Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Na czym powinno polegać pozycjonowanie?
 • Jakie warunki musi spełnić Twoja strona, żeby w ogóle dało się ją pozycjonować?
 • Bez czego nie warto zaczynać pozycjonowania?

Wybór odpowiedniej usługi pozycjonowania to klucz do sukcesu w budowaniu widoczności w Google. Niewłaściwy proces zakupu może prowadzić do braku efektów, które wpływają na efektywność całej współpracy. Dlatego warto podejść do tego procesu z pełną świadomością, przygotować firmę na współpracę z agencją SEO i wybrać odpowiedniego wykonawcę. Tylko wtedy możemy liczyć na realne efekty biznesowe.

Przygotowanie firmy do usługi pozycjonowania

Pierwszym krokiem jest przygotowanie firmy na współpracę z agencją SEO. To oznacza, że musimy poświęcić czas na zaangażowanie się w proces, zarówno podczas wyboru agencji, jak i w trakcie samej współpracy. SEO to nie jest usługa, którą można kupić i o niej zapomnieć. Wymaga to ciągłego zaangażowania, podobnie jak praca z trenerem personalnym. Nasza rola w tym procesie jest kluczowa, zwłaszcza na początku, gdy będzie potrzeba udziału w planowaniu treści i innych elementów strony.

Wybór odpowiedniej agencji SEO

Poszukiwanie odpowiedniej agencji SEO nie jest łatwym zadaniem. Unikajmy firm, które kontaktują się z nami za pomocą zimnych telefonów lub maili, proponując swoje usługi. Lepiej jest skupić się na agencjach polecanych przez znajomych przedsiębiorców, którzy mają już doświadczenie w pracy z daną firmą. Możemy także szukać rekomendacji na grupach biznesowych, ale warto unikać grup stricte SEO, gdzie często pojawiają się nieobiektywne opinie.

Jak rozmawiać z agencjami SEO?

Rozmowa z potencjalnymi agencjami SEO jest kluczowa. Nie polegajmy na ofertach przesyłanych mailowo bez wcześniejszej rozmowy. Podczas rozmowy możemy dowiedzieć się, jakie podejście ma agencja, jak podchodzi do naszego biznesu i jakie pytania zadaje. Warto zadawać dużo pytań o sam proces, aby zrozumieć, jak działa pozycjonowanie z ich perspektywy. To pozwoli nam ocenić, czy dana agencja jest kompetentna i czy nasze wartości są zbieżne.

Porównywanie ofert SEO

Porównywanie ofert SEO może być wyzwaniem, ponieważ każda agencja przedstawia je inaczej. Warto sprowadzić wszystkie oferty do wspólnego mianownika, analizując, ile czasu pracy agencji jest wliczone, ile kosztują linki, treści i inne elementy. Sprawdźmy, czy oferta jest dostosowana do naszej sytuacji, a nie jest standardową propozycją dla każdego klienta. Pamiętajmy, że najtańsza oferta może okazać się najdroższą, jeśli nie uwzględnia wszystkich kosztów.

Umowa na pozycjonowanie

Umowa na pozycjonowanie powinna być krótko terminowa, z jasno określonym zakresem obowiązków obu stron. Unikajmy długoterminowych zobowiązań, które mogą nas wiązać z agencją na rok lub dłużej. Ważne jest, aby umowa była klarowna i zawierała informacje o obowiązkach klienta, takich jak akceptacja treści czy zaangażowanie w proces. Umowa powinna być narzędziem do zabezpieczenia obydwu stron i zapewnienia przejrzystości współpracy.

Kluczowa rola komunikacji

Komunikacja jest fundamentem udanej współpracy z agencją SEO. Obie strony powinny grać do jednej bramki, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Sprawna komunikacja pozwala na szybkie wprowadzanie zmian na stronie, co jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w SEO. Używanie narzędzi projektowych, takich jak Trello czy Asana, może znacznie ułatwić organizację pracy i monitorowanie postępów.

Dlaczego warto poświęcać czas na proces zlecenia pozycjonowania?

Wybór odpowiedniej agencji SEO wymaga czasu i zaangażowania, ale jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w pozycjonowaniu. Pamiętajmy o konieczności przygotowania firmy, rozmowie z potencjalnymi agencjami, porównywaniu ofert i jasnej umowie. Sprawna komunikacja i współpraca na każdym etapie procesu są fundamentem efektywnej kampanii SEO. Dzięki temu możemy liczyć na realne efekty biznesowe, które będą rozwijać nasz biznes.

