Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Czym jest Search Generative Experience?
 • Jak działa Search Generative Experience?
 • Jak SGE wpłynie na biznes?
 • Jakie strony stracą, a jakie zyskają po wrowadzeniu SGE?
 • Jak się przygotować na SGE?

Czym jest Search Generative Experience (SGE)?

W 2024 roku Google wprowadza znaczącą zmianę w swojej wyszukiwarce, znana jako SGE, czyli Search Generative Experience (SGE). To nowa funkcja, która ma na celu podniesienie wyszukiwania w Google na wyższy poziom, oferując użytkownikom znacznie bardziej zaawansowane i interaktywne doświadczenie.

SGE to rodzaj asystenta sztucznej inteligencji w wyszukiwarce Google, który można porównać do kombinacji obecnego Google i nowo powstałego czatu GPT. Ten system odpowiada na pytania użytkowników w sposób bardziej rozbudowany i kontekstowy niż tradycyjne wyniki wyszukiwania.

Kiedy użytkownik wpisuje zapytanie, SGE aktywuje dodatkowy panel nad wynikami wyszukiwania. Ten panel może zawierać dodatkowe informacje, a nawet zająć całą stronę, prezentując wyniki w bardzo rozbudowanej formie. Może on pokazywać listy, np. restauracji w wybranej lokalizacji, a także oferować różne propozycje zależnie od rodzaju zapytania.

Warto zauważyć, że SGE aktywuje się automatycznie dla około 80% zapytań w Stanach Zjednoczonych, a uruchomienie tej funkcji zależy od rodzaju fraz kluczowych, takich jak pytania typu „gdzie”, „jak”, „kiedy” czy słowa „najlepsze”, „koszt” itp.

Przykład SGE: SEO w Lublinie

Panel SGE ma swój osobny algorytm, różniący się od głównego algorytmu Google. Interesujące jest, że tylko około 30% wyników z TOP 3 w tradycyjnych wynikach wyszukiwania pojawia się w panelu SGE. Reszta wyników w panelu to strony, które w tradycyjnym rankingu znajdują się niżej, co otwiera nowe możliwości dla stron, które do tej pory nie zajmowały czołowych miejsc w wynikach wyszukiwania.

SGE zmienia także podejście do tworzenia treści. Długie treści pisane pod SEO mogą tracić na znaczeniu na rzecz bardziej wartościowych, skoncentrowanych na potrzebach użytkowników treści. Skupienie się na konkretnych, przydatnych i klarownych informacjach staje się kluczowe.

Wprowadzenie SGE to rewolucja w sposób, w jaki ludzie korzystają z wyszukiwarki Google. Oferuje ona użytkownikom szybsze i bardziej precyzyjne odpowiedzi na ich pytania, co może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki firmy i strony internetowe podchodzą do SEO i widoczności w wyszukiwarce.

Co będziemy mogli robić dzięki SGE?

SGE, czyli Search Generative Experience, to nowy sposób korzystania z wyszukiwarki Google. Dzięki sztucznej inteligencji, Google stara się pomóc nam lepiej i szybciej znaleźć to, czego szukamy. Na przykład, jeśli zadamy Google trudne pytanie, SGE może nam pomóc zrozumieć odpowiedź, pokazując prostsze wyjaśnienia lub podsumowania. To trochę jakbyśmy mieli asystenta, który pomaga nam zrozumieć różne rzeczy, gdy korzystamy z wyszukiwarki.

Uwaga. SGE nie jest jeszcze dostępne w Polsce.

SGE jest wstępnym krokiem w transformacji doświadczenia z wyszukiwania za pomocą generative AI. Podczas korzystania z SGE zauważysz, że strona z wynikami wyszukiwania jest zorganizowana w nowy sposób, aby pomóc uzyskać więcej z jednego wyszukiwania.

Dzięki SGE będziemy w stanie:

 • Zadawać nowe rodzaje pytań, które są bardziej złożone i bardziej opisowe.
 • Szybciej zrozumieć sedno tematu, z linkami do istotnych wyników do dalszego zbadania.
 • Szybko zacząć pracować nad czymś, co trzeba zrobić, jak pisanie wstępnych wersji lub generowanie obrazów bezpośrednio z miejsca, w którym przeszukują.
 • Łatwiej robić postępy, zadając rozmowne pytania uzupełniające lub próbując zasugerowanych następnych kroków.

SGE (Search Generative Experience) to zestaw funkcji wyszukiwania i interfejsu, które integrują generatywne wyniki zasilane przez AI z odpowiedziami na zapytania w wyszukiwarce Google. Jest to przełomowy postęp w dziedzinie technologii wyszukiwania oferujący nowy sposób interakcji z Google.

