Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Czym jest reklama GDN?
 • Jakie są rodzaje reklamy display?
 • Jak Google rozlicza reklamę GDN?
 • Ile kosztuje reklama display?
Reklama display (GDN) – Czym jest reklama displayowa w sieci reklamowej Google Ads?
Reklama display (GDN) – Czym jest reklama displayowa w sieci reklamowej Google Ads?

Co to jest reklama display (GDN)?

Reklama display GDN (Google Display Network) to forma reklamy internetowej oferowana przez Google Ads, która pozwala na wyświetlanie reklam w szerokiej sieci stron internetowych, aplikacji mobilnych, a także w serwisach wideo.

Moim zdaniem kluczowymi jej cechami jest:

 • Zasięg: reklama GDN daje dostęp do ogromnej sieci stron i aplikacji, co pozwala na dotarcie do szerokiej i zróżnicowanej grupy odbiorców.
 • Targetowanie: Reklamy mogą być kierowane do użytkowników na podstawie różnych kryteriów, takich jak zainteresowania, demografia, zachowanie w internecie, a także na podstawie konkretnych stron i aplikacji.
 • Formaty reklam: W GDN dostępne są różne formaty reklam – graficzne (banery), tekstowe, wideo oraz responsywne, które automatycznie dostosowują swój rozmiar, wygląd i format do dostępnej przestrzeni reklamowej.
 • Remarketing: GDN umożliwia również wykorzystanie remarketingu, co pozwala na ponowne dotarcie do osób, które wcześniej odwiedziły Twoją stronę internetową lub wykonały na niej jakieś konkretne działanie.
 • Mierzenie i optymalizacja: system Google Ads oferuje narzędzia do śledzenia efektywności reklam, co pozwala na optymalizację kampanii w oparciu o rzeczywiste dane i osiągane wyniki.

Obecnie reklamy GDN są często wykorzystywane do budowania świadomości marki i docierania do potencjalnych klientów na różnych etapach ścieżki zakupowej. Jest to elastyczne i skuteczne narzędzie w arsenale marketingu cyfrowego.

Reklama displayowa – podstawowe rodzaje

W sieci Google reklama display może mieć kilka podstawowych rodzajów, które reklamodawcy mogą wykorzystywać do osiągnięcia swoich celów marketingowych. Oto główne typy:

Elastyczna reklama displayowa

Automatycznie dostosowują swój rozmiar, wygląd i format, aby dopasować się do dostępnej przestrzeni reklamowej na stronie. Reklamodawcy dostarczają elementy takie jak obrazy, nagłówki, opisy, a Google automatycznie komponuje z nich reklamy. Elastyczne reklamy displayowe są najczęściej używane w przypadku reklam GDN i z dwóch głównych typów reklamy GDN, właśnie ten najczęściej wykorzystuję w kampaniach dla naszych klientów. 

Reklamy graficzne (banery)

Są to wizualne reklamy starszego typu (tzw. bannery), które mogą zawierać grafikę, tekst i czasami animacje. Są one dostępne w różnych rozmiarach i mogą być wyświetlane w różnych serwisach owych w sieci GDN. Aktualnie ten format reklamy display jest stosunkowo rzadko wykorzystany, ale może być bardzo efektywny. Niewątpliwą zaletą tego formatu jest możliwość dodania do niej GIFów, które mogą się wyróżniać na tle innych, statystycznych kreacji.

Inne typy reklamy display w sieci reklamowej Google

Niektórzy w ramach rodzajów reklam GDN wymieniają tutaj również reklamy wideo czy reklamy remarketingowe, jednak ja osobiście nie wrzucałbym ich do jednego worka. Pierwszy rodzaj może być zupełnie odrębnym typem kampanii Google Ads lub częścią składową elastycznej reklamy displayowej, ponieważ film reklamowy może być jednym z wielu komponentów reklamy GDN. Natomiast reklama remarketingowa jest cały czas albo reklamą graficzną lub elastyczną reklamą display, ale o konkretnej grupie odbiorców, którzy weszli w interakcję ze stroną firmy.

Przykłady reklamy GDN wygenerowanej automatycznie.

Modele rozliczeniowe reklam displayowych w Google Ads

Kluczowe dla skuteczności kampanii reklam displayowych w Google Ads jest zrozumienie jej modeli rozliczeniowych, które pozwalają na dostosowanie strategii płatności do konkretnych celów i budżetu. Od CPC po CPM, każdy model ma swoje unikalne zalety i zastosowania, decydujące o skuteczności i efektywności kampanii. Warto je poznać zanim odpalisz pierwszą reklamę GDN. Oto i one:

 • CPC (Cost Per Click) – Koszt za Kliknięcie: To najczęstszy model rozliczeniowy w Google Ads. Reklamodawcy płacą tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie na ich reklamę. Jest to szczególnie skuteczne w kampaniach mających na celu przekierowanie ruchu na stronę docelową.
 • CPM (Cost Per Mile – Thousand Impressions) – Koszt za Tysiąc Wyświetleń: W tym modelu reklamodawcy płacą za każde tysiąc wyświetleń ich reklamy. Jest to bardziej odpowiednie dla kampanii mających na celu budowanie świadomości marki, gdzie kluczowe jest osiągnięcie szerokiego zasięgu.
 • CPA (Cost Per Action) – Koszt za Akcję: W modelu CPA, reklamodawcy płacą tylko wtedy, gdy użytkownik wykonuje określoną akcję, np. dokonuje zakupu, zapisuje się na newsletter, czy wypełnia formularz kontaktowy. Jest to korzystne dla kampanii o konkretnych celach konwersji.
 • CPV (Cost Per View) – Koszt za Obejrzenie: Stosowany głównie w reklamach wideo, gdzie reklamodawcy płacą za każde obejrzenie lub interakcję z ich reklamą. Jest to dobre dla kampanii, które mają na celu angażowanie użytkowników za pomocą treści wideo.

Wybór odpowiedniego modelu rozliczeniowego zależy od celów kampanii reklamowej, budżetu i preferencji reklamodawcy. Poznanie i przetestowanie każdego modelu może trochę potrwać, ale z doświadczenia wiem, że w większości przypadków najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie model CPC, a w późniejszym CPA.

Możliwości kierowania reklam graficznych

Google Display Network (GDN) oferuje szerokie możliwości kierowania reklam graficznych, dzięki czemu możesz precyzyjnie dotrzeć do swojej grupy docelowej. Właśnie stąd bierze się moja sympatia do reklam displayowych. Oto kilka z tych możliwości:

 1. Kierowanie na słowa kluczowe: Możesz wybrać słowa kluczowe związane z Twoją branżą lub produktami, aby Twoje reklamy były wyświetlane na stronach o podobnej tematyce.
 2. Kierowanie na tematy: To pozwala na wyświetlanie reklam na stronach związanych z określonymi tematami. Jeśli na przykład sprzedajesz sprzęt sportowy, możesz kierować reklamy na strony o tematyce sportowej.
 3. Kierowanie na odbiorców o podobnych zainteresowaniach: Google analizuje zachowania użytkowników w sieci i pozwala kierować reklamy do osób o podobnych zainteresowaniach.
 4. Kierowanie na odbiorców o określonych planach: Jest to możliwość dotarcia do osób, które planują konkretną aktywność lub zakup.
 5. Kierowanie na odbiorców, którzy weszli w interakcję z Twoją firmą: Możesz ponownie dotrzeć do osób, które już odwiedziły Twoją stronę, skorzystały z Twoich usług lud dokonały zakupu.
 6. Kierowanie na dane demograficzne: To pozwala na wybór grupy odbiorców na podstawie wieku, płci, wykształcenia, statusu rodzinnego i innych czynników demograficznych.
 7. Kierowanie na miejsca docelowe: Możesz kierować swoje reklamy do użytkowników w określonych lokalizacjach geograficznych, co jest szczególnie przydatne dla firm lokalnych lub regionalnych.

Dzięki tym opcjom kierowania, reklamy w GDN mogą być znacznie bardziej efektywne, ponieważ trafiają do osób najbardziej zainteresowanych Twoimi produktami lub usługami.

Ile kosztuje kampania display w Google Ads?

Koszt kampanii displayowej w Google Ads zależy od wielu czynników, takich jak ustalony budżet, konkurencja w branży i CPC. Zazwyczaj koszt dotarcia do potencjalnego klienta w kampanii display jest niższy niż w tradycyjnej kampanii tekstowej. Możesz zacząć od małych kwot, na przykład kilkudziesięciu złotych tygodniowo, i stopniowo je zwiększać, obserwując efektywność reklam. Jeśli zaczynasz ze stosunkowo niskim budżetem warto na początku mocno zawęzić grupę, np. do osób, które weszły już w interakcje z Twoją stroną. Płacisz głównie za kliknięcia, więc dobrze zaplanowana kampania, skierowana do odpowiedniej grupy docelowej, może przynieść dobre rezultaty nawet przy ograniczonym budżecie. Ważna jest również ciągła optymalizacja kampanii, aby maksymalizować zwrot z inwestycji.

Jak tworzyć skuteczne reklamy displayowe?

Tworzenie skutecznych reklam displayowych to nie tylko techniczne działanie, ale również prawdziwy wyraz kreatywności, a czasami nieszablonowości. Wymaga ono połączenia wiedzy rynkowej, kreatywności i strategii komunikacyjnej. To trochę jak malowanie obrazu, który ma nie tylko przyciągać wzrok, ale także przekazać konkretne informacje i wywołać określone emocje. Pomyśl o swojej reklamie jak o układaniu puzzli, gdzie każdy element – od zrozumienia grupy docelowej, przez kreatywny przekaz, aż po efektywne wezwania do działania – łączy się w spójną i przyciągającą uwagę całość. Jakie są kluczowe kroki do stworzenia efektywnych reklam displayowych? Oto kilka dosyć istotnych wskazówek:

 1. Znajdź i poznaj swoją grupę odbiorców: Zacznij od zrozumienia, do kogo kierujesz swoje reklamy. Poznaj ich potrzeby, preferencje i styl życia.
 2. Kreatywny i jasny przekaz: Twoja reklama powinna się wyróżniać. Nie bój się być kreatywnym zarówno w tekście, jak i w grafice. Użyj kolorów, które przyciągają uwagę, ale też pasują do Twojej marki. Pamiętaj, że reklama to nie tylko tekst – obrazy często mówią więcej niż słowa!
 3. Silne wezwanie do działania (CTA): Twoja reklama powinna mówić ludziom, co mają robić. „Kup teraz”, „Dowiedz się więcej” – brzmi prosto, ale to właśnie te proste rzeczy często działają najlepiej. Bądź bezpośredni i jasny w swoim CTA (call to action).
 4. Testuj, testuj i jeszcze raz optymalizuj: Świat reklamy to ciągła nauka. Sprawdzaj, co działa, a co można poprawić. Testuj różne wersje swoich reklam. Analizuj dane, optymalizuj, wprowadzaj zmiany i obserwuj efekty. To proces, który nie ma końca, ale dzięki temu Twoje reklamy będą coraz skuteczniejsze.

Na co uważać podczas tworzenia reklamy displayowej?

Rozpoczynając projektowanie reklamy displayowej, warto mieć na uwadze, że sukces tkwi w szczegółach i unikaniu pewnych pułapek. To nie tylko sztuka tworzenia czegoś, co przyciąga wzrok – to także umiejętność balansowania między kreatywnością a praktycznymi aspektami reklamy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć reklamę displayową, która nie tylko wygląda świetnie, ale też skutecznie trafia do Twojej grupy docelowej.

 1. Unikaj przeładowania reklamy informacjami: W świecie reklam displayowych, prosto znaczy lepiej. Przeładowanie reklamy nadmiarem tekstów, grafik i logotypów może zamiast przyciągać, przytłaczać odbiorcę, powodując, że główny przekaz zostanie utracony. Czy przygotowujesz tekst promocyjny czy akcje sprzedażową, czy cokolwiek innego postaw na klarowną i estetyczną grafikę, która będzie łatwa do zrozumienia na pierwszy rzut oka. Minimalistyczne podejście często przekłada się na większą skuteczność reklamy, ponieważ pozwala odbiorcom szybciej przyswoić treść komunikatu.
 2. Zbyt szeroka grupa odbiorców: Celowanie w zbyt szeroką grupę odbiorców może spowodować, że Twoja reklama nie trafi do osób rzeczywiście zainteresowanych Twoją ofertą. Lepiej skupić się na bardziej precyzyjnym targetowaniu, aby dotrzeć do tych użytkowników, którzy z największym prawdopodobieństwem zareagują na Twoją reklamę.
 3. Dodawanie różnych elementów do testowania przez Google: Warto zauważyć różnicę między przeciążeniem reklamy a dostarczaniem Google odpowiedniej ilości informacji do testowania. Chociaż nadmiar elementów może być niekorzystny, istotne jest, aby w reklamie znalazły się różne nagłówki, teksty, logo i grafiki, które Google może testować. To pozwala na optymalizację kampanii i znalezienie najbardziej efektywnych kombinacji. Jednak kluczowe jest, aby te elementy były dobrze przemyślane i związane z przekazem marki, a nie dodane przypadkowo. W ten sposób możesz eksperymentować z różnymi wersjami, jednocześnie unikając przeciążenia reklamy, nawiązując do pierwszego punktu o kluczowej roli przejrzystości i zrozumienia przekazu.
 4. Wykluczenie wyświetlania w aplikacjach mobilnych: Choć ruch z aplikacji mobilnych może być czasem tańszy, często jest mniej wartościowy. Reklama displayowa Google często wyświetla się w aplikacjach mobilnych. Wiele przejść z aplikacjach mobilnych może być przypadkowych, szczególnie gdy użytkownicy próbują pominąć reklamę. Skądś już to znasz? Rozważ wykluczenie wyświetlania Twoich reklam w tego typu aplikacjach, aby zwiększyć szanse na dotarcie do bardziej zaangażowanej publiczności.
 5. Monitoring miejsc wyświetlania reklamy: Regularnie sprawdzaj, na jakich stronach wyświetlane są Twoje reklamy. Niektóre witryny mogą generować dużo wyświetleń, ale mało konwersji. Zwróć uwagę na jakość stron, na których pojawia się Twoja reklama, i dostosuj ustawienia targetowania, aby unikać tych mniej wartościowych.

Dlaczego warto reklamować się w GDN? Oto 5 najważniejszych zalet reklamy display

Reklamowanie się w Google Display Network (GDN) to świetny sposób na dotarcie do szerokiej publiczności. Jakie są zalety reklamy displayowej? Oto pięć ważnych powodów, dla których warto rozważyć tę formę reklamy:

 1. Ogromny zasięg: GDN to sieć obejmująca ponad 90% użytkowników internetu na całym świecie. To daje Ci możliwość dotarcia z Twoją reklamą praktycznie wszędzie. Może ona się wyświetlać na różnych stronach internetowych, jak i aplikacjach mobilnych.
 2. Precyzyjne targetowanie: Możesz dostosować swoją reklamę tak, by trafiała do osób o określonych zainteresowaniach czy demografii. Dzięki temu Twoja reklama dociera dokładnie tam, gdzie chcesz.
 3. Kontrola kosztów: W GDN płacisz za realne efekty – za kliknięcie lub za wyświetlenie. To pozwala na elastyczne zarządzanie budżetem i dostosowywanie wydatków do Twoich możliwości.
 4. Kreatywność w projektowaniu: Masz dużą swobodę w tworzeniu reklam. Możesz wykorzystać różne formaty i style, od animacji po wysokiej jakości grafiki, by przyciągnąć uwagę odbiorców.
 5. Mierzenie wyników: GDN oferuje narzędzia analityczne, które pozwalają na śledzenie skuteczności reklam. Dzięki temu możesz na bieżąco dostosowywać swoją strategię i optymalizować kampanię.

Reklama display – podsumowanie

Reklamy displayowe w Google Ads to klucz do zwiększenia widoczności Twojej firmy online. Chociaż reklama display ma bardzo rozbudowane możliwości ustawień i kierowania, jest intuicyjna w obsłudze i skuteczne w docieraniu do odpowiedniej grupy. Nawet jeśli nie masz dużego obycia w Google Ads stworzenie reklamy GDN nie powinno być dla Ciebie dużym wyzwaniem. My również aktywnie je stosujemy, wspierając sukcesy i rozwój naszych klientów. Zdecydowanie warto je wykorzystać, aby zobaczyć, jak mogą przyczynić się do rozwoju Twojej firmy.