Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Dlaczego pozycjonowanie wizytówki firmy w Google jest kluczowe dla widoczności Twojego biznesu online;
 • Jak skutecznie zarządzać i optymalizować wizytówkę Google Moja Firma, aby zwiększyć widoczność Twojej marki w wynikach wyszukiwania Google i Google Maps;
 • Na jakie kluczowe elementy GMF powinieneś zwrócić szczególną uwagę, aby poprawić swoją pozycję;
 • Jakie działania możesz podjąć, aby Twoja wizytówka wyróżniała się na tle konkurencji;
 • Jak wykorzystać wizytówkę do budowania zaufania i lokalnego SEO.
Jak wypozycjonować wizytówkę firmy w Google Maps
Jak wypozycjonować wizytówkę firmy w Google Maps

Czym jest wizytówka w Google Moja Firma (GMF)?

Wizytówka Google, znana również jako „Google Moja Firma”, to narzędzie, które umożliwia właścicielom firm prezentowanie swojego biznesu  w tejże wyszukiwarce. Dzięki niej możesz zarządzać i kontrolować, jakie informacje o Twojej firmie są widoczne dla potencjalnych klientów. 

Profil firmy może być wyświetlany zarówno w samej wyszukiwarce, jak i w Mapach Google.

W GMF obowiązkowo powinny się znaleźć: 

 • nazwa firmy, 
 • profil działalności, 
 • adres firmy, 
 • godziny otwarcia,
 • dane kontaktowe.

Jednak wizytówka pozwala na dużo więcej niż tylko podstawowe informacje. Poświęcenie trochę więcej czasu i uwagi oraz umiejętne zarządzanie nią, pozwala nie tylko pokazać czym się zajmujesz, ale także utrzymać stałą relację z klientami. 

Jeśli jeszcze nie posiadasz GMF, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o tym, jak założyć wizytówkę Google Moja Firma.

Dlaczego pozycjonowanie wizytówki Google jest ważne dla Twojego biznesu?

Pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma jest kluczowe dla każdego biznesu, ponieważ decyduje o tym, jak łatwo potencjalni klienci mogą znaleźć Twoją firmę w internecie. Jest kilka istotnych powodów, dla których powinieneś przywiązywać dużą wagę do optymalizacji wizytówki Google.

Wzrost widoczności i ruchu na stronie

Przede wszystkim poprawnie zoptymalizowana wizytówka GMF znacząco zwiększa szanse Twojej firmy na wyższe pozycje w wynikach w Google i aplikacji Google Maps. To z kolei ma bezpośredni wpływ na widoczność Twojej marki w internecie. Naturalną konsekwencją tego jest z kolei zwiększona liczba odwiedzin na Twojej stronie internetowej i większa ilość zapytań od klientów. 

Budowanie zaufania klienta

Wizytówka jest także ważnym elementem budowania zaufania i reputacji online. Aktualna, kompletna i dobrze zoptymalizowana sprawia, że firma wydaje się bardziej profesjonalna i wiarygodna.

Pozycjonowanie lokalne

Pozycjonowanie wizytówki w mapach Google jest niezwykle ważne, szczególnie dla firm lokalnych. Kiedy klienci szukają produktów lub usług w swojej okolicy, Google preferuje wyświetlanie lokalnych firm. Dzięki optymalizacji wizytówki w Google Maps, możesz dotrzeć do lokalnej społeczności, a także użytkowników mobilnych znajdujących się w pobliżu.

Przewaga nad konkurencją

W wielu branżach konkurencja jest ogromna. Dobra pozycja Twojej wizytówki może dać Ci przewagę nad konkurentami, którzy nie przywiązują wagi do swojej obecności w Google. Ponadto poprzez dokładne i przyciągające uwagę informacje o firmie, możesz przekonać do siebie nowych klientów.

Jak wypozycjonować wizytówkę firmy w Google i Google Maps — kluczowe elementy

Pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma powinno być nieodzownym elementem strategii marketingowej każdej firmy chcącej zwiększyć swoją widoczność w internecie. Istnieje kilka ważnych aspektów, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę, aby wizytówka Twojej firmy była jak najbardziej efektywna. Oto główne obszary, które wymagają Twojej uwagi.

Tytuł wizytówki

Tytuł wizytówki Google Moja Firma to pierwszy element, na który potencjalni klienci zwracają uwagę, a przy tym kluczowy czynnik rankingowy. Powinien on być krótki, ale jednocześnie precyzyjnie oddawać charakter Twojej działalności. Upewnij się, że zawiera nazwę firmy oraz ewentualnie słowo kluczowe, które najlepiej opisuje branżę, w której działasz (na przykład Sklep ogrodniczy + nazwa sklepu).

