Czego się dowiesz z tego artykułu?

  • Jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie?
  • Które z nich są używane w Polsce?
  • Na które warto zwracać uwagę, jeśli chodzi o SEO?
Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie
Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie

Google

Google to najpopularniejsza, a zarazem najbardziej zaawansowana wyszukiwarka na świecie. Powstała w 1998 roku i od tego czasu ciągle się rozwija. Zdecydowana większość (około 80-90%) użytkowników internetu, używa właśnie Google.

Gigant z Mountain View posiada też jeden z najbardziej rozbudowanych systemów reklamowych (Google Ads), który przynosi firmie olbrzymie zyski. Dzięki Google Ads, reklamy można umieszczać w wyszukiwarce oraz stronach partnerów.

Oprócz samej wyszukiwarki, Google rozwija się w wielu innych dziedzinach, takich jak poczta (Gmail), darmowa przestrzeń dyskowa (Google Drive), chmura (Google Cloud), rozwiązania dla firm (Gsuite), oraz wiele innych.

Zobacz artykuł: Podobne wyszukiwania w Google

Youtube

W poprzednim akapicie celowo pominąłem YouTube, które także należy do Google. YouTube, to obecnie druga na świecie wyszukiwarka, używana miliony razy na godzinę. Dzięki YouTube, każdy może umieścić swoje wideo w internecie.

Aktualnie, YouTube traktowane jest jak sieć społecznościowa, na której można znaleźć treści zarówno rozrywkowe jak i te przydane profesjonalistom, np w biznesie.

Wiele osób postanowiło oprzeć swój biznes o tą wyszukiwarką i zarabiać na życie dzięki publikacji różnego rodzaju materiałów wideo.

Bing

Bing to wyszukiwarka od firmy Microsoft znanej z systemu operacyjnego Windows. Wyszukiwarka ta przez kilka lat przechodziła ewolucję, starając się znaleźć swoje miejsce wśród najpopularniejszych konkurentów. Obecnie odstaje wprawdzie od Google pod względem liczby użytkowników, ale w ciągu ostatnich kilku lat jej pozycja stopniowo wzrasta.

Baidu

Baidu to chińska wyszukiwarka powstała w 2000 roku. Jest ona niekwestionowanym liderem lokalnego rynku. Większość chińczyków korzysta właśnie z Baidu. Strona Google do dziś działa w Chinach bardzo niestabilnie i nie za bardzo nadaje się do przeszukiwania zasobów chińskiego internetu, nie stanowiąc dla Baidu większej konkurencji.

Yandex

Yandex to rosyjska wyszukiwarka internetowa stworzona w 1997 roku. W Rosji cieszy się większą popularnością niż Google – posiada około 50% udziału w tamtejszym rynku. Podobnie jak Google, Dostarcza użytkownikom wiele usług dodatkowych takich jak m.in.: poczta elektroniczna, mapy, translator i własna przeglądarka internetowa.

DuckDuckGo

DuckDuckGo − wyszukiwarka internetowa z siedzibą w Valley Forge w stanie Pensylwania. Wyszukiwarka oprócz tradycyjnych źródeł danych wykorzystuje serwisy tworzone przez użytkowników Internetu, w celu poprawy wyników.

Twórcy wyszukiwarki podkreślają dbanie o ochronę prywatności użytkowników i twierdzą, że nie gromadzą żadnych danych o nich. Wyszukiwarka jest zbudowana w oparciu o otwarte oprogramowanie.

W związku z ujawnianiem i nagłaśnianiem wycieków danych, incydentów inwigilowania internautów przez konkurencję, zaczęła systematycznie zyskiwać na popularności.