SGE wykorzystuje modele językowe, aby zaoferować użytkownikom bardziej interaktywne i informacyjne doświadczenie z wyszukiwania. SGE wprowadza moc AI bezpośrednio do Google pomagając szybko znaleźć i zrozumieć informacje.

SGE to eksperymentalna wersja wyszukiwarki Google, która używa sztucznej inteligencji do generowania kontekstowych odpowiedzi na skomplikowane pytania. Dzięki SGE AI może generować unikalne podsumowania dla niektórych dłuższych zapytań.

Jak działa SGE?

Search Creative Experience (SGE) działa jako zaawansowany system asystenta sztucznej inteligencji, integrując się z tradycyjną wyszukiwarką Google, aby dostarczać bardziej interaktywne i spersonalizowane wyniki wyszukiwania. Głównym celem SGE jest zapewnienie użytkownikom głębszego i bardziej kontekstowego zrozumienia ich zapytań.

Kiedy użytkownik wpisuje frazę kluczową w Google, SGE aktywuje się, tworząc dodatkowy panel nad tradycyjnymi wynikami wyszukiwania. Ten panel może prezentować rozbudowane informacje związane z zapytaniem, często zajmując znaczną część lub nawet całą stronę wyników.

SGE wykorzystuje specjalnie opracowany algorytm, który różni się od standardowego algorytmu wyszukiwania Google. Algorytm ten koncentruje się na zrozumieniu zamiaru użytkownika i dostarczaniu odpowiedzi, które są najbardziej relewantne dla danego zapytania. Może to obejmować listy, porady, sugestie i odpowiedzi na konkretne pytania, co przekłada się na bardziej angażujące doświadczenie użytkownika.

Przykład SGE: Produkty ecommerce

Funkcja ta automatycznie uruchamia się dla około 80% zapytań w Stanach Zjednoczonych, w zależności od rodzaju fraz kluczowych. SGE jest szczególnie wrażliwe na zapytania zawierające słowa kluczowe sugerujące poszukiwanie konkretnej informacji, takie jak „gdzie”, „jak”, „kiedy”, „najlepsze” czy „koszt”.

Co ważne, SGE nie jest statycznym narzędziem – dynamicznie dostosowuje wyniki w oparciu o zadane pytanie, tworząc dialog z użytkownikiem. Umożliwia to użytkownikom zadawanie dodatkowych pytań i uzyskiwanie bardziej szczegółowych informacji na temat pierwotnego zapytania.

SGE ma również wpływ na sposób, w jaki treści są oceniane i prezentowane w wynikach wyszukiwania. Treści bardziej skoncentrowane na użytkowniku, oferujące wartościową i bezpośrednią odpowiedź na pytania, są lepiej widoczne w SGE. Długie, nasycone słowami kluczowymi artykuły SEO mogą stracić na znaczeniu na rzecz treści, które faktycznie odpowiadają na potrzeby i pytania użytkowników.

Jak SGE zmieni wyniki wyszukiwania?

Nowo wprowadzona funkcja, zwana Search Generative Experience (SGE), nie zastąpi istniejącej wersji wyszukiwarki, ale stanie się jej uzupełnieniem. Wygląd wyników wyszukiwania pozostanie podobny do obecnego, ale kluczowe elementy doświadczenia ulegną zmianie.

Panel SGE będzie pojawiał się nad darmowymi wynikami wyszukiwania i w niektórych przypadkach zajmie on naprawdę sporo miejsca. Jego wygląd będzie różny w zależności od Twojego pytania.

Oto najważniejsze zmiany:

 1. Dodanie dużego elementu SGE, który zostanie umieszczony między reklamami Google Ads a naturalnymi wynikami wyszukiwania.
 2. Wprowadzenie opcji „rozmowy”, która pozwoli na interakcję z chatbotem. Funkcja rozmowy w Google SGE umożliwi kontynuowanie pytań, zachowując sens pierwotnego zapytania. To mądre podejście do wyszukiwania umożliwi lepsze zrozumienie i spełnienie potrzeb użytkowników, a także dostarczenie im bardziej spersonalizowanych wyników.
 3. Pokazywanie informacji opartych na danych z witryn internetowych, które Google uznaje za godne zaufania.
 4. Pokazywanie w wynikach wyszukiwania odpowiedzi, które nie będą bezpośrednimi cytata ze stron internetowych (jak to jest teraz na tzw. pozycji zero), ale będą tworzone przez AI po analizie tekstów z najbardziej wiarygodnych witryn.
 5. Umieszczanie linków do stron źródłowych obok odpowiedzi stworzonych przez AI.
 6. Pokazywanie dodatkowych wskazówek na dole elementu SGE, które pomogą użytkownikowi bardziej zgłębić temat i zdobyć więcej informacji.