Ważne jest, aby nazwa firmy zawarta w tytule była zgodna z używaną w innych miejscach, takich jak Twoja strona internetowa czy materiały marketingowe.

Jeśli nie wiesz, na jakie słowo kluczowe związane z Twoim biznesem się zdecydować, sprawdź jakich fraz użyła konkurencja na najwyższym pozycjach wyników wyszukiwania.

Opis firmy

Opis firmy w wizytówce Google Moja Firma to Twoja szansa, by pokazać potencjalnym klientom, czym się zajmujesz i co wyróżnia Cię na tle konkurencji. Staraj się, aby tekst był unikalny, jasny i zwięzły. Aby zawierał kluczowe informacje przydatne dla klientów oraz specjalizacje i unikalne cechy. 

Użyj fraz kluczowych, które pomogą w optymalizacji, ale zachowaj naturalność tekstu. Nie przesadzaj z ich ilością. Przesycenie treści słowami kluczowymi może przynieść odwrotny skutek.

Pamiętaj, że ogranicza Cię ilość znaków. Możesz użyć maksymalnie 750, z czego tylko 250 jest widocznych dla użytkownika bez „rozwijania”. Jeśli chcesz dobrze zoptymalizować treść, skup się na stworzeniu dobrego początku. Zawrzyj w nim język korzyści oraz najważniejszą dla Ciebie frazę kluczową. 

Nie podawaj adresów URL w opisie. Nie koncentruj się na promocjach, cenach i sprzedaży. Opis firmy jak sama nazwa wskazuje, powinien zawierać szczegóły dotyczące profilu danej działalności. 

Kategorie podstawowe i dodatkowe

Wybór odpowiednich kategorii w Twojej wizytówce jest kolejnym bardzo ważnym elementem, który wpływa na to, jak łatwo klienci mogą Cię znaleźć. Kategoria podstawowa powinna jak najdokładniej opisywać główny trzon Twojej firmy. Im dokładniejsze określenie kategorii, tym lepsze dopasowanie do zapytań użytkowników.

Niestety Google nie daje możliwości wpisywania własnych propozycji. Należy wybrać jedną opcję z zaproponowanych przez narzędzie.

Jeżeli Twoja branża jest niszowa i nie ma idealnej kategorii określającej zakres jej usług, wybierz bardziej ogólną, ale blisko związaną z Twoją działalnością. Google stale rozszerza bazę kategorii do wyboru, więc warto co jakiś czas sprawdzać, czy nie pojawiła się bardziej precyzyjna opcja. Możesz też spróbować wpisać nazwę kategorii po angielsku. Baza anglojęzyczna jest wciąż o wiele szersza niż polska, więc może się okazać, że znajdziesz w ten sposób pozycję idealną dla Twojej firmy, co z kolei da Ci dodatkową przewagę nad konkurencją.

Czasami jeden termin nie oddaje w pełni tego, czym zajmuje się dana firma. Dlatego oprócz kategorii głównej, możesz wybrać kategorie dodatkowe, które to doprecyzują. Nie przesadzaj jednak z ich ilością i nie upychaj kategorii na siłę. Zbyt duża ilość pozycji rozmywa informację o profilu Twojej firmy. Maksymalnie 2-3 kategorie pomocnicze w zupełności wystarczą. 

Pamiętaj, że wizytówka nie jest jedynym źródłem informacji dla Google o Twojej działalności, a kategorii nie wybiera się raz na zawsze. Możesz je sprawdzać, testować i aktualizować, kiedy zauważysz taką potrzebę.

Opinie i komentarze 

Opinie w Google mają przede wszystkim ogromny wpływ na wizerunek Twojej firmy w internecie oraz na decyzje potencjalnych klientów. Coraz więcej osób zwraca uwagę na ilość gwiazdek  przy profilach firm, zanim wybiorą docelowego dostawcę usług. 

Chociaż ostatecznie komentarze wystawiają Twoi klienci, to możesz to do pewnego stopnia kontrolować i wykorzystać do optymalizacji swojej wizytówki. Nie mowa tu oczywiście o korzystaniu z usług agencji, które oferują dodawanie takich opinii z fikcyjnych kont, bo to zdecydowanie nie poprawi Twojej pozycji w oczach Google. 

Co zatem możesz zrobić? 

 1. Zachęcaj zadowolonych klientów do zostawiania pozytywnych opinii;
 2. Reaguj na wszystkie komentarze – zarówno pozytywne, jak i negatywne;
 3. Staraj się odpowiadać klientom na bieżąco. Google premiuje firmy, które odpowiadają w ciągu 24 godzin na komentarze użytkowników. 