Na czym powinno polegać pozycjonowanie?

Pierwszym błędem popełnianym przez osoby zlecające pozycjonowanie jest myślenie, że wystarczy być wysoko na kilka fraz kluczowych. To, że jesteś na pierwszej stronie wyszukiwarki, nie oznacza, że klienci będą dzwonić i kupować.

Istnieje jeszcze wiele czynników, które wpływają na sukces. Niewiele osiągniesz jeżeli frazy są źle dobrane lub optymalizacja treści wyników wyszukiwania dodatkowo nie zachęca do klikania. SEO to narzędzie, które ma za zadanie przynieść Ci klientów, a nie sprawić by Twoja strona pojawiła się na pierwszej pozycji.

Pozycjonowanie powinno polegać na wspomaganiu realizacji Twoich celów biznesowych. Jeśli chcesz pozycjonować sklep internetowy, to SEO ma pomagać Ci w sprzedaży produktów. Jeśli masz firmę usługową, to ma zwiększyć liczbę zapytań, a jeżeli prowadzisz bloga, to ma pomagać docierać do jak największego audytorium.

Oczywistym jest, że aby spełnić te wszystkie warunki należy pojawiać się wysoko w wynikach wyszukiwania. Jednak zakres fraz nie jest już tak oczywisty. Zazwyczaj klienci mają w głowie pewien obraz fraz, na które powinni być wysoko w Google – mamy tu przynajmniej dwie pułapki przez które można stracić sporo pieniędzy i czasu.

Po pierwsze, frazy o których myślisz mogą mieć niewielką wartość lub nie mieć jej w ogóle – nie masz pewności, że tak samo myślą potencjalni klienci wpisujący zapytania w wyszukiwarkę. Ile osób tyle sposobów na szukanie w Google, to dlatego specjaliści od SEO powinni Ci doradzić jakie słowa kluczowe powinny być celem – powinni mieć narzędzia żeby to przeanalizować.

Po drugie, myśląc o frazach kluczowych, zapewne masz na myśli pewien zestaw liczący maksymalnie kilkanaście fraz. A co z pozostałymi frazami, które również są wyszukiwane?

Powinieneś celować we wszystkie frazy

W większości przypadków fraz będzie o wiele więcej niż zakładałeś na samym początku. Najprawdopodobniej będą to mniej wyszukiwane słowa, ale warto się nimi zainteresować ze względu na olbrzymi potencjał, jaki mogą reprezentować.

Weźmy na przykład sklep z butami:

Większość osób od razu pomyśli o frazach typu “sklep z butami”, “buty online” itp. Natomiast sklep z butami to kilka lub nawet kilkanaście tysięcy słów kluczowych, które przynoszą klientów. Mogą to być frazy związane z poszczególnymi grupami:

 • rodzaj buta – szpilki, trampki, pantofle, itd.
 • płci – damskie, męskie, chłopięce, dziewczęce, itd.
 • koloru – czarne, białe, beżowe, itd.
 • rozmiaru – 38, 42, itd.
 • dodatkowego opisu – modne, stylowe, itd.
 • producenta – nike, inblu, itd.
 • przeznaczenia – na wesele, na studniówkę, itd.
 • pory roku – na wiosnę, na lato, itd.

Klienci szukają dokładnie tego co aktualnie potrzebują i w większości przypadków za wpisanym zapytaniem w wyszukiwarkę stoją już intencje zakupowe. Treści fraz to najczęściej kombinacje słów z powyżej przedstawionych grup np.:

 • buty sportowe adidas
 • stylowe szpilki beżowe
 • trampki converse 42
 • itd.

Zobacz nasze narzędzie do generowania kombinacji fraz na bazie takich atrybutów -> https://octamedia.pl/narzedzia/generator-fraz/

Takich kombinacji, w zależności od asortymentu sklepu mogą być tysiące, a nawet setki tysięcy. Potencjał ruchu jest ogromny, do tego klienci pochodzący z bardziej szczegółowych fraz są bardziej zainteresowani zakupem, więc prawdopodobnie chętniej zostawią Ci swoje pieniądze – jest to bardzo świadoma grupa, która wie, czego szuka.

