Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Jak wirus wpływa na pozycjonowanie?
 • Skąd biorą się wirusy na witrynach?
 • Jak sprawdzić swoją stronę pod kątem wirusa?
 • Jak usunąć niechciane oprogramowanie?
Wirus na stronie internetowej — Jak go usunąć i jak to wpływa na SEO?
Wirus na stronie internetowej — Jak go usunąć i jak to wpływa na SEO?

Wirusy na stronach internetowych to prawdziwa plaga

Wirusy na stronach internetowych stanowią prawdziwą plagę naszych czasów, z zarażonymi stronami pojawiającymi się codziennie i na każdym kroku w internecie. Te złośliwe oprogramowania nie oszczędzają nikogo, od małych blogów po duże portale internetowe, wszyscy są na celowniku cyberprzestępców.

Ataki te często są przeprowadzane przez boty, które automatycznie i nieustannie skanują internet w poszukiwaniu podatnych stron internetowych. Hakerzy wykorzystują różne techniki, aby infiltrować witryny, takie jak iniekcje SQL, ataki typu cross-site scripting (XSS) czy rozmaite formy wykorzystania luk bezpieczeństwa. Przykładowo, ataki DDoS (Distributed Denial of Service) mogą zostać użyte do zablokowania dostępu do strony, co nie tylko przerywa jej działanie, ale także stwarza okazję do infiltracji złośliwego oprogramowania.

Systemy zarządzania treścią (CMS) takie jak WordPress, Joomla czy Drupal są szczególnie narażone na ataki, głównie ze względu na ich popularność. Im więcej stron korzysta z danego systemu, tym więcej potencjalnych celów dla hakerów. Niestety, wielu użytkowników tych platform nie przykłada wystarczającej uwagi do aktualizowania swoich systemów, wtyczek i motywów do najnowszych wersji, co jeszcze bardziej ułatwia zadanie cyberprzestępcom.

Ponadto, wiele stron korzysta z niezaufanych dodatków lub motywów, które mogą zawierać złośliwy kod. Często są one rozprowadzane za darmo lub za niewielką opłatą, co przyciąga uwagę nieświadomych użytkowników.

Wirusy na stronach internetowych są wszechobecne i stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w internecie. Kluczowe jest więc regularne aktualizowanie używanego oprogramowania, stosowanie silnych haseł, monitorowanie bezpieczeństwa i korzystanie z zaawansowanych rozwiązań zabezpieczających, aby chronić swoją stronę przed tymi złośliwymi zagrożeniami.

Jak wirus na stronie internetowej wpływa na SEO?

Obecność wirusa lub złośliwego oprogramowania na stronie internetowej może bardzo negatywnie wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, co jest istotnym elementem SEO. Wyszukiwarki takie jak Google przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa użytkowników, dlatego gdy wykryją, że strona może być zagrożeniem, podejmują działania, aby chronić użytkowników.

Pierwszym krokiem jest obniżenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania, co może prowadzić do znacznego spadku ruchu. W skrajnych przypadkach strona może zostać całkowicie usunięta z wyników wyszukiwania, co praktycznie eliminuje szansę na przyciągnięcie odwiedzających z wyszukiwarek.

Ponadto, jeśli użytkownik próbuje wejść na zainfekowaną stronę, może zobaczyć ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu, co może go zniechęcić do odwiedzenia strony. To nie tylko traci potencjalnych klientów, ale także szkodzi reputacji strony.

Aby uniknąć takich sytuacji, właściciele stron internetowych powinni regularnie skanować swoje strony pod kątem obecności złośliwego oprogramowania i dbać o aktualność wszystkich komponentów strony, w tym oprogramowania, wtyczek i motywów. W razie wykrycia złośliwego oprogramowania należy natychmiast podjąć działania w celu usunięcia zagrożenia i przywrócenia bezpieczeństwa strony.

W konsekwencji dbanie o bezpieczeństwo strony internetowej jest kluczowym elementem strategii SEO, który nie może być zaniedbany, jeśli chcemy zachować dobrą widoczność w wyszukiwarkach i budować zaufanie wśród użytkowników.

Skąd biorą się wirusy na stronie?

Wirusy na stronach internetowych mogą pojawić się z wielu różnych powodów, a ich obecność często wynika z braku odpowiednich środków bezpieczeństwa. Jednym z głównych źródeł jest korzystanie ze starych wersji systemów zarządzania treścią, wtyczek lub motywów, które mogą zawierać luki bezpieczeństwa wykorzystywane przez hakerów do infiltracji strony.

Słabe hasła do paneli administracyjnych, baz danych czy kont hostingowych to kolejny poważny problem. Hakerzy często używają narzędzi do łamania haseł, które efektywnie radzą sobie ze słabymi i powszechnie używanymi kombinacjami.

Ponadto, infekcja może pojawić się w wyniku ataku phishingowego, podczas którego użytkownik witryny jest manipulowany do kliknięcia na złośliwy link lub pobrania zainfekowanego pliku. Ta metoda często wykorzystuje techniki inżynierii społecznej, aby przekonać użytkownika do działania.