Twoje odpowiedzi na opinie są równie istotne jak same opinie, ponieważ pokazują, że zależy Ci na feedbacku klientów i że dbasz o utrzymanie wysokiej jakości usług. W ogólnym rozrachunku takie działania powinny pozytywnie wpłynąć na pozycję GMF.

Pytania i odpowiedzi

Google daje użytkownikom możliwość kierowania pytań do właścicieli firm. Jest to opcja dla wszystkich, którzy chcą rozwiać swoje wątpliwości. Tak jak w przypadku opinii, ważne jest regularne odpowiadanie na zapytania internautów zainteresowanych skorzystaniem z Twoich usług. 

Adres siedziby firmy

Podanie precyzyjnego adresu siedziby firmy jest niezbędne w przypadku, gdy świadczysz usługi stacjonarnie. Ułatwia bowiem klientom lokalizację Twojej firmy. Dzięki temu wizytówka może być wyświetlana w wynikach wyszukiwania dla określonych lokalizacji, co jest ważne w kontekście pozycjonowania w mapach Google i SEO lokalnego.  

Dokładne podanie adresu, pomaga nie tylko w dotarciu klientów do stacjonarnej siedziby Twojej firmy, ale ma również znaczenie dla pozycjonowania. Przede wszystkim dla zwiększania widoczności wizytówki wśród użytkowników mobilnych i korzystających z usługi lokalizacji urządzenia. Google w pierwszej kolejności wyświetla te firmy, które znajdują się najbliżej aktualnego miejsca pobytu użytkownika. Nieprecyzyjne określenie adresu, może pozbawić Cię potencjalnego klienta, który szuka usługi w pobliżu. 

Ponadto nieprawidłowo podany adres naraża Cię na wystawienie złej opinii przez niedoszłego klienta, który dotarł w niewłaściwe miejsce. 

Pamiętaj, że każda zmiana adresu w wizytówce musi przejść weryfikację.

Zakres terytorialny działalności

Niewątpliwie określenie obszaru terytorialnego działalności Twojej firmy jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli świadczysz usługi także albo wyłącznie poza siedzibą stacjonarną. 

Co powinieneś zrobić? 

 • Określ obszar, na którym rzeczywiście świadczysz usługi. Dzięki temu potencjalni klienci będą mogli łatwiej znaleźć Twoją firmę podczas wyszukiwania lokalnego. 
 • Ukryj lokalizację swojej firmy, jeśli nie obsługujesz klientów bezpośrednio pod tym adresem. Czyli jeśli np. prowadzisz prywatny gabinet weterynaryjny, ustaw lokalizację na swój gabinet oraz jako obszar dodaj miasto, w którym się znajduje. Jeśli natomiast jesteś złotą rączką, ukryj adres i dodaj obszar, na którym świadczysz usługi, czyli np. miasto, gmina, powiat lub całe województwo. 

Pamiętaj, że im większy obszar wybierzesz, tym trudniej będzie Ci wypozycjonować wizytówkę w Google Maps. 

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia informują klientów, kiedy mogą odwiedzić Twoją firmę lub skontaktować się z Tobą. Jest to szczególnie ważne w przypadku klientów, którzy planują osobistą wizytę. W kontekście pozycjonowania w Google Maps, godziny otwarcia odgrywają ważną rolę, ponieważ wyszukiwarka Google wyświetla w pierwszej kolejności firmy, które w danym momencie są otwarte. Uzupełnienie godzin zwiększa więc Twoje szanse na tle konkurencji. 

Upewnij się, że godziny otwarcia są zaktualizowane, zwłaszcza podczas świąt, specjalnych wydarzeń czy zmian sezonowych. Regularne aktualizowanie tych informacji pomaga uniknąć nieporozumień i potencjalnego rozczarowania klientów, którzy mogą przybyć poza godzinami otwarcia i pozostawić nieprzychylną opinię. 

Optymalizacja i aktualizacja godzin otwarcia buduje zaufanie i profesjonalny wizerunek Twojej firmy w mapach Google i wyszukiwarce.

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe w Twojej wizytówce to niezbędny element, który umożliwia klientom bezpośredni kontakt z Tobą i zwiększa wiarygodność Twojej firmy. Upewnij się, że podajesz aktualny numer telefonu, adres e-mail i adres strony internetowej. Te informacje muszą być dostępne i widoczne dla użytkowników, aby ułatwić im szybki kontakt z Tobą. Regularne sprawdzanie i aktualizowanie danych kontaktowych jest kluczowe, aby uniknąć nieporozumień i utrzymać płynną komunikację z klientami.