Dzięki dobrze przygotowanej strategii SEO będzie można najpierw pojawiać się na te najłatwiejsze frazy, by z czasem zdobywać pozycje tych bardziej konkurencyjnych. Dzięki temu ruch rośnie systematycznie, bez czekania na pojawienie się dobrej pozycji konkretnej frazy.

Proces pozycjonowania nie ma końca

Celem pozycjonowania jest zdobywanie klientów i rozwój firmy. Dlatego powinieneś dążyć do tego, by pojawiać się na wszystkie słowa związane z Twoim biznesem – nawet te pośrednio z nim związane. Takie podejście sprawia, że proces SEO nie ma końca – zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie na pewną frazę wyżej.

Jeśli dopiero zaczynasz, to będziesz konkurował z innymi firmami o te frazy wyszukiwane w mniejszym stopniu (które są łatwiejsze). Wraz ze zwiększeniem widoczności i wzrostem „autorytetu” Twojej domeny będziesz pojawiać się wysoko na coraz lepsze frazy. Na koniec, pozostanie Ci walka z liderami rynku, która może być trudna i nie zawsze opłacalna.

Nawet jeżeli teraz jesteś wysoko, to Twoja konkurencja też wykonuje jakieś działania, by Cię pokonać – zazwyczaj gdy już to zrobi, to trudno jest odzyskać pozycję w szybkim czasie. Znacznie lepiej jest regularnie pracować nad stroną.

Kiedy będą efekty pozycjonowania?

Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, bez wiedzy czym właściwie są „efekty”. Dla jednej osoby efektem jest zwiększona widoczność, inna będzie patrzyła wyłącznie na sprzedaż. Wiele też zależy od punktu wyjściowego. Inaczej wygląda to w przypadku firmy, która ma już pewną pozycję na rynku, a inaczej będzie w przypadku zupełnie nowej strony.

Pierwsze zmiany będą zauważalne po wdrożeniu zmian technicznych oraz publikacji treści czy też optymalizacji tej istniejącej. Oczywiście ruch na stronie nie zacznie gwałtownie rosnąć. Najpierw Twoja strona zacznie być widoczna na więcej słów kluczowych, ale będą one na odległych pozycjach – będzie można to zauważyć np. poprzez analizę wykresu ilości słów w narzędziu Senuto. W kolejnym etapie, linki do Twojej strony zaczną się wyświetlać większej ilości użytkowników, by wreszcie zacząć generować wejścia na stronę.

Istnieją różne strony i w różnym tempie zaczynają one realizować wcześniej ustalone cele, jednak na przykładzie współpracy z naszymi klientami można stwierdzić, że potrzeba 6-12 miesięcy na zauważalne zwiększenie sprzedaży, wypełnionych formularzy na stronie czy telefonów. Zdarzają się przypadki, że czas potrzebny na osiągniecie zadowalającego efektu, może się skrócić, ale też – w przypadku trudnych branż potrwa to o wiele dłużej.

Uwaga!
Narzędzie Senuto możesz mieć za darmo na 14 dni. Dzięki niemu sprawdzisz, na jakie słowa pojawiasz się w Google. Będziesz też w stanie sprawdzić strony konkurencji, by „ukraść” im słowa kluczowe. Kliknij tutaj, aby założyć darmowe konto.

Co konkretnie powinno się dziać ze stroną?

W procesie zwiększenia widoczności ważne są trzy aspekty związane ze stroną. Są one zależne od siebie i aby pojawiać się wysoko należy pracować nad każdym z nich. Są to:

 • budowa techniczna strony
 • odpowiednia struktura i treść strony
 • linki do strony i wzmianki o firmie na innych stronach

Aspekty techniczne

Budowa strony jest ważna, aby roboty Google mogły bez problemu ją zeskanować. Jeżeli nie uda im się zapoznać ze stroną, to nie pokażą jej jako wyniki wyszukiwania, dlatego od tego należy zacząć.

W ramach pracy nad aspektami technicznymi oraz strukturą strony powinno się wykonać audyt SEO, pokazujący wszystkie braki strony. Wdrożenie zalecanych poprawek pozwala rozpocząć proces optymalizacji i budowy treści oraz zdobywania linków.

Treść strony

Jeżeli roboty są w stanie wejść na stronę, to analizują jej treść. To właśnie ona odpowiada za to, na jakie frazy pojawisz się w wynikach. 

Google to narzędzie do zadawania pytań – strony internetowe to odpowiedzi. Dlatego ważna jest struktura strony i odpowiednia architektura informacji. 