Złośliwe oprogramowanie może również zostać dodane do strony przez zainfekowane reklamy. Ta metoda, znana jako „malvertising”, polega na umieszczaniu zainfekowanych reklam na legalnych stronach, często za pośrednictwem sieci reklamowych.

Strona internetowa może zostać także zainfekowana poprzez eksploatację innych witryn na tym samym serwerze, jeśli środowisko hostingowe nie jest odpowiednio izolowane i zabezpieczone.

Aby chronić stronę przed wirusami, kluczowe jest regularne aktualizowanie wszystkich komponentów strony, stosowanie silnych haseł, monitorowanie bezpieczeństwa i korzystanie z zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa, takich jak firewalle aplikacji internetowych i oprogramowanie antywirusowe.

Jak sprawdzić, czy strona została zainfekowana?

Zidentyfikowanie czy witryna została zainfekowana złośliwym oprogramowaniem jest kluczowym elementem utrzymania bezpieczeństwa strony internetowej i jej użytkowników. W sieci dostępne są różne narzędzia do skanowania online, które pomagają w szybkiej analizie strony pod kątem potencjalnych infekcji. Przykłady takich narzędzi to Sucuri SiteCheck czy Google Safe Browsing, które dostarczają szybkiego skanu witryny w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, wirusów i innych zagrożeń.

Kolejnym krokiem w monitorowaniu bezpieczeństwa jest śledzenie wszelkich zmian na stronie, co można osiągnąć za pomocą oprogramowania IDS/IPS lub narzędzi do zarządzania wersjami, które umożliwiają śledzenie zmian w kodzie źródłowym witryny. Ważne jest także sprawdzanie reputacji strony w internecie przy pomocy Google Search Console czy innych stron do sprawdzania reputacji, takich jak VirusTotal.

Analiza logów serwera oraz monitorowanie ruchu na stronie za pomocą narzędzi takich jak Google Analytics może pomóc w wykryciu nietypowych wzorców ruchu, które mogą wskazywać na infekcję. Manualna analiza kodu źródłowego strony również jest ważna, ponieważ pozwala na wykrycie nieznanych lub podejrzanych fragmentów kodu.

Stosowanie narzędzi antywirusowych bezpośrednio na serwerze, na którym hostowana jest strona, jest kolejnym krokiem w zabezpieczaniu witryny. Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest uważne wsłuchiwanie się w zgłoszenia od użytkowników, którzy mogli zauważyć symptomy infekcji, takie jak komunikaty o wirusach czy dziwne zachowania strony.

Jak usunąć wirusa ze strony?

Kiedy Twoja strona internetowa zostaje zainfekowana przez wirusa, może to poważnie zaszkodzić zarówno Twojej reputacji, jak i bezpieczeństwu użytkowników. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej podjąć działania w celu usunięcia szkodliwego oprogramowania. Poniżej znajdziesz krok po kroku, jak można to zrobić.

Krok 1: Odłącz Stronę od Internetu

Na samym początku dobrze jest odizolować swoją stronę internetową, aby złośliwe oprogramowanie nie mogło się dalej rozprzestrzeniać i nie szkodzić użytkownikom. Możesz to zrobić, kontaktując się z administratorem hostingu i prosząc o tymczasowe odłączenie strony.

Krok 2: Zrób Kopię Zapasową

Zanim przystąpisz do usuwania wirusa, zrób pełną kopię zapasową swojej strony – zawartości, bazy danych oraz konfiguracji. Dzięki temu będziesz mógł przywrócić stronę do stanu sprzed infekcji, jeśli coś pójdzie nie tak.

Krok 3: Zeskanuj i Zidentyfikuj Złośliwe Oprogramowanie

Użyj specjalistycznego narzędzia do skanowania stron internetowych w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Narzędzia takie jak Sucuri, Wordfence (dla WordPress) czy inne dedykowane rozwiązania pomogą Ci zlokalizować pliki, które zostały zainfekowane.

Krok 4: Usuń Złośliwe Oprogramowanie

Gdy już zidentyfikujesz zainfekowane pliki, przystąp do ich usunięcia. Jeśli nie jesteś pewny, jak to zrobić, możesz skonsultować się z ekspertem od bezpieczeństwa lub z pomocą techniczną Twojego hostingu. W przypadku plików systemowych najlepiej jest przywrócić je z oryginalnej, czystej kopii systemu zarządzania treścią, który używasz.

Po zidentyfikowaniu zainfekowanych plików, przystępujemy do ich usuwania. Kluczowe jest, aby postępować ostrożnie, aby nie uszkodzić ważnych elementów strony.

Czyszczenie Plików

 1. Sprawdź Kod Źródłowy: Przejrzyj kod źródłowy zainfekowanych plików, szukając nieznanych fragmentów kodu, które mogły zostać dodane przez wirusa. Często są to skrypty JavaScript, iframe lub inne obce kody.
 2. Przywróć z Kopii Zapasowej: Jeżeli masz pewność, że kopia zapasowa jest czysta i pochodzi z okresu przed infekcją, przywróć zainfekowane pliki z tej kopii.
 3. Usuń Ręcznie: Jeśli jesteś w stanie zidentyfikować i usunąć złośliwe fragmenty kodu ręcznie, zrób to bardzo ostrożnie. Upewnij się, że znasz się na kodowaniu i rozumiesz strukturę kodu.