Usługi / Produkty

Sekcja ta jest widoczna wyłącznie na smartfonach i tabletach. Została stworzona po to, aby ułatwić i przyspieszyć użytkownikom mobilnym dostęp do informacji o oferowanych przez Ciebie usługach, produktach lub menu w przypadku lokali gastronomicznych. 

Użytkownicy mobilni często szukają informacji w drodze, dlatego dodanie tej dodatkowej zakładki do swojej wizytówki, może zwiększyć atrakcyjność Twojej oferty w mobilnych wynikach wyszukiwania.

Upewnij się, że ta sekcja jest aktualna i zawiera jasną informację o tym co oferujesz. Do każdego produktu możesz dodać:

 • nazwę,
 • zdjęcie
 • krótki opis (do 1000 znaków), 
 • zakres cenowy, 
 • kategorię,
 • docelowy adres URL
 • przycisk call to action.

Tworzenie i publikacja wpisów

Publikacja postów w wizytówce Google to kolejna propozycja zwiększenia widoczności Twojej marki w wyszukiwarce i Google Maps. Regularne publikowanie wpisów może obejmować ogłaszanie nowych usług, promocji, wydarzeń specjalnych, czy też udostępnianie ciekawych treści związanych z branżą. Wpisy jednak pełnią nie tylko rolę aktualizacji i bazy wiedzy dla obecnych i potencjalnych klientów, ale jest to również bardzo przydatne narzędzie SEO.

Dlaczego zamieszczanie postów w GMF przynosi korzyści?

 1. Regularne publikowanie wpisów jest niezbędne, aby utrzymać świeżość i atrakcyjność Twojej wizytówki. Każdy nowy wpis jest sygnałem dla Google, że Twoja firma jest aktywna, co przekłada się na lepsze pozycjonowanie. Pamiętaj, aby treść nie była „byle jaka”, ale zawsze wartościowa i interesująca dla Twoich odbiorców.
 2. Google udostępnia funkcję dodawania postów będących ofertami. Wpisy typu „oferta” dają Ci szansę na długotrwałą promocję. Wykorzystanie tej funkcji umożliwia promowanie danej usługi nawet przez cały rok.
 3. Zamieszczanie słów kluczowych, zwłaszcza tych „z długiego ogona”, pozwala poszerzyć zakres zapytań, na które GMF będzie się wyświetlać. Dodatkowo jeśli Google uzna Twój wpis za wyjątkowo wartościowy, może wyróżnić Twoją wizytówkę na tle konkurencji, poprzez dodanie fragmentu postu z wyboldowaną frazą, którą wpisał użytkownik.
 4. Google daje internautom możliwość „obserwowania” Twojej wizytówki, co oznacza, że dostają na bieżąco informacje o aktualnościach. Posty stanowią zatem doskonałą okazję do interakcji z odbiorcami i budowanie społeczności stałych klientów. Staraj się więc publikować treści, które są wartościowe dla Twojej grupy docelowej, aby przyciągnąć większe zainteresowanie Twoją firmą.
 5. Dodawanie zdjęć i filmów zwiększa atrakcyjność GMF, a w konsekwencji wpływa pozytywnie na jej pozycję.

Zdjęcia i filmy

W dobie ery cyfrowej, w której żyjemy, siła wizualna ma ogromne znaczenie, szczególnie gdy mowa o prezentacji firmy w internecie. Zdjęcia i filmy w Twojej wizytówce Google Moja Firma odgrywają więc ważną rolę w przyciąganiu uwagi potencjalnych klientów. Zadbaj o wysoką jakość zamieszczanych multimediów, ale też regularność. Regularne aktualizowanie galerii zdjęć nie tylko zachowuje świeżość profilu, ale także wpływa pozytywnie na SEO, zwiększając widoczność firmy w wyszukiwarce Google. 

N początek powinieneś zadbać przynajmniej o podstawowe zdjęcia w swojej wizytówce, takie jak logo, zdjęcie okładkowe oraz profilowe, ale możesz też pójść o krok dalej. Zamieszczaj zdjęcia i filmy przedstawiające wnętrza, zespół pracowników, oferowane produkty czy usługi. W przypadku biznesów takich jak restauracje czy hotele, różnorodne zdjęcia mogą znacząco zwiększyć atrakcyjność oferty. Multimedia powinny być aktualne i odzwierciedlać rzeczywisty wygląd i atmosferę Twojego biznesu.

Pamiętaj, aby treści były zgodne z wytycznymi Google i odzwierciedlały profesjonalizm Twojej firmy.