Treści strony to przede wszystkim dokładne opisanie oferowanych produktów czy usług, w sklepach opisywane są też kategorie produktowe czy też filtry, które mają się pojawiać, jako wynik wyszukiwania na konkretne zapytania. 

W ramach pozycjonowania prawie zawsze realizowana jest budowa lub rozbudowa bloga. Treści blogowe to informacje przydatne potencjalnym klientom, które mogą być wyszukiwane: poradniki, aktualności, checklisty oraz wszelkiego rodzaju pomoce.

Osoby szukające konkretnego produktu muszą trafić na podstronę dedykowaną właśnie jemu, osoby mające jakiś problem powinny trafić na bloga firmowego, gdzie znajduje się opis jego rozwiązania.

Napisanie każdego tekstu należy poprzedzić researchem słów kluczowych, tak aby artykuł był napisany w sposób optymalny zarówno dla użytkownika jak i wyszukiwarek. Research słów ma jeszcze jedną ważną zaletę – pokazuje potrzeby potencjalnych klientów.

Linki

Ostatni element to wzmianki oraz linki do Twojej witryny. Google zakłada, że jeżeli informacje o Twojej stronie pojawiają się w zasobach internetu, to jest ona godna zaufania. Oczywiście, im lepsza strona referująca do Ciebie, tym lepiej. Dlatego ważne jest, aby zdobywać dobrej jakości linków do strony.

Zdobywanie linków to proces, który polega na umieszczeniu odnośników na jak najlepszych portalach dopasowanych tematycznie. Będą to na przykład branżowe portale, blogi czy fora a także (w przypadku lokalnych firm) portale informacyjne działające w danym mieście. W większości przypadków zdobycie linku będzie się wiązało z napisaniem treści oraz kosztami publikacji artykułu sponsorowanego.

Ile kosztuje pozycjonowanie?

Koszt działań SEO zależy od wielu czynników i nie da się jednoznacznie określić ceny dla wszystkich stron – nawet w przybliżeniu. Wpływ na cenę mają czynniki takie jak:

 • twoja konkurencja w wyszukiwarkach,
 • obecna widoczność strony,
 • stan optymalizacji,
 • branża w jakiej działasz.

Ogólnie należy trzymać się zasady, że musisz ustalić budżet, który pozwoli Ci robić więcej i lepiej niż konkurenci. Im lepsi są Twoi konkurenci tym będzie trudniej i drożej.

Koszt pozycjonowania na pewno nie będzie jednorazowy, musisz liczyć się w cyklicznymi kosztami, ponieważ trzeba tutaj działać regularnie.

Zwróć uwagę, że na rynku wiele firm oferuje tanie i szybkie pozycjonowanie. Musisz mieć świadomość, że nie jest to możliwe.

Jeżeli pojawienie się wysoko byłoby łatwe i tanie, to rotacja na pierwszej stronie była, by ogromna. Co miesiąc wiele firm wykupuje takie usługi, a jednak tylko Ci najlepsi nadal są wysoko – to wynika z profesjonalnego podejścia, świadomych regularnych działań oraz odpowiednich budżetów.

Pozycjonowanie to nie wszystko jeżeli chodzi o cele biznesowe

Celem pozycjonowania jest przyciągnięcie potencjalnych klientów, którzy mają kupić od ciebie produkt czy usługę. Musisz pamiętać, że ruch na stronie to za mało jeżeli chodzi o realizację celów. Strona musi być przygotowana pod względem użyteczności, tak aby maksymalnie ułatwić klientom zakup oraz kontakt z Twoją firmą.

Zdarzają się przypadki, że klient ma już wysokie pozycje, ale nie ma sprzedaży. Spowodowane jest to na przykład:

 • niepoprawnie działającym formularzem lub jego całkowitym brakiem,
 • brakiem odpowiednich komunikatów,
 • podaniem telefonu w nieodpowiednim miejscu,
 • niekorzystne przedstawienie produktów na zdjęciach,
 • złymi opisami mającymi wspomaganie sprzedaży,
 • ogólnym wyglądem strony,
 • wysokimi cenami.

Dlatego też, decydując się na pozycjonowanie, musisz wziąć pod uwagę fakt, że konieczne będą poprawki strony nie tylko związane z SEO, ale także te zachęcające i ułatwiające potencjalnym klientom skorzystanie z Twojej oferty.