Czyszczenie Bazy Danych

Złośliwe oprogramowanie bardzo często umieszcza swoje skrypty w bazie danych strony internetowej. Dlatego ważne jest, aby również i ją oczyścić.

 1. Zrób Kopię Zapasową Bazy Danych: Zanim przystąpisz do czyszczenia, zrób kopię zapasową bazy danych.
 2. Szukaj Złośliwego Kodu: Użyj narzędzi do zarządzania bazą danych (np. phpMyAdmin) i przeszukaj tabele w poszukiwaniu złośliwego kodu. Szczególną uwagę zwróć na tabele z opcjami, wpisami i komentarzami.
 3. Usuń Złośliwe Wpisy: Gdy zidentyfikujesz złośliwe wpisy, usuń je ostrożnie, upewniając się, że nie usuniesz żadnych ważnych danych.
 4. Sprawdź Użytkowników: Upewnij się, że wszyscy użytkownicy i ich uprawnienia są prawidłowe. Zwróć uwagę na nieznane konta, które mogły zostać utworzone przez złośliwe oprogramowanie.

Oczyszczanie Dodatkowych Elementów

 1. Sprawdź Wtyczki i Motywy: Upewnij się, że wszystkie wtyczki i motywy są aktualne i pochodzą z zaufanych źródeł. Usuń te, które są niepotrzebne lub wydają się podejrzane.
 2. Aktualizuj Hasła: Zmień hasła dostępu do panelu administracyjnego, FTP, bazy danych i innych istotnych sekcji.

Po usunięciu złośliwego oprogramowania, ponownie przeskanuj swoją stronę i bazę danych, aby upewnić się, że wszystkie złośliwe elementy zostały usunięte. Upewnij się także, że strona działa poprawnie i nie występują żadne błędy.

Krok 5: Aktualizuj i zabezpiecz Swoją Stronę

Po usunięciu złośliwego oprogramowania upewnij się, że wszystkie komponenty Twojej strony (system zarządzania treścią, wtyczki, motywy) są zaktualizowane do najnowszych wersji. Zaktualizuj także hasła dostępu do panelu administracyjnego, FTP, bazy danych oraz innych ważnych sekcji.

Krok 6: Aktualizacja w wyszukiwarkach

Jeśli Twoja strona została oznaczona jako niebezpieczna w wynikach wyszukiwania, skontaktuj się z Google (lub inną używaną wyszukiwarką) i poproś o ponowne przeskanowanie strony. Możesz to zrobić za pomocą narzędzia Google Search Console.

Krok 7: Monitoruj Swoją Stronę

Po usunięciu złośliwego oprogramowania, regularnie monitoruj swoją stronę pod kątem ewentualnych infekcji. Używaj narzędzi do skanowania i monitorowania bezpieczeństwa, aby upewnić się, że Twoja strona pozostaje czysta i bezpieczna.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo strony to proces ciągły. Regularne aktualizacje, silne hasła i czujność mogą pomóc w ochronie Twojej witryny przed złośliwym oprogramowaniem.

Podsumowanie: Wirusy na pozycjonowanie stron

W dzisiejszych czasach obecność wirusów na stronach internetowych stała się prawdziwą plagą, zagrażając bezpieczeństwu użytkowników oraz reputacji samych witryn. Zainfekowane strony doświadczają spadków w rankingach wyszukiwarek, co bezpośrednio przekłada się na mniejszą widoczność i utratę ruchu. W przypadku wykrycia malware, wyszukiwarki mogą nawet całkowicie usunąć stronę z wyników wyszukiwania lub oznaczyć ją jako niebezpieczną, ostrzegając przed nią użytkowników.

Strony oparte na popularnych systemach zarządzania treścią, takich jak WordPress, Joomla czy Drupal, są szczególnie narażone na ataki, głównie ze względu na ich popularność i łatwość, z jaką można znaleźć i wykorzystać istniejące w nich luki bezpieczeństwa. Dlatego niezwykle ważne jest regularne aktualizowanie systemów CMS, wtyczek oraz motywów, a także stosowanie silnych haseł i innych praktyk zwiększających bezpieczeństwo.

Aby skutecznie zwalczać zagrożenia, właściciele stron powinni regularnie przeprowadzać skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, korzystając z dedykowanych narzędzi. W przypadku infekcji, kluczowe jest szybkie odizolowanie strony, zrobienie pełnej kopii zapasowej, a następnie usunięcie szkodliwego oprogramowania, co obejmuje zarówno pliki strony, jak i bazy danych.

Oczyszczenie witryny z wirusów to jednak nie koniec. Należy również zaktualizować wszystkie elementy systemu, zmienić hasła i skontaktować się z wyszukiwarkami w celu ponownego zaindeksowania strony. Regularne monitorowanie i utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pomoże w ochronie przed przyszłymi atakami, a tym samym w utrzymaniu dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania i odbudowie zaufania użytkowników