Dzięki SGE (Search Generative Experience) będziesz w stanie zadać bardziej skomplikowane pytanie i otrzymasz odpowiedź wygenerowaną na bazie informacji dostępnych w sieci. Oznacza to, że w ułamku sekundy Google wykona za Ciebie research i znajdzie sensowną odpowiedź.

SGE pomoże Ci też w wyborze odpowiedniego produktu. Wystarczy użyć frazy zakupowej i zapytać o produkt, którego szukasz. Gogole będzie w stanie dobrać odpowiednie produkty w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb.

SGE działa w trybie konwersacji, więc możesz dodawać kolejne polecenia, czy pytania i poprawiać wyniki. Dzięki takim wynikom wyszukiwania możesz zyskać asystenta, który będzie w stanie przyspieszyć Twoje zakupy.

Co będzie premiował algorytm SGE?

Nowy algorytm Search Creative Experience (SGE) będzie premiował treści, które są bezpośrednio związane z potrzebami i zapytaniami użytkowników, stawiając na pierwszym miejscu wartość merytoryczną i użyteczność. Oto kluczowe aspekty, na które nowy algorytm SGE kładzie szczególny nacisk:

 1. Zrozumienie Intencji Użytkownika: SGE koncentruje się na dokładnym zrozumieniu zamiaru stojącego za zapytaniem użytkownika. Algorytm preferuje treści, które są bezpośrednio odpowiedzią na konkretne pytania i potrzeby użytkowników, takie jak „jak”, „gdzie”, „kiedy”, „najlepsze” czy „koszt”.
 2. Wysoka Jakość i Relewancja Treści: Treści, które są szczegółowe, dokładne i dostarczają wartościowych informacji na zadany temat, są bardziej cenione. Algorytm SGE faworyzuje treści, które rzeczywiście odpowiadają na pytania użytkowników, a nie tylko zawierają odpowiednie słowa kluczowe.
 3. Krótkie i Zwięzłe Odpowiedzi: W odróżnieniu od tradycyjnych algorytmów SEO, SGE może premiować krótsze, zwięzłe odpowiedzi, które bezpośrednio i efektywnie rozwiązują problem lub odpowiadają na pytanie użytkownika.
 4. Interaktywność i Kontekst: SGE docenia treści, które są w stanie angażować użytkownika w interaktywny sposób, oferując dynamiczne odpowiedzi, które dostosowują się do kontekstu zapytania.
 5. Wiarygodność i Autorytet: Podobnie jak w tradycyjnym SEO, wiarygodność i autorytet nadal odgrywają ważną rolę. Strony, które są uznawane za autorytatywne źródła w swojej dziedzinie, będą miały przewagę w wynikach SGE.
 6. Unikalność i Oryginalność Treści: Unikalne treści, które oferują nowe spojrzenie lub unikalne informacje na dany temat, będą lepiej widoczne w SGE.
 7. Dostosowanie do Zapytań Lokalnych i Specyficznych: Treści, które są dostosowane do lokalnych zapytań lub bardzo specyficznych tematów, mogą być szczególnie doceniane, ponieważ SGE stara się dostarczać użytkownikom najbardziej trafne informacje w kontekście ich lokalizacji lub specyficznych zainteresowań.

Algorytm SGE premiuje treści, które są bezpośrednio związane z zapytaniami użytkowników, dostarczają klarownych, użytecznych i wiarygodnych informacji oraz potrafią angażować użytkownika w interaktywny sposób. To zmiana paradygmatu z typowego SEO opartego na słowach kluczowych na podejście bardziej skoncentrowane na potrzebach i zapytaniach użytkowników.

Przykład SGE: trasy w Lublinie

Jakie strony stracą, a jakie zyskają po wrowadzeniu SGE?

Wprowadzenie Search Creative Experience (SGE) przez Google przyniesie znaczące zmiany w zakresie widoczności różnych stron internetowych. Oto jakie strony prawdopodobnie stracą, a jakie zyskają po wprowadzeniu SGE:

Strony, które stracą wprowadzeniu na SGE

 1. Portale z Prostymi Informacjami: Strony dostarczające prostych informacji, takich jak pogoda, daty, czy odpowiedzi na proste pytania, mogą stracić na znaczeniu, ponieważ SGE zapewni te informacje bezpośrednio w wynikach wyszukiwania.
 2. Strony Opierające się na Tradycyjnym SEO: Strony, które skupiły się głównie na optymalizacji pod kątem słów kluczowych, a nie na dostarczaniu wartościowych treści, mogą doświadczyć spadku w wynikach wyszukiwania.
 3. Porównywarki Cen i Agregatory: Serwisy porównujące ceny produktów lub agregujące różnego rodzaju oferty mogą stracić, ponieważ SGE może bezpośrednio dostarczać porównania i rekomendacje w ramach wyników wyszukiwania.