Atrybuty

Atrybuty w wizytówce Google Moja Firma pozwalają na dodatkowe opisanie cech i udogodnień Twojego biznesu. Mogą to być szczegóły takie jak dostępność Wi-Fi, parking, czy udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Dzięki atrybutom, klienci mogą łatwiej zdecydować, czy Twoja oferta spełnia ich indywidualne potrzeby. Warto również wyróżnić unikalne cechy firmy, które mogą przyciągnąć uwagę klientów, np. ekologiczne podejście, specjalne oferty dla rodzin itp. Atrybuty te pomagają w lepszym dopasowaniu oferty do oczekiwań klientów, którzy szukają firm spełniających określone warunki, dlatego warto je uzupełnić.

Co istotne, panel Google My Business ograniczona możliwość personalizacji atrybutów wizytówki, zwykle do informacji podstawowych. Dodatkowe atrybuty są generowane na podstawie odpowiedzi użytkowników Map Google. Ważne jest więc zachęcanie klientów do aktywnego uczestniczenia w tym procesie poprzez wyszukiwanie wizytówki firmy i odpowiadanie na pytania Google. 

Business Site Google a optymalizacja wizytówki firmy

Strona internetowa Google Business Site jest bezpłatnym narzędziem, które może znacząco wspierać pozycjonowanie strony internetowej firmy, a przede wszystkim wizytówki Google. Tworząc witrynę bezpośrednio z panelu Google Moja Firma, otrzymujesz prosty landing page, automatycznie zsynchronizowany z informacjami z Twojej wizytówki. Umożliwia to efektywne wyświetlanie aktualnych danych firmy, takich jak adres, godziny otwarcia, czy opinie klientów. 

Dodatkowo, tutaj będą pojawiać się wpisy dodawane w wizytówce, czyli może ona posłużyć również jako blog. Warto zaznaczyć, że każdy wpis otrzymuje unikatowy, indeksowalny adres URL, co oznacza, że może być widoczny dodatkowo w wynikach organicznych.

Bezpłatną stronę internetową od Google tworzy się naprawdę szybko i w łatwy sposób. Intuicyjny kreator umożliwia dodawanie różnych elementów, edycję nagłówków, kolorystyki itd.

Business Site jest szczególnie ważna dla firm, które jeszcze nie posiadają dedykowanej strony internetowej, ale nie tylko. Strona ta umożliwia zamieszczanie linków do Twojej normalnej strony internetowej, co wspiera jej pozycjonowanie i indeksowanie przez Google. 

Stworzenie takiej strony może być pierwszym krokiem do zbudowania silniejszej obecności online i osiągnięcia lepszych pozycji, nawet w mniej konkurencyjnych branżach.

Link building i wizytówki NAP — jaki mają wpływ na pozycjonowanie Google Moja Firma

Link Building i wzmianki NAP (Name, Address, Phone) na różnych platformach stanowią kluczowy element strategii pozycjonowania zarówno strony internetowej, jak i wizytówki Google Moja Firma. Aby osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarkach, szczególnie w konkurencyjnych branżach, konieczne jest zwrócenie uwagi na te aspekty. Jeśli napotykasz trudności w podnoszeniu pozycji Twojej wizytówki, pomimo wykorzystania różnych technik SEO, problem może tkwić w braku wystarczającej liczby wzmianek o Twojej firmie na lokalnych forach, w katalogach, czy na stronach internetowych.

Zastosowanie skutecznego Link Buildingu oraz umieszczanie wizytówek NAP to sposób na wysłanie sygnałów do Google, potwierdzających autentyczność Twojej firmy, co przekłada się na lepsze pozycjonowanie. Aby efektywnie zrealizować tę strategię, warto przeprowadzić research konkurencji, analizując, gdzie i jak pozostawiają swoje wzmianki.

Pozycjonowanie wizytówki Google moja firma — podsumowanie

Podsumowując, wizytówka firmy w Google Moja Firma jest to kompleksowe narzędzie, które pozwala na budowanie widoczności, zaufania i reputacji online, a także skuteczne dotarcie do lokalnych klientów. Pozycjonowanie wizytówki GMF powinno być integralną częścią Twojej strategii marketingowej. Pamiętaj o regularnym aktualizowaniu informacji, odpowiednim doborze kategorii, dbaniu o opinie i komentarze, oraz dodawaniu atrakcyjnych wizualnie treści. Troska o każdy aspekt Twojej wizytówki w Google nie tylko zwiększa szanse na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, ale również buduje solidny wizerunek Twojej firmy w oczach potencjalnych klientów.