron. Każda unikalna podstrona powinna być zaplanowana pod względem układu i eksponowania poszczególnych elementów związanych z pozycjonowaniem strony. Chodzi tutaj o priorytetyzację treści i zaplanowanie całości, aby współgrała pod względem sprzedażowym.

Taki projekt najlepiej wykonać prostym narzędziem albo nawet za pomocą kartki i ołówka. Zaprojektuj układ każdej podstrony tak, aby w logiczny sposób realizowała ona swój cel biznesowy.

Krok 5: Projektowanie graficzne layoutu

Jeśli wykonałeś dokładnie poprzednie zadania, to możesz zacząć projektować stronę pod względem graficznym. Jeśli zlecasz projekt grafikowi, pokaż mu układy, które zbudowałeś w poprzednim kroku.

Pamiętaj, że zadaniem grafika jest poprawne i schludne zaprezentowanie Twojego układu, a nie wymyślanie go od zera. Żaden grafik nie będzie miał wiedzy, takiej jak Ty (jeśli wykonałeś wszystkie poprzednie kroki).

Krok 6: Wdrożenie WordPress’a

Jeśli masz już projekt graficzny – wystarczy teraz przenieść to na realną stronę internetową. Większość deweloperów używa WordPress’a, co jest dobrym rozwiązaniem, jednak bardzo ważne jest tutaj, aby nie korzystać z gotowych szablonów. Dodatkowo pozycjonowanie WordPress może być przyjemne.

Poproś o dedykowany, szyty na Twoją miarę szablon. Będzie drożej, ale pod względem biznesowym unikniesz wielu problemów – zwłaszcza tych związanych z obecnością w Google czy szybkością strony.

Na tym etapie pamiętaj o wdrożeniu przynajmniej podstawowych narzędzi analitycznych: Google Analytics oraz Google Search Console.

Krok 7: Rozpoczęcie procesu rozbudowy treści

Masz już stronę? Świetnie! Teraz trzeba zadbać o jej pozycjonowanie w Google. Niestety nie da się tego zrobić w kilka tygodni. Czasami potrzeba kilka-kilkanaście miesięcy ciężkiej pracy, by cieszyć się ruchem, który przekłada się na zapytania czy zamówienia.

Co oznacza praca nad pozycjonowaniem strony? Przede wszystkim, taka praca to publikacja zaplanowanych wcześniej treści. Zakładam, że nie dysponujesz budżetem lub czasem, który pozwoli Ci przygotować treści na wszystkie podstrony. Musisz to robić systematycznie, bez tego nie ma szans na ruch z Google.

Kolejny temat to pozycjonowanie bloga firmowego – minimum jeden wpis tygodniowo. Dobrze prowadzony blog może przynieść najwięcej klientów. Pisz na nim o tym, czego Twoi klienci szukają w Google. Rozwiązuj ich problemy, a ruch na stronie będzie ciągle się zwiększał.

Na czym polega pozycjonowanie stron www?

Pozycjonowanie stron internetowych polega na odpowiednim zaplanowaniu i przygotowaniu strony www zarówno pod kątem technicznym, strukturalnym, jak i treściowym. Dodatkowo pozycjonowanie wymaga pozyskiwania linków, czyli działania poza samą stroną.

Pierwszym elementem, na którym należy się skupić, jest analiza słów kluczowych używanych przez potencjalnych klientów. Znając frazy, możesz zaplanować podstrony, jakie mają powstać (te podstrony będą się pojawiać jako wyniki wyszukiwania dla tych fraz).

Co to jest SEO?

SEO (Search Engine Optimization) – proces, którego celem jest osiągnięcie przez stronę www jak najwyższej pozycji w bezpłatnych (naturalnych, organicznych) wynikach wyszukiwania dla wybranych słów kluczowych. Uplasowanie się na pierwszych miejscach w Google umożliwia zwiększenie popularności witryny, a tym samym wzrost liczby potencjalnych klientów, budowanie rozpoznawalności marki czy też zwiększenie sprzedaży usług lub produktów.

Celem SEO, jako elementu strategii marketingu w wyszukiwarkach (SEM), jest przewidywanie reakcji wyszukiwarek internetowych na zapytania użytkowników i użyte przez nich frazy kluczowe. Optymalizację strony internetowej można osiągnąć m.in. poprzez opracowanie jakościowych treści i zbudowania odpowiedniej struktury strony.

Pozycjonowanie stron a SEO

W internecie zapewne da się przeczytać, że SEO i pozycjonowanie stron to trochę inne pojęcia. Pozycjonowanie to bardziej proces działania a SEO to stan optymalizacji danej strony. Dla mnie to czysta akademicka dyskusja. To tylko terminologia. Co za różnica czy nazywamy czymś SEO lub pozycjonowaniem stron? Przecież to chodzi o to, aby pozyskiwać klientów z darmowych wyników wyszukiwania.

Niezależnie od tego czy te pojęcia są tożsame, czy jednak jest pomiędzy nimi różnica, Ty jako właściciel strony musisz wykonać ten sam zakres pracy, żeby zacząć pozyskiwać ruch przekładający się na klientów.

Pozycjonowanie fraz kluczowych

Pozycjonowanie strony powoduje, że Twoja strona pojawia się na pierwszych pozycjach wyszukiwarki pod określonymi słowami kluczowymi. Promowanymi słowami kluczowymi powinny być frazy, które najdokładniej określają sprzedawane przez Ciebie towary lub usługi, a dodatkowo są najczęściej wpisywane przez użytkowników wyszukiwarek. To właśnie sprawia, że ze swoją ofertą trafisz tylko do zainteresowanych osób i tylko wtedy, kiedy one tego chcą.

Nie będę ukrywać, że umieszczenie strony na pierwszym miejscu w Google wymaga nie lada umiejętności, specjalistycznej wiedzy, znajomości algorytmów wyszukiwarek, profesjonalnego oprogramowania, nieustannego śledzenia poczynań konkurencji.

Dobrze przeprowadzona analiza słów kluczowych pomaga w wielu późniejszych procesach i jest podstawą skutecznego pozycjonowania strony internetowej. Warto więc poświęcić trochę czasu na wyszukanie odpowiednich fraz, bo do efektów tej analizy będziesz wracał wielokrotnie. Dobór trafnych słów kluczowych to podstawa w procesie pozycjonowania. Niedbałe podejście do wyboru fraz kluczowych skutkuje brakiem pożądanych wyników, tym samym tracisz czas i pieniądze.

Pozycjonowanie long-tail

W SEO, do potencjalnych odbiorców naszej witryny, możemy dotrzeć na wiele sposobów. Jednym z nich jest popularne pozycjonowanie Long Tail, czyli na tzw. długi ogon. Przedstawiane jest często jako tańsze, łatwiejsze i nakierowane na bardziej zdecydowanego klienta.

Najprościej tłumacząc, frazy long tail (po polsku: frazy długiego ogona) to te frazy kluczowe, które składają się z kilku słów. Ich cechą charakterystyczną jest duża szczegółowość. Cieszą się one względnie niedużą popularnością wśród użytkowników Google, ale skuteczna optymalizacja na wiele tego typu fraz, sumarycznie zaowocuje naprawdę dużym ruchem na stronie. Uwzględnianie je w strategii SEO jest istotnym elementem wpływającym na widoczność strony w wynikach Google — w końcu przyciągają one na stronę użytkowników o ściśle określonych intencjach.

Pamiętaj! Pozycjonuj swój biznes, nie stronę internetową

W pozycjonowaniu stron www nie chodzi wyłącznie, o zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Twoim celem działań SEO powinno być pozyskanie klienta wprost z wyszukiwarki. Takiego, który nie tylko kliknie, by przejść na stronę, ale zostanie na niej na dłużej, a w konsekwencji — sfinalizuje transakcję — wszystko dzięki pozycjonowaniu strony.

Aby go osiągnąć, musisz działać kompleksowo i według przemyślanej strategii. Dzięki temu uda Ci się wzmocnić pozycję na rynku – na długo i skutecznie.

Patrz na pozycjonowaną stronę szeroko

Twój biznes, bez względu na branżę, ma wiele różnych aspektów, dlatego pozycjonowanie strony www rozpocznij od dogłębnej analizy: Twojej sytuacji rynkowej oraz konkurencji oraz od dookreślenia kluczowej dla Twojego biznesu grupy docelowej.

To absolutna podstawa – fundament, na którym zbudujesz strategię na długo. Zapomnij o kilku frazach, na które prowadzone jest pozycjonowanie i powitaj to działające szeroko. Tzw. długi ogon pozwala na dotarcie do tych klientów, na których najbardziej Ci zależy.

Dlaczego warto pozycjonować stronę?

Dobra strona w Internecie to podstawa. Ale jeżeli jej odpowiednio nie wypozycjonujesz, nikt nie zobaczy nawet najlepiej przygotowanej wizytówki Twojego biznesu. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak przyciągnąć odbiorców na Twoją stronę www, zatrzymać ich tam na dłużej, a co najważniejsze – zachęcić do interakcji (czyt. zakupu) – zastanów się, jak Ty szukasz informacji.

Czy pamiętasz dokładnie adresy witryn, które odwiedzasz? A może wolisz nie zaprzątać swojej głowy takimi informacjami. Jasne, że tak. Przecież wystarczy, że wpiszesz odpowiednią frazę w Google, a wyskoczą Ci informacje, których potrzebujesz, prawda?

I tu w grę wchodzi właśnie pozycjonowanie stron www oraz optymalizacja SEO. To dzięki nim zwiększasz swoją widoczność w sieci, bo Twoja strona wyświetla się na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. A większa widoczność to większy ruch.

Większy ruch = większy zysk

Na tym, że ktoś odwiedzi stronę Twojej firmy raczej jeszcze nie zarobisz. No, chyba że w witrynie umieścisz reklamy, za wyświetlenie których reklamodawca zapłaci. To jednak nie jedyna forma zarabiania na większym ruchu.

Mówiąc najprościej: do im szerszego grona odbiorców trafi Twoja oferta, tym większa szansa, że któryś z nich zechce przejść od oglądania do zakupu czy zamówienia usługi. To czysta statystyka. Oczywiście zwiększysz swoje szanse, jeśli dodatkowo zadbasz o nowoczesny i komunikatywny layout strony.

Docierasz do klientów posiadających motywacje zakupowe

To możliwe dzięki innowacyjnym technologiom stosowanym obecnie w branży SEO. Odpowiednio dobrane narzędzia połączone z planem działania opracowanym na podstawie analizy Twojej pozycji rynkowej.

Tak właśnie eksperci od pozycjonowania stron docierają do klientów, którzy są prawdopodobnie zainteresowani Twoją ofertą. To dzięki temu odzwierciedlenie pozycjonowania dostrzeżesz również w wynikach sprzedażowych.

Relatywnie niski koszt

Pozycjonowanie stron internetowych i SEO to forma promocji, która niesie za sobą niewielkie wydatki – zwłaszcza gdy przyjrzysz się przełożeniu wydanych sum na ruch na stronie www.

Za ułamek kosztów, które poniósłbyś np. na reklamę w mediach tradycyjnych – np. na billboardach, w telewizji czy prasie – zyskujesz sprawdzone narzędzie, które pozwala ci być tam, gdzie Twoi Klienci.

SEO to długoterminowe korzyści

Inteligentna, dopracowana w każdym detalu strategia uwzględniająca tzw. długi ogon to najlepsza gwarancja, że wysoką pozycję w rankingach Google utrzymasz nie przez kilka dni czy tygodni, ale znacznie dłużej.

Tak właśnie zbudujesz prestiż swojej marki, rozpoznawalność wśród klientów oraz wzmocnisz sprzedasz produktów na długo.

Co możesz zyskać dzięki usłudze pozycjonowania strony?

  • Twoja firma będzie widoczna na szereg fraz związanych z Twoim biznesem. Zoptymalizujemy stronę pod szczegółowe zapytania, które charakteryzują się większym współczynnikiem sprzedaży czy większa ilością wysłanych zapytań i/lub telefonów,
  • Twoja strona zyska wartościowych ruch, bo trafiasz do osób, na których Ci zależy. Przełoży się to na efekty biznesowe,
  • Twoja marka będzie bardziej rozpoznawalna oraz wzbudzisz zaufanie wśród potencjalnych klientów,
  • Poznasz lepiej swoich klientów i dowiesz się czego szukają, co pomoże Ci rozwijać firmę.

Co my oferujemy w ramach współpracy przy pozycjonowaniu strony?

  • Przygotujemy dedykowaną strategię marketingu w wyszukiwarkach przeznaczoną dla Twojego biznesu. Będzie ona miała na celu zdobywanie jak największej ilości potencjalnych klientów,
  • Udoskonalimy Twoją stronę technicznie, tak aby ułatwić jej indeksowanie przez wyszukiwarki,
  • Zoptymalizujemy stronę treściowo i strukturalnie, tak aby mogła pojawiać się w wyszukiwarkach internetowych na jak najwięcej haseł związanych z Twoim biznesem,
  • Wdrożymy narzędzia analityczne pozwalające mierzyć ruch oraz zainteresowanie ofertą,
  • Wykonana zostanie promocja na zewnętrznych portalach branżowych, umożliwiająca dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów,
  • Zwiększymy użyteczność Twojej strony. Będzie łatwiejsza w nawigowaniu dla użytkowników, jak również dla wyszukiwarek,

Jak wygląda współpraca?

Nasz produkt to skuteczne kampanie pozycjonowania realizowane w miesięcznym abonamencie. W ramach abonamentu rozbudowujemy treści Twojej strony oraz zdobywamy wysokiej jakości linki z artykułów sponsorowanych.

Zanim jednak przejdziemy do abonamentu, każdy klient otrzymuję dedykowaną strategię oraz pełny audyt SEO, które są płatne jednorazowo. Realizacje kampanii zaczynamy, dopiero gdy Twoja strona jest na to gotowa.

Zacznij rozwijać swój biznes już dziś!

Daj się dostrzec swoim potencjalnym klientom, sięgając po siłę tkwiącą w nowoczesnym pozycjonowaniu stron. Chcesz się dowiedzieć, co konkretnie możemy dla ciebie zrobić? Skontaktuj się z naszym doradcą i pytaj. Z przyjemnością udzielimy Ci wszystkich informacji, a później wspólnie opracujemy plan, dzięki któremu Twoja marka stanie się znana tak online, jak i offline.

Najczęstsze błędy, na które napotykamy podczas rozpoczynania procesu pozycjonowania stron (aktualizacja 2024)

Błędy związane z pozycjonowaniem stron bardzo często powtarzają się w Audytach SEO, dlatego poniżej znajdziesz listę tych najpopularniejszych.

1. Błędy na poziomie planowania strategii

Planowanie w pozycjonowaniu stron to bardzo ważna kwestia, bez planu nie da się przeprowadzić skutecznej kampanii SEO. Pomyłki popełnione na tym polu nie pozwolą generować wartościowego ruchu, nawet jeśli masz dobrze zbudowaną stronę i atrakcyjną treść.

Nieznajomość grupy docelowej

Poznanie klienta to klucz do sukcesu, musisz znać jego potrzeby i to czego szuka. Jeśli nie poświęcisz trochę czasu na przeanalizowanie zachowań i potrzeb potencjalnych klientów, nie będziesz w stanie zbudować treści, które będą przekonywać ich do zakupu.

Najczęstsze błędy związane z analizą klienta, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron:

  • brak analizy zachowań obecnych klientów
  • nieznajomość realnych potrzeb potencjalnych klientów
  • niemyślenie w kontekście intencji, jakimi kierują się osoby suzkające
  • brak tworzenia przynajmniej podstawowych person

Brak analizy konkurencji

Konkurencja w pozycjonowaniu stron jest bardzo istotnym czynnikiem, który może przyspieszyć lub spowolnić wzrost widoczności. Z jednej strony, duża konkurencja to mniej miejsca dla Twojej firmy. Trudniej będzie zwiększać widoczność domeny, jeśli wiele firm konkurencyjnych walczy o najważniejsze w Twojej branży słowa kluczowe.

Z drugiej strony, dobrze działająca konkurencja to źródło bardzo cennej wiedzy. Dzięki dokładnej analizie konkurencji możesz poznać wszystkie istotne słowa kluczowe związane z waszą branżą. Wykorzystanie kilku największych konkurentów i liderów w branży na pewno przyspieszy działania związane z planowaniem Twojej własnej strategii.

Najczęstsze błędy związane z analizą konkurencji, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania strony:

  • całkowity brak analizy konkurencji
  • analizowanie tylko bezpośrednich konkurentów (ważniejsi są konkurenci w Google)
  • brak szczegółowej analizy fraz konkurencji
  • kopiowanie rozwiązań konkurencji bez adaptacji do własnego biznesu

Zbyt wąska analiza słów kluczowych

Potencjalni klienci, używają słów kluczowych, aby znaleźć Twoje produkty czy usługi. Warto wspomnieć, że każdy ma swoje sposoby na szukanie, różne osoby używają różnych fraz kluczowych. W każdym biznesie istnieje wiele słów kluczowych, dlatego skupianie się tylko na tych, które Ty uważasz za słuszne, jest błędem.

Średniej wielkości firma usługowa to (w zależności od typu usług) około 1000-5000 różnych słów kluczowych, które dadzą obraz wszystkich wyszukiwań. Sklepy internetowe to tysiące lub nawet o wiele więcej słów kluczowych. Aby osiągnąć sukces w darmowych wynikach wyszukiwania, musisz być widoczny na wiele słów kluczowych i to na różnych etapach zakupowych swoich klientów.

Najczęstsze błędy związane z ograniczeniem słów kluczowych, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania strony:

  • skupianie się na kilku / kilkunastu słowach
  • nieużywanie tzw. długiego ogona
  • brak analizy fraz sprzedażowych
  • brak analizy fraz poradnikowych

Niepoprawna struktura strony

Zaplanowanie właściwej struktury, dopasowanej do biznesu to właściwie pierwszy element wpływający na poprawną optymalizację strony. Czasami sama zmiana struktury może spowodować ogromny wzrost ruchu. Aby wykonać taką strukturę, musisz znać swoich klientów oraz słowa kluczowe, jakimi się oni posługują. To dlatego dwa poprzednie punkty są takie ważne.

Najczęstsze błędy związane ze strukturą strony, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania strony:

  • brak planu strukturalnego
  • używanie słów kluczowych w niewłaściwych elementach struktury
  • duplikacja treści / kanibalizacja spowodowana brakiem właściwego planu
  • brak prezentowania każdego z elementów oferty na osobnych podstronach (firmy usługowe)
  • niedostosowanie drzewa kategorii do wyszukiwanych fraz w ecommerce
  • brak globalnego planu linkowania wewnętrznego
  • menu główne niedostosowane do struktury strony
  • niepanowanie nad nawigacją fasetową (sklepy z dużą ilością filtrów)

Brak odpowiednich podstron

Aby pojawić się w Google na frazy kluczowe związane z danym tematem, musisz mieć podstronę z nim związaną. Google nie chce pokazywać strony głównej, jako wynik wyszukiwania. Jeśli zajmujesz się szkoleniami, musisz mieć podstrony na każdy rodzaj szkolenia (stacjonarne, online, sprzedażowe, menadżerskie itd.), a także na każde konkretne szkolenie.

Jeżeli potencjalny klient szuka konkretnego szkolenia, Google wyświetli stronę tego szkolenia jako wynik wyszukiwania (wynikiem będzie title strony). Natomiast, jeśli klient będzie szukał bardziej ogólnie (szkolenia sprzedażowe), to Google wyśle go na stronę zbiorczą szkoleń sprzedażowych. Musisz mieć taką stronę, by pojawić się w Google na frazy związane z tym tematem.

Nie zakładaj, że Google będzie pokazywać stronę główną wynikach wyszukiwania. Jeśli nie masz podstrony dedykowanemu tematowi, praktycznie nie ma możliwości wyświetlenia się na frazy kluczowe związane z tym tematem.

Niewykonywanie ponownych analiz i brak reakcji na zmiany

Sytuacja w Google jest bardzo dynamiczna. Wyszukiwarka zmienia się i dokonuje aktualizacji prawie codziennie, do tego, konkurencja też się pozycjonuje. Musisz trzymać rękę na pulsie, analizować obecny ruch i porównywać efekty swoich działań z konkurencją.

Musisz też wiedzieć, które z Twoich działań mają największy sens. Pozycjonowanie stron to ciągle testowanie najlepszych rozwiązań, nie zawsze to, co oczywiste jest najlepsze. Cykliczna analiza oraz wyciągnięte z niej wnioski pozwolą szybko wprowadzać lepszą optymalizację i na przykład uratować stronę przed spadkiem ruchu.

Najczęstsze błędy związane z analizami, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron:

  • brak cyklicznych analiz słów kluczowych
  • brak cyklicznych optymalizacji treści na podstawie bieżących danych z Google Search Console
  • niereagowanie na zmiany w wyszukiwarkach
  • brak analizy linków przychodzących

2. Błędy na poziomie treści

Treść strony kolejny bardzo ważny czynnik związany z widocznością w wynikach wyszukiwania Google. To na podstawie treści, Google podejmuje decyzję o tym czy dana strona może się wyświetlić jako wynik wyszukiwania oraz jaka będzie pozycja strony zawierającej tą treść.

Wielu właścicieli nie dba o treść swojej strony pod kątem pozycjonowania strony, popełniając przy tym wiele błędów, oto lista najczęstszych.

Błędy związane z title

Znacznik meta title to inaczej tytuł strony internetowej. Tytuł jest reprezentacją danego adresu URL, mówi skrótowo, co znajduje się w treści danej strony. Tagi tytułowe stron internetowych są wyświetlane w wynikach wyszukiwania przeglądarek internetowych oraz w oknach wyszukiwarek. Meta tytuł strony jest jednym z ważniejszych czynników rankingowych Google. Dlatego, jego optymalizacja to bardzo istotna z punktu widzenia pozycjonowania stron.

Jedną z najważniejszych kwestii w pozycjonowaniu stron jest używanie odpowiednich słów kluczowych w tytułach. Tytuł każdego adresu URL, powinien mówić o swojej treści za pomocą słów kluczowych używanych przez potencjalnych klientów. Dzięki temu będą oni w stanie znaleźć interesujące ich tematy w zasobach Google.

Ważnym aspektem używania słów kluczowych jest ich dokładne rozplanowanie po strukturze całej strony. Wynika to z faktu, że jako wynik wyszukiwania na dane zapytanie, może pojawić się tylko jeden adresu URL z danej domeny. Plan ułożenia tytułów wszystkich stron może być wykonany na podstawie kompleksowej analizy słów kluczowych, jakich używają potencjalni klienci.

Ogólny wzór używania takiego tytułu wygląda następująco:
[Nazwa bieżącej strony] – [Wezwanie do działania] – [Nazwa firmy]

Przykład dla kategorii produktów w sklepie:
Laptopy dla graczy – Darmowa dostawa – Sklep internetowy Laptopex

Przykład dla pojedynczej usługi w firmie szkoleniowej:
Szkolenie z zarządzania osobami ludzkimi – wolne terminy – Szkolpex

Najczęstsze błędy związane z title, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron to:

  • brak globalnego planu używania tytułów względem słów kluczowych
  • używanie niewłaściwych słów kluczowych (na niewłaściwych podstronach)
  • używanie tych samych słów kluczowych w tytułach różnych adresów URL
  • używanie produktowych / usługowych słów kluczowych w tytule strony głównej,
  • duplikowanie tytułów,
  • nieużywanie call to action (jeśli miejsce pozwala)
  • niedodawanie nazwy firmy na końcu tytułu każdej podstrony

Błędy związane z description

Description to opis zawartości strony, który dawniej miał duży wpływ na pozycjonowanie strony www. Z racji nadużyć ze strony właścicieli stron, nie jest on już w ogóle używany do obliczania pozycji strony. Zgodnie z zapewnieniami Google description nie ma bezpośredniego wpływu na pozycje w wynikach wyszukiwania. Jednak ten tag pośrednio wspomaga działania pozycjonujące, przede wszystkim wpływając na prezencję wyniku w wyszukiwarce. Atrakcyjnie napisany opis strony zachęca użytkownika do odwiedzin serwisu.

Napisany w interesujący sposób opis zawartości strony wpłynie na wzrost klikalności i liczby odwiedzin serwisu. Warto wspomnieć, że współczynnik klikalności jest już czynnikiem rankingowym. Warto zastanowić się nad tworzeniem unikalnych opisów dla kluczowych podstron zachęcających użytkowników do kliknięcia w link naszego serwisu.

Najczęstsze błędy związane z meta description, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron to:

  • brak description
  • stosowanie tego samego opisu dla każdego adresu URL
  • zbyt długie opisy (limit to około 155 znaków ze spacją)
  • używanie słów kluczowych po przecinku
  • nieużywanie wezwania do działania

Mała ilość treści lub jej brak

W pozycjonowaniu stron ważne jest, aby każda podstrona miała własny adres URL i zawierała treści wyczerpujące dany temat. Google analizuje strony pod kątem ich jakości. Jeśli strona danej usługi czy wpisu blogowego będzie posiadała dużą ilość informacji, które są wyszukiwane przez klientów, będzie ona uznana za wartościową treść.

To spowoduje pojawienie się tej strony jako wynik wyszukiwania na główną frazę kluczową oraz szereg innych pośrednich fraz, które także mogą się przyczynić do zdobycia nowego klienta.

Duża ilość adresów URL, które posiadają małą ilość treści, jest przesłanką o niskiej jakości całej domeny. Każda podstrona, która jest dodana do indeksu Google, powinna posiadać odpowiednią ilość treść.

Najczęstsze błędy związane z małą ilością treści, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron:

  • brak opisów produktów
  • brak opisów kategorii
  • duża ilość adresów URL bez treści, które są w indeksie Google (sprawdzisz to w Google Search Console)
  • brak treści na stronie głównej
  • brak bloga/poradnika, który może opisywać tematy związane z potrzebami klientów

Kanibalizacja treści

Kanibalizacja treści to stan, w którym dwa lub więcej adresów URL konkurują ze sobą o pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Najczęściej objawia się to częstymi zmianami pozycji. Na przykład, jednego dnia strona główna występuje na pozycji 5, a następnego dnia jako wynik wyszukiwania na to samo zapytanie pojawia się inna podstrona, która ma znacznie niższą pozycję.

Należy pamiętać, że w większości systemach CMS (także Wodpress) dodanie tagu/ kategorii skutkuje dodaniem nowej podstrony, której tytuł oraz adresu URL jest tożsamy z treścią tego tagu. Dodanie tagu o nazwie podobnej do produktu czy wpisu, powoduje automatyczne dodanie podstrony, która będzie konkurować z tym produktem/wpisem, co jest sytuacją niepożądaną.

Naczesze problemy związane z kanibalizacją treści, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron:

  • używanie jednego słowa kluczowego w tytułach więcej niż jednego adresu URL
  • wiele adresów URL nakierowana na jedną grupę słów kluczowych
  • optymalizowanie strony głównej na frazy produktowe / usługowe

Duplikacja treści

Duplikacja treści to sytuacja, gdy ten sam tekst pojawia się na kilku różnych stronach internetowych albo kiedy występuje w różnych miejscach w obrębie tej samej witryny.

Gdy treści powielają ją się w ramach jednej domeny mówimy o duplikacji wewnętrznej. Może to być spowodowane zarówno poprzez kopiowanie treści na różne podstrony, jak i poprzez błędy techniczne związane z niewłaściwym używaniem adresów URL.

Naczesze problemy związane z duplikacją treści, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron:

  • używanie tych samych treści na wielu podstronach
  • kopiowanie opisów z innych stron (konkurencja, strony producentów)
  • dostępność jednej podstrony pod wieloma adresami
  • brak przekierowań po zmianach w adresach URL (Błędy 404 w Google Search Console)
  • używanie syminizowanej treści

Niepoprawne używanie nagłówków

Kolejnym aspektem związanym z treścią jest używanie nagłówków. Powinny one zawierać treści istotne dla użytkowników, by tworzyć swojego rodzaju spis treści danej podstrony.

Należy trzymać się zasady, aby każda podstrona posiadała jeden nagłówek H1 oraz dowolną ilość nagłówków H2 lub H3. Nagłówki powinny być używane kolejno w strukturze czyli pod nagłówkiem H1 mogą być tylko nagłówki H2 itd.

Przykład:

[H1] Sekcja z głównym nagłówkiem H1 zawierający najważniejsze słowa kluczowe
     [H2]  Sekcja z nagłówkiem H2 zawierające dodatkowe frazy
     [H2]  Sekcja z nagłówkiem H2 zawierające dodatkowe frazy
        [H3]  Sekcja z nagłówkiem H3 zawierające dodatkowe frazy
        [H3]  Sekcja z nagłówkiem H3 zawierające dodatkowe frazy
     [H2]  Sekcja z nagłówkiem H2 zawierające dodatkowe frazy
     [H2]  Sekcja z nagłówkiem H2 zawierające dodatkowe frazy

Najczęstsze błędy związane z używaniem nagłówków, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron:

  • nieużywanie nagłówka H1 jako widocznego tytułu strony zwierającego najważniejsze słowa kluczowe
  • brak właściwej struktury nagłówków
  • nieużywanie nagłówków w treściach istotnych dla pozycjonowania
  • nieużywanie uzupełniających słów kluczowych w nagłówkach niższego rzędu

Brak linkowania wewnętrznego

Linkowanie wewnętrzne jest jednym z podstawowych zabiegów optymalizacyjnych i jedną z najbardziej istotnych strategii przy pozycjonowaniu strony. Linkowanie wewnętrzne (internal linking) to linki w obrębie serwisu, które umożliwiają użytkownikom i robotom wyszukiwarek dotarcie do innych podstron czy to w tekście czy też przez sekcje administracyjne.

Poza standardowymi linkami w nawigacji czy listingach usług / wpisów blogowych strona powinna posiadać dodatkowe linki nawigacyjne. Zalecane jest używanie linków wewnętrznych umieszczanych w treściach strony. Najlepszym miejscem linku z treści jest miejsce, gdzie jest wspominana dana usługa czy produkt.

Jedną z najlepszych strategii budowania linkowania wewnętrznego z treści strony jest rozbudowa bloga. Dodając różne publikacje na blogu, warto wspominać o swoich produktach i linkować w sposób pokazany na powyższej grafice.

Dodawanie takich linków w naturalny sposób będzie systematycznie przyczyniało się do zwiększania widoczności linkowanego adresu URL.

Najczęstsze błędy związane z linkowaniem wewnętrznym, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron:

  • brak linkowanie wewnętrznego poza menu głównym
  • brak linkowania pomiędzy produktami / usługami pokrewnymi lub komplementarnymi
  • używanie niewłaściwej treści linków wewnętrznych
  • brak klikanego menu okruszkowego
  • brak linków do najważniejszych części serwisu ze strony głównej
  • brak linkowania z treści blogowych do produktów usług

3. Błędy techniczne

Dobry plan i wartościowa treść to fundament udanej kampanii pozycjonowania strony. Jednak aby wdrożyć całość w życie, potrzebujesz strony internetowej — takiej, która pozwoli na zwiększanie ruchu. Na nic plany i dziesiątki godzin na pisanie treści, jeśli strona będzie źle zbudowana pod kątem technicznym. W ekstremalnych przypadkach Google nawet nie odczyta Twoich treści, dlatego warto zadbać o techniczne aspekty treści.

Niepanowanie nad skanowaniem i indeksowaniem strony

Duże serwisy, które mają dużą ilość stron, powinny zacząć od decyzji, jakie podstrony powinny być widoczne w Google, a które z nich powinny być zablokowane dla robotów wyszukiwarek.

Jeśli jesteś właścicielem sklepu z dużą ilością kategorii i filtrów, to prawdopodobnie Twój sklep posiada ogromną ilość adresów URL (niektóre sklepy mogą mieć ich setki milionów!). Nawet Google nie jest w stanie efektywnie skanować takiej domeny. Roboty będą skanować tylko część strony, a więc mogą nigdy nie nie dotrzeć do produktów, które sprzedajesz. W konsekwencji część Twoich produktów nie pojawi się w Google.

Dlatego, część adresów należy wykluczyć z indeksowania, tak aby wyszukiwarki skupiły się na tych adresach, które są dla ciebie najważniejsze. Jeśli dane strony nie mają na celu generowania ruchu, zalecane jest ich blokowanie przed indeksowaniem.

Najważniejsze problemy związane z indeksowaniem, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron:

  • dostępność jednej podstrony pod kilkoma adresami URL
  • używanie parametrów (w adresach URL) niezmieniających treści
  • indeksowanie stron, które nie mają treści generującej ruch organiczny
  • pozwalanie na skanowanie kombinacji wszystkich kategorii / filtrów
  • nieblokowanie stron dostępnych po zalogowaniu (panele administracyjne)
  • niepoprawne używanie pliku robots.txt
  • brak analiz zachowania robota na danej stronie (logi serwera)

Źle zbudowana mapa strony w formacie XML lub jej brak

Mapa witryny to plik, w którym podaje się informacje o stronach i innych plikach w witrynie oraz o związkach między tymi elementami. Google odczytuje ten plik, aby skuteczniej indeksować strony. Mapa witryny informuje robota, które pliki w Twojej witrynie są ważne. Udostępnia też cenne informacje o tych plikach, np. o ostatniej aktualizacji, częstotliwości zmian na stronie i wszystkich alternatywnych wersjach językowych strony.

Robots.txt

Plik robots.txt przekazuje robotom wyszukiwarek informacje, które strony i pliki w Twojej witrynie mogą być skanowane. Używa się go głównie po to, by zablokować dostęp robotom do stron, które nie mają znaczenia z punktu widzenia ich wyszukiwania w Googole.

Częstym zapisem w robots.txt jest blokowanie dostępu do paneli zarządzających stroną (CMS) lub stron, które nie mają wartości merytorycznej dla użytkownika wyszukiwarki (regulaminy, polityka prywatności itp.)

Brak optymalizacji pod względem szybkości strony

Właściciele stron poświęcają ogromną ilość czasu na generowanie ruchu do swoich stron, uruchamiają kolejne kanały dotarcia do klienta, żeby przyciągnąć jak najwięcej osób na stronę. Zapominają jednak o tym, że większość potencjalnych klientów wyjdzie ze strony, jeżeli ta nie załaduje się dość szybko.

Szybka i dostosowana do urządzeń mobilnych strona będzie znacznie lepszym narzędziem do zdobywania klientów. Wiele osób wychodzi ze strony, gdy musi czekać na jej załadowanie więcej niż kilka sekund. Optymalizacja szybkości oraz przystosowania dla urządzeń mobilnych to szeroki temat, ale istnieje kilka najważniejszych kwestii.

Największe problemy związane z szybkością strony, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron:

  • brak optymalizacji/minifikacji CSS/JS
  • używanie dużej ilości kodu CSS/JS
  • używanie dużej ilości wtyczek
  • brak kompresowania plików graficznych
  • używanie grafik w rozdzielczościach większych niż jest to potrzebne
  • używanie dużej ilości zewnętrznych bibliotek
  • używanie PHP starszej niż 7.1
  • brak asynchronicznego ładowanie plików CSS/JS

Nieprzystosowanie do urządzeń mobilnych

Ponad połowa polskiego ruchu odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych. Jeśli Twoja strona nie jest dostosowana do małych ekranów, tracisz potencjalnych klientów. Google coraz rzadziej pokazuje wyniki wyszukiwania prowadzące do stron, które nie są dostosowane do mobile.

Jeśli Twoja stronie nie jest dostosowana do małych ekranów, prawdopodobnie będziesz musiał zadbać o jej nową wersję.

Wszelkie błędy związane z adresami URL

Adresy URL to jeden z najważniejszych czynników związanych z pozycjonowaniem stron. Roboty skanują stronę właśnie po tych adresach. Adresy URL powinny posiadać właściwą strukturę oraz być proste dla użytkownika. Ważne jest, aby jedna treść (podstrona) była dostępna tylko pod jednym adresem URL.

Istnieje kilka zasad dotyczących budowy adresów URL, są one istotne zarówno z punktu widzenia pozycjonowania stron jak i UX. Najważniejszą z nich jest budowanie adresów URL w taki sposób, by mówiły o treści podstrony. Dzięki temu, użytkownik wie, co czeka go po kliknięciu w link, przez co chętniej wykona tą czynność.

Najczęstsze błędy związane z adresami URL, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron:

  • adresy URL niezrozumiałe dla użytkownika
  • używanie dużej ilości parametrów w adresach
  • zbyt długie adresy
  • upychanie słów kluczowych w adresach
  • dostępności jednej treści na kilku adresach URL
  • brak przekierowań po zmianie adresów URL
  • używanie znaków specjalnych w adresach (polskie znaki)

Niepoprawne wdrożenie rel=”canonical”

Kanoniczny adres URL to adres strony, którą Google uznaje za najbardziej reprezentatywną spośród zbioru duplikatów stron w witrynie. Jeśli na przykład treść ma kilka adresów URL tej samej strony (załóżmy domena.pl?parametr=1234 i domena.pl/parametr/1234), Google wybiera jeden z nich jako kanoniczny.

Jeśli witryna posiada stronę, którą można otworzyć przy użyciu wielu adresów URL, lub wiele stron o podobnej treści (na przykład stronę w wersji na komputery i urządzenia mobilne), dla robota Google będą to zduplikowane wersje tej samej strony. Robot wybierze jeden adres URL jako wersję kanoniczną i go zaindeksuje. Aby wskazać Google właściwe adresy URL, należy stosować parametr rel=”canonical” wskazujący na pożądane adresy URL.

Błędy związane z rel=”canonical”, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania stron

  • brak linku kanonicznego
  • brak absolutnej ścieżki do strony w rel=”canonical”
  • canonical wskazujący na inną (najczęściej nadrzędną podstronę)
  • niepoprawne używanie linku kanonicznego w paginacji

Niepoprawna semantyka HTML

Semantyka HTML to zestaw zasad, które powinny być stosowane podczas budowy strony w języku HTML5. Nowe znaczniki wprowadzone w wersji 5 HTML, pomagają robotom wyszukiwarek kontekstowo rozumieć treści. Na przykład:

  • znacznik <main> – zawiera główną część strony
  • znacznik <header> – zawiera nagłówek strony
  • znacznik <footer> – zawiera stopkę strony
  • znacznik <article> – zawiera główną treść strony (ważną dla robotów)
  • znacznik <aside> – zawiera poboczną treść strony (mniej ważną dla robotów)

Większość stron nie używa poprawnej semantyki HTML5. Warto poprawić ten aspekt, aby ułatwić skanowanie robotom całej strony. Najważniejsze jest właściwe używanie znaczników main, section, aside, article, które definiują rodzaj treści, jaki się w nich zawiera.

Naczesze problemy związane ze semantyką HTML, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania:

  • brak używania składni HTML5
  • używanie elementów HTML5 niezgodnie z ich przeznaczeniem
  • niepoprawne zagnieżdżanie poszczególnych elementów semantycznych

Niepoprawne stosowanie danych strukturalnych lub ich brak

Dane strukturalne to rozszerzone opisy stron internetowych wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google. Poza standardowymi elementami, czyli tytułem i opisem strony, zawierać mogą bardzo wiele różnych dodatkowych elementów takich jak np. cena, dostępność i stan produktu, liczba opinii i średnia ocena użytkowników, zdjęcia, miejsce i data wydarzenia.

Najczęstsze błędy związane z danymi strukturalnymi, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania:

  • brak danych strukturalnych
  • używanie danych strukturalnych niezgodnych z przeznaczeniem
  • błędy wdrożeniowe związane z niepoprawnym formatem

Brak breadcumbs

Breadcrumbs to ważny element pokazywania struktury strony robotom wyszukiwarek. Jego poprawne wykonanie pozytywnie wpływa na linkowanie wewnętrzne. Ścieżka prezentowana przez Breadcrumbs powinna być prezentowana na podstawie struktury strony.

Licząc od prawej strony, pierwszym elementem ścieżki powinna być bieżąca strona, następnym strona nadrzędna tej strony. Kolejny element to kolejna strona nadrzędna itd. Ostatnim elementem (lub pierwszym od lewej) powinna być strona główna. Dodatkowo, menu okruszkowe powinno używać danych strukturalnych, które informują roboty o strukturze strony.

Najczęstsze błędy związane z breadcumbs, które napotykamy podczasa nalizy pozycjonowania:

  • brak menu okruszkowego
  • brak danych strukturalnych opisujących breadcumbs
  • okruszki nieodzwierciedlające strukturę strony
  • brak linków w okruszkach
  • linki do stron nieistniejących w strukturze strony

Niepoprawne wdrożenie wersji językowych

Google rozpoznaje poszczególne wersje językowe, ale warto jest pomóc robotom w tej kwestii i pokazać zależności między poszczególnymi podstronami i ich wersjami w innych językach. Dzięki temu wyszukiwarka Google skieruje użytkowników do najodpowiedniejszej wersji strony na podstawie języka lub regionu.

Wskazywanie pozostałych wersji językowych polega na dodawaniu do nich linków za pomocą atrybutu hreflang, który jest umieszczany w sekcji <HEAD> strony.

Atrybut ten wygląda w następujący sposób:

<link rel=”alternate” hreflang=”kod_jezyka” href=”url_strony” />

Najczęstsze błędy związane z wersjami językowymi, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania:

  • brak używania linków hreflang w witrynach wielojęzycznych
  • brak używania pełnych adresów (wraz z protokołem)
  • niespójne adresowanie w atrybutach hreflang
  • brak linków powrotnych
  • używanie niepoprawnych kodów regionalnych

Paginacja

Paginacja to podzielenie pewnych zasobów i wyświetlanie ich w częściach. Na przykład, gdy sklep ma 1000 produktów, te pokazywane są w częściach po 50 na jednej podstronie. W ten sposób powstają kolejne strony kategorii produktów lub wpisów na blogu. To dobre rozwiązanie ze względu na duże ilości zasobów, jakie mogą być ładowane na raz. Należy jednak pamiętać, aby zachować pewne zasady związane z paginacją. Dzięki temu roboty Google będą w stanie poprawnie skanować produkty wylistowane na stronach paginacji.

Najważniejsze błędy związane z paginacją to, które napotykamy podczas analizy pozycjonowania:

  • brak unikalnych tytułów dla każdej strony (wystarczy dodać numer strony do title)
  • powielenie treści tekstowych na każdej stronie paginacji
  • pierwsza strona paginacji dostępna pod adresem głównym oraz pod adresem z pierwszym numerem strony
  • używanie linku kanonicznego wskazującego na niewłaściwy adres URL

Najczęściej zadawane pytania dotyczące pozycjonowania

Jak zdobywać klientów dzięki pozycjonowaniu w Google?

Zdobywanie klientów z pozycjonowania polega na budowie strony internetowej zawierającej odpowiednią treść oraz strukturę. To dzięki treści Twoja strona może się wyświetlać w Google.

Dlaczego pozycjonowanie jest ważne?

Pozycjonowanie to jedno z podstawowych źródeł dotarcia do klienta — po prostu wszyscy używają Google. Pozycjonowanie jest relatywnie tanie, ale należy działać długofalowo, aby uzyskać efekty.

Czy każdy biznes powinien inwestować w pozycjonowanie?

W pozycjonowanie może inwestować prawie każdy. Wyjątkiem będą biznesy, krótkoterminowe, które nie mogą czekać kilkunastu miesięcy na efekty.

Co wpływa na kolejność wyników wyszukiwania?

Na kolejność wyników wyszukiwania wpływa kilkaset czynników. Wiele z nich można sprowadzić do trzech zagadnień: treść strony, jej optymalizacja oraz promocja na zewnątrz.