Strony, które zyskają na wprowadzeniu na SGE

 1. Strony Dostarczające Wartościowe Treści: Strony oferujące szczegółowe, wartościowe i dobrze opracowane treści, które odpowiadają na konkretne pytania i potrzeby użytkowników, będą premiowane przez SGE.
 2. Strony Lokalne i Specjalistyczne: Strony skupiające się na lokalnych usługach lub zawierające głęboką wiedzę specjalistyczną mogą zyskać, ponieważ SGE docenia treści dostosowane do specyficznych zapytań użytkowników.
 3. Strony Autorytatywne i Wiarygodne: Strony uznane za autorytatywne źródła w swojej dziedzinie, oferujące rzetelne i sprawdzone informacje, będą prawdopodobnie lepiej widoczne w wynikach SGE.
 4. Strony z Unikalnymi i Oryginalnymi Treściami: Strony prezentujące unikalne, oryginalne treści, które wyróżniają się wśród konkurencji, mogą zyskać na znaczeniu w wynikach SGE.

Wprowadzenie SGE będzie faworyzować strony, które skupiają się na dostarczaniu wartościowych, autentycznych i odpowiednich treści, które bezpośrednio odpowiadają na pytania i potrzeby użytkowników. Natomiast strony opierające się głównie na tradycyjnych metodach SEO, oferujące ogólne informacje lub skupiające się na generowaniu ruchu poprzez słowa kluczowe, mogą doświadczyć spadku w widoczności.

Jak Search Generative Experience wpłynie na biznes?

Wiele osób zastanawia się, czy taka duża zmiana w Google może wpłynąć na biznes. Na chwilę obecną możemy jedynie przewidywać przyszłość. Niestety te przewidywania nie są kolorowe, ponieważ najprawdopodobniej wiele stron straci ruch. Niektórzy spekulują, że będzie to więcej niż połowa obecnego ruchu.

Wynika to z faktu, że coraz więcej wyszukań będzie tzw. „Zero Click Search”, czyli używaniem Google bez przechodzenia do stron. Ludzie zwyczajnie dostaną potrzebne informacje już na poziomie samej wyszukiwarki i nie będą szukać dalej.

Spadek ruchu jest realny, jednak nie obawiałbym się spadku sprzedaży czy ilości zapytań — oczywiście na stronach, które strategicznie podchodzą do obecności w Google. Stracą strony, które próbują się przebić różnymi trikami czy samymi linkami oraz te o niskiej jakości treści.

Strony, które stawiają użytkownika na pierwszym miejscu, powinny zachować poziom sprzedaży mimo spadku ruchu. Przecież ostatecznie dana osoba i tak musi dokonać zakupu. Zrobi to tam, gdzie podpowie Google, a na to będziemy mieć już wpływ.

Jeśli więc Twoja strategia to szeroko pojęte budowanie marki w Google — będzie łatwiej. Jeśli bazujesz na sztuczkach, linkach oraz średniej jakości treści pisanej tylko pod SEO, to może być znacznie trudniej.


Wprowadzenie Search Generative Experience (SGE) będzie miało znaczący wpływ na biznes, zwłaszcza w kontekście strategii marketingu online i obecności w wyszukiwarce Google. Oto kilka kluczowych obszarów, na które SGE wpłynie:

 1. Zmiana w Strategii SEO: Firmy będą musiały dostosować swoje strategie SEO, aby lepiej odpowiadać na potrzeby SGE. Oznacza to skupienie się na tworzeniu treści, które są bardziej skoncentrowane na konkretnych zapytaniach użytkowników, a nie tylko na optymalizacji pod kątem słów kluczowych.
 2. Konieczność Dostarczania Wartościowych Treści: Treści będą musiały być bardziej wartościowe, skupione na dostarczaniu rzetelnych, szczegółowych i użytecznych informacji. Firmy, które będą w stanie dostarczyć odpowiedzi odpowiadające na konkretne potrzeby i zapytania użytkowników, zyskają na widoczności.
 3. Zwiększona Konkurencja o Widoczność: Wprowadzenie SGE może zwiększyć konkurencję o miejsce w czołówce wyników wyszukiwania, ponieważ firmy będą walczyć o pojawienie się w nowym, dynamicznym panelu SGE.
 4. Zmiany w Zachowaniu Konsumentów: SGE może zmienić sposób, w jaki konsumenci korzystają z wyszukiwarki Google, czyniąc proces wyszukiwania bardziej interaktywnym i skoncentrowanym na szybkim uzyskiwaniu odpowiedzi. Firmy będą musiały przemyśleć, jak dostosować swoje treści i oferty do tych nowych wzorców zachowań.
 5. Wpływ na Ruch Organiczny: Wprowadzenie SGE może prowadzić do zmian w ruchu organicznym. Strony, które wcześniej były wysoko w rankingu, mogą zauważyć spadek ruchu, jeśli nie dostosują się do nowych wymagań SGE.
 6. Optymalizacja Dla Lokalnych i Specyficznych Zapytań: Firmy skupiające się na rynku lokalnym lub oferujące specjalistyczne produkty/usługi mogą zyskać na znaczeniu w SGE, o ile ich treści będą dobrze dopasowane do specyficznych zapytań.
 7. Potrzeba Monitorowania i Analizy Trendów: Firmy będą musiały uważnie monitorować, jak zmienia się wyszukiwanie i jakie są nowe wymagania SGE, aby na bieżąco dostosowywać swoje strategie marketingowe i treści na stronach.

Podsumowując, SGE przynosi nowe wyzwania i możliwości dla biznesu. Firmy, które szybko zaadaptują się do nowych realiów i skoncentrują na tworzeniu wartościowych, odpowiednich i skoncentrowanych na użytkowniku treści, będą mogły skuteczniej konkurować w nowym środowisku wyszukiwania.

Jak się przygotować na SGE?

Aby przygotować się na Search Generative Experience (SGE), w oparciu o treści zawarte w transkrypcie, należy podjąć następujące kroki:

 1. Poznaj Funkcjonowanie SGE: Zapoznaj się z nowymi funkcjami i możliwościami SGE, aby zrozumieć, jak zmieni się wyszukiwanie w Google. Zwróć uwagę na to, jak SGE interpretuje zapytania i jakie rodzaje treści są promowane.
 2. Skupienie na Treściach Zorientowanych na Użytkownika: Twórz treści, które bezpośrednio odpowiadają na konkretne pytania i potrzeby użytkowników. Unikaj tworzenia treści tylko pod kątem SEO. Zamiast tego, koncentruj się na dostarczaniu wartościowych informacji, które rozwiązują problemy i odpowiadają na pytania użytkowników.
 3. Analiza i Optymalizacja Istniejących Treści: Przejrzyj i zoptymalizuj obecne treści na swojej stronie pod kątem SGE. Zastanów się, jak możesz je dostosować, aby lepiej odpowiadały na specyficzne zapytania użytkowników.
 4. Przygotowanie na Zmiany w Wynikach Wyszukiwania: Zwróć uwagę na to, że SGE może zmienić sposób prezentacji wyników wyszukiwania. Przygotuj się na potencjalne przetasowania w rankingu i zrozumienie, że nowy algorytm może preferować inne rodzaje treści niż dotychczas.
 5. Monitorowanie Trendów i Dostosowywanie Strategii: Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w SEO i wyszukiwaniu, aby móc szybko reagować na zmiany wprowadzane przez SGE. Dostosowuj swoją strategię marketingową i treści w odpowiedzi na te zmiany.
 6. Eksperymentowanie i Testowanie: Testuj różne rodzaje treści i strategie SEO, aby zobaczyć, co najlepiej działa w kontekście SGE. Eksperymentowanie pomoże Ci lepiej zrozumieć, jakie podejście jest najbardziej skuteczne.
 7. Budowanie Wiarygodności i Autorytetu: Kontynuuj budowanie wiarygodności i autorytetu swojej strony internetowej poprzez publikowanie wysokiej jakości treści i zdobywanie linków z zaufanych źródeł.

Pamiętaj, że SGE to dynamiczny system, który będzie ewoluować. Dlatego ważne jest, aby być elastycznym i gotowym do dostosowania się do ciągłych zmian w algorytmie wyszukiwania Google.

Podsumowanie

Prawdopodobnie czeka nas rewolucja związana z obecnością w Google. Wyszukiwarka zmieni się i będzie to wpływać na zachowania potencjalnych klientów. Standardowe pozycjonowanie nie będzie efektywne, a samo budowanie widoczności będzie drogie.

Na tej zmianie wygrają firmy, które podchodzą do budowania widoczności w Google w sposób holistyczny. Budowanie silnej marki w Google i autorytetu domeny to teraz najlepsza strategia